Úvod / Nyitóoldal
   
 
Milan Kupecký  2017-05-05   1,800
Už po šiesty raz sa konala v Radave výstava a s ňou spojená degustácia vín. Starosta obce Marián Chrenko na úvod tohto vydareného podujatia privítal vzácnych hostí, medzi ktorými boli - podpredseda Nitrianskeho samosprávneho kraja Ladislav Marenčák, guvernér národnej banky Slovenska Jozef Makúch a niekoľkí ďalší.  

 
Zišli sa tu vinohradníci, vinári a priatelia tohto obľúbeného moku z okresu, konkrétne 35 vystavovateľov, vrátane dvoch z Bratislavy - Rače a Vrábiel - Dyčky, pričom hodnotených bolo 70 vzoriek viacerých druhov vín a ich kvalitu hodnotili členovia v dvoch komisiách, pod dohľadom odborného garanta výstavy Blaženy Felvidékyovej, držiteľky  ceny Gurmán Award Somelier, ktorú získala za celoživotné dielo - podporu a rozvoj somelierstva na Slovensku. Predsedami hodnotiacich komisií boli Marian Karvaj a Jakub Mankovecký.
Súťažilo sa v kategóriách - víno tiché biele, víno tiché ružové, víno tiché červené a zmesi vín, pričom bolo udelených 9 zlatých, 27 strieborných a 19 bronzových medailí.
 
V jednotlivých kategóriách sa medzi šampiónmi objavili mená dorábateľov vín - Fiero Wine z Kmeťova, z domácich najviac bodov získali Juraj Molda a synovia a Tomáš Račko, ďalej Peter Beták z Vrábiel-Dyčky a Peter Malík zo Šurian. Spestrením podujatia v krátkom kultúrnom programe bolo vystúpenie známeho ženského súboru Radavanka. Ako nás informoval predseda OZ  "Za krajšiu Radavu" Martnin Vreštiak, cieľom tohto každoročného podujatia je motivovať drobných vinohradníkov a vinárov k výrobe kvalitnejších a najmä odrodových vín typických pre náš vinohradnícky rajón, spropagovať ich prácu v očiach širokej verejnosti a v neposlednom rade spomaliť pokračujúci úbytok viníc na Slovensku vôbec.
Pozitívum tejto akcie bolo najmä to, že i napriek klesajúcej tendencii v tejto oblasti, sa každoročne zvyšuje úroveň súťažiacich, dorábateľov vína a podujatie nielen v rámci regiónu má čoraz väčší a významnejší charakter.
 

Na úvod sa prítomným prihovoril starosta obce Marián Chrenko


Oceneným zablahoželal aj podpredseda Nitrianskeho samosprávneho kraja Ladislav Marenčák


Blažena Felvidékyová pri odovzdávaní cien najúspešnejším. Na snímke súťažiaci Juraj Molda a synovia, preberá za prítomnosti starostu z jej rúk cenu a diplom
 

Všetky vzorky vín, z ktorých si mohli vybrať a ochutnať hostia počas verejnej degustácie
 

Spestrením podujatia bolo tradičné vystúpenie domáceho súboru Radavanka
                                  
Text Milan Kupecký, snímky Marián Mandúch
 
 
 

The index.php: SIZE[b]: 20,414 MODIFIED: 2018.06.10 13:28:21.MD5: c02334ce96713ec2382c9504b68e1856 STATUS: OK