Úvod / Nyitóoldal
   
 
Milan Kupecký  2017-05-21   1,426
Stop neonikotinoidom! Pod týmto ústredným heslom, ktoré sa objavovalo na transparentoch včelárov sa uskutočnilo na námestí SNP v Bratislave protestné zhromaždenie chovateľov včiel z celého Slovenska. Členovia zo všetkých základných organizácií takto spoločne chceli upozorniť na chemické látky najmä v pôdohospodárstve, ktoré škodia včelám a postupne ich ničia, čo sa negatívne prejavuje aj v konzumácii potravín obyvateľstva.  


Na protestnom zhromaždení sa zúčastnili aj včelári zo základných organizácií Nových Zámkov a Šurian. Mimochodom medzi nimi aj jedna zo začínajúcich chovateliek Janka Bohulová z Jasovej. Ako povedal vo svojom úvodnom vystúpení predseda Slovenského zväzu včelárov Ľudovít Gál neonikotinoidy sú zaradené medzi vysoko rizikové látky pre včely. Narúšajú ich imunitný systém a okrem iného negatívne ovplyvňujú aj ich rozmnožovanie. Popri tom na našich poliach je stále veľa nebezpečnej chémie.
Poukázal aj na benevolenciu najmä našich europoslancov, ktorí pred štyrmi rokmi keď sa rokovalo o zákaze používania niektorých druhov neonikotinoidov, hlasovali proti. Ostatné krajiny EÚ boli múdrejšie keď hlasovali za zákaz. V najbližších dňoch bude táto problematika opäť na programe rerokovania v európskom parlamente, preto sa konalo aj toto zhromaždenie na ktorom zaznel dôrazný apel na svedomie europoslancov pri ich rozhodovaní. Ide o to, že každý členský štát sa bude môcť k zákazu používania týchto látok vyjadriť prípadne žiadať výnimku, proti ktorej prijatiu sa konal aj tento protest.

 
Šurianski včelári, ktorým predsedá Karol Kliment, s transparentom

                            
Na zhromaždení vystúpil v krátkom príhovore aj predseda novozámockej ZO Slovenského zväzu včelárov Ing. Jozef Seifert

Spločná snímka včelárov zo základných organizácií Nitrianskeho kraja
Milan Kupecký, snímky autor
 
 
 

The index.php: SIZE[b]: 20,301 MODIFIED: 2017.12.20 22:49:16.MD5: bbb14bdc83c06291c16a3a2bb78b2cf0 STATUS: OK