Úvod / Nyitóoldal
   
 
Milan Kupecký  2017-07-21   816
V týchto dňoch sa konal  2. ročník Mezinárodního festivalu kresleného humoru vo Františkových Lázniach. Na tomto  najväčšom humoristickom podujatí v Čechách ponúkli tentokrát pre autorov-karikaturistov dve témy: C.K. monarchia a ohrozené zvieratá. Do súťaže prišlo 617 vtipov od 167 autorov zo 42 štátov sveta. Pre porovnanie, vlani poslalo vtipy 53 autorov zo 7 štátov Európy. Čiže tendencia je vzostupná.  

 

Bolo to podujatie, ktoré  iba ťažko opísať v krátkom príspevku, ale už samotná účasť autorov i účastníkov podujatia prakticky z celého kontinentu, je veľavravná. A v neposlednom rade tiež kultúrno - zábavný program spojený s vyhodnotením súťaže, na ktorej sa svojími prácami prezentovali aj štyria autori zo Slovenska - Vladímír Pavlík, František Bojničan, Darina Kličková a Stanistav Remeselník (Stenlly). A mali sme tiež zastúpenie v sedemčlennej porote, ktorej predsedom bol Jiří Srna, a ako regionálne noviny Chýrnik-Hírnok sme boli reklamným mediálnym pratnerom. Nechýbala ani  pútavá propagacia na dvoch TV obrazovkách. Okrem vyhodnotenia výsledkov poroty rozhodovali o jednom z víťazov svojími hlasmi aj účastníci festivalu, ktorí si so záujmom prezreli nielen počas podujatia panely s karikatúrami umiestnanými v priestoroch hlavného námestia.
 Hlavnú cenu "Zlatý Tapír" získal Oleksy Kustovsky z Ukrajiny, druhé miesto udelila porota Klausovi Pitterovi  z Rakúska a o tretie a štvrté miesto sa podelili  Vladimír Pavlík zo Slovenska a  István Kelemen  z Maďarska. Na ďalších miestach bolo nasledovné poradie: Vladimir Kazanevsky, Ukraina, Damir Novak, Chorvatsko, Goran Čeličanin, Srbsko, Josef Prchal Česko,Tošo Borkovič, Srbsko, Grzegorz Nita a Mateusz Budziakowski obaja Poľsko.  
Ako nalepší autori z Česka boli ohodnotení Josef Prchal, Vladimír Líbal, Vladimír Dvořák, Pavel Talaš, Karel Urban, Mirek Vostrý, Petr Slaba, Tomáš Pekárek, Jiří Pirkl, Sidonius Jiro a Jaroslav Cimprich Ako najlepší autor zo Slovenska bol vyhodnotený Vladimír Pavlík, najlepší autor vybraný divákmi Jiří Pirkl a ako najlepší autor Klubu kreslířů a humoristů časopisu Tapír bol Vladimír Dvořák.

Počas podujatia prebiehal bohatý kultúrny program v ktorom okrem promenádneho pochodu  mažoretiek Clarinet Society z Teplic a Dixieland Planá bol na programe koncert hudobných skupín a reprodukovanej hudby, nasledovalo vystúpenie známeho speváka Martina Maxa s kapelou a skupiny Kroky Michala Davida (revival). Moderátorom podujatia bol Petr Batěk, ktorý následne uvidol predstavenie „Malíři“ Bratři v tricku, čo je moderní show  pri ktorej je propojené technicky náročné žonglovanie s pohybom a výrazom. V rámci podujatia sa realizoval pokus o rekord. tzv kresleného  obrieho vtipu, ktorý spoločne kreslili všetci karikaturisti. Podaril sa a tak bol zapísaný do Českej knihy rekordov.
A aby toho nebolo málo, nasledovala bubenická show skupiny Tam Tam Batucada a brazilské tanečnice a vystúpenie hudobnej skupiny Žlutý pes.

V rámci Promády SHOW si diváci vypočuli nejväčšie hity v českej verzii nejslávnejšieho amerického muzikálu, ktorý naštudovali a zaspievali pražskí herci v originálnych kostýmoch. Za zlatý  kliniec programu možno označiť vystúpenie známeho českého zabávača a imitátora známeho aj na Slovensku, Petra Jablonského.
Ukážky víťazných kresieb, fotografie z festivalu, videá si môžu priaznivci humoru nájsť na web stránke časopisu Tapír.

Čo dodať na záver? Takéto kultúrne podujatia hlboko napĺňajú svoj účel, keďže ich účastníci sa pobavia, autori majú príležitosť prezentovať svoje výtvory a osobne sa spoznnať. Organizátori takto dostali humor medzi masu ľudí, nielen návšetevníkov kúpeľov, ale i účastníkov festivalu, mezi ktorými nechýbali ani predstavitelia mesta.
 

Vystúpenie mažoretiek
 

Nie všetci autori sa naraz vmestili na pódium
 

Časť predstaviteľov mesta a poroty. V strede v kockovanom tričku duša celého podujatia, jeden z hlavných organizátorov Mirek Vostrý
 

Karikaturisti sa ubiehali jeden pred druhým, aby sa rekord podarilo utvoriť
 

Aj propagácia podujatia bola na vysokej úrovni   a na každom vhodnom mieste
 

Televízna obrazovka predstavovala postupne autorov  a ich prácu a nezabudla ani na členov poroty
 

Zabávač a imitátor Peter Jablonský
 

Občania Františkových Lázní, kúpeľní hostia i účastníci podujatia si mali možnosť postupne prezrieť karikatúry umiestnené  na paneloch
 
Milan Kupecký, snímky autor
 
 
 

The index.php: SIZE[b]: 20,414 MODIFIED: 2018.06.10 13:28:21.MD5: c02334ce96713ec2382c9504b68e1856 STATUS: OK