Úvod / Nyitóoldal
   
 
Oto Psenak  2017-11-05   1,303
Výsledky volieb do zastupiteľstva Nitrianskeho samosprávneho kraja odzrkadľujú celoslovenské trendy oslabovania SMERu, i keď tu nedošlo k výmene župana a to najmä kvôli neschopnosti postaviť spoločného protikandidáta. V novozámockom obvode je suverénnym víťazom týchto volieb O. Klein, ktorý získal výrazne viac hlasov ako pred štyrmi rokmi a skončil na 1. mieste. Veľmi dobré výsledky dosiahli nováčikovia krajských volieb bratia Katonovci - Gabriel sa prekrúžkoval do zastupiteľstva, Ivan skončil prvý pod čiarou. Podľa očakávaní zabodoval starosta Dvorov n. Žitavou B. Becík a zvolený bol tiež učiteľ a stolnotenisový tréner M. Filaga.  


V zastupiteľstve sa udržali H. Bohátová i L. Marenčkák, hoci s výraznými stratami hlasov. Druhý menovaný prešiel napriek tomu, že na spoločnej kandidátke preňho nezvýśilo miesto. Tam ho nahradila E. Smolíková zo SNS, ktorá si tým prilešila  o tie  isté hlasy o ktoré L. Marenčák prišiel. Výsledky angažovania sa na sociálnych sietiach sa prejavili v náraste počtu hlasov pre E. Polereckú a Ľ. Ivana, ktorí si prilepšili napriek tomu, že nemali k dispozícii fórum mestského zastupiteľstva, Ľ. Ivan dokonca ani stranícke zázemie. Comeback sa po 8 rokoch nepodaril R. Schwarzovi, ktorý bol poslancom NSK v r. 2009-2013. To je nepochybne dobrá správa pre všetkých čo dúfajú v skorý koniec využívania poslaneckých mandátov na podnikanie v mestských podnikoch a inde.

Iná dobrá správa je, že sa nepresadili radikáli z ĽSNS, ktorí nakoniec v okrese nedokázali postaviť dostatočne silných kandidátov. 15% výsledok v kraji pre M. Uhríka však signalizuje, že mnohí voliči stratili trpezlivosť s tradičnými stranami a korupčným systémom.

V štúrovskom obvode je situácia stabilizovaná, mierny pokles hlasov signalizuje postupný odchod obyvateľov z jedného z investične najzanedbanejších regiónov Slovenska.
 


 
 
 
 

The index.php: SIZE[b]: 20,301 MODIFIED: 2017.12.20 22:49:16.MD5: bbb14bdc83c06291c16a3a2bb78b2cf0 STATUS: OK