- Pán Černák, v úvode nášho rozhovoru sme uviedli, že ste ste ako hlavný investor obnovili v obci Palárikovo koniareň, v objekte, ktorý bol kedysi chýrnym žrebčincom doplnenú o moderné a atraktívne prvky. Mohli by ste sa k tomu vyjadriť?-To čo ste uviedli na úvod, azda takto by sme mohli stručne charakterizovať prerod ošumelých objektov hospodárskeho dvora na dnešný stav novučičkých rekonštruovaných koniarní a ďalších budov. Prvý údaj o organizovanom chove koní v katastri obce Palárikovo (predtým Slovenský Meder) sa zachoval spred roka 1703, keď gróf Ondrej Dominik Kaunitz dal postaviť 80,5 metrov dlhý a vyše 12,5 metra široký dvojposchodový kaštieľ a na jeho prízemí umiestnil stajne pre 40 jazdeckých koní. V hospodárskom dvore pri kaštieli sa nachádzala ďalšia veľká konská stajňa dlhá 84,5 metra a šíroké necelých 11 metrov so základmi z pálených tehál. Ďalší údaj z tohio obdobia hovorí, že na veľkostatku šľachtili jazdecké i ťažné kone. Chovali tu 400 až 500 koní a 250 žrebcov. V súpise majetku Károlyiovcov z roku 1791 sa zachovala poznámka o stajni, citujem: „Na konci južného krídla kaštieľa bola postavená stajňa pre 18 koní. Rodinný majetok Károlyiovcov si v roku 1827 bratia Károlyiovci - Štefan, Ľudovít a Juraj rozdelili, čím založili tri rodové vetvy. Slovenský Meder sa výmenou dedičstva medzi dvoma staršími bratmi dostal do vlastníctva Ľudovíta, ktorý si tu založil dedičný majetok fideikomis." Pre grófa Ľudovíta I. Károlyiho mal Slovenský Meder veľký význam ako strategické miesto na prepriahanie konských záprahov, lebo sa nachádzal na polceste medzi Pešťou a Viedňou. Gróf mal k dispozícii dostatok kočov a v stajniach pri kaštieli 40 koní určených na prepriahanie. Traduje sa, že na neďalekom majeri Čiky, ktorýsa dodnes nachádza priamo pri cest, často nocovala aj rakúska cisárovná a uhorská kráľovná Mária Terézia. Gróf Ľudovít v roku 1850 postavil v majeri (dnešný areál firmy Poľno SME) krytú jazdiareň. Pre jazdecké plnokrvné kone dal vybudovať menšiu i väčšiu stajňu, kováčsku vyhňu a ošetrovňu pre kone.
- Ak zalistujeme v historickom dokumente, revolučné 40-te roky v polovici 19. storočia si vyžiadali svoju daň aj v chove plnokrvníkov...Ako by ste charakterizovali toto obdobie? -Podľa dostupných údajov, Károlyiovci vtedy pre potreby armády predali 70 jazdeckých koní. Zo získaných finančných prostriedkov z predaja dubového dreva ťaženého z blízkej bažantnice a predaja jazdeckých koní staviteľ Mikuláš Ybl v roku 1866 prestaval kaštieľ v klasicistickom slohu. Vybudované boli, na tú dobu moderné koniarne i priľahlé hospodárske budovy, čím celý komplex kaštieľa, hospodárskeho dvora so stajňami a triumfálnou bránou nadobudol zhruba podobu, ktorú si zachoval doteraz. Celý areál spolu s bytmi zamestnancov veľkostatku tvoril ucelený architektonicky zladený prvok.
Vďaka vedeniu nástupníckych firiem Károlyiovského veľkostatku v druhej polovici 20. storočia, bývalých Štátnych majetkov a Veľkovýkrmní aj napriek investíciám a viacerým prestavbám hospodárskych budov sa historická konská stajňa aj s interiérom zachovala v pôvodnom stave, vrátane vzácnych kovových častí a tehlovej podlahy z roku 1866. Za zachovanie tohto nášho kultúrneho dedičstva im patrí vďaka súčasných i budúcich generácií nielen Palárikovčanov.
- Ako vieme, v novembri v roku 2014 na podnet vedenia poľnohospodárskej firmy Poľno SME prišlo k začatiu rekonštrukcie a dostavby historickej koniarne, parkúru i k celkovej prestavbe priľahlých hospodárskych budov...Čo k tomu dodať?
-Zámer rekonštrukcie objektu spočíval vo vybudovaní priestorov pre doplnkové zariadenia služieb neďalekého novopostaveného relaxačného Wellness-centra. Treba ešte doplniť a podčiarknúť, že Koniareň kedysi pôvodne slúžila pre ustajnenie záprahových koní do kočiarov a bričiek pre panstvo a odvoz poľovných hostí na poľovačky do revíru. Ostatné desaťročia sa na tento účel nepoužívala, preto bolo potrebné obnoviť a prispôsobiť ustajňovacie boxy pre jazdecké športové kone. K pôvodnej koniarni z roku 1866 v roku 2014 pribudli ďalšie priestory, ako sú šatne pre jazdcov, sociálne zariadenia a sedlovňa. Celý komplex stajne po rekonštrukcii a dostavbe spĺňa všetky kritériá pre ustajnenie 10 až 12 športových koní v samostatných boxoch s kŕmnymi žľabmi a napájačkami. V ďalšej etape rekonštrukcie chceme v nasledujúcom roku vybudovať krytú jazdiareň na tréning koní. Tá bude slúžiť v prípade nepriaznivého počasia pre nerušený chod jazdeckej školy v každom ročnom období. Pre tréning a výcvik koní, vrátane parkurových je v súčasnosti k dispozícii moderný parkúr s rozmermi 55 krát 35 metrov s kvalitným pieskovým podložím a estetickou drevenou ohradou. Parkúr predstavuje voľné, nezakryté priestranstvo ohraničené zábradlím po celom obvode, s prepojením na okolité spevnené plochy. Priečelie budov krášli zeleň pripomínajúca miestami malú botanickú záhradu. Z východnej strany parkúru postupne vybudujeme rozhodcovskú vežu a tribúnu pre divákov, ktorá opticky oddelí výrobno-hospodárske priestory firmy Poľno SME od športovo-spoločenskej časti areálu vrátane Wellness-centra, parkúru a bowlingovej miestnosti.
Takéto výrazné zmeny si vyžiadajú aj prídavné zariadenia, ako sú stravovacie a občerstvovacie služby a podobne...-V severnej časti rekonštruovaných budov čo nevidieť otvoríme reštauráciu s kapacitou na sedenie pre 60 hostí a kuchyňu s podávaním vyše sto jedál denne. Kuchyňa bude poskytovať stravovacie služby pre zamestnancov firmy Poľno SME, turistov, návštevníkov Wellness-centra vrátane obyvateľov Palárikova. Otvorenie reštaurácie a sprevádzkovanie kuchyne plánujeme už na jar tohto roku. Z reštaurácie bude voľný prechod na vonkajšiu letnú terasu situovanú do priľahlého anglického parku. V priestoroch triumfálnej brány čoskoro pribudne klubová miestnosť a luxusný salónik. V objekte je vytvorená miestnosť pre bowling pozostávajúci z dvojitej dráhy, ktorú sme odovzdali do užívania nedávno a má slúžiť ako oddychová zóna pre zamestnancov poľnohospodárskych firiem i ostatných návštevníkov. Steny bowlingovej miestnosti poslúžia ako výstavná plocha pre výtvarné diela maliarov, karikaturistov a iných umelcov. Sme radi, že pri všetkých stavebných úpravách sa zachovalo pôvodné architektonické riešenie rekonštruovaných objektov.
- Čiže je zachovaná symbióza starého s novým?-Stavebné dielo priamo nadväzuje na chránený historický anglický park a klasicistický kaštieľ.V zadnej oplotenej časti parku je možnosť absolvovať vychádzky na koňoch a pozorovať parkovú a lesnú zver. Za zrekonštruovaným objektom koniarní a priľahlých stavieb sa v anglickom parku vyníma obnovená unikátna historická vodáreň z roku 1864. Koniareň a okolité budovy sú prepojené vydláždeným chodníkom s relaxačným zariadením Wellness-centra a administratívnou budovou firmy Poľno SME, ktorej väčšia časť je prestavaná na apartmány s možnosťou ubytovania pre turistov a ďalších záujemcov.
Dosiaľ sme hovorili iba o rekonštrukčných prácach. Ako je to s možnosťou vytvorenia pracovných miest, s dopenním stajní konmi a vôbec čo s tým súvisí?
-Pre začatie činnosti v koniarni bolo potrebné založiť farmu koní s názvom Jazdecký klub (v skratke JK Poľno SME). V koniarni sa v súčasnosti nachádza šesť ustajnených koní. Z nich dva čierne žrebce plemena Nonius, ktoré sú priamymi potomkami plemenného žrebca Nonius IV. dovezeného z Maďarska. Znalcom koní viac napovie 3665 XVII-30 Ernő-a, ktorý na Národnom poľnohospodárskom a potravinárskom veľtrhu (OMÉK) v Maďarsku v roku 2005 získal zlatú medailu. Zakladateľom plemena je anglo-normanský žrebec NONIUS SENIOR uliahnutý v roku 1810 v Calvados v Normandii, vo Francúzsku.Tretím koňom je gaštanový žrebec plemena anglický plnokrvník dovezený z Francúzska. Zúčastnil sa na viacerých dostihoch a má vysokú hodnotu najmä kvôli svojmu pôvodu. Vďaka jeho výbornému skokovému potenciálu je v súčasnosti v parkúrovom tréningu. Starý otec tohto ušľachtilého koňa bol žrebec Sunday Silence (25. 3. 1986 – 19. 8. 2002) z USA, ktorý v roku 1989 vyhral preteky Kentucky Derby v Classic Cup šľachtiteľov. A v tom istom roku sa stal šampiónom v dostihoch amerických trojročných koní a získal zároveň ocenenie "Kôň roka". Neskôr ho nominovali do americkej Sieni slávy. Po dostihovej kariére ho importovali do Japonska a zaradili do chovu. Jeho potomkovia sa nachádzajú v žrebčincoch po celom svete.
- Hoci spravidla začiatky sú vždy ťažké, z rozhovoru s vami vyplýva, že ste relatívne za krátky čas úspešne vyštartovali, respektíve rozbehli sa...-Už v týchto dňoch, hoci zima klope na dvere, Jazdecký klub Poľno SME ponúka turistom, záujemcom o kone i širokej verejnosti viaceré služby. Okrem iných aj možnosť ustajnenia koní pre súkromných majiteľov. V krátkom čase bude klub organizovať rôzne športové podujatia, ako sú preteky a verejné tréningy pre amatérov i registrovaných športovcov. Ponúkame možnosť prihlásiť sa na jazdecké kurzy pre začiatočníkov, a to nielen pre dospelých ale i pre deti. Pre pokročilých budú zriadené tréningy v drezúrnom i parkúrovom jazdení s asistenciou kvalifikovaného trénera. Jazdecký klub plánuje v letných mesiacoch vytvoriť možnosť letných jazdeckých táborov pre žiakov základných škôl s celodennou stravou a s možnosťou ubytovania v apartmánoch poľnohospodárskej firmy Poľno SME. Súčasťou letných táborov spojených s výučbou angličtiny bude aj možnosť využitia Wellness-centra, ktorý je v areáli firmy. Rekreačno-relaxačné Wellness-centrum je vybavené najmodernejšími technológiami a zariadeniami, ktoré ponúkajú dokonalú regeneráciu tela i osvieženie ducha. Kto už Wellness-centrum navštívil vie, aké atraktívne možnosti športu a zábavy ponúka najmä veľký bazén so spätným prúdom vody, vodopádmi, masážnymi tryskami i perličkovým kúpeľom. V ponuke sú tri sauny, špičková posilňovňa, priestory na zdravotné, športové a relaxačné masáže i spoločenské posedenie v bare s občerstvením. Na vyplnenie voľného času plánujeme organizovať vychádzky do okolitej prírody ako súčasť výcviku zverencov jazdeckej školy s kvalifikovaným trénerom. Jazdecký klub Poľno SME dokáže zabezpečiť pre majiteľov výcvik a trénovanie mladých koní. V budúcnosti uvažujeme aj o možnosti využitia hipoterapie a rehabilitácie pre zdravotne postihnutých pacientov. V ponuke je aj prenájom koča na spoločenské akcie, oslavy, svadby, prípadne vychádzkovú jazdu do okolitej prírody. Zameriame sa najmä na chov parkúrových koní s cieľom zúčastňovať sa na rôznych športových podujatiach.
-
Podľa vašich doterajších slov v Palárikove tak vzniká veľké kultúrno-spoločenské centrum.-Dobudovaním celého areálu bývalých koniarní, hospodárskeho dvora, Wellness-centra, reštaurácie, vinotéky a bowlingovej miestnosti vznikne nové, doteraz v Palárikove (a dovolím si povedať i v okolí) vznikme kultúrno-spoločenské centrum nevídaných rozmerov a možností kultúrneho vyžitia. Poskytne tak i občanom z blízkeho okolia možnosť stráviť niekoľko hodín v kultúrnom prostredí, ktoré široko-ďaleko nemá konkurenciu.
Zhováral sa Milan Kupecký