Úvod / Nyitóoldal
   
 
Oto Psenak  23-04-11   794  
0
Kniha vyšla v origináli v roku 2020 a má podnadpis "Prečo sa inováciám najviac darí v slobodnej spoločnosti". Autorom je Matt Ridley (1958), britský vedec, publicista pochádzajúci zo starej aristokratickej rodiny. Ridley bol jedným z hlasných zástancov Brexitu a jeho kniha je triezvym cestopisom po kontinente zvanom "inovácie". Čitateľ získa pohľad na rozhodujúce inovácie od počiatku civilizácie - od biologických inovácií na juhoafrickom pobreží naštartujúcich evolúciu až po tie ktoré sa v poslednom storočí udiali v oblasti dopravy, elektriny, počítačov a genetického inžinierstva. Nachádza spoločné vzory, ktoré sú v týchto inováciách prítomné: dejú sa v prostredí dostatku a  slobody, väčšinou formou malých krokov metódou pokus-omyl a často prichádzajú od outsiderov. Inovácie majú aj svojich porazených, ktorí sa im bránia - od ludittov ničiacich tkáčske stavy v 18. storočí, až po euroúradníkov bojujúcich proti geneticky modifikovaným plodinám a testovaniu vysávačov v reálnych podmienkach.  

Ridley definuje inovácie ako proces nepretržitého objavovania spôsobov ako preusporiadať svet do foriem, ktorých náhodný vznik je nepravdepodobný. Je opakom entropie - výsledné entity sú usporiadanejšíe než boli východzie formy. Navyše je inovácia neobmedzená, lebo aj keď sa výsledná forma už nedá ďalej zlepšiť, stále sa dá nájsť spôsob ako k nej dospieť rýchlejśie a s menšou spotrebou energie. Cituje tiež nositeľa Nobelovej ceny Edmunda Phelpsa, ktorý inováciu  definoval ako "novú metódu alebo produkt ktorý sa začne používať niekde na svete".

V procese inovácie hrá veľkú úlohu šťastie a hravosť a peto vznikajú v liberálnych ekonomikách kde sú dobré príležitosti k voľnému experimentovaniu. Poskytujú pocit šťastia a dávajú šancu náhode. K inováciám dochádza, keď majú ľudia čas premýšlať, experimentovať a špekulovať. Dochádza k nim tam, kde si ľudia môžu svoje produkty vymieňať a zobchodovať. Tam, kde sú ľudia bohatí, nie tam kde sú zúfalí. Vyžadujú si investície a dochádza k nim v mestách. Inovácie sa presadzujú postupne, ľudia sú náchylní preceňovať ich krátkodobé efekty  a podceňovať dlhodobé (tzv. "Amarov hype cyklus").

Ridley na Edisonovom príklade demonštruje že inovácie sa rodia metóu pokus-omyl a učenie sa praxou považuje za najvýznamnejší inovačný postup. Ako zdroj inovácií slúži aj prípad "šťastných chýb" keď niečo začne fungovať akoby omylom či náhodou a až dodatočne sa nájde racionálne vyvetlenie.

Niektoré inovácie sa predierali len veľmi ťažko. Očkovanie bolo považované za "barbarskú praktiku" ale aj cesta zemiakov bola strastiplná. Hoci sa v Európe objavili už v roku 1567, masovo sa začali pestovať až v roku 1800. Ešte v roku 1748 francúzsky parlament zakázal ich konzumáciu vzhľadom na obavu z toho že spôsobuje lepru. Skutočnú tragédiu však spôsobil ich výpadok v r. 1845 kvôli plesni, ktorá zničila úrodu zemiakov a napr. v Írsku spôsobila hladomor.

Telegraf a morseova abeceda sa presadili v r. 1843, rozhlasové vysielanie až po r. 1920. A práve zneužitie rozhlasu nacistickou propagandou bolo predzvesťou toho, čoho sme svedkami dnes - polarizácie spoločnosti sociálnymi sieťami.

Príbeh prvého počítača je zaujímavý tým, že nič také ako "prvý počítač" ani neexistuje. Aj v tomto prípade išlo o mnoho nadväzujúcich inovácií, ktoré nakoniec priviedli k dnešnej informatickej spoločnosti.
Inovácie začali akcelerovať začiatkom 1970-tych rokov, keď vznikali kľúčové inovácie: mikroprocesor v r. 1971, prvná videohra v r. 1972, protokoly TCP/IP tvoriace internet v r. 1973, počítač Xerox Parc Alto s grafickým používateľským rozhraním v r. 1974, Apple 1 Steva Joba a Steva Wozniaka v r. 1975, superpočítač Cray 1 v r. 1976, herné konzoly Atari v r. 1977, CD disk v r .1978, predchodca prvých počítačových vírusov typu „červ" v r. 1979, domáci počítač Sinclair ZX80 v r. 1980, počítač IBM v r. 1981, software Lotus 123 v r. 1982, CD-ROM v r. 1983, slovo „kyberpriestor“ v r. 1984, WELL (Whole Earth „Lectronic Link") Stewarta Branda v r. 1985, superpočítač CM-1 v r. 1986, GSM štandard pre mobilné telefóny v r. 1987, počítačový program Mathematica Stephena Wolframa v r. 1988, Game Boy od Nintenda a Dynabook od Toshiby v r. 1989, World Wide Web v r. 1990, Linux Linusa Torvaldsa v r. 1991, film Terminátor 2 v r. 1992, procesor Intel Pentium v r. 1993, ZIP disk v r. 1994, Windows 95 v r. 1995, Palm Pilot v r. 1996, porážka šachového veľmajstra Garryho Kasparova počítačom Deep Blue od IBM v r. 1997, farebný iMac od Apple v r. 1998, GeForce 256, grafická karta od společnosti NVIDIA, v r. 1999, hra Sims v r. 2000...
 
Aj príbeh objavenia DNA a následné inovácie v oblasti génového inžinierstva sú poučné. Odpor proti biotechnológiám v EÚ je ďalšou témou čomu sa Ridley venuje. Princíp tzv. predbežnej opatrnosti EÚ spôsobuje obrovské škody keďže stále preferuje jedy miesto modernejších a menej škodlivých GMO plodín rezistentným proti škodcom. Spôsobuje i zaostávanie Európy v uplatňovaní metódy editácie génov CRISPR.
 
Na príklade kompaktnej žiarovky zavedenej EÚ ukazuje Ridley prípad chybnej inovácie zavedenej zhora. 6-ročné intermezzo, kým sa kompaktné žiarovky nenahradili LED žiarovkami autor charakterizuje ako kombináciu politiky záujmových skupín a nezodpovedného symbolizmu určeného na ukľudnenie frustrovaných voličov.

Na záver uvádzame zoznam citovanej a odporúčanej literatúry z poslednej kapitoly:

PŘEDMLUVA: POHON NA PRINCIPU NEKONEČNÉ NEPRAVDĚPODOBNOSTI
Adams, Douglas. The Hitchhiker's Guide to the Galaxy. Pan Books, 1979 (česky jako Stopařův průvodce Galaxií, Argo, 2002).
Christiansen, Clayton. The Innovatoťs Dilemma. Harvard Business Review Press, 1997.
Hogan, Susan. „Home of sliced breaď: a smáli Missouri town champions its greatest thing“. Washington Post, 21. února 2018.
Maddison, Angus. Phases of Capitalist Development. Oxford University Press, 1982.
McCloskey, Deirdre'. The Bourgeois Virtues: Ethics for an Age of Commerce. University of Chicago Press, 2006.
McCloskey, Deirdre. „The great enrichment was built on ideas, not capitaP. Foundation for Economic Education, listopad 2017.
Mokyr, Joel. The Gifts of Athéna: Historical Origins of the Knowledge Economy. Princeton University Press, 2002.
Mokyr, Joel. A Culture of Growth: The Origins of the Modem Economy. Princeton University Press, 2016.
Petty, William. Treatise on Taxes and Contributions (s. 113-14), 1662.
Phelps, Edmund. Mass Flourishing: How Grassroots Innovation Created Jobs, Challenge and Change. Princeton University Press, 2013.
Strauss, E. Sir William Petty : Portrait of a Genius. The Bodley Head, 1954.

KAPITOLA 1. ENERGIE
Bailey, Ronald. „Environmentalists were for fracking before they were against it“. Reason Magazíne, 5. října 2011.
Boldrin, Michele a Levine, David K., Nuovolari, Alessandro. „Do patents encourage or hinder innovation? The čase of the steam engine“. The Freeman: Ideas on Liberty, prosinec 2008, s. 14-17.
Cohen, Bernard. The Nuclear Energy Option. Springer, 1990.
Constable, John. „Energy, entropy and the theory of wealth“. Northumberland and Newcasde Society, 11. února 2016.
Friedel, Robert a Israel, Paul. Edison's Electric Light. Johns Hopkins University Press, 1986.
Jevons, William Stanley. The Coal Question: An Inquiry Concermng the Progress of the Nation and the Probable Exhaustion of Our CoalMines. Macmillan, 1865.
McCullough, David. The Wright Brothers. Simon and Schuster, 2015 (česky jako Bratři Wrightové, CPress, 2015).
Rolt, L. T. C. Thomas Newcomen: The Prehistory of the Steam Engine. David and Charles/Mcdonald, 1963.
Selgin, George a Turner, John. „Watt, again? Boldrin and Levine stíll exaggerate the adverse effect of patents on the progress of steam power“. Review ofLaw and Economics 5, 2009: 7-25.
Smiles, Samuel. Story of the Life of George Stephenson. John Murray, 1857.
Smith, Ken. Turbinia: The Story of Charles Parsons and His Oceán Greyhound. Týne Bridge Publishing, 2009.
Swallow, John. Atmospheric Engines. Lulu Enterprises, 2013.
Swan, Kenneth R. Sir Joseph Swun. Longmans, 1946.
Triewald, Marten. Short Description of the Atmospheric Engine. 1728. (Anglické vydání: W. Heffer and Sons, 1928.)
Vaněk Smith, Stacey. „How an engineeťs desperate experiment created fracking". National Public Rádio, 27. září 2016.
Weijers, Leen, Wright, Chris, Mayerhofer, Mike et al. „Trends in the North American frac industry: invention through the shale revolution". Prezentace z konference Society Petroleum Engineers Hydraulic Fracturing Technology Conference, 5.-7. února 2019.
Zuckerman, Gregory. „Breakthrough: the accidental discovery that revolutionized American energy“. Atlantic, 6. listopadu 2013.

KAPITOLA 2. VEŘEJNÉ ZDRAVÍ
Bookchin, Debbie a Schumacher, Jim. The Virus and the Vaccine: Contaminated Vaccines, Deadly Cancers, and Government Neglect. SL Martins Press, 2004.
Brown, Kevin. Penicillin Man: Alexander Fleming and the Antibiotic Revolution. The History Press, 2005.
Carrell, Jennifer Lee. The Speckled Monster: A Historical Tale of Battling Smallpox. Penguin Books, 2003.
Darriet, F., Robert, V., Tho Vien, N., Carnevale, P. Evaluation of the Efficacy of Permethrinlmpregnated Intact and Perforated Mosquito Nets against Vectors of Malaria. Zpráva Světové zdravotnické organizace, 1984
Epstein, Paul. „Is globál warming harmful to health?" Scientific American, srpen 2000.
Gething, Peter et al. „Clímate change and the globál malaria recession“. Nátuře 465, 2010: 342-5.
Halpern, David, lnside the Nudge Unit W. Fl. Allen. 2015.
MacFarlane, Gwyn. Alexander Fleming: The Man and the Myth. Harvard University Press, 1984.
McGuire, Michael J. The Chlorine Revolution: Water Disinfection and the Fight to Savé Lives. American Water Works Association, 2013.
Reiter, Paul. The 1PCC and Technical Information. Example: Impacts on Human Health. Evidence to the House of Lords Select Committee on Economic Affairs, 2005.
Ridley, Matt. „Britairis vaping revolution: why this healthier alternativě to smoking is under threat“. Sunday Times, 8. července 2018.
Shapiro-Shapin, Carolyn. „Pearl Kendrick, Grace Eldering, and the pertussis vaccine“. Emerging Infectious Disease 16, 2010: 1273-8.
Wordey-Montagu, Lady Mary. [1994.] The Turkish Embassy'Letters. Virago.

KAPITOLA 3. DOPRAVA
Davies, Hunter. George Stephenson: The Remarkable Lije oj the Founder oj the Railways. Suttort Publishing, 1975.
Grace’s Guide to British Industrial History. „Bedlington ironworks". https://www.gracesguide. co.uk/Bedlington_Ironworks.
Harris, Don. „Improving aircraft safety". The Psychologist 27, 2014: 90-95.
Khan, Jibran. „Herb Kelleheťs Southwest Airlines showed the value of playing fair". National Review, 10. ledna 2019.
McCullough, David. The Wright Brothers. Simon and Schuster, 2015 (česky jako Bratři Wrightové, CPress, 2015).
Nahum, Andrew. Frank Whittle: The Invention oj the Jet. Icon Books, 2004.
Parissien, Steven. The Lije of the Automobile: A New History oj the Motor Car. Atlantic Books, 2014.
Smil, Vaclav. Prime Movers oj Globalization: The History and Impact oj Diesel Engines and Gas Turbines. MÍT Press, 2013.
Smiles, Samuel. The Life oj George Stephenson and His Son Robert. John Murray, 1857.
Smith, Edgar. A Short history of Naval and Marině Engineering. Cambridge University Press, 1938.
Wolmar, Christian. Fire and Steam: How the Railways Transformed Britain. Atlantic Books, 2007.

KAPITOLA 4. JÍDLO
Balmford, Andrew et al. „The environmental costs and benefits of high-yield farming". Nátuře Sustainability 1, 2018: 477-85.
Brooks, Graham. „UK plant genetics: a regulátory environment to maximise advantage to the UK economy post Brexit". Informační dokument Agricultural Biotechnology Council, 2018.
Cavanagh, Amanda. „Reclaiming lost calories: tweaking photosynthesis boosts crop yield". The Conversation, leden 2019.
Dent, David. Fixed on Nitrogen: A Scientisťs Short Story. ADG Publishing, 2019.
Doudna, Jennifer. A Crack in Crealion. Houghton Mifflin, 2017.
Ghislain, Marc et al. „Stacking three latě blight resistance genes from wild species directly into Afričan highland potato varieties confers complete field resistance to local blight races". Plant Biotechnology Journal, 17, 2018: 1119-29.
Hager, Thomas. The Alchemy of Air: A Jewish Genius, a Doomed Tycoon, and the Scientijic Discovery That Fed the World But Fueled the Rise oj Hitler. Crown, 2008.
Lander, Eric. „The heroes of CR1SPR". Cell 164(1), leden 2016: 18-28.
Lumpkin, Thomas. „How a Gene from Japan Revolutionized the World of Wheat: ClMMYT’s Quest for Combining Genes to Mitigate Threats to Global Food Security", v Y. Ogihara, S. Takumi and H. Handa (eds). Advances in Wheat Genetics: From Genome to Field. Springer, 2015.
Martin-Laffon, Jacqueline, Kuntz, Marcel a Ricroch, Agnes. „Worldwide CRISPR patent landscape shows strong geographical biases". Nátuře Biotechnology 37, 2019: 613-20.
Pappas, Stephanie. „Irish potato blight originated in South America". Live Science, 3. ledna 2017.
Reader, John. Potato: A History of the Propitious EsculenL Yale University Press, 2009.
Romeis, Jorg et al. „Genetically engineered crops help support conservation biological control“. Biological Control 130, 2019: 136-54.
VanMontagu, Marc. „It is a long way to GM agnculture“. Annual Reviews of Planí Biology 62, 2011: 1-23.
Vietmeyer, Noel. Our Daily Bread: The Essential Nonnan Borlaug. Bracing Books, 2011.
Vogel, Orville. „Dwarf wheats“. Přednáška pro Pacific Northwest Historical Society, 1977.
Woodham-Smith, Cecil. The Creat Hunger: Ireland 1845-1849. Harper and Row, 1962.

KAPITOLA 5. INOVACE JEDNODUCHÝCH TECHNOLOGIÍ
Devlin, Keith. The Man oj Numbers: Fibonacďs Arithmetic Revolution (lokace v Kindle verzi 840- 841). Bloomsbury (Kindle vydání).
Guedes, Pedro. „Iron in Building: 1750-1855 - Innovation and Cultural Resistance". Disertační práce, Queenslandská univerzita, 2010.
Gurley, Bili. „Money out of nowhere: how internet marketplaces unlock economic wealth". abovethecrowd.com, 27. února 2019.
Kaplan, Robert. The Notřiing That Is: A Natural History oj Zero. Oxford University Press, 1999.
Levinson, Marc. The Box. Princeton University Press, 2006.
McNichol, lan. Joseph Bramah: A Century oj Invention 1749-1851. David and Charles, 1968.
Nebb, Adam. „Why did it také until the 1970s for wheeled luggage to appear when patent applicadons were being filed in the 1940s?“ South China Morning Post, 29. června 2017.
Ospina, Daniel. „How the běsi restaurants in the world balance innovation and consistency". Harvard Business Review, leden 2018.
Petruzzelli, Antonio a Savino, Tommaso. „Search, recombinadon, and innovation: lessons from haute cuisine". Long Range Planning 47, 2014: 224-38.
Sharky, Joe. „Reinventing the suitcase by adding the wheel“. The New York Times, 4. října 2010.
Spool, Jared. „The $300 million button". uie.com, leden 2009.

KAPITOLA 6. KOMUNIKACE A VÝPOČETNÍ TECHNIKA
Bail, Christopher. „Exposure to opposingviews on sociál media can increase political polarization“. PNAS 115, 2018: 9216-21.
Handy, Jim. „How many transistors háve ever shipped?" Forbes, 26. května 2014.
Isaacson, Walter The Innovators: How a Group of Hackers, Geniuses, and Geeks Created the Digital Revolution. Simon and Schuster, 2014 (česky jako Inovátoři, Práh, 2015).
Johnson, Sleven. Where Good Ideas Come From: The Natural History oj Innovation. Riverhead Books, 2010 (česky jako Odkud se berou dobré nápady. Dokořán, 2011).
Morris, Betsy. „A Silicon Valley apostate launches An inconvenient truth' for tech“. Wall Street Journal, 23. dubna 2019.
Newbolt, Henry. My World As in My Time. Faber and Faber, 1932.
Pariser, Eli. The Filter Bubble. Penguin Books, 2011.
Pettegree, Andrew. Brand Luther. Penguin Books, 2015.
Raboy, Marc. Marconi: The Man Who Networked the World. Oxford University Press, 2016.
Ribeiro, Marco, Sameer Singh and Carlos Guestrin. „,Why should 1 trust you?‘ Explaining the Predictions of Any Classifier". Proceedings of the 22nd ACM SIGKDD International Conference on Knowledge Discovery and Data Mining 2016, s. 1135-44.
Silverman, Kenneth. Lightning Man: The Accursed Life oj Samuel F. B. Morse. Knopf Doubleday, 2003.
Slawski, Bili. ,Just what was the First Search Engine?" seobythesea.com, 2. května 2006.
Thackray, Arnold. Moore's Law: The Lije ojGordon Moore, Silicon Va!!ey’s Quiet Revolutionary. Basic Books, 2015.
The Economist. After Moore’s Law. Technology Quarterly, 3. prosince 2016.

KAPITOLA 7. PREHISTORICKÉ INOVACE
Bettinger, R., Richerson, P, Boyd, R. „Constraints on the development of agriculcure". Current Anthropology 50, 2009: 627-31.
Botigué, Laura R., Song, Shiya, Scheu, Amelie et al. „Ancient European dog genomes reveal conňnuity since the early Neolithic“. Nátuře Communications 8(16082), 2017.
Brown, K. S. et al. „An early and enduring advanced technology originating 71,000 years ago in South Africa“. Nátuře 491, 2012: 590-93.
Finkel, Meir a Barkai, Ran. „The Acheulean handaxe technological persistence: a čase of preferred cultural conservatism?" Proceedings oj the Prehistorie Society 84, 2018:1-19.
Gerhart, L. M., Ward, J. K. „Plant responses to low [C02] of the past". New Phytologist 188, 2010: 674-95.
Gowlett, J. A. J. „The discovery of fire by humans: a long and convoluted proces". Philosophical Transactions oj the Royal Society B 371:1696, 2016.
Herních, J. „Demography and cultural evolution: how adaptive cultural processes can produce maladaptive losses: the Tasmanian čase". American Antiquity 69, 2004: 197-214.
Lané, Nick. The Vital Question: Why is Life the Way It Is? Profile Books, 2015.
Lovelock, James. Novacene: The Corning Age oj Hyperintelligence. Penguin Books, 2019.
Mahowald, N., Kohfeld, K. E., Hanson M. et al. „Dust sources and deposition during the last glacial maximum and current climate: a comparison of model results with paleodata from ice cores and marine sediments". Journal oj Geophpical Research 104,1999:15,895-15,916.
Marean, C. „The transition to foraging for dense and predictable resources and its impact on the evolution of modem humans". Philosophical Transactions oj the Royal Society B 371(1698), 2016.
McBrearty, S., Brooks, A. S.. „The revolution that wasn’t: a new interpretation of the origin of modem human behavior". Journal ojHuman Evolution 39, 2000: 453-563.
Rehfeld, K., Munch, T.. Ho, S. L., Laepple, T. „Global patterns of declining temperature variability from Last Glacial Maximum to Holocene". Nátuře 554, 2018: 356-9.
Tishkoff, Sarah A., Reed, Floyd A., Ranciaro, Alessia et al. „Convergem adaptation of human lactase persistence in Africa and Europe". Nátuře Genetics 39, 2007: 31-40.
Wrangham, Richard. Catching Fire. Profile Books, 2009.
Wrangham, Richard. The Goodness Paradox. Profile Books, 2019.

KAPITOLA 8. ZÁKLADY INOVACE
Arthur, Brian. The Nátuře of Technology: What It is and How It Evolves. Allen Lané, 2009.
Benjamin, Park. The Age oj Electricity: From AmberSoul to Telephone. Scribner, 1886.
Brooks, Rodney. „The seven deadly sins of AI predicrions". MÍT Technology Review. 6. října 2017.
Brynjolfson, Erik a McAfee, Andrew. The Second Machine Age: Work, Progress and Prosperity in a Time of Brilliant Technology. Norton, 2014.
DNA Legal. „Profile: Sir Alecjeffreys - the pioneer of DNA testing". dnalegal.com, 15. ledna 2015.
Dodgson, Mark a Gann, David. Innovation: A Věry Short Introduction. Oxford University Press, 2010.
Grier, Peter. „Really portable telephones: costly but coming?“ Christian Science Monitor, 15. dubna 1981.
Hammock, Rex. „So what exactly did Paul Saffo say and when did he say it?“. Rexblog, 15. června 2007.
Harford, Tim. Fifty Things That Made the Modem Economy. Litde, Brown, 2017.
Harford, Tim. „What we get wrong about technology". Financial Times magazine, 8. července 2017.
Juma, Calestous. Innovation and Its Enemies: Why People Resist New Technologies. Oxford University Press, 2016.
Kealey, Terence a Ricketts, Martin. Modelling the industrial revolution using a contribution good model of technical change (nepublikováno).
Krugman, Paul. „Why most economists’ predictions are wrong". Red Herring Online. 10. června 1998.
McAfee, Andrew. More from Less: The Surprising Story of How We Learned to Prosper Using Fewer Resources and What Happens Next. Simon and Schuster, 2019.
Ridley, Matt. The Evolution of Everything. HarperCollins, 2015 (česky jako Evoluce všeho, Dokořán, Argo, 2018).
Ridley, Matt. „Amara’s Law“. The Times, dostupné na Mattridley.co.uk, 12. listopadu 2017.
Schumpeter, Joseph. Capitalism, Socialism and Democracy. Harper and Row, 1950 (česky jako Kapitalismus, socialismus a demokracie, Centrum pro studium demokracie a kultury, 2004.
Wagner, Andreas. Life Finds a Way. OneWorld, 2019.
Wall Street Journal. „Germany’s diny green cars“. 23. dubna 2019 (úvodník).
Wasserman, Edward. „Dick Fosbury's famous flop was actually a great success". Psychology Today, 19. října 2018.
Wasserman, Edward. A. a Cullen, Patrick. „Evolution of the violin: the law of effect in action". Journal of Experimental Psychology: Animal Leaming and Cognition, 42, 2016: 116-22.
West, Geoffrey. Sedle: The Universal Laws of Life and Death in Organisms, Cities and Companies. Weidenfeld and Nicolson, 2017.
Williams, Gareth. Unraveiling the Double Helix: The Lost Heroes of DNA. Weidenfeld and Nicolson, 2019.

KAPITOLA 9. EKONOMIE INOVACE
Autor, David. „Why are there still so many jobs? The history and future of workplace automation".
Journal ojEconomic Perspectives 29, 2015: 3-30.
Bush, Vannevar. „Science: the endless frontier“. US Government, 1945.
Edgerton, David. „The .Linear Model' Did Not Exist. Reílections on the History and Historiography of Science", v The Science-Industry Nexus: History, Policy, Implications (eds. Karl Grandin and Nina Wormbs). Watson, 2004.
Hopper, Lydia a Torrance, Andrew. „User innovation: a novel framework for studying innovation within a non-human context. Animal Cognition 22(6), 2019: 1185-90.
Huston, Larry a Sakkab, Nabil. „Connect and develop: inside Procter & Gamble’s new model for innovation". Harvard Business Review, březen 2006.
Isaacson, Walter. The Innovators. Simon and Schuster, 2014 (česky jako Inovátoři, Práh, 2015). Jewkes, John. TheSources oj Invention. Macmillan, 1958.
Kealey, Terence. „The čase against public science". Cato Unbound, 5. srpna 2013.
Keynes, John Maynard. Economic Possibilities for Our Grandchildren (1930), v Essays in Persuasion. Norton, 1963.
Loris, Nicholas. „Banning the incandescent light bulb". Heritage Foundation, 23. srpna 2010. Mazzucato, Mariana. The Entrepreneurial State. Anthem Press, 2013.
Mingardi, Alberto. „A critique of Mazzucato’s entrepreneurial statě". Gito Journal 35,2015:603-25. Ozkan, Nesli. „An example of open innovation: P&G". Procedia - Sociál and Behavioral Sciences 195,2015: 1496-1502.
Runciman, W. Garry. Věry Different, Bul Much the Same: The Evolution oj English Society since 1714. Oxford University Press, 2015.
Shackleton,J. R. „Robocalypse now?" Institute of Economic Affairs, 2018.
Shute, Neville. Slide Rule: An Autobiography. House of Stratus, 1954.
Steinbeck, John. „Interview with Robert van Gelder". Cosmopolitan 18,1947: 123-5.
Sutherland, Rory. „Why governments should spend big on těch". The Spectator, 6. července 2019. Thackeray, William Makepeace. Ballads and Verses and Miscellaneous Contributions to „Punch“. Macmillan, 1904.
von Hippel, Eric. Free Innovation. MIT Press, 2017.
Warsh, David. Knowledge and the Wealth of Nations: A Story of Economic Discovery. W. W. Norton & Company, 2006.
WorstaE, Tim. „ls there really a .problém' with robots taking our jobs?" CapX.com, 1. července 2019.

KAPITOLA 10. PODVRHY, PODVODY, MÓDNÍ VÝSTŘELKY A NEZDARY
Alvino, Nicole. „Theranos: when a culture of growth becomes a culture of scam". Entrepreneur. com, 22. května 2019.
Carreyrou, John. Bad Blood: Secrets and Lies in a Silicon Valley Startup. Pan Macmillan, 2018 (česky jako Zlá krev, Jan Melvil, 2019).
Dennis, Gareth. „Dorťt believe the hype about hyperloop". Railway Cazette, 14. března 2018. Rowan, David. NonBullshit Innovation. Bantam Press, 2019.
Stern, Jeffrey. „The $80 million fake bomb-detector scam - and the people behind it“. Vaniíy Fair, 24. června 2015.
Stone, Brad. The Everyth ing Store: Jeff Bezos and the Age oj Amazon. Litde, Brown, 2013 (česky jako Globální samoobsluha - Jejj Bezos a vék Amazonu, Práh, 2014).
Troianovski, Anton a Grundberg, Sven. „Nokia’s bad call on smartphones". Wall Street Journal,
11,    července 2012.

KAPITOLA 11. ODPOR VŮČI INOVACI
Behrens, Dave. „The Tabarrok Curve: a call for patent reform in the US“. The Economics Review at NYU, 13. března 2018.
Cerf, Vint, Berners-Lee, Tim, Esterhuysen, Anriette et al. „Article 13 of the EU Copyright Directive threatens the internet1'. Dopis Antoniovi Tajanimu MEP, prezidentovi Evropského parlamentu,
12.    června 2018.
Chisholm, John. „Drones, dangerous animals and peeping Toms: impact of imposed vs. organic regulation on entrepreneurship, innovation and economic growth". International Journal of Entrepreneurship and Smáli Business 35, 2018: 428-51.
Dumitriu, Sam. „Regulation risks making Big Tech bigger“. CapX.com, 27. listopadu 2018.
Erixon, Fredrik a Weigel, Bjórn. The Innovation Illusion: How So Little is Created by So Many Working So Hard. Yale University Press, 2016.
Hazleu, Tom. The Political Spectrum: The Tumultuous Liberation o/Wireless Technology, from Herbert Hoover to the Smartphone. Yale University Press, 2017.
Hazlett, Tom. „We could háve had cellphones four decades earlier11. Reason Magazíne, červenec 2017.
Heller, Michael. The Gridlock Economy: How Too Much Ownership Wrecks Markets, Stops Innovation, and Costs Lives. Basic Books, 2008.
Juma, Calestous. Innovation and Its Enemies: Why People Resist New Technologies. Oxford University Press, 2016.
Lindsey, Brink a Teles, Steve. The Captured Economy. Oxford University Press, 2017.
Lynas, Mark. Seeds of Science: Why We Got It So Wrong on GMOs. Bloomsbury, 2018.
Mcleod, Christine. Inventing the Industrial Revolution: The English Patent System 1660-1800. Cambridge University Press, 1988.
Paarlberg, Robert. 2014. „A dubious success: the NGO campaign against GMOs". GM Crops & Food 5(3), 2014: 223-8.
Porterfield, Andrew. „Far more toxic than glyphosate: copper sulfáte, ušed by organic and conventional farmers, cruises to European reauthorization". Genetic Literacy Project, 20. března 2018. Tabarrok, Alex. Launching the Innovation Renaissance. TED Books, 2011.
Thierer, Adam. Permissionless Innovation: The Continuing Čase for Comprehensive Technological Freedom. Mercatus Center, George Mason University, 2016.
Thierer, Adam. Permissionless Innovation and Public Policy: A lOPoint Bluepnnt. Mercatus Center, George Mason University, 2016.
Záruk, David. „Christopher Portier - well-paid activist scientist at center of the ban-glyphosate movement". Genetic Literacy Project, 17. října 2017.

KAPITOLA 12. INOVAČNÍ HLADOMOR
Erixon, Fredrik a Weigel, Bjórn. The Innovation lllusion: How So Little is Created by So Many Working So Hard. Yale University Press, 2016.
Lindsey, Brink a Teles, Steve. The Captured Economy. Oxford University Press, 2017.
Topol, Eric. Deep Mediáne: How Artificial Intelligence Can Make Healthcare Human Again. Basic Books, 2019.
Torchinsky, Jason. „Here’s how fast cars would be if they advanced at the páce of computers”. Jalopnik.com, 2. března 2017.
 
 

Posledné čítané / Legutóbb olvasott / Last seen:
11:30:40 Kniha týždňa: Matt Ridley, Jak fungují inovace (Dokořán Praha 2022) [2023-04-11; 794 x]
11:29:49 Majetkové práva k pozemkom pod mestskou skládkou TKO v Nových Zámkoch [2023-11-05; 1,041 x]
11:28:55 Kauza mestská skládka. Prepis záznamu z pojednávania dňa 02. októbra 2023 na Okresnom súde v Nových ... [2023-11-01; 1,114 x]
11:27:59 Brantner nebude informovať o svojom hospodárení [2012-02-09; 5,391 x]
11:27:47 Mapa sociálnych inovátorov [2023-08-20; 1,757 x]
11:26:46 Projekt "Pražské jaro 1968" Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR (2008) [2015-06-18; 5,192 x]
11:26:36 Pred 35 rokmi žili Nové Zámky v očakávaní prvého supermarketu [2011-02-08; 4,224 x]
11:24:44 Vec: Žiadosť o okamžité skončenie pracovného pomeru s Bc. Robertom Juríkom [2014-07-19; 10,038 x]
11:24:10 Zatrpknutí bojovníci - Vladimír Pavlík [2024-02-13; 774 x]
11:23:27 Aký primátor, také cyklotrasy... [2023-08-30; 1,482 x]
11:22:55 Neprepadnúť konšpiračným teóriám... [2024-06-10; 322 x]
11:21:59 Kniha týždňa: Ivana Havranová, Som Jozef Majský (Marenčin PT Brat. 2013) [2024-06-16; 108 x]
11:21:52 Zomrela ruská speváčka a sexsymbol Zhanna Friske (40) [2015-06-18; 6,345 x]
11:19:30 Egy csésze kávé JUDr. Nagy Dávid jogásszal, érsekújvári városi képviselővel, a Felvidéki Labdarúgó E... [2015-06-07; 5,532 x]
11:16:35 Magyarnak lenni a nagyvilágban: Sisi, alias Zombori Szimonetta ételszobrász [2023-04-09; 996 x]
11:14:41 A felvidéki magyar katolikus hívők küzdelme az önálló magyar püspökségért / Zápas maďarských katolík... [2014-12-30; 4,079 x]
11:14:38 Kniha týždňa: Ján Lukačka a kol., Chronológia starších slovenských dejín, Prodama Brat. 2008... [2021-02-19; 3,043 x]
11:11:51 A (cseh)szlovákiai magyarok lexikona Csehszlovákia megalakulásától napjainkig (2014) / Lexikón Maďar... [2014-11-28; 12,055 x]
11:08:16 Výsledky volieb do Európskeho parlamentu v Nových Zámkoch [2024-06-10; 470 x]
11:07:05 Začne rekonštrukcia hororového domu na Hradnej ulici [2024-05-25; 1,139 x]
11:07:03 Nebojte sa p. Učeň, všetko bude OK! Terapeutické video z ordinácie doktora Kleina [2022-09-30; 3,204 x]
11:05:03 Majetkové priznania prokurátorov Okresnej pokuratúry v Nových Zámkoch [2021-03-14; 2,954 x]
11:02:55 Index daňovej spoľahlivosti novozámockých firiem a živnostníkov [2023-06-04; 3,109 x]
11:01:47 Kriminalita v kraji podľa hlásení Krajského veliteľstva Policajného zboru za obdobie apríl 2008 - ap... [2018-03-31; 17,847 x]
10:57:30 Pozor na nekalé obchodné praktiky spoločnosti UPC Slovensko ! [2011-02-06; 18,956 x]
10:56:22 Digitalizované periodiká z obdobia 1914-1918 na portáli Slovenskej národnej knižnice [2021-04-12; 3,197 x]
10:53:50 Kto zradil Rusko. Trojdielny film Marie Pevčich vyvoláva ostré spory v radoch ruskej opozície [2024-05-02; 469 x]
10:37:20 Po stopách kauzy Stacho vs. Klub Strážov [2024-02-19; 586 x]
10:34:34 Jódová profilaxia pre prípad jadrovej havárie [2023-08-20; 876 x]
10:17:50 Mesto má novú kronikárku a Matica sa zubami-nechtami drží budovy, ktorú dostala do daru a na údržbu ... [2023-05-26; 1,208 x]
10:11:30 Miloš Majko: Putin stvoril nové symboly Ukrajiny [2023-08-05; 757 x]
09:25:36 Egy csésze kávé: Csukás Lászlóval - búvár-, fotós-, és filmessel [2014-01-21; 5,351 x]
09:24:47 25. marca 1945 - začiatok Bratislavsko-brnenskej operácie (1. časť) [2011-03-19; 3,805 x]
09:19:14 Múltbéli érsekújvári kezdeményezések, szervezkedések: Iródia, 1983 [2017-12-27; 3,245 x]
09:12:28 Ako skončila moja snaha učiť sa po maďarsky. O knihe, z ktorej sa ešte nikto po maďarsky nenaučil.... [2010-09-02; 21,771 x]
09:03:17 Egy nádszegi tanító, aki nem értett a szóból. Az Agócs Béla dosszié (61 cikk) [2013-08-27; 15,647 x]
09:00:16 Pred 70-mi rokmi bola podpísaná Dohoda o výmene obyvateľstva medzi Československom a Maďarskom [2016-02-27; 8,657 x]
08:47:11 Bibliografia článkov z denníka Demokratickej strany ČAS z r. 1945-1946 [2014-06-22; 7,438 x]
08:25:09 Az Egy csésze kávé mai címlap lánya: Szabó-Kiszai Mónika zászlós testépítő [2022-07-03; 1,700 x]
07:47:13 Na Ukrajine odštartoval Zelenského projekt Sociálny výťah [2019-05-28; 1,754 x]
07:25:10 Ako sa nestať kolóniou Západu... [2024-05-30; 561 x]
07:25:08 Egy csésze kávé mai cimlaplánya Szabó Noemi világbajnok testépítő [2020-04-02; 3,721 x]
07:25:06 G. Kovács László történész pozsonyi előadása Liszt Ferencről [2024-05-02; 312 x]
07:24:56 Čoho sa bojím a koho nenávidím. Manifest Alexeja Navaľného [2023-08-17; 858 x]
07:24:54 Az Egy csésze kávé mai címlaplánya Nagy Viktória, a Felvidék Szépe 2016 első udvarhölgye és a Miss G... [2016-05-10; 5,490 x]
07:24:51 Relácia Pod lampou s Evou Polereckou a Zsoltom SImonom [2024-03-30; 756 x]
07:23:44 Beszámoló és fotók Nagyszombati 11.születésnapi szentmise és baráti találkozó Farkas Zsolt szőgyéni ... [2024-05-26; 265 x]
07:23:41 Finále privatizačného príbehu a.s. Elektrosvit Nové Zámky [2013-05-27; 10,218 x]
07:23:39 Novozámocké aktivistky pozývajú na besedu o dobrovoľníctve v stredu 24.4. o 18.00 v Café Hollywood (... [2024-04-22; 548 x]
07:23:22 6. novozámocký protestný míting [2024-04-08; 660 x]

The index.php: SIZE[b]: 29,969 MODIFIED: 2024.01.09 22:06:48.MD5: a96b9c14c093fe1384de07847e3e01bc STATUS: FALSE  This window is : x