Úvod / Nyitóoldal
   
 
Oto Psenak  24-01-25   1,288  
0
Viac ako 150 ľudí prišlo dnes na Hlavné námestie protestovať proti deštrukcii protikorupčných inštitúcií a demontáži právneho štátu. Na akcii zvolanej Jozefom Pirohárom a Tamásom Patakim vládla pohoda a súčasne prekvapenie nad hojnou účasťou. Odzneli dva krátke prejavy s kritikou legislatívnych zmien presadzovaných vládnou koalíciou a nejapných vyjadrení ministerky kultúry a následne tretí v maďarčine ktorý nižšie uvádzame.   Pred týždňom...


...a dnes.
 
Po ukončení mítingu sa účastníci bavili v hlúčkoch. Prebiehal i určitý medzigeneračný dialóg, dvaja agilní dôchodcovia sa snažili presvedčiť mladšie ročníky že sme stále okupovanou krajinou len Rusov vystriedali Američania. Aj vojnu na Ukrajine spôsobili USA rozširovaním svojich základní. Novozámockí seniori majú dobrý prehľad o dianí vo svete. Majú starostlivo pripravené argumenty a dobre sa pamätajú na bombardovanie Juhoslávie i útok na Irak. Pravda na vylodenie v Normandii zabudli... Veríme že prídu aj nabudúce a dialóg bude môcť pokračovať...

A teraz už sľúbený preslov Tamása Patakiho:
Vážení spoluobčania, ďakujem vám, že ste prišli. Ak dovolíte, rád by som povedal pár slov vo svojom materinskom jazyku, maďarčine...

 

Kedves Polgártársaim!
Köszönöm, hogy eljöttek és élnek demokratikus jogukkal, hogy kifejezzék nemtetszésüket. A teljesség igénye nélkül én is megfogalmaztam pár gondolatot, aggályt, ami a kormány lépései kapcsán felmerült bennem.

A büntető törvénykönyv ilyen szintű átalakítása, a gyorsított jogalkotási eljárás, a tárcaközi észrevételek, a szakmai és nyilvánosak viták figyelmen kívül hagyása aggodalommal töltenek el. Elfogadom, lehetnek szakmai érvek a speciális főügyészség átalakítása mellett, ez nem feltétlenül kell, hogy a demokrácia végét jelentse. Azonban teljesen nonszensznek tűnik, hogy társadalmunk rákfenéjének („pliaga”), a korrupciónak enyhítsük a büntetését. Az Európai Bizottság is aggodalmát fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy a javasolt változtatások aláássák a korrupció elleni küzdelmet. Ennek ignorálása nem valamiféle szuverenizmus, hanem szembe megy az ország érdekivel: az úniós adófizetők is jogosan gyanakodhatnak az illiberalis szomszéd által kialakult tapasztalatok miatt. A természetet, országunk kincseit védeni kell, nem pedig csökkenteni a büntetést, amelyet a környezet ellen tett bűncselekmények után kaphatnak az elkövetők.
A politikusok nem nagyurak, nemesek, akik bármit megtehetnek. Ők a mi adónkból fizetett köztisztviselők. A polgárok, a diákok, sőt az ellenzék által feltett kérdésekre válaszoljanak, a jogos kritikák mentén pedig finomítsanak a terveiken. Az ignorálás tovább fokozza a társadalmi bizalmatlanságot és polarizációt, amely senkinek sem jó.

Kedves magyarok, mi is kisebbség vagyunk. A múlt heti tüntetés után a facebook posztom alatt megkaptam egy magyar trollprofiltól, hogy sátánista szabadkőműves vagyok, mert szerinte a „patrióta szlovákokat” kell támogatni, amilyen Fico is.

Attól, hogy most a politikai széljárás alapján némelyek védelmi státuszban érzik magukat, nem jelenti azt, hogy szélirány megváltozásával ne kerülnénk ismét sorra. Lehet, hogy a kultúrharc vagy valamiféle háttéralkuk miatt közelebb érzik magukhoz a jelenlegi kormányfőt, azonban ami Ficot illeti érdemes felidéznünk Sólyom László kitiltását, Malina Hedvig ügyét, a dunaszerdahelyi szurkolóverést, a nyelvtörvényt vagy a kettősállampolgársági törvényt. Emlékszem még más „patrióta“ szlovákok kapcsán a Kossuth-szobor leköpködésére is. Sőt.. gyerekként a „patrióta” szlovákok vertek meg magyarságom miatt és küldtek a Duna mögé. Nincs az a fauszti alku, amiért a magyar kisebbségnek megérje bármilyen formában támogatni a jogállam leépítését.

És ennek kapcsán érdemes a kulturalis miniszterre is kitérni. Simkovicová – kulturális miniszter ámokfutása a magyar kisebbséget is már kóstolgatta. Azt találta mondani, hogy a szlovákiai kultúra csak szlovák lehet, sőt a kisebbségeket támogató kulturális alap megszüntetése is terítékre került. A Kulturális Minisztérium facebook oldala múlt héten érvelési hibát használva, kérdés mögé bújtatva uszított egy kisebbség ellen.
Szlovákia kultúrája sokszínű, ahogy a társadalmunk is. A többség mellett többek között magyarok, romák, csehek, ruszinok, vietnámiak is alkotják, akik közül sokan párhuzamosan az LMBT közösséghez is tartoznak. Utóbbiak nem valamiféle brüsszeli ideológiai, hanem köztünk élő húsvér emberek. Magyarok is.
Ugyanazt az adót fizetik és ugyanúgy az ország kultúrájának részei. A magyar kultúra is üldözött, „rossz kultúra” legyen, hogy oldódjon a disszonancia? A Tiltott, Tűrt, Támogatott kultúrát már meghaladta a régiónk. Ne hagyjuk, hogy megosszanak minket, kisebbségként álljunk ki a kisebbségekért, ahogy fordított esetben mi is elvárnánk ugyanezt.

Nagy valószínűséggel nem először leszünk kénytelenek összegyűlni, és van rá esély, hogy legtöbbször eredménytelenül. De az, hogy ma itt vagyunk, tiltakozásunk eme formája, még demokratikus jogunk, és valahol kötelességünk is. Mindent meg kell tennünk a jogállam, a független sajtó és a civil szektor védelme érdekében.

Ešte raz vám ďakujem, že ste prišli. Na záver budem citovať Viktora Orbána z roku 2002, keď ešte nebol illiberálnym demokratom: Je nás veľa, ale stále nie dosť. - Sokan vagyunk, de még mindig nem vagyunk elegen. Köszönöm, hogy eljöttek!  Uvidíme sa nabudúce!

 

 

Vážení spoluobčania!

Ďakujem, že ste prišli a využili svoje demokratické právo vyjadriť nespokojnosť. Bez snahy obsiahnuť všetky problémy sa chcem s vami podeliť o niekoľko myšlienok a obáv, ktoré mám z konania vlády.
Znepokojuje ma reforma trestného zákona v zrýchlenom legislatívnom konaní bez akejkoľvek odbornej a verejnej diskusie. Možno existujú nejaké dôvody na úpravu fungovania špeciálnej prokuratúry a môžu tam byť aj odborné argumenty a nemusí to nutne znamenať koniec demokracie. Ale je úplný nezmysel znižovať tresty za korupciu, ktorá je rakovinou  ("pliagou" - také pekné slovenské slovo som sa nedávno naučil) našej spoločnosti. Aj Európska komisia vyjadrila obavy, že navrhované zmeny by oslabili boj proti korupcii. Ignorovanie hlasov z Bruselu nie je je znakom suverenity, ale ide proti záujmom krajiny: daňoví poplatníci v EÚ sú prirodzene podozrievaví potom čo videli u nášho neliberálneho suseda. Príroda je bohatstvo našej krajiny, ktorú treba chrániť a nie znižovať tresty pre páchateľov trestných činov proti životnému prostrediu.
Politici nie sú vrchnosť a šlachta, ktorí môžu všetko. Sú to štátni úradníci platení z našich daní. Majú odpovedať na otázky verejnosti, študentov, dokonca aj opozície a na základe vznesenej kritiky majúi korigovať svoje plány. Ignoráciou ešte viac zvyšujú spoločenskú nedôveru a polarizáciu, čo nie je dobré pre nikoho.
Milí Maďari, aj my sme menšina. Po minulotýždňovom proteste som na Facebooku dostal príspevok od maďarského trolla, ktorý sa vyjadril že som satanistický slobodomurár. On si myslí že by sme mali podporovať "vlasteneckých" Slovákov, ako je Robert Fico.

To, že teraz fúka pre nich priaznivý vietor a niektorí menšinoví maďarskí politici môžu mať pocit, že majú  nad sebou ochrannú ruku ešte neznamená, že pri ďalšej zmene smeru vetra nás zasa nepostavia do laty. Možno sa cítia bližšie k súčasnému premiérovi kvôli prebiehajúcemu kultúrnej vojne alebo vďaka nejakej zákulisnej dohode, ale pokiaľ ide o Fica, nech si spomenú na prekazenie návštevy prezidenta Lászlóa Sólyoma, na prípad Hedvigy Malinovej, na bitku fanúšikov Dunajskej Stredy, jazykový zákon či zákon o dvojakom občianstve. Spomínam si aj na pľuvance na Kossuthovu sochu zo strany "slovenských vlastencov" či na bitku ktorú som ako dieťa od týchto vlastencov dostal kvôli maďarčine spolu s dobrou radou pobrať sa za Dunaj. Neexistuje žiadny dôvod a nemôže existovať žiadna faustovská dohoda, pre ktorú by sa maďarskej menšine oplatilo podporovať demontáž právneho štátu v akejkoľvek podobe.

A v tejto súvislosti stojí za to spomenúť ministerku kultúry Šimkovičovú - jej besnenie už ochutnala aj maďarská menšina. Prišla s originálnou tézou o tom, že kultúra na Slovensku môže byť len slovenskojazyčná a uvažuje o zrušení fondu na podporu kultúry menšín. Minulý týždeň na facebookovej stránke ministerstva kultúry položila rétorickú otázku, ktorej pokrivená logika je priamym štvaním proti jednej z menšín.
Slovenská kultúra je rozmanitá, rovnako ako naša spoločnosť. Menšiny tvoria Maďari, Rómovia, Česi, Rusíni, Vietnamci a ďalší, z ktorých niektorí sú menšinami i kvôli príslušnosti k LGBT komunite. Sú to ľudia z mäsa a kostí, to nie je ideologický konštrukt vnútený Bruselom, ale ľudia žijúci medzi nami. Maďari rovnako ako Slováci. Platia rovnaké dane a sú rovnakou súčasťou kultúry krajiny.

Mala by byť rovnako aj maďarská kultúra prenasledovanou, "závadnou kultúrou", aby nespôsobavala nesúzvuk? Delenie kultúry na zakázanú, trpenú a podporovanú patrí v našom regióne minulosti. Nerozdeľujme sa, buďme solidáni s menšinami, lebo to isté očakávame aj my sami.

S najväčšou pravdepodobnosťou to nie je naposledy, čo sme sa tu zhromaždili a je je pravdepodobné, že väčšinou to bude bezvýsledne. Ale to, že sme tu dnes a touto formou protestujeme, je uplatnením našeho demokratického práva, ale v istom zmysle aj našou povinnosťou. Musíme urobiť všetko pre to, aby sme bránili právny štát, nezávislú tlač a občiansky sektor.

Ešte raz vám ďakujem, že ste prišli. Na záver budem citovať Viktora Orbána z roku 2002, keď bol ešte liberálom: Sme mnohí, ale stále nás nie je dosť! Ďakujem, že ste prišli. Uvidíme sa nabudúce!
 

 

Prečítajte si tiež:

2024-01-18 Ani Novozámčanom to nie je jedno
2023-02-23 Mierový pochod aj v Nových Zámkoch
2015-03-23 150 ľudí na mítinu proti Zúgovu. Zatiaľ to nevieme robiť, ale učíme sa....
 
 
 

Posledné čítané / Legutóbb olvasott / Last seen:
07:20:58 Dnes na námestí v Nových Zámkoch už viac ako 150 ľudí [2024-01-25; 1,288 x]
07:19:59 Majetkové priznania poslancov NSK za rok 2022 [2024-01-24; 607 x]
07:19:04 História sporu o Vodné dielo Gabčíkovo – Nagymaros / A bős-nagymarosi vízlépcsővel kapcsolatos vita ... [2024-01-01; 396 x]
07:18:02 Dusno v mestskej sociálnej ubytovni a nocľahárni na Považskej ulici [2024-01-23; 604 x]
07:17:16 Zoznam konfiškátov v okrese Nové Zámky v období od 25. októbra 1945 do 31. mája 1947 [2023-12-31; 559 x]
07:15:49 Egy Csésze Kávé: Takács Áronnal, a Face Team - Akrobatikus Sportszínház alapítójával [2015-02-23; 4,444 x]
07:14:21 Ani Novozámčanom to nie je jedno [2024-01-18; 713 x]
07:13:37 Dom za cenu panelákového bytu? [2023-11-30; 846 x]
07:12:54 Novozámocké príbehy. Ako sa hrdý Novozámčan súdil o svoje 20-eurové topánky a ako to už nikdy nebude... [2023-04-19; 1,081 x]
07:11:26 Ako to vidím ja: Musí mesto dvíhať dane? Nebolo by lepšie šetriť a začať od seba? [2023-11-29; 1,778 x]
07:10:37 Négy várostrom a török korból - Érsekújvár, 1685 [2023-11-28; 655 x]
07:09:01 Nová vlna Covidu aj v Nových Zámkoch [2023-11-28; 848 x]
07:05:48 Majetkové priznania sudcov Okresného súdu v Nových Zámkoch za rok 2022 [2023-12-18; 1,203 x]
07:04:25 Egy csésze kávé Juhász Katalin íróval, költővel, szerkesztővel [2014-10-30; 3,088 x]
07:01:48 Návšteva u Vladimíra Pavlíka v Považskej Bystrici [2024-02-18; 385 x]
07:01:44 Zatrpknutí bojovníci - Vladimír Pavlík [2024-02-13; 608 x]
06:59:56 Novozámocký hokej v problémoch a čo všetko s tým súvisí... [2024-03-02; 1,228 x]
06:59:27 Výsledky 2. kola prezidentských volieb v novozámockom okrese [2024-04-08; 551 x]
06:58:27 V poradí 6. protestný míting v Nových Zámkoch v stredu 3. apríla o 18.00 na Hlavnom námestí [2024-04-01; 599 x]
06:55:22 Prejavy na podporu RTVS a slobody slova na 5. protestnom zhromaždení v Nových Zámkoch [2024-03-21; 652 x]
06:53:43 Prehľad dotácií z Prvej pomoci/COVID v NZ od marca 2020 do júna 2022 [2022-09-18; 1,270 x]
06:11:18 Reakcia čitateľa na článok o veternych elektrárňach [2024-04-11; 445 x]
06:07:50 Zúgov 2? Veterným elektrárňam sme zatiaľ unikli o vlások [2024-04-04; 768 x]
05:00:07 Egy csésze kávé a holnap sztárjaival. A színpadon a GHP zenekar Nagykaposról [2015-07-29; 7,986 x]
04:16:45 Ako byť aktívnym občanom (diskusia v Nových Zámkoch) [2024-03-29; 409 x]
04:16:20 Dôstojný priebeh pietnej spomienky na zavraždného novinára a jeho snúbenicu [2024-02-22; 536 x]
04:16:07 Vágovits Gyula albumai / Albumy Gyulu Vágovitsa [2013-01-30; 8,499 x]
04:16:00 Dva roky ruskej vojenskej agresie proti Ukrajine... [2024-02-24; 321 x]
04:15:48 Zatrpknutí bojovníci - Miroslav Dolejší [2024-03-18; 318 x]
04:15:42 Pázmány Péter Gimnázium évkönyvei, közlönyei és értesítői / Ročenky, výročné správy a oznamy novozám... [2013-01-27; 7,023 x]
04:15:32 Archív okresných novín Chýrnik od r. 2008 [2013-04-13; 7,572 x]
04:15:24 Szabó László: Érsekújvári albumok [2013-01-28; 7,458 x]
04:15:17 Po stopách kauzy podpáleného auta seredského novinára z roku 2016 [2024-02-28; 400 x]
04:15:12 Kniha týždňa: Svet podľa Filka (Slovart Brat. 2016) [2024-03-10; 285 x]
04:14:40 Spoznajte históriu a súčasnosť Nových Zámkov prostredníctvom jedinečnej mapy [2024-03-29; 348 x]
04:14:36 Relácia Pod lampou s Evou Polereckou a Zsoltom SImonom [2024-03-30; 534 x]
04:14:29 Pokud někdo poradí, jak donutit Bytkomfort aby plnil své povinnosti, budu vděčná... [2024-03-03; 702 x]
04:14:13 6. novozámocký protestný míting [2024-04-08; 423 x]
04:14:00 Senki sincs elfeledve. A holokauszt érsekújvári áldozatainak névsora / Nikto nie je zabudnutý. Zozna... [2011-06-19; 11,427 x]
04:13:46 Časopis Index hodnotil najväčšie agroprojekty podporené za október 2023 z eurofondov - dve firmy bol... [2024-03-23; 449 x]
04:13:39 Známy prieskumník Ivan Donoval natočil videá o dvoch strašidelných objektoch v Nových Zámkoch... [2024-02-20; 635 x]
04:13:32 Domino efekt. Po stopách jedného týždenníka [2024-03-11; 485 x]
04:13:09 A "Sárai Zoltán" rendőrségi dosszié / Policajný spis "Zoltán Sárai" [2013-04-29; 11,037 x]
04:12:40 Ako byť aktívnym občanom v Nových Zámkoch? Diskusia v Hollywood Café v Kine Mier v stredu o 18:00... [2024-03-26; 455 x]
04:12:31 Novozámocký týždenník Slobodný občan (1990) / Szabad Polgár c. érsekújvári hetilap (1990)... [2013-09-26; 6,864 x]
04:12:24 Novým lídrom ruskej opozície je Júlia Navaľná [2024-02-27; 310 x]
04:12:08 Krátka správa z prvého tohtoročného zastupiteľstva [2024-02-29; 1,014 x]
04:12:02 Historické názvy novozámockých ulíc / Történelmi utcanevek Érsekújvárban [2012-11-27; 11,152 x]
03:40:16 Egy csésze kávé: Omotunde Komolafe úrral a "Miss Afro Hungary" szépségverseny szervezőjevel [2014-02-07; 6,882 x]
03:06:22 Viktor Kubal zomrel pred 15 rokmi. Velikán slovenského výtvarného humoru by sa tento rok bol dožil 8... [2012-05-10; 4,936 x]

The index.php: SIZE[b]: 29,969 MODIFIED: 2024.01.09 22:06:48.MD5: a96b9c14c093fe1384de07847e3e01bc STATUS: FALSE  This window is : x