Úvod / Nyitóoldal
   
 
Oto Psenak  24-06-16   340  
0
19. mája vo veku 78 rokov zomrel slovenský podnikateľ Jozef Majský. V roku 2013 vydala Ivana Havranová knihu rozhovorov, v ktorom priblížila čitateľovi príbeh a názory privatizéra-sukničkára, ktorý bol za zenitom svojho úspechu a práve sa spamätával z dvojročného pobytu vo väzbe. Majský sa delil so svojimi názormi na podnikanie, politikov, médiá, so spomienkami na poľovačky a milostné avantúry. Zdalo sa, že s miernym optimizmom a pokorou hľadí do nasledujúcich rokov a teší sa na čas ktorý bude tráviť s vnúčatami. "Viem že túto knihu bude čítať obmezený počet čitateľov. Som však vďačný za každého jedného" hovorí v závere knihy...  

O tom, že sa všetko nakoniec vyvinie inak, a voľakedajší Majského biznis s nebankovkami Horizont a BMG Invest sa preňho stanú osudnými a opäť ho privedú do väzenskej cely v roku 2013 aktéri rozhovoru nemohli vedieť.

Majský sppĺňa definíciu postsocialistického oligarchu, privatizáciou nadobudol majetok ktorý sa snažil sanovať aktivitami v politike i ovládnutím médií. Bol nepochybne pracant, motív usilovnej celodennej driny sa v knihe vracia opakovane. Vyberáme z jeho názorov na smerovanie Slovenska.
 


Všetci však vieme, že Vladimír Mečiar v politike reálne zbohatol! Také majetky predsa nemohol získať z peňazí, ktoré dostával na výplatu!

Pochopiteľne... každý pekár je od múky! Tak to vo svete chodí. Ale nejaké úplatky... skôr si myslím, že velká časť peňazí išla na organizáciu strany. Že tam potom bolo nejaké iné delenie... je to možné.
Alebo napríklad aj tá nešťastná Elektra! Poznal som tú stavbu osobne, veď za socializmu som v nej bol neraz! Taká stará, ošumelá haraburda! Pri privatizácii mala hodnotu iba zopár korún. V porovnaní so privatizovanými fabrikami! To médiá z nej urobili pozlátený kaštieľ!

Bolo podlá teba správne, že majetky mohol privatizovať ktokoľvek? Ty si bol človek z priemyslu, z výroby, mal si kvalifikáciu, prax... obrovské majetky však podostávali všelijakí ľudia, čo na túto tému nevedeli vôbec nič!

Pravda je, že tie štátne podniky potom začali takmer rabovať! V časoch socializmu tvorili obrovské zisky, veď sme vyrábali zbrane, strelivo, tovar dennej spotreby, textil, topánky, techniku, stroje... naraz prišla generácia nových majiteľov, ktorá nemala pre svoju výrobu odbyt. Veď sa zmenila situácia v celom našom regióne! RVHP zanikla... začali teda hľadať trhy na Západe. Tam však nikto nečakal
na náš tovar! No a chlapci nevedeli, čo s tým. Mysleli si, že to bude ľahké! Ak podnik pred dvomi-tromi rokmi zarobil sto miliónov, čakali, že im zarobí rovnaké peniaze. Zrazu však zistili, že nemajú odbyt, že nemajú ľudí... šikovní riadi¬telia už mali vlastné firmy, privatizovali pre seba, nešikovní nechceli poriadne pracovať... Bol to riadny mišmaš. Privati- zérom splátky bežali, banky chceli peniaze, no fabriky neza¬rábali. No a stalo sa to, že 60 až 80 percent podnikov išlo do konkurzu. Potom už nemuseli platiť, veď ani nemali z čoho, a Fondu zostali dlžoby.
Až v takom roku 1997-98 sa konečne dalo trochu zhodnotiť, ako sprivatizovaný majetok vôbec dopadol! Čo sa s ním ďalej stalo. Podniky, ako boh VSŽ, tie privatizoval Režeš, Ružomberské papierne, tie fungovali, dostal Filo s Krajňákom a neskôr polovičku predali Rakúšanom...
V roku 1998 sa menila vláda a Vladimír Mečiar už potom nemal na peniaze nejaký velký dosah.

Ako sa v tom čase k tebe správali napríklad tvoji známi alebo ľudia označujúci sa za tvojich priateľov? Pamätám si, že pred touto kauzou sa u teba v kancelárii nezatvárali dvere. Všetci niečo chceli, potrebovali pomôcť vybaviť, zasponzorovať...

Mám to len z rozprávania, ale keď som bol v base, moje deti, pochopiteľne, prežívali najväčšiu bolesť, trápenie. Okrem toho všetok majetok, ktorý som legálne nadobudol, ktorý sme mali, nám chceli zobrať. Viem dobre aj to, že boli vypísané zatykače na všetky tri deti. Erik vtedy na nejaký čas odcestoval do zahraničia a Eva s Jojom bojovali, ako sa dalo.

Diana bola za generálnym prokurátorom Hanzelom, kto¬rému som zhodou okolností ja pomohol stať sa generálnym prokurátorom. Stretávali sme sa, vždy ma prijal aj bez ohlá¬senia. Na svadbe svojej dcéry ma predstavil ako najlepšieho kamaráta, akého má. Skôr ako sa stal generálnym prokurá¬torom, bol dokonca u nás zamestnaný!

No a keď teda Diana prišla a vraví mu, Milan, veď môjho muža poznáš, vieš dobre, že to nespravil, pokojne povedal, viem, že to nespravil, prečítal som celý jeho spis, ale chcem ísť do ďalších volieb a chcem byť znovu zvolený za generálneho prokurátora, a nepustil ma.
Tak mu vynadala, buchla dverami, až zarinčalo, a išla preč.
No. Takže takéto bolo napríklad správanie jedného môjho kamaráta, za ktorého som bojoval tak, až stal generálnym prokurátorom...

Sklamali ťa v niečom politici a politika?

Najviac ma sklamali tým, že okolo seba vytvorili skupiny, ktoré ryžovali. Začalo sa to tým, že všetky štátne miesta obsadili svojimi ľuďmi a tí museli povinne odvádzať do straníckej kasy aj šesťdesiat percent. Na všetky miesta v štátnych podnikoch, do dozorných rád, do predstavenstiev sa dostali ich ľudia. Napríklad do plynárenského priemyslu, ktorý predsa nemohli riadiť! Veď to nevedeli! Išlo iba o provízie, provízie, provízie. Ak aj náhodou obsadili nejakého šikovného, ten potom zabezpečoval desiatky miliónov na Bože podpor. A ja si myslím, že to čiastočne pokračuje stále. To sa nedá odbúrať. Osobne si myslím, že to je generačný problém. Nie však iba jednej generácie! Minimálne piatich.

Vravelo sa, že takmer každý, aj taký, o ktorom by to človek nepovedal, napríklad niektoré političky, mali vlastné sprostredkovateľské firmy. A keď človek požiadal o eurofondy, sprostredkovateľská firma prišla a dohodla sa, koľko odovzdáš za sprostredkovanie. Koľko vrátiš späť.
Každý má okolo seba skupinu, dokonca na čele s ministrom! Je to začarovaný kruh, do ktorého nechcú nikoho pustiť a bez toho, aby si sa stretla so skupinou, ktorá
ovplyvňuje peniaze, sa nedostaneš k ničomu. Ale... myslím si, že takto to funguje všade. Len nie tak okato a oveľa triezvejšie. U nás je dvadsať, tridsať percent provízií samozrejmosťou. Bez toho sa však jednoznačne nedá. A môžu vymýšľať akékoľvek tendre, jednoducho... víťaz je známy od prvej chvíle.
Najkrajšie zákazky sú vraj so softvérovými technológiami. To je tlačiareň na peniaze, pretože každý rok obnovia softvér a to sú miliónové zákazky!

Potom je napríklad Tipos, kde sa dávajú strašné peniaze na reklamy... dá sa povedať, že v každom, v každom odvetví sú pevne nastavené pravidlá a cez ne neprejdeš. Napokon, to je všeobecne známe, že unikajú miliardy. Keby Boh dal a všetci by si povedali - rok si dáme od kradnutia pokoj - táto republika by za ten rok rozkvitla! Tak to, žiaľ, nefunguje. Je to dvadsaťtriročná história demokracie.
Demokraciu vítam, len ak má všetko zabezpečiť trh, ktorý už trhom ani nie je, je to obyčajný boj, kde sa nedodržiavajú pravidlá hry, a to nehovorím o ústnych dohodách, ktoré neplatia absolútne... Voľakedy sme robili zmluvy na jednu klepanú A4. Dnes má zmluva tridsať strán a kto koho môže, tak ho oklame. Voľakedy sme pre kamaráta urobili maximum, vybavili sme vážne veci bez desaťhalierovej provízie, úplatku! Dnes to neexistuje. Čo kontrakt, to už dopredu stanovená odmena. Takto podnikať je nesmierne, nesmierne zložité. A tá mimoriadna sofistikovanosť...

Čo by si teraz urobil už celkom inak?

Už by som sa určite nemiešal do politiky. Robil by som si svoje, stiahol sa a určite by som mal aj väčšie možnosti obchodovať. Nebol by som verejnosti na očiach a robil v tichosti, tak ako mnohí ľudia, o ktorých nikto nič nevie. Majú velké majetky a s každým aj svätý pokoj. Keď niekomu pomôžu, tak len veľmi diskrétne.
Voľakedy som bol presvedčený, že nie je problém stretávať sa s politikmi, pomáhať. Bral som ich ako normálnych ľudí, ako som bol ja, môj kolega... so všetkými som sa stretával bez akýchkoľvek záujmov. Raz som niečo potreboval, stokrát nie. Išlo o debaty, vymieňali sme si názory, vraveli predstavy do budúcnosti...
Toto všetko mi však nebolo treba. A keďže v tom období som mal peniaze a všetko v poriadku, nebál som sa každému povedať do očí, čo si myslím. Niekedy aj dosť tvrdo. Či to bol minister, či kto. Mnohým sa to, pravdaže, nepáčilo. A tak som si narobil aj veľa nepriateľov...

Mal by to byť systém s dodržiavaním ľudských práv. Cestujme, majme sa dobre, ale v niečom musíme aj počúvať kvalifikovaných a kvalifikovane volených! Musia byť predsa určité pravidlá hry a tie by mal každý rešpektovať. Vtedy to môže začať fungovať.

Keď človek číta, ako chcú do všetkého zasahovať občianske združenia, rôzne zoskupenia financované zo zahraničia, tak mi je ťažko. Nedokázali sme prečerpať stovky miliónov z eurofondov, lebo stále sa niekto odvoláva. Posúvajú sa termíny napríklad výstavby diaľnic, železníc, mostov a podobne.
Predstavme si, že by v Japonsku po zemetrasení, ktoré zničilo časť diaľnice, robili tendre! Japonci predsa do dvoch týždňov zničenú diaľnicu opravili! U nás oprava cesty tretej triedy, ktorá sa prepadne, trvá celé roky! A ľudia ju musia obchádzať desiatky kilometrov. Kde to sme?


To, že krajina už nie je tam, kde by ju chcel vidieť Jozef Majský, ostatne potvrdilo aj dianie nasledujúcich rokov...

Jozef Majský v chronológii Watson.sk:


 
 
 

Posledné čítané / Legutóbb olvasott / Last seen:
11:28:52 Kniha týždňa: Ivana Havranová, Som Jozef Majský (Marenčin PT Brat. 2013) [2024-06-16; 340 x]
11:27:54 Bieloruská vlajka - historická exkurzia [2020-08-22; 3,033 x]
11:27:53 Egy csésze kávé Molnár Xénia Szendi színésznővel  [2015-05-02; 4,215 x]
11:27:30 Bizarný prípad z Bánoviec. NDS postavila nad diaľnicou R2 dva zbytočné mosty, ktoré samosprávy nechc... [2023-09-01; 1,111 x]
11:27:21 Egy csésze kávé a Little Symphony együttes tagjaival [2017-07-21; 4,344 x]
11:27:21 Egy csésze kávé Dr. Márián Zoltán nyugalmazott debreceni ügyésszel és lányával Márián Dorinával, az ... [2022-05-08; 1,715 x]
11:27:21 Egy csésze kávé Bokor Klárával, a Vasárnap c. hetilap újságírónőjével  [2015-11-12; 4,178 x]
11:27:20 Egy csésze kávé egy régi arccal a felvidéki médiából - Ernő D. Tok sportújságíró  [2015-08-04; 6,047 x]
11:27:20 Kauza Mostná: "Mesto na oprave Mostnej neprerobilo." Naozaj nie? [2015-08-10; 5,627 x]
11:27:20 Egy csésze kávé a Svédországban élő Gerák Andrea énekesnővel / Šálka kávy so speváčkou Andreou Gerák... [2013-08-24; 4,484 x]
11:27:02 Párkányi meghívó: Ľubo Činčura "Nepál" c. kiállítása a párkányi Ady Endre alapiskolában... [2013-08-26; 2,865 x]
11:27:02 Egy csésze kávé Rosta Nikolett Napsugár újságírónővel [2014-09-09; 3,962 x]
11:26:57 Egy csésze kávé Hatos Nikolettel, a Style magazin szerkesztőjével [2015-12-03; 2,593 x]
11:26:46 Egy csésze kávé mai cimlaplánya Szabó Noemi világbajnok testépítő [2020-04-02; 3,761 x]
11:26:46 Világutazók: Zichó Viktor [2023-07-22; 771 x]
11:26:22 Neprepadnúť konšpiračným teóriám... [2024-06-10; 506 x]
11:25:57 Egy csésze kávé Elzer Roland fiatal vállalkozóval [2015-09-19; 4,563 x]
11:25:57 Párkányi Nyári Fesztivál a Vadas fürdönél: Mr. President világsztárral! [2014-05-26; 3,166 x]
11:25:25 Novozámocké výsledky parlamentných volieb - máme dôvod pre optimizmus... [2023-10-03; 1,382 x]
11:25:05 Popbazár: For You [2022-09-29; 797 x]
11:25:02 Len pre dospelých. Sex a ruské prezidentské voľby [2018-03-06; 2,243 x]
11:24:59 Riporter kerestetik [2023-02-22; 935 x]
11:24:33 Egy csésze kávé: Bujna Zoltánnal, a biciklis világutazóval  [2013-11-28; 3,860 x]
11:24:18 Kovács Endre: Nové Zámky - Érsekújvár 1938 [2011-04-25; 4,008 x]
11:23:44 Érsekújvárban ad koncertet a legendás skót Nazareth zenekar, vendég a Republic [2018-04-13; 4,004 x]
11:23:34 A hét könyve / Kniha týždňa: Sztanyiszlav Belkovszkij, Putyin. Az ember, aki nem is létezett (2014)... [2016-05-19; 2,048 x]
11:23:34 Sihoť - čo s ňou spravíme? [2019-07-24; 4,991 x]
11:23:24 Film týždňa: Oliver Stone: Neznáma Ukrajina / Revealing Ukraine (2019) [2019-07-26; 2,143 x]
11:23:24 Otázniky okolo financovania kúpy digitálneho vysielača NZTV: Predalo Novocentrum ďalšiu nehnuteľnosť... [2013-08-15; 5,076 x]
11:22:53 Egy csésze kávé Mgr. Héger Rudolffal a Music Art Művészközvetitő Ügynökség ügyvezető igazgatójával... [2015-05-31; 5,117 x]
11:22:53 Kovács Józsi bácsi hagyatéka / Dedičstvo Kovács Jóžibáčiho [2013-10-21; 2,810 x]
11:22:38 Po stopách dávnych udalostí: Únos 66 čsl. príslušníkov v Angole v marci 1983 [2024-07-09; 231 x]
11:21:59 MsÚ nedovolil poslancovi prefotiť si stavebný denník zo ZŠ Mostná [2015-10-29; 5,694 x]
11:21:59 Expresná rekonštrukcia ZŠ Mostná. Prečo platíme rýchlostný príplatok, ak sa nikam neponáhľame?... [2015-07-28; 6,723 x]
11:21:59 Rozhovor s kapelou 3+2, nekorunovanými kráľmi svadobného rocku zo Srbska [2018-10-15; 2,852 x]
11:21:52 Film týždňa: Júlia Latynina o klimatických zmenách [2019-12-15; 1,310 x]
11:21:49 Tzv. účelové dotácie šli prevažne do športu [2011-04-13; 3,695 x]
11:21:44 Kniha týždňa: Lőcse 1918 Levoča 1919 (SNM - Spišské múzeum v Levoči 2019) [2023-09-01; 898 x]
11:21:36 Magyarnak lenni a nagyvilágban: Camejo Anna utazássegítő [2023-04-29; 1,038 x]
11:21:31 Z histórie priemyselných a poľnohospodárskych podnikov novozámockého okresu I. Elektrosvit / Az érse... [2013-06-09; 6,705 x]
11:20:48 Privet, eto Navaľnyj...  [2024-06-05; 457 x]
11:20:47 Kniha týždňa: Jan Šír a kol., Ruská agrese proti Ukrajině (Karolinum Praha 2017) [2023-05-07; 698 x]
11:20:19 Peter Lipa – a Szlovák jazz zene koronázatlan királya Párkányban adott koncertett / Štúrovský koncer... [2013-08-04; 2,881 x]
11:20:19 Egy csésze kávé Anikó "Szuszi" Szudorová amatőr fotóssal [2016-01-14; 2,924 x]
11:20:15 Egy csésze kávé: Boldog Új Évet! [2014-01-01; 3,194 x]
11:20:10 Realitný biznis pána primátora... [2024-06-25; 722 x]
11:20:06 Egy csésze kávé: Kis Györggyel, a Cool Club CC elnökével és a TAT tehetségkutató verseny ötletgazdá... [2013-12-05; 9,408 x]
11:20:06 Egy csésze kávé Répásy Zsolt fotóssal [2015-09-29; 5,041 x]
11:19:53 Po výrube stromov v areáli i mimo areálu starej nemocnice zostala holá pláň... [2019-02-24; 2,815 x]
11:19:51 Vysoké hry novozámockých lokálpatriotov - Kauza Novocentrum I. / Érsekújvári lokálpatrióták fortélyo... [2012-08-03; 5,188 x]

The index.php: SIZE[b]: 29,969 MODIFIED: 2024.01.09 22:06:48.MD5: a96b9c14c093fe1384de07847e3e01bc STATUS: FALSE  This window is : x