Úvod / Nyitóoldal
   
 
Oto Psenak  11-04-09   5,096  
0
S projektom s tajomným názvom "Logportál" sme sa prvýkrát stretli v návrhu rozpočtu na r. 2011, kde bolo naň vyčlenených 660 tis Eur z prostriedkov štrukturálnych fondov.  Až neskôr vysvitlo, že  ide o logistický portál určený pre dopravcov s malou nosnosťou na krátke vzdialenosti v pohraničnom pásme. Nominálne v ňom vystupuje aj zahraničný partner - maďarská obec Tát, ktorá leží 8 km od Ostrihomu a má necelých 5 tis. obyvateľov,  v skutočnosti je jej účasť skôr symbolická.  

K projektu sa 31. marca uskutočnila na MsÚ v Nových Zámkoch tlačovka, o ktorej v pondeľňajšom čísle referoval i denník ÚjSzó.  Na tlačovske odznelo, že mesto spolufinancuje z projeku v celkovej hodnote 500 tis. Eur  iba 5% nákladov, zbytok znáśa EÚ resp. štátny rozpočet. Na tlačovske sa predstavil aj dodávateľ - bratislavská firma Millenium reprezentovaná spolumajiteľom Miroslavom Krempaským. Vo svojom vystúpení zdôraznil, že nimi dodávané riešenie bude bezpečnejśie oproti iným špeditérskym portálom, keďže sa na ňom budú účastníci registrovať vopred. Od riešenia si tiež sľubuje zlepšenie cezhraničnej spolupráce medzi dvomi regiónmi. Využívanie systému podporia tým, že poskytovanie jeho služieb bude v prvom roku bezplatné.


V súvislosti s uvedeným projektom je zarážajúcich hneď niekoľko faktov.
Mesto, ktoré už od novembra 2010 nie je schopné ani zverejňovať  zápasnice z rokovania zastupiteľstva, sa púšťa do ambiciózneho IT projektu v tej najneočakávanejšej oblasti.
Druhý zarážajúci fakt je, že autori projektu si nevšimli, že v Maďarsku je zaregistrovaná firma Logisztika Portál Kft. s totožným oborom činnosti a dokonca i názov Logportál je chránenou obchodnou značkou uvedenej spoločnosti. Ak niekto silno potrebuje Logportál - nech sa páči, je k dispozícii.


Tretí zarážajúci fakt je, že podľa obchodného vestníka (podrobnosti tu) súťaž na výber dodávateľa ešte neskončila a pokračuje až do 19. apríla. Dovtedy si môže hocikto za 14 Eur  vyzdvihnúť na MsÚ podklady a odovzdať súťažnú ponuku. Nezrovnalosti sú aj v cene projektu. V rozpočte na rok 2011 bolo uvedených 660 tis Eur, na tlačovke odznela suma 500 tis. Eur, vo vestníku sa uvádza 150 tis. Eur.
Štvrtý zarážajúci fakt je zrejmá nevedomosť autorov o tom, že v r. 2004-2008 práve v Nových Zámkoch podobný špedičný portál už fungoval. Volal sa Transkompas, bol registrovaný na doméne transkompas.com a mal celoeurópsku pôsobnosť (obmedzenie na regióny Nové Zámky - Tát sa ani teraz nejaví ako dobrý nápad). Registrácia špeditérov bola po celý čas bezplatná. Po niekoľkých rokoch prevádzky portál zanikol práve z dôvodu, že na trhu prežije len najväčśí hráč. Výsledky vývoja, ktorý nestál viac ako 15 tis. Eur sú zrejme stále k dispozícii a predpokladáme, že s minimálnymi nákladmi by bolo možné portál kedykoľvek sprevádzkovať.


Čo dodať na záver? 5% spoluúčasť  na tomto projekte - 25 tis. Eur umožní škôlke na Cyrilometódskej ul. prežiť niekoľko ďalších rokov.  Využime prostriedky na rozumné ciele, investujme do svojich detí namiesto financovania chymér, ktoré nemajú najmenšiu  šancu vrátiť vložené prostriedky.

2011-04-11 14:45:14 novozamcan
...dakujem, ze sledujete, otvarate, pisete, premyslate...a hlavne citite...myslim tym tych, ktori na toto upozornuju...kratko k systemu financovania z EU projektov - tých 95 % by sme nedostali...vsetky peniaze si iba poziciavame, pride cas, ked ich budeme vracat...tym co pridu do unie po nas...ak ich nevycerpame rozumne, transparentne a udrzatelne... budeme sa na ne neskor skladat zo svojho... Tod, pre vsetkych z laxnym pristupom k veci: z cudzieho krv netecie...
2011-04-09 20:28:21 termi
dobry den,asi nie som velmi chapavy, ale ako sa tam mohol predstavit dodavatel, ked do sutaze sa je mozne prihlasit do 19.4.dakujem
 
 

The index.php: SIZE[b]: 27,706 MODIFIED: 2021.01.22 22:13:44.MD5: f5341ba7412a090aa762cfdb4916ed98 STATUS: OK  This window is : x