Több mint negyven hazai, valamint Magyarországról, Csehországból és Szlovéniából érkezett csapat mérte össze tudását a hentesművészetnek ebben az ágában.
Az idén a magyar nemesek Nobilitas Carpathiae felvidéki civil szervezete is benevezett a versenybe, mégpedig egy héttagú csapattal. A kolbászkészítés a fiatalokra lett bízva, persze a gondosan előkészített és kipróbált recept alapján. Szabó Zoltán, Sztrida Péter, Borka Zoltán és Berényi Dávid megmutatták, hogy nem csak a tanulásban jelesek, hanem a hentes szakmában is, amiről az elért eredmény önmagáért beszél.
Az alkalomhoz megfelelően kidíszített munkahelyhez hozzájárult Póda Ronald zöldség, ill. gyümölcsfaragó, másként „carving fruit“ művészetével. Az ifjú zöldségszobrász a cukkiniba faragott „Nobilitas Carpathiae“ elnevezéssel és egy tökbe faragott virággal ékesítette a csapat asztalát.
Berényi Margit, a Nobilitas Carpathiae civil szervezet kultúrbizottságának elnöke és Dr. Práznovszky Miklós országos elnök a menedzselést vállalták. Az előző Barzsó Adrienn segítségével ízletes disznótoros falatokkal kínálták az arra elhaladó érdeklődő kedves vendégeket, míg az utóbbi a szervezésben és a versenyfolyamat dokumentálásában szorgoskodott.
A jó hangulatot nem csak a szép számban megjelent versenyzők biztosították tájjellegű munkaasztalaikkal, öltözékeikkel, ill. a hazulról hozott étel- és italkülönlegességeikkel, hanem a színpadon váltakozó nótaénekesek és néptánccsoportok is. Így gyakran vigyázni kellett, hogy a jókedv mámorában kellő figyelmet tudjanak szentelni a kolbászkészítők a kolbász összetételének és a munkafolyamat betartásának.
A Nobilitas Carpathiae fiatal gárdája a tapasztalt és sok hasonló bel- és külföldi versenyen megedzett mezőnyben méltóan megállta a helyét: rögtön az első szereplés során az ezüstérmesek sorai között végzett. Az egykori nemesek leszármazottai így bebizonyították, hogy nem csak a kardforgatásban és az ország vezetésében, hanem a „nem mindennapi betevő falatok“ elkészítésében is tudtak és ma is tudnak jeleskedni.
Viac než štyridsať domácich družstiev, ako aj družstiev z Maďarska, Českej republiky a Sloviska si zmerali sily v tomto odvetví mäsiarskeho umenia.
Tohto roku sa súťaže prvýkrát zúčastnilo aj občianske združenie Nobilitas Carpathiae, a to so sedemčlenným družstvom. Výroba klobásy bola zverená mladým, samozrejme po dôkladnej príprave a vyskúšaní receptu. Zoltán Szabó, Péter Sztrida, Zoltán Borka a Dávid Berényi preukázali, že vynikajú nielen v učení, ale aj v mäsiarskom remesle, o čom svedčí dosiahnutý výsledok.
K aktuálnej výzdobe pracoviska prispel Ronald Póda svojim umením vyrezávanie do ovocia a zeleniny, inak nazývaným „carving fruit.“ Mladý talentovaný „sochár“ skrášlil pracovný stôl družstva cuketou, do ktorej vyrezal názov občianskeho združenia „Nobilitas Carpathiae“ a tekvicou, do ktorej vyrezal kvet.
Predsedkyňa kultúrnej komisie Margita Berényiová a predseda združenia JUDr. Ing. Mikuláš Práznovszky, CSc. sa venovali manažérskej práci. Tá prvá za pomoci Adrienn Barzsó ponúkali okoloidúcich záujemcov chutnými zabíjačkovými špecialitami, kým ten druhý sa zaoberal organizačnými prácami a dokumentovaním priebehu súťaže.
Dobrú náladu zabezpečovali nielen početné súťažiace družstvá svojimi pekne vyzdobenými stolmi a pracovnými oblečeniami, resp. domácimi gastronomickými špecialitami, ale aj speváci a tanečníci, ktorí sa od rána do večera striedali na javisku postavenom v jednom zo stanov. Za týchto okolností si výrobcovia klobás museli dávať pozor, aby v opojení dobrej nálady nepozabudli na dodržaniu receptu a technológie výroby klobásy.
Mladí členovia občianskeho združenia Nobilitas Carpathiae v silnej konkurencii skúsených domácich a zahraničných súťažiacich obstáli čestne: hneď pri svojej prvej účasti skončili v striebornom pásme. Potomkovia bývalých šľachticov tak dokázali, že vynikajú nielen v narábaní mečom a v spravovaní krajiny, ale aj v príprave nášho „nie každodenného chleba.”