Vloženie nového záznamu / Új bejegyzés felvitele     
[43][367][2596][80][242][905][238]
Por Datum Text  
1 1989.11.18 Vágsellyén 1989. November 18-án megrendezett Csehszlovákiai magyar értelmiségi lét c. tanácskozás meghívója. A mintegy 80 értelmiségi eszmét cserélt az aktuális társadalmi kérdésekről, ezen a fórumon lett első ízben rehabilitálva Esterházy János. A fórum szervezője Tóth Lajos az ötvenedik születésnapjának megünneplését használta ki a tanácskozás megrendezésére. Az éjszakai órákban Tóth Károly, a tanácskozás egyik előadója lakásán alakult meg a Független Magyar Kezdeményezés illegális politikai mozgalomként. Még 18-án éjszaka kibocsájtja első dokumentumát, A. Nagy László és Tóth Károly szóvivők által aláírt nyilatkozatot, amelyben tiltakozik a november 17-i prágai vérengzés ellen.
Meghívó, Popély Árpád, Simon Attila, A rendszerváltás éveinek kronológiája 18-i nyilatkozatot In: Szabad Kapacitás, 1989/1
  
2 1989.11.19 Cseh ellenzékiek megalakítják Prágában a rendszerellenes megmozdulásokat irányító Polgári Fórumot (PF). Az FMK támogatásáról biztosítja a PF célkitűzéseit. A PF „testvérszervezeteként” megalakul Pozsonyban a Nyilvánosság az Erőszak Ellen (VPN) polgári kezdeményezés.
Popély Árpád, Simon Attila, A rendszerváltás éveinek kronológiája nov. 20-i nyilatkozat In: Szabad Kapacitás 1989/1 és Informacny servís č1., Prága 1989. nov. 20.
  
3 1989.11.20 A Pozsonyban nov. 19-én este megalakult a Nyilvánosság az Erőszak Ellen (VPN) elnevezésű állampolgári mozgalomhoz az FMK nyilatkozatban csatlakozik. Az FMK alapítói közül néhányan már ekkor aláírják a VPN-hez való csatlakozást
Szabad Kapacitás 1989/1.
  
4 1989.11.21 Az FMK bekapcsolódik a VPN Koordinációs Bizottságának munkájába. Ez a bizottság mindazon társadalmi és politikaierőkéi egyesíti, amelyek radikális változásokat sürgetnek Szlovákiában. A Koordinációs Bizottság révén az FMK egyik szervezője lesz a pozsonyi tüntetéseknek; két tagja vesz részt rendszeresen a koordinációs bizottságban.
Szabad Kapacitás 2/1989
  
5 1989.11.22 Pozsonyban az első engedélyezett tüntetésen az FMK nevében felszólal Grendel Lajos író. Megalakul a VPN Koordinációs Bizottsága, amelynek munkájába az FMK képviseletében bekapcsolódik Szigeti László és Grendel Lajos. Pozsonyi magyar egyetemi és főiskolai hallgatók létrehozzák a Magyar Diákszövetséget (MDSZ), amely támogatásáról biztosítja a sztrájkoló szlovák és cseh diákokat.
Popély Árpád, Simon Attila, A rendszerváltás éveinek kronológiája FMK 4. nyilatkozata - Szabad Kapacitás 1/1989
  
6 1989.11.23 Az FMK támogatásáról biztosítja a diákok és a PF által november 27-re meghirdetett általános sztrájkot, követeli a hitelüket vesztett politikusok és közéleti tisztségviselők távozását hivatalukból, a sajtószabadságot és a cenzúra eltörlését. A Csemadok KB Elnöksége elégedetlenségét fejezi ki „az átalakítás és a nyilvánosság politikájának lassú és következetlen” végrehajtása miatt, s az erőszakot és a szélsőséges megnyilvánulásokat elutasítva az érdemi párbeszéd mellett száll síkra.
Popély Árpád, Simon Attila, A rendszerváltás éveinek kronológiája
  
7 1989.11.23 A Magyar Diákszövetség (MDSz) alakuló ülése a pozsonyi József Attila Ifjúsági Klubban (JAIK) az FMK képviselői részvételével.
Szabad Kapacitás 2/1989
  
8 1989.11.24 A CSKP KB rendkívüli ülésén a tüntetések hatására lemond tisztségéről Miloš Jakeš főtitkár, valamint a KB egész Elnöksége és Titkársága. A párt új főtitkárává Karel Urbáneket választják. Elkészül az FMK elvi nyilatkozata, amely leszögezi, hogy az FMK a hatalmi szervektől független, alulról építkező polgári kezdeményezés, s elődjének a Csehszlovákiai Magyar Kisebbség Jogvédő Bizottságát tekinti. Nagyrészt az ún. Harminchármak dokumentuma aláíróinak részvételével megalakul Pozsonyban a Csehszlovákiai Magyarok Fóruma (CSMF).
Popély Árpád, Simon Attila, A rendszerváltás éveinek kronológiája
  
9 1989.11.25 Az FMK kezdeményezésére találkoznak a demokratikus kezdeményezések képviselői a Csemadok KBszékházában. A négy csoportosulás (MDSz, Megújhodás Fórum, A MATESZ Fiataljainak Köre, FMK) megegyezik az együttmüködée formáiban. A résztvevők nyilatkozatot írnak alá (egyénileg). Kapcsolati elvétel a FIDESZ-szel.
Popély Árpád, Simon Attila, A rendszerváltás éveinek kronológiája Szabad Kapacitás 2/1989
  
10 1989.11.26 Grendei Lajos a délutáni pozsonyi tüntetésen magyarul szól az FMK nevében. Beszédeben, melyet a TV is közvetített felszólította a csehszlovákiai magyarokat a demokrácia támogatására.
Szabad Kapacitás 1/1989
  
11 1989.11.28 Az Új Szó címoldalon közli szerkesztőségének a politikai eseményekkel, valamint saját múltbeli tevékenységével kapcsolatos állásfoglalását. A Szlovák Írók Szövetsége Magyar Szekciójának vezetősége állásfoglalásában sürgeti az elmúlt két évtized újraértékelését és a csehszlovákiai magyar közélet demokratizálását. Megjelenik az FMK Szabad Kapacitás című tájékoztatójának első száma.
Popély Árpád, Simon Attila, A rendszerváltás éveinek kronológiája
Új Szó, 1989. november 28.
  
12 1989.11.28 Megjelenik az FMK tájékoztatójának első száma. A tájékoztató címe: Szabad Kapacitás. Az FMK és az MDSZ, ill. aVPN közös nyilatkozatban határolja el magát a provokatív területi autonómia-törekvésektől
Szabad Kapacitás 1/1989 . sz. dokumentum
  
13 1989.11.28 Vyhlásenie MNI/Zväzu maďarských študentov (podpísaný Péter Vörös) proti zbieraniu podpisov za maďarskú autonómiu
doc1
  
14 1989.11.29 A szlovákiai Független Magyar Kezdeményezés 3 szóvivője Huncik Péter, A. Nagy László és Barak László sajtótájékoztatót tartott Filep Tamás lakásán.   
15 1989.11.30 Pozsonyban szlovákiai szinten is megkezdődnek a kommunista vezetés és az ellenzék közötti kerekasztal-tárgyalások. A tanácskozáson a VPN küldöttségében az FMK képviseletében részt vesz Szigeti László. A lemondott Viliam Šalgovič helyett Rudolf Schustert választják meg az SZNT új elnökévé.
Popély Árpád, Simon Attila, A rendszerváltás éveinek kronológiája
  
16 1989.12.02 Nagygyülés Érsekújvár föterén.
Szabad Kapacitás 2/1989 Grendel Lajos tudósítása
  
17 1989.12.03 Gustáv Husák köztársasági elnök Ladislav Adamec miniszterelnökkel az élen kinevezi az új szövetségi kormányt, amelynek 21 tagja közül 15 továbbra is kommunista. A PF, a VPN és az FMK nyilatkozatokban tiltakozik az új szövetségi kormány összetétele ellen. Követelik ellenzékiek bevonását a kormányba, ellenkező esetben december 11-re újabb általános sztrájkot hirdetnek.
Popély Árpád, Simon Attila, A rendszerváltás éveinek kronológiája
Új Szó, 1989. december 4.
  
18 1989.12.09 A Csemadok keretein belül újjáalakul a Csehszlovákiai Magyar Néprajzi Társaság. Megbízott elnöke Liszka József, megbízott titkára Kocsis Aranka. Az FMK felszólítja az SZNT magyar nemzetiségű képviselőit a lemondásra, és időközi választások kiírását követeli.
Popély Árpád, Simon Attila, A rendszerváltás éveinek kronológiája
  
19 1989.12.12 Milan Čič miniszterelnökkel az élen újjáalakul a szlovák kormány is, amelynek Varga Sándor személyében első ízben van magyar nemzetiségű alelnöke. Az FMK nyilatkozatot ad ki a szövetségi kormány összetételéről, amelyben sajnálkozását fejezi ki amiatt, hogy nem került sor a kisebbségi ügyekben illetékes miniszteri tárca létrehozására.
Popély Árpád, Simon Attila, A rendszerváltás éveinek kronológiája
  
20 1989.12.16 A VPN, az FMK, valamint a Természet- és Tájvédők Szlovákiai Szövetségének Dunaszerdahelyi járási szervezete tüntetést szervez Bősön a dunai vízlépcső megépítése ellen, amelyen több mint kétezren vesznek részt.
Popély Árpád, Simon Attila, A rendszerváltás éveinek kronológiája
  
21 1989.12.17 Rendkívüli kongresszust tart Pozsonyban Szlovákia Kommunista Pártja, amely síkra száll a párt megújhodásáért, felfüggeszti több egykori pártvezető párttagságát, s javasolja a pártból igazságtalanul kizártak rehabilitálását. Országos taggyűlést tart Dunaszerdahelyen az FMK szóvivői testülete, amely elfogadja a mozgalom ideiglenes működési szabályzatát, s kinyilvánítja, hogy az FMK a VPN független csoportjaként kíván tevékenykedni.
Popély Árpád, Simon Attila, A rendszerváltás éveinek kronológiája
  
22 1989.12.17 Demokrácia kell! Országos gyűlést tartott a Független Magyar Kezdeményezés
Új Szó, 1989. december 4.
  
23 1989.12.18 Érsekújváron az FMK helyi csoportja nagygyűlést rendezett 1989. dec. 18-án hétfőn a Csemadok érsekújvári székházában. Juhász R- József és Tóth Károly szóvivők, beszámoltak az FMK eddigi tevékenységéről, majd a Csemadok által meghívott elnökségi tagok közül Neszméri Sándor, a Csemadok KB vezető titkára szólt a Csemadok legfelsőbb vezetésében Ül. a Csemadok célkitűzéseiben végbement változásokról. Ezt követően a résztvevők és a Járási Nemzeti Bizottság megjelent képviselői között alakult ki parázs vita az elmúlt hónapokban Érsekújvárott lezajlott eseményekről.
Szabad Kapacitás 1/1990
  
24 1989.12.27 Az FMK küldöttsége látogatást tesz Ladislav Kováč szlovák oktatási, ifjúsági és testnevelési miniszternél. Megbeszélésükön megállapodás születik arról, hogy a magyar pedagógushiány kiküszöbölése érdekében évente mintegy 200 magyar pedagógusjelölt kezdheti meg tanulmányait a nyitrai Pedagógiai Karon. A Csemadok KB Elnöksége levéllel fordul Marián Čalfa szövetségi miniszterelnökhöz, amelyben egy szakértői bizottság felállítását javasolja a kollektív bűnösség elvéből kiinduló valamennyi intézkedés és rendelet felülvizsgálására.
Popély Árpád, Simon Attila, A rendszerváltás éveinek kronológiája
  
25 1990.01.12 Az SZNT ülésén a lemondott képviselők helyére 19 új képviselőt kooptálnak. A VPN képviseletében parlamenti mandátumhoz jut az FMK által jelölt Zászlós Gábor.
Popély Árpád, Simon Attila, A rendszerváltás éveinek kronológiája
  
26 1990.01.18 A VPN és a szlovák Kereszténydemokrata Mozgalom (KDM) kezdeményezésére, az FMK szervezésében megalakul Pozsonyban a Magyar Kereszténydemokrata Klubok mozgalmának szervezőbizottsága; elnöke Janics Kálmán.
Popély Árpád, Simon Attila, A rendszerváltás éveinek kronológiája
  
27 1990.01.19 A Független Magyar Kezdeményezés (FMK) programnyilatkozata a kollektív jogok törvénybe iktatása és a kultúra és iskolaügy terén a teljes önrendelkezés követelésével.
Tóth Károly: Kisebbségi önkormányzati törekvések Szlovákiában. Pro Minoritate (1) 1993. 6.
Szabadság és felelõsség. A Magyar Polgári Párt programja. (H. n.) 1992.
  
28 1990.01.21 A VPN és az FMK közös nyilatkozatot ad ki a nemzetek, nemzeti kisebbségek és etnikai csoportok együttéléséről Szlovákiában. A nyilatkozat síkraszáll a kollektív kisebbségi jogokért, a kisebbségi önigazgatásért, valamint az emberi jogok betartását ellenőrző államok fölötti rendszer megvalósításáért.
Popély Árpád, Simon Attila, A rendszerváltás éveinek kronológiája
  
29 1990.01.30 A Szövetségi Gyűlés ülésén 120 új képviselőt kooptálnak a mandátumukról lemondott képviselők, köztük nyolc magyar képviselő helyére. A VPN színeiben az FMK jelöltjeként a Népi Kamara képviselőjévé választják Sándor Eleonórát, Világi Oszkárt és Somogyi Szilárdot, a Nemzetek Kamarája képviselőjévé Németh Zsuzsát, Duray Miklóst és Popély Gyulát. Somogyi megválasztását azonban még aznap érvénytelenítik, mivel nem töltötte be a képviselővé választásához szükséges 21. életévét. 1990 januárjában: Kassán Keleti Napló címmel független társadalmi és kulturális havilap jelenik meg. Szerkesztőbizottságának elnöke Máté László.
Popély Árpád, Simon Attila, A rendszerváltás éveinek kronológiája
  
30 1990.02.?? Az FMK és a Nyilvánosság az Erõszak Ellen (NYEE) képviselõi közös nyilatkozata a szlovákiai „nemzetek, nemzeti kisebbségek és etnikai csoportok együttélésének” alapelveit rögzítette. „A nemzetek, nemzeti kisebbségek és etnikumok kollektív jogaiból kiindulva önigazgatás illeti meg azokat minden olyan kérdésben, amely kizárólag õket érinti, továbbá egyenjogú, közös döntésre jogosultak minden olyan kérdésben, amely õket is érinti.”
Szabadság és felelõsség. A Magyar Polgári Párt programja. (H. n.) 1992. 117–118
  
31 1990.02.03 Az FMK és a VPN szervezésében a Hainburg és a Visegrád közötti Duna-szakaszon élőláncot alkotva tízezrek tiltakoznak a Bős—Nagymarosi Vízlépcsőrendszer megépítése ellen. Az élőlánc szervezői megalakítják az Eurolánc polgári kezdeményezést. Pozsonyban újjáalakul az 1948-ban felszámolt Szlovákiai Szociáldemokrata Párt.
Popély Árpád, Simon Attila, A rendszerváltás éveinek kronológiája
  
32 1990.02.09 Az SZNT ülésén folytatódik a testület átalakítása: a lemondott vagy visszahívott képviselők, köztük 7 magyar képviselő helyére 42 új képviselőt kooptálnak. A VPN, illetve az FMK képviseletében Grendel Lajos, A. Nagy László, Csekes Erika, Kovács László és Pirovits László, az SZLKP képviseletében Bauer Győző, a szlovák KDM képviseletében Hamerlik Rudolf, a Szabadságpárt képviseletében Csáky József jut parlamenti mandátumhoz. Zászlós Gábort megválasztják az SZNT alelnökévé, egyben a Nemzeti Bizottság és Nemzetiségi Bizottság elnökévé. Duray Miklós, Popély Gyula és Sidó Zoltán parlamenti képviselők a Szövetségi Gyűlés elnökének, Alexander Dubčeknek egy Jókai Mór Egyetem néven Komáromban létrehozandó magyar tannyelvű felsőoktatási intézmény alapítására nyújtanak be törvényjavaslatot. A Csemadok KB Elnöksége állásfoglalásban üdvözli az Együttélés politikai mozgalom szervezését, s támogatásáról biztosítja célkitűzéseit.
Popély Árpád, Simon Attila, A rendszerváltás éveinek kronológiája
  
33 1990.02.19 A szlovák Belügy- és Környezetvédelmi Minisztérium a január 23-án elfogadott párttörvény alapján politikai mozgalomként bejegyzi az FMK-t.
Popély Árpád, Simon Attila, A rendszerváltás éveinek kronológiája
  
34 1990.02.24 Komáromban az FMK I. országos közgyűlése elfogadja a mozgalom programját és alapszabályzatát, s megválasztja 30-fős Ügyvivői Testületét. Elnökké Tóth Károlyt, alelnökökké A. Nagy Lászlót, Szigeti Lászlót, Gémesi Károlyt, Kónya Zoltánt és Szöllösi Ilonát választják.
Popély Árpád, Simon Attila, A rendszerváltás éveinek kronológiája
  
35 1990.02.27 A Szövetségi Gyűlésben a lemondott képviselők helyére újabb 12 képviselőt kooptálnak, köztük 2 magyar nemzetiségűt: Gémesi Károlyt a VPN, illetve az FMK, valamint Takács Imrét, az SZLKP jelöltjét. A Szövetségi Gyűlés elfogadja a választási alkotmánytörvényt, amely — az 5%-os küszöb bevezetése mellett — megteremti az általános, egyenlő, közvetlen és titkos választás feltételeit. A törvény vitája során Sidó Zoltán, Vitéz Erika, Popély Gyula és Duray Miklós javasolja az 5%-os küszöb eltörlését, módosító javaslatukat elutasítják. A cseh Belügyminisztérium bejegyzi az Együttélés politikai mozgalmat.
Popély Árpád, Simon Attila, A rendszerváltás éveinek kronológiája
  
36 1990.03.05 A szlovák kormány — megalakulása óta első ízben — kihelyezett ülést tart Komáromban. A nemzetiségi kérdésnek szentelt kormányülésen részt vesznek többek között a Csemadok, az FMK, az Együttélés, a Matica slovenská, a ruszin kisebbség, s 10 dél-szlovákiai járás képviselői.
Popély Árpád, Simon Attila, A rendszerváltás éveinek kronológiája
  
37 1990.03.31 Pozsonyban tartja alakuló kongresszusát az Együttélés politikai mozgalom. A kongresszus jóváhagyja a mozgalom véglegesített alapszabályzatát és programnyilatkozatát, s 24 fős Központi Ügyvivői Testületét; elnökké Duray Miklóst, alelnökökké a lengyel Stanislaw Gawlikot és Gyimesi Györgyöt, főtitkárrá Gyurcsík Ivánt választja 1990. március 31-á április 2.: Az FMK Tornalján zajló II. országos közgyűlése úgy határoz, hogy a parlamenti választásokon az FMK jelöltjei a VPN listáján indulnak.
Popély Árpád, Simon Attila, A rendszerváltás éveinek kronológiája
  
38 1990.04.06 A VPN választási szerződést köt az FMK-val, amely értelmében az FMK jelöltjei a VPN listáján indulnak, s azon — a magyarság szlovákiai számarányának megfelelően — 12%-os arányban részesednek.
Popély Árpád, Simon Attila, A rendszerváltás éveinek kronológiája
  
39 1990.05.05 Zselizen tartja III. országos közgyűlését, egyben kampánynyitó nagygyűlését az FMK.
Popély Árpád, Simon Attila, A rendszerváltás éveinek kronológiája
  
40 1990.05.20 A Szlovák Nemzeti Párt, a Štúr Társaság és a Matica slovenská által szervezett többezer fős pozsonyi tüntetés résztvevői a szlovák nyelv államnyelvvé nyilvánítását követelik 1990. május 21.: Prágában Václav Havel köztársasági elnök fogadja az FMK és az MDSZ küldöttségét.
Popély Árpád, Simon Attila, A rendszerváltás éveinek kronológiája
  
41 1990.05.30 Novozámocké pobočky politických strán Verejnosť proti násiliu (VPN) a Maďarská nezávislá iniciatíva (MNI) zorganizovali spoločné verejné zhromaždenie na Hlavnom námestí, na ktorom sa vystúpil aj predseda Federálneho zhromaždenia ČSFR Alexander DUBČEK.
A Nyilvánosság az Erőszak Ellen (VPN) és a Független Magyar Kezdeményezés (FMK) érsekújvári helyi szervezetei nyilvános népgyűlést tartottak a Fő téren. A népgyűlésen részt vett Alexander DUBČEK, Csehszlovákia Szövetségi Gyűlésének elnöke is.
Naše novosti, máj 1990 /Strba, Major CN2000-05
  
42 1990.06.01 A Magyar Területi Színház felveszi a Jókai Színház nevet. Göncz Árpád magyar köztársasági elnök Budapesten fogadja a VPN és az FMK küldöttségét.
Popély Árpád, Simon Attila, A rendszerváltás éveinek kronológiája
  
43 1990.06.04 Václav Havel köztársasági elnök nyugat-szlovákiai körútja során ellátogat Komáromba, ahol részt vesz az FMK és a VPN választási nagygyűlésén.
Popély Árpád, Simon Attila, A rendszerváltás éveinek kronológiája
  
44 1990.06.07 Az FMK Ügyvivői Testülete tiltakozik a Magyar Televízió és a Magyar Rádió közlése ellen, amely szerint az FMK egyes helyi csoportjai az Együttélés-MKDM koalíció támogatására szólítják fel a választókat.
Popély Árpád, Simon Attila, A rendszerváltás éveinek kronológiája
  
45 1990.06.08 A rendszerváltás utáni első szabad parlamenti választásokat tartják Csehszlovákiában. A választópolgárok 96-97%-os részvétele mellett zajló választásokon mindkét országrészben a rendszerváltó politikai mozgalmak, Csehországban a PF, Szlovákiában a VPN szerzi meg a szavazatok többségét. A prágai Szövetségi Gyűlésben összesen 15 magyar nemzetiségű képviselő szerez mandátumot: a Népi Kamarába az MKDMEPM koalíció listájáról az MKDM jelöltjeként bejut Szőcs Ferenc, Magyar Ferenc és Varga Olivér, az EPM jelöltjeként Gyimesi György; a VPN listájáról az FMK jelöltjeként Világi Oszkár; a Nemzetek Kamarájában az MKDM-EPM listájáról az MKDM jelöltjeként mandátumhoz jut Rajczy László, Bugár Béla, Novitzky Béla és Szurový Ferenc, az EPM jelöltjeként Duray Miklós, Nyitray László és Baculák Veronika; a VPN listájáról az FMK jelöltjeként pedig Sándor Eleonóra, Gémesi Károly és Szöllösi Ilona. A pozsonyi Szlovák Nemzeti Tanácsba összesen 23 magyar nemzetiségű képviselő jut be: az MKDM-EPM listájáról az MKDM jelöltjeként Csáky Pál, Tirinda Péter, Agárdy Gábor, Ásványi László, Bartakovics István, Janics Kálmán és Görcsös Mihály, az EPM jelöltjeként Bauer Edit, Harna István, Rózsa Ernő, Szabó Rezső, Mikó Jenő és Dobos László, a VPN listájáról az FMK jelöltjeként Varga Sándor, Zászlós Gábor, A. Nagy László, Markotán Péter és Pirovits László, az SZLKP listáján Paulicky Péter, Varjú János, Zselenák József és Kardos Ferenc, a KDM listáján Hamerlik Rudolf. Az EPM jelöltjeként mandátumhoz jut a ruszin Mikuláš Hirjak.
Popély Árpád, Simon Attila, A rendszerváltás éveinek kronológiája
  
46 1990.06.14 Az FMK Ügyvivői Testülete a választásokat értékelve 80 ezerre becsüli a mozgalom szavazatainak számát. Az ÜT Gyurovszky Lászlót, Zászlós Gábort, Hunčík Pétert, Világi Oszkárt és A. Nagy Lászlót bízza meg a kormányalakítási tárgyalásokon való részvétellel.
Popély Árpád, Simon Attila, A rendszerváltás éveinek kronológiája
  
47 1990.06.29 Az SZNT-ben Berényi József személyében az FMK újabb képviselője jut mandátumhoz.
Popély Árpád, Simon Attila, A rendszerváltás éveinek kronológiája
  
48 1990.07.14 Az FMK Pozsonyban ülésező IV. országos közgyűlése az alelnöki tisztségéről lemondott Szigeti László helyett Kovács Lászlót választja alelnökké, a választások eredményét értékelve megállapítja, hogy a mozgalom megszerezte a magyar szavazatok 20%-át, s elfogadja a VPN és az FMK parlamenti együttműködését szabályozó szerződést.
Popély Árpád, Simon Attila, A rendszerváltás éveinek kronológiája
  
49 1990.07.28 Az FMK Ügyvivői Testülete ideiglenes jelleggel nyolcfős Politikai Bizottságot hoz létre, amelyben helyet kap Tóth Károly, A. Nagy László, Hunčík Péter, Grendel Lajos, Kovács László, Gyurovszky László, Angyal Béla és Öllös László.
Popély Árpád, Simon Attila, A rendszerváltás éveinek kronológiája
  
50 1990.08.06 Az FMK létrehozza a Márai Sándor Alapítványt. Kuratóriumának elnöke Grendel Lajos.
Popély Árpád, Simon Attila, A rendszerváltás éveinek kronológiája
  
51 1990.08.21 A VPN és az FMK vezetősége megegyezik abban, hogy a Szlovák Nemzeti Párt által benyújtott törvénytervezettel szemben, a többi koalíciós párttal együtt kidolgoznak egy, az alkotmánynak és a nemzetközi normáknak is megfelelő nyelvtörvény-tervezetet.
Popély Árpád, Simon Attila, A rendszerváltás éveinek kronológiája
  
52 1990.09.01 V Nových Zámkoch sa konala sa 5. celoštátna konferencia MNI (Maďarskej nezávislej iniciatívy).
Érsekújvárott tartotta V. országos közgyűlését az FMK(Független Magyar Kezdeményezés), amely jóváhagyja az FMK jelentkezési szándékát a Liberális Internacionáléba, a Politikai Bizottság, valamint a mozgalom 13 szakbizottságának létrehozását.
Popély Árpád, Simon Attila, A rendszerváltás éveinek kronológiája
  
53 1990.09.26 Prágában a Magyar Kulturális Központban kerekasztalbeszélgetésen vesznek részt az FMK, az MKDM és az Együttélés képviselői, akik ismertetik mozgalmaik programját és a nyelvtörvénytervezettel kapcsolatos véleményüket. Duray Miklós a beszélgetés során kijelenti, hogy Mečiar miniszterelnököt nem tartja legitimnek.
Popély Árpád, Simon Attila, A rendszerváltás éveinek kronológiája
  
54 1990.10.08 Az MKDM és az Együttélés képviselői, valamint Paulicky Péter nyelvtörvényjavaslatot terjesztenek az SZNT Elnöksége elé. A tervezet értelmében a 10%-ot elérő nemzetiségi lakossal rendelkező térségekben a nemzetiségek a hivatalos érintkezés során szóban és írásban egyaránt használhatnák anyanyelvüket, csakúgy mint az önkormányzatok, valamint a társadalmi és kulturális szervezetek. Első ülését tartja a szlovák kormány újonnan kinevezett Nemzetiségi Tanácsa. Elnöke Ján Čarnogurský miniszterelnök-helyettes, magyar alelnöke Szőcs Ferenc, másik két alelnöke ukrán, illetve roma nemzetiségű. Az FMK parlamenti képviselői és Ügyvivői Testülete állásfoglalást adnak ki a nyelvtörvény kapcsán kialakult helyzetről, amelyben elítélik a Matica slovenská által szervezett október 5-i nacionalista tüntetést.
Popély Árpád, Simon Attila, A rendszerváltás éveinek kronológiája
  
55 1990.10.31 A szlovákiai körúton tartózkodó Václav Havel Pozsonyban fogadja az Együttélés és az MKDM, majd az FMK küldöttségét, s meghallgatja tájékoztatásukat a nyelvtörvény elfogadása kapcsán kialakult helyzetről.
Popély Árpád, Simon Attila, A rendszerváltás éveinek kronológiája
  
56 1990.11.08 Az FMK Politikai Testülete állásfoglalást ad ki a nyelvtörvény elfogadása után kialakult helyzetről, amelyben a koalíciós változat elfogadását a nacionalista erők vereségeként értékeli.
Popély Árpád, Simon Attila, A rendszerváltás éveinek kronológiája
  
57 1990.11.18 Megalakulásának első évfordulója alkalmából Dunaszerdahelyen tartja VI. ünnepi közgyűlését az FMK.
Popély Árpád, Simon Attila, A rendszerváltás éveinek kronológiája
  
58 1990.11.23 A rendszerváltás utáni első helyhatósági választásokon a cseh országrészekben a PF, Szlovákiában a KDM végez az élen a VPN és az SZLKP előtt. A magyar mozgalmak közül az Együttélés 2416 képviselői és 102 polgármesteri, az MKDM 1153 képviselői és 35 polgármesteri, az FMK 482 képviselői és 27 polgármesteri helyet szerez.
Popély Árpád, Simon Attila, A rendszerváltás éveinek kronológiája
  
59 1990.12.15 A Liberális Internacionálé Elnökségének budapesti ülésén az FMK megfigyelői tagként felvételét kéri a Liberális Internacionáléba.
Popély Árpád, Simon Attila, A rendszerváltás éveinek kronológiája
  
60 1991.01.28 Az FMK állásfoglalásában elhibázottnak minősíti a szlovák kormány döntését, miszerint a magyar fél részvétele nélkül is megépíti a bősi vízlépcsőt.
Popély Árpád, Simon Attila, A rendszerváltás éveinek kronológiája
  
61 1991.02.20 A Csallóközi Városok és Falvak Társulása petícióban követeli a Bős—Nagymarosi Vízlépcsőrendszer építésének azonnali leállítását és a csehszlovák-magyar államközi egyezmény érvénytelenítését. Az FMK koalíciós egyezményt ír alá a VPN-nel, a KDM-mel és a Demokrata Párttal, amely értelmében önálló politikai szubjektumként csatlakozik a kormánykoalícióhoz.
Popély Árpád, Simon Attila, A rendszerváltás éveinek kronológiája
  
62 1991.03.02 Galántán tartja VII. országos közgyűlését az FMK. A közgyűlés határozata értelmében az FMK továbbra is mozgalom marad, ugyanakkor olyan új alapszabályt fogadnak el, amely biztosítja pártszerűbb működését. A mozgalom élére 39 tagú Országos Választmányt és 11 fős Politikai Testületet választanak; az FMK új elnöke A. Nagy László lesz, Tóth Károlyt főtitkárrá választják.
Popély Árpád, Simon Attila, A rendszerváltás éveinek kronológiája
  
63 1991.03.14 Pozsonyban a szlovák állam kikiáltásának 52. évfordulójáról megemlékező tüntetés résztvevői rátámadnak a város főterén áthaladó Václav Havelra és kíséretére 1991. március 17-1 18.: A szlovák kormánykoalíció pártjainak egyeztető tárgyalásain a VPN javasolja Vladimír Mečiar visszahívását miniszterelnöki tisztségéből. Az FMK támogatásáról biztosítja a javaslatot.
Popély Árpád, Simon Attila, A rendszerváltás éveinek kronológiája
  
64 1991.06.20 Az FMK által jelölt Podstránsky Vladimilt kinevezik a szlovák mezőgazdasági miniszter gazdasági helyettesévé.
Popély Árpád, Simon Attila, A rendszerváltás éveinek kronológiája
  
65 1991.07.16 Az FMK állásfoglalást tesz közzé az Új Szóban a bősi erőművel kapcsolatban, amelyben hangsúlyozza, hogy az erőmű eredeti tervek szerinti megépítése ellen foglal állást, s a legutóbbi koalíciós tárgyalásokon határozott fellépésével sikerült megakadályoznia a környezetvédők elleni rendőri fellépést.
Popély Árpád, Simon Attila, A rendszerváltás éveinek kronológiája
  
66 1991.07.17 Az SZNT Elnöksége a rádióról és a televízióról szóló törvény alapján kinevezi a két intézmény tanácsát, amelyekbe valamennyi parlamenti párt 1-1 tagot delegálhatott. A rádió tanácsába a magyar mozgalmak Ozogány Ernőt (EPM), Lapos Józsefet (MKDM) és Balla Kálmánt (FMK), a televízióéba Lacza Tihamért (EPM), Protič Máriát (MKDM) és Barak Lászlót (FMK) delegálták.
Popély Árpád, Simon Attila, A rendszerváltás éveinek kronológiája
  
67 1991.07.24 Az FMK Politikai Testülete nyilatkozatban közli, hogy nem ért egyet a szlovák kormánynak a bősi vízerőmű megépítéséről hozott döntésével.
Popély Árpád, Simon Attila, A rendszerváltás éveinek kronológiája
  
68 1991.08.07 A szlovákiai koalíciós pártok tanácskozásán az FMK kezdeményezésére megegyezés születik arról, hogy a bősi erőművel kapcsolatos lépéseket ezentúl koalíciós egyeztetések fogják megelőzni.
Popély Árpád, Simon Attila, A rendszerváltás éveinek kronológiája
  
69 1991.08.24 Az FMK Országos Választmányának lévai ülésén Gémesi Károly vezetésével létrehozzák az FMK Nemzeti Kisebbségi Tanácsát. Az OV határozatban mondja ki egy komplex nemzeti kisebbségi törvény elfogadásának szükségességét, s leszögezi, hogy az FMK a föderális államforma híve.
Popély Árpád, Simon Attila, A rendszerváltás éveinek kronológiája
  
70 1991.09.05 A. Nagy László, az FMK elnöke a mozgalom sajtótájékoztatóján bejelenti, hogy amennyiben nem születik megegyezés az államszövetség jövőjéről, az FMK népszavazás kiírását fogja kezdeményezni.
Popély Árpád, Simon Attila, A rendszerváltás éveinek kronológiája
  
71 1991.09.06 Václav Havel köztársasági elnök Pozsonyban fogadja a szlovákiai politikai pártok és mozgalmak, köztük az FMK, az MKDM és az Együttélés küldöttségét. A magyar mozgalmak képviselői elsősorban a szövetségi állam jövőjével, a bősi vízlépcsővel és a kisebbségi kérdéssel kapcsolatos nézeteiket tolmácsolják az államfőnek. Az FMK irodájában első ízben találkozik a három magyar politikai mozgalom küldöttsége. A megbeszélésen a jövőbeli államjogi elrendezésről, valamint együttműködésük lehetőségéről tanácskoznak, s megegyezés születik találkozóik rendszeresítéséről.
Popély Árpád, Simon Attila, A rendszerváltás éveinek kronológiája
  
72 1991.09.19 A szövetségi állam megőrzéséért rendezett pozsonyi nagygyűlésen felszólal többek között A. Nagy László, az FMK, és Bartakovics István, az MKDM parlamenti képviselője is. Az önálló Szlovákiát szorgalmazó mozgalmak ezzel egyidőben tüntetésen követelik Szlovákia szuverenitásának kinyilvánítását.
Popély Árpád, Simon Attila, A rendszerváltás éveinek kronológiája
  
73 1991.09.20 Az Együttélés, az FMK és az MKDM vezetői újabb megbeszélést tartanak Pozsonyban. Elhatározzák két közös bizottság létrehozását: az egyik a kisebbségi jogok kidolgozásakor figyelembe veendő alapelvek egyeztetésével, a másik a területi átszervezéssel kapcsolatos elképzelések összehangolásával fog foglalkozni. Prágában Marián Čalfa fogadja az FMK küldöttségét, amely arról tájékoztatja a szövetségi kormányfőt, hogy a Szövetségi Gyűlésben kezdeményezni fogja egy nemzetiségi törvény megalkotását.
Popély Árpád, Simon Attila, A rendszerváltás éveinek kronológiája
  
74 1991.11.01 Az MKDM és az Együttélés prágai parlamenti képviselői klubja javaslatot terjeszt be a Szövetségi Gyűlésben, amelyben népszavazás kiírását indítványozza a cseh-szlovák államszövetség megőrzésével kapcsolatban. Balogh Gézát az FMK által jelölt Tóth János váltja fel a szlovák oktatásügyi miniszter gazdasági ügyekért felelős helyettesének tisztségében.
Popély Árpád, Simon Attila, A rendszerváltás éveinek kronológiája
  
75 1991.11.24 Grendel Lajos a kassai XX. Fábry Zoltán Irodalmi és Kulturális Napok záróvitájában felszólítja az FMK-t, hogy lépjen ki a szlovák kormánykoalícióból.
Popély Árpád, Simon Attila, A rendszerváltás éveinek kronológiája
  
76 1991.12.07 Az FMK Léván ülésező Országos Választmánya úgy dönt, hogy az ország stabilitása érdekében továbbra is tagja marad a szlovák kormánykoalíciónak, valamint hogy javasolni fogja az országos közgyűlésnek a mozgalom politikai párttá alakulását.
Popély Árpád, Simon Attila, A rendszerváltás éveinek kronológiája
  
77 1992.01.25 Dunaszerdahelyen tartja VIII. országos közgyűlését az FMK, amelyen új alapszabályt fogadnak el, s határoznak a mozgalom párttá alakulásáról Magyar Polgári Párt (MPP) néven. Elnökévé A. Nagy Lászlót választják, első alelnöke Tóth Károly, alelnökei: Világi Oszkár, Tóth János és Gémesi Károly, politikai szóvivője Gyurovszky László. A választásokkal kapcsolatban úgy döntenek, hogy koalíció kialakítása során elsőbbséget élvez a magyar mozgalmakkal kötendő szövetség. A Csemadok OV vezetősége Václav Havel dél-szlovákiai útja kapcsán levélben fordul a köztársasági elnökhöz, amelyben síkra száll a beneši dekrétumok eltörléséért. Az MKDM Országos Választmányának nagykaposi ülésén elfogadott határozat szerint az MKDM szorgalmazza a második világháború után a szlovákiai magyarságot alapvető emberi jogaiban sértő kollektív bűnösség elvének eltörlését, s elengedhetetlennek tartja a magyar kisebbség rehabilitálását.
Popély Árpád, Simon Attila, A rendszerváltás éveinek kronológiája
  
78 1992.06.05 A rendszerváltás utáni második szabad választásokat tartják Csehszlovákiában, amelyeken a választópolgárok 86%-a vesz részt. Amíg Csehországban a jobboldali Polgári Demokrata Párt és a Kereszténydemokrata Párt koalíciója, addig Szlovákiában a Demokratikus Szlovákiáért Mozgalom a legeredményesebb. A Szövetségi Gyűlésben összesen 11 magyar nemzetiségű képviselő jut mandátumhoz: a Népi Kamarában az EPM jelöltjeként Andrássy Ferenc, Mihályi Molnár László és Pázmány Péter, az MKDM jelöltjeként Bartakovics István; a Nemzetek Kamarájában az Együttélés jelöltjeként Duray Miklós, Bajnok István, Batta István és Boros Zoltán, az MKDM jelöltjeként Bábi Péter, Hornyák János és Sárközy Klára. A Szlovák Nemzeti Tanácsba 16 magyar képviselő jut be: az Együttélés jelöltjeként Bauer Edit, Dobos László, Duka-Zólyomi Árpád, Köteles László, Komlósy Zsolt, Filakovszky János, Fehér Miklós, Harna István és Rózsa Ernő, az MKDM jelöltjeként Bugár Béla, Barta Pál, Csáky Pál, Farkas Pál és Fóthy János, a DBP listájáról Varjú János és Zselenák József szerez mandátumot. Az FMK kiszorul mind a prágai, mind a pozsonyi parlamentből.
Popély Árpád, Simon Attila, A rendszerváltás éveinek kronológiája
  
79 1992.12.?? A Magyar Kereszténydemokrata Mozgalom (MKDM) és az Együttélés Politika Mozgalom képviselõi Csehszlovákia kettéválásának záró szakaszában közös alkotmánytörvény-javaslatot nyújtottak be az Szlovák Nemzeti Tanács elnökéhez „A Szlovák Köztársaság nemzeti kisebbségeinek és etnikai csoportjainak jogi helyzetérõl”.
Pogány Erzsébet (szerk.): Az Együttélés öt éve. Eseménynaptár és dokumentumgyûjtemény 1990–1994. Pozsony (1995.) 244–247.
  
80 1993.01.?? Az MKDM „A nemzeti kisebbségek és etnikai csoportok helyzetérõl és jogairól” szóló 68 cikkelybõl álló önálló törvényjavaslata
Új Szó, 1993. február 16
  
Total 80 records.