Úvod / Nyitóoldal
   
 
Oto Psenak  15-03-25   6,526  
0

Stanovisko investora - firmy AMV Invest. s.r.o. ku vzniknutej situácii

Projekt elektrárne sa rieši od roku 2006. Výsledkom niekoľkoročnej práce je nespočetné množstvo povolení (rybársky zväz, vodohospodársky podnik, životné prostredie, a mnoho iných), v ktorých sa vyjadrovali príslušní odborníci a v konečnom dôsledku sme dospeli k právoplatnému stavebnému povoleniu.  Na mieste bude stáť vodná elektráreň s terasou, nová oceľová klapka, rybovod.  


Terasa, ako aj okolie elektrárne bude slúžiť verejnosti na rekreačné účely. Za týmto účelom sa plánuje skultúrniť okolie stavby a vybudovať oddychovú zónu pre verejnosť. Práce na stavbe boli zahájené a ak sa bude postupovať podľa harmonogramu prác, stavba by mala byť ukončená v roku 2016.

Vzniknutá situácia nás mrzí o to viac, že nové vedenie mesta vedelo všetky podrobnosti o projekte a svojim neprofesionálnym konaním a vyhláseniami vyvolalo paniku a celý projekt vykreslilo v tom najhoršom svetle heslami  „Priatelia, milovníci Zúgova, pridajte sa k nám, tu stojíme s pánom primátorom Otokarom Kleinom pod lyžicou bagru, príďte sem a pomôže nám zachrániť náš milovaný Zúgov, je mi do plaču, doteraz som tomu neveril“.

Malá vodná elektráreň na Zúgove prinesie veľa pozitívnych  vecí pre celú oblasť:

1. Úprava hate, ktorá bola v havarijnom stave.
2. Vybudovanie pohyblivej klapky, ktorou sa dosiahne zlepšenie prietokových pomerov.
3. Vznikne lepšia bezpečnosť pred povodňami kvôli regulácii vody nad haťou asi o 0,25m oproti terajšiemu stavu.
4. Vybuduje sa rybovod – kde sa prepojí dolná hladina s hladinou nad stupňom.
5. Súvislý prítok vody do mŕtveho ramena Nitry, ktorým sa zabezpečí celoročné využívanie ramena a chovných rybníkov rybárskeho zväzu.
6. Samotná elektráreň bude produkovať približne 3800 MWh/rok.
7. Prepojenie mestských častí BEREK a ZÚGOV.
8. Študenti a široká verejnosť  si budú môcť pozrieť princíp a fungovanie MVE
9.Terasa ako aj okolie elektrárne bude slúžiť verejnosti na rekreačné účely.
10. Nad haťou a pod haťou sa vytvoria vstupné a výstupné vjazdy pre prístup do koryta.
11. Prevádzkou stavby sa zmenia nároky na prevádzku a údržbu úseku Nitry, v kontakte s haťou.
a veľa ďalších.

Naša spoločnosť má všetky povolenia potrebné na realizáciu stavby. Budeme postupovať v zmysle zákona a využijeme všetky zákonné prostriedky na uplatnenie a realizáciu nášho práva.
Maroš Višňovský, AMV Invest. s.r.o.
2015-04-15 21:57:20 vladimira kotruszova
zasadna vec:
bod 9. Terasa, ako aj okolie elektrárne bude slúžiť verejnosti na rekreačné účely
2015-03-27 08:25:11 mo trespaski
To je asi fáma, že Okresný úrad stopol práce na Zúgove, že? Veď tam šéfuje Keszanka Bohátová - a tá predsa projekt odsúhlasila ako poslankyňa mesta. Buď to je cynický blaf na pomýlenie ľudí alebo prvé vážne príznaky schizofrénie. Ktoré je pre nás lepšie?
2015-03-27 07:36:32 martin b
niesom si isty, ale.... ked bude nejaky ujo riadit prietok, je mozne ze tym ohrozi ludi zijucich trebars v Banove tym, ze sa zvysi hladina spodnej vody. ci?
co sa tyka povodni... chapem ze sa boji. Prave v mieste kde ma haciendu presakuje hradza. aj pri poslednej "povodni" tam odcerpavali hasici vodu skoro 24hodin, len aby sa nedotkla plotu jeho synceka. a vobec.. onoho casu, ked bolk problem s vodou, tak sa jednoducho pustila na polia v miestach medzi Zugovom a Dvormi nad Zitavou. Avsak niekomu tam povolili Dalas tak sa teraz klepe. Jdu blejt
2015-03-27 07:00:51 jozo
branit sa tym ze mame povolenia :/ ubohe. v dnesnej dobe ziadne povolenie nieje problem, za peniaze sa da vsetko ved papier toho znesie :/
2015-03-26 21:00:29 smugler
pre investora je možné vybudovat aj plavebnu komoru alebo vodný výťach pre člnov-kajakérom ????
2015-03-26 16:28:59 František
Táto veta hovorí za všetko: "Budeme postupovať v zmysle zákona a využijeme všetky zákonné prostriedky na uplatnenie a realizáciu nášho práva."

Teda firma by od zámeru postaviť MVE možno aj odstúpila, ak by jej NEpostavenie prinieslo vyšší benefit ako jej postavenie.

Podľa mňa je už neskoro, lebo investor určite nie je hlúpy, má všetko potrebné zariadené a doklady ktoré má mať, isto aj má.
2015-03-26 08:26:57 mo trespaski
1. (a jediné racionálne riešenie bola demolácia).
2. (bola to nutnosť, bez ktorej by sme sa asi nezaobišli).
3. (áno, povodne sužovali obyvateľov už dlho).
4. (aj ryby dostanú to, po čom túžili).
5. (jasné - niet úspešného chovu rýb bez elektrárne).
6. (to sa ešte len uvidí).
7. (doteraz boli Berek a Zúgov úplne izolované; bez elektrárne človek z Berku netrafí na Zúgov, ani keby sa roztrhol).
8. (aké milé.. až dojímavé; a čo keby sa tak zoznámili s jednou atómkou.. ..povedzme v Bernolákovom parku; zváž to, Maroš, možno sa vyplatí).
9.(a kto sa doteraz nechodil rekreovať pri Zúgov, tak odteraz už bude - kvôli hluku a kráse elektrárne)
10. (tak tento bod si mohol pokojne vynechať, Maroš, stačilo by sa strápniť tým nasledujúcim bodom č. 11)
11. (rozhodne najfundovanejšie zdôvodnenie.. "nároky sa zmenia"... bomba!)
a veľa ďalších... (radšej už nie, je toho až až).
2015-03-26 08:20:17 František Daniel
Pozastavujem sa na tom ako môže pán Maroš Višňovský napísať toto:
"5. Súvislý prítok vody do mŕtveho ramena Nitry, ktorým sa zabezpečí celoročné využívanie ramena a chovných rybníkov rybárskeho zväzu."
Všetci dobre vieme, že derivačný kanál, alebo tzv mlynský náhon, ale tiež prítokový kanál nikdy nebol "mŕtvym"už 500 rokov ramenom. Považujem to za chybu krásy. Podstatné je pre mňa koľko jeho projekt uvažuje o "súvislom prítoku vody". Ak to bude 5,6 kubíkov sekundovo nemám s jeho projektom žiadne problémy a na benátsku noc na štrande budeme prepravovať záujemcom na gondolách ovenčených lampiónmi.
2015-03-26 08:11:33 antimona
Clovek co to schvalolal (zivot. prostredie):
1. ...ťažko na takom malom priestore skĺbiť hospodárske (resp. skôr súkromné) záujmy s verejno-prospešnými funkciami , ako je rekreácia, pobyt v prírode a súčasne pri tom nenarušiť estetický ráz lokality a environmentálne funkcie..
2. ...Priznám sa boli tam aj nejaké politické tlačenky (zo strany vtedajšieho KÚŽP Nitra) a tušim dostali po prstoch aj úradníčky z NZ... (doplnim: Pishinger bol/je zaangazovany v AMV)
3. ...výstavba MVE v danej lokalite bude mať z celospoločenského hľadiska len zanedbateľný význam, takže iniciatíva za vybudovanie MVE je vyvíjaná skôr zo strany tých, ktorí v tom vidia osobný prospech, a to je investor a s ním spolčení úradníci
"...všetky tieto opatrenia by sa museli naplniť, a to by chcelo naozaj striktný prístup zo strany štátnych orgánov. Výsledok preto závisí od prístupu veľa veľa ľudí, a preto by som ruku do ohňa za to, že to dopadne ideálne asi nedal...."
2015-03-26 07:13:28 TiborKurina
[quote name="NK"]Pre investora: Skúste zverejniť zopár vizualizácií navrhovanej stavby. Veľa ľudí vrátane mňa netuší ako bude Zúgov po novom. Ďakujem.[/quote]
napriklad AJ TU : https://www.facebook.com/groups/676326762386044/
2015-03-25 20:47:23 NK
Pre investora: Skúste zverejniť zopár vizualizácií navrhovanej stavby. Veľa ľudí vrátane mňa netuší ako bude Zúgov po novom. Ďakujem.
 
 

The index.php: SIZE[b]: 27,706 MODIFIED: 2021.01.22 22:13:44.MD5: f5341ba7412a090aa762cfdb4916ed98 STATUS: OK  This window is : x