Úvod / Nyitóoldal
   
 
Oto Psenak  17-09-10   2,415  
0
Reflexy z obdobia socializmu sa reprodukujú často v tých najneočakávanejších formách. Tu i tam sa objaví aktivista, ktorý nešetrí sily a nekompromisne odhaľuje špekulantov a šmelinárov. Taký potravinový kritik Patrick Linhart sa napríklad každé leto, keď je práve doma z ďalekého Írska, podujíma hájiť záujmy Novozámčanov navštevujúcich miestnu tržnicu. Na rozdiel od nich bol totiž dostatočne bystrý a objavil tam zeleninovú mafiu, ktorá miesto toho, aby predávala prebytky dopestované vo vlastných záhradách, predáva zeleninu kúpenú v Maďarsku, alebo v miestnych veľkoskladoch.  


Patricka bolí jednak to, že táto chemo-zelenina zreje v kamiónoch počas prepravy, jednak, že zeleninová mafia zarobí za dva doobedia týždenne počas sezóny na tržnici kolosálne nezdanené peniaze.

Patrick našťastie pozná i riešenie - likvidačné pokuty od tisíc do pol milióna eur, ktoré by - (ktovie prečo) - mala udeľovať Hygiena. Tie by zaručene vyhnali zeleninovú mafiu z tržníc. A zrejme aj ich zákazníkov - dodávame my. Lebo z ínvestigatívy írskeho experta vyplývajú tri  veci: každý chce kupovať slovenskú zeleninu, ale nikto ju nechce zaplatiť. Druhá závažná vec, ktorú Patrick zistil je, že kupujúci na novozámockej tržnici sú úplní idioti, ktorí bez jeho pomoci nevedia čo kupujú. A tretí objav je ekonomický zázrak, podľa ktorého si mafiáni, ktorí privezú dve vrecia papriky v kufri škodovky, dokážu poradiť s konkurenciou obchodných reťazcov predávajúcich tú istú produkciu vo veľkom, a ponúkať tovar lacnejšie a s veľkým ziskom.

Možno by bolo pre všetkých zúčastnených - a to aj pre naše mesto - najlepšie, keby v budúcnosti podobní "sociálni inovátori" nedostávali toľký priestor pre šírenie demagógie. Nás by každopádne viac, než provokačné reportáže o zrobených chudákoch ktorí sa od tretej hodiny ráno pachtia aby si zarobili na svoje skromné živobytie predajom na tržnici chudobného vyrabovaného mesta, oveľa väčšmi zaujímali reportáže o sociálnych inovátoroch - Patrickoch.
 
Ako to, že ich bolí, ako "zeleninová mafia" neplatí dane, ale vôbec nezaujíma, prečo sa mestskí funkcionári platení z ich daní toľké roky nepostarali o krytú tržnicu. Prečo nič neurobili pre propagáciu a distribúciu farmárskych výrobkov z okolitých obcí. Koniec koncov prečo nevytvorili mini-tržnice v jednotlivých mestských obvodoch a prečo nepropagujú tieto možnosti medzi pestovateľmi  a chovateľmi regiónu. Otázok by bolo veľa, lenže nie tých, ktoré si kladie náš dopletený potravinový kritik z ďalekého Írska.

Reportáže TV Markíza si môžete pozrieť tu...
 
 
 
 

The index.php: SIZE[b]: 27,706 MODIFIED: 2021.01.22 22:13:44.MD5: f5341ba7412a090aa762cfdb4916ed98 STATUS: OK  This window is : x