Úvod / Nyitóoldal
   
 
Oto Psenak  19-01-12   2,168  
0
Medzi najpálčivejšie problémy dneška patrí zlá dopravná situácia v meste a chýbajúce parkovacie miesta. Na problémoch s  parkovaním si dokonca mesto založilo biznis s prenájmom parkovacích miest na sídliskách, kde  sa darí pumpnúť obyvateľov o nejakých 200 tisíc Eur ročne (článok tu..). Je jasné, že akékoľvek dobré riešenie by tento biznis narušilo, preto sa nemôžeme čudovať, že každá snaha akosi vystrelí mimo. Tam kde sa mali riešiť parkoviská, z ničoho nič vyrastajú garáže predávané ľuďom bývajúcim na druhom konci mesta v rodinných domoch, ak nie rovno funkcionárom mestského úradu. Primátor už dlhšiu dobu systematicky "rieši" školské pozemky (hoci nielen tie - viď článok tu...). Na Hradnej ul. potom z ničoho nič skrsol v hlave p. riaditeľky ZŠ nápad ponúknuť mestu pozemok pod garáže, na Lastovičej zasa nevedno kto spísal petíciu o ktorej sa obyvatelia dozvedeli až keď podali tú vlastnú proti uvažovanej výstavbe...  


Na Hradnej ulici to prebiehalo  tak delikátne, že by sme si to ani nevšimli nebyť protestov nových poslancov proti obdobnej výstavbe garáží medzi panelákmi na Lastovičej ulici. I na Lastovičej to bolo umne zabalené v rozpočte ako vždy v minulosti, len na rozdiel od minulosti sa našli poslanci čo si rozpočet prečítali...

Radnica tvrdí, že protestom nerozumie. Ponúka i medové motúziky - napr. pridá i niekoľko naozajstných parkovacích miest, alebo opraví kanalizáciu... a pýta sa čo je zlého na tom, ak sa na nevyužívaných a zanedbaných (koho vinou?) zelených plochách vybudujú garáže. Vari nechcú obyvatelia riešenie parkovania? Prečo ich vlastne trápi čo bude na pozemkoch ktoré boli i doteraz "za školským plotom"? A prečo sa do toho montujú ľudia, ktorí na sídliskách nebývajú? Radnica prelustrovala protestujúcich a našla medzi nimi i ľudí, ktorí vôvec nemajú auto! Už akí sú to lúzri, že nemajú ani auto?

Len jediná otázka nikdy nepadne: Ako to vlastne dopadlo na Hradnej, kde sa rokoch 2016-2018 takisto realizoval podobný projekt na parcelách vykrojených a areálu tamojšej školy..

Nuž a dopadol veľmi divne. A najdivnejší bol záver. V novembri 2017 totiž radnica začala predávať uvedené garáže, o ktoré bol minimálny záujem. Azda to súviselo aj s tým, že oznámenie o VOS zavesili na jedinej stránke niekde v spleti svojho webového sídla. Tak sa celkovo muselo uskutočniť až 5 kôl, v každom kole uspeli všetci záujemcovia, až sa minuli všetky garáže. V súťaži nebolo ani jediného neúspešného záujemcu, a len veľmi málo, ktorí ponúkli viac ako minimálnu sumu. Žiaľ i krajská webstránka, ktorá veľmi agilne osvecovala dianie, sa odmlčala práve vtedy, keď sa čitatelia mohli začať uchádzať o garáže. Potom sme meno redaktorky zhliadli medzi šťastnými výhercami...

18.09.2015 Odklepnuté poslancami: Riaditeľka školy prišla s nápadom, v meste pribudne nové parkovisko!
17.12.2015 Poslanci už majú takmer vybraté: Pozrite si VIZUALIZÁCIE parkoviska na sídlisku Juh
03.01.2017 Parkovisko na Juhu zhltne peknú sumu: Takúto čiastku schválili mestskí poslanci
21.06.2017 Parkovisko na Juhu dostalo zelenú: Na sídlisku pribudnú aj garáže

Proces verejných obchodných súťaží:
 


A ich výsledok:
 


50 zmlúv na 55 bytov bolo uzatvorených v rozmedzí 16. júla až 05. decembra 2018. Keďže všetky zmluvy sú identické, časovanie je minimálne zvláštne.

Z VOS vzišlo 60 uchádzačov, nároky 5 uchádzačov doteraz neboli uspokojené (oranžová) - napr. rodina M. si bude musieť ešte nejaký čas počkať na priklepnutie svojej v poradí piatej a šiestej garáže...  Zelenou farbou sme označili uchádzačov ktorí zrejme "neboli v obraze" a mysleli si že sú účastníkmi reálnej obchodnej súťaže.

Nie sme si celkom istí, či projekt splnil očakávania a vyriešil statickú dopravu v trojuholníku Hradná-Vansovej-Jazdecká. Mesto vybielilo adresy kupujúcich, takže nikto netuší  kto a či vôbec niekto z nových majiteľov býva v uvedenej lokalite. Zhliadli sme medzi nimi obyvateľov rodinných domov z opačného konca mesta, dokonca z Andoviec, ale môžeme sa mýliť.

Isté je, že došlo k výraznej devastácii životného priestoru obyvateľov sídliska, lebo to, čo na pôvodnej vizualizácii z augusta 2016 vyzeralo takto:
 
dnes v skutočnosti vyzerá takto:
 
Kde sa stala chyba?
 
 
 
 
 
 

The index.php: SIZE[b]: 27,706 MODIFIED: 2021.01.22 22:13:44.MD5: f5341ba7412a090aa762cfdb4916ed98 STATUS: OK  This window is : x