Úvod / Nyitóoldal
   
 
Oto Psenak  19-06-02   1,689  
0
Na marcovom zastupiteľstve zostal takmer nepovšimnutý bod, ktorý ani nebol na programe schôdze a v ktorom primátor len akoby mimochodom informoval o svojich nomináciách do školských rád a mestskej školskej rady. Vyzeralo to dosť čudne, lebo poslanci krátko predtým odvolávali doterajších zástupcov ale o tých nových už hlasovať nemali. Primátor im len prečítal text z nejakého stanoviska ministerstva školstva o tom, že si môže nominantov určovať bez prerokovania v zastupiteľstve. Trošičku sme si posvietili na túto malú Kleinovskú sociálnu inováciu a dospeli sme k záveru, že zástupcovia mesta boli posadení do školských rád nezákonne.  

 Inkriminovaná časť záznamu začína od 1"21"30
 
Ono spomínané stanovisko MŠ SR je v skutočnosti odpoveď, ktorú úradníci napísali poslancovi obce Šintava Jánovi Šimulčíkovi protestujúcemu proti svojvôli starostu obce. Po odpovedi ministerstva nasledovalo ešte kolečko otázok a odpovedí, ale čo je najdôležitejšie, bol záver prokuratúry, ktorá odmietla výklad ministerských úradníkov. Tí ostatne v závere každého svojho psaníčka uviedli poznámku, že nejde o právne záväzný výklad, ale iba o akúsi právnu pomôcku. To jest stanovisko, na ktoré sa odvolával O. Klein, má asi takú relevanciu, ako keby si ho napísal on sám.

V skutočnosti pre Nové Zámky je otázka škôl niekde na úplnom konci priorít a trvalo by vám dlho, kým by ste na mestskom webe našli nejaký priečinok s materiálmi venovanými oblasti vzdelávania, kvality skôl, ich hospodárenia, alebo čohokoľvek iného.   Aj školské rady sú dôležité iba raz za 10 rokov pri voľbe riaditeľov škôl a je len čírou zhodou náhod, že práve teraz má záujem o jednu z riaditeľských stoličiek aj manžel pani sesternice. Dlho sa v nej ale nezohreje, ak neúspešný kandidát napadne spôsob voľby zástupcov zriaďovateľa v školskej rade...
 
Samotné členstvo v školskej rade nie je honorované (hoci samotné náklady na jej činnosť sú preplácané), ale účastníkom dáva dobré možnosti získavať informácie a zasahovať do života škôl a škôlok.Subjektívne sa domnievame, že nominácie kšeftárov a kšeftárok z primátorského krúžku sú krajne neželateľné až nebezpečné. Poslanec Hudák chce dozerať na MŠ Cyrilometódska, ktorú sa v predchádzajúcom cykle tak vehementne snažil dostať do rúk privatizérov (a deti presunúť do budovy ZŠ Mostná - kde bude zhodou okolností takisto členom školskej rady). Nevieme si vysvetliť ani, čo hľadá poslanec Uhrín v školskej rade ZŠ G. Czuczora - azda sa len nechce úspešný podnikateľ na dôchodku učiť po maďarsky?

Uvádzame zoznam primátorských nominácií:

MŠ Bitúnkova: Demo, Rošková
MŠ P. Blahu: Štefánik, Török, Uhrín, Mészáros
MŠ cyrilometódska: Hudák, Kádek
MŠ Ďorocká: Valent, Rošková, Demo, Daniš
MŠ Nábrežná: Rošková, Hozlárová
MŠ Széchényiho: Balogh, Hozlárová
MŠ šoltésovej: Stráňovský, Kádek, Mészároš, Ďurkovský
ZŠ Bethelna: štefánik, Demo, Mészáros, Borbély
ZŠ G. Czuczora: Nagy, Török, Uhrín, Pivoda
ZŠ Devínska: Stráňovský, Borbély, Štefánik, Valent
ZŠ Hradná: Rošková, Uhrín, Mészáros, Lebo
ZŠ Mostná: Hudák, Hozlárová, Forró, Výžinkár
ZŠ Nábrežná: Stráňosvký, Malperová, Podbehlý, Szekeresová
ZUŠ Török Kádek Hozlárová Prešinský
CVČ Pyramída: Štefánik, Daniš
Mestská školská rada 2017-2021: Malperová, Hozlárová
 

 
 
 

The index.php: SIZE[b]: 27,787 MODIFIED: 2019.03.31 00:07:53.MD5: a650b108a1ba92dbbd18e8f44ecd3ee4 STATUS: OK  This window is : x