Úvod / Nyitóoldal
   
 
Oto Psenak  19-07-26   704  
0
Po Neznámych dejinách Spojených štátov, ktoré v r. 2017 vysielala aj STV (písali sme tu...) by sme dnes chceli predstaviť ďalší propagandistický šedévr režiséra Olivera Stona s nazvom "Neznáma Ukrajina". "Film slávneho amerického režiséra" vysielali tesne pred ukrajinskými voľbami ruské verejnoprávne kanály za účelom podpory pro-putinského kandidáta Viktora Medveďčuka. Celý flm je vlastne veľkým interview s oligarchom  Medveďčukom (mimo iné majiteľom futbalového klubu Dinamo Kiev) za prítomnosti jeho tretej manželky - afektovanej televíznej krásavice Oksany Marčenko. Strašenie jadrovou vojnou nakoniec stačilo na získanie 13% hlasov, čím sa Medveďčukova strana "Za život" stala druhou najsilnejśou stranou v ukrajinskom parlamente...  
Oliver Stone je vo filme púhym štatistom (ako režisér je v titulkoch uvedený Igor Lopaťonok). Starnúci a unavený Stone počúva zložité ideologické konštrukcie Medveďčuka a viditeľne neveľmi rozumie zložitej geopolitickej šachovej partii, ktorá na Ukrajine prebieha.
 
Film je rozdelený na 5 častí. V prvej 20-minútove časti Medveďčuk vysvetľuje svoju politickú agendu. Dozvedáme sa, že za posledných 10 storočí bola Ukrajina pod vládou mnohých štátov - Litovcov, Poliakov, Mongolov, Rakúsko-Uhorska a Ruska a dnes nie je možné navliecť západo-ukrajinskú identitu na ruskojazyčné obyvateľstvo, ktoré tvorí polovicu obyvateľstva a ktoré bolo zákonom z 25. apríla 2019 o ukrajinskom jazyku ako výlučnom štátnom jazyku postavené do role obyvateľov druhej kategórie.
 

Tak nazývaný "demokrati" by nás hnali žeravým železom. Ale kam by sme šli? Toto je naša krajina - vraví krásavica, ktorá sa dostala na Blacklist a po Janukovičovom páde už nemá vlastný program na štátnom 1. kanáli.
 

Rusi a Ukrajinci na Ukrajine sú dva národy - uzatvára Medveďčuk.
 

Samozrejme, že Ukrajinci a Rusi sú jeden národ - tvrdí Vl. Putin. Len si zoberte históriu - keď sa Kyjevská Rus včlenila do ruskej ríše, nikto nehovoril, že to nie sú Rusi. Oni sami sa tak nazývali. Dôležité pre nich bolo pravoslávie, keďže  sa nechceli pripojiť ku katolíckemu západu, kam ich ťahalo Poľsko. Samozrejme rozumiem tomu, že časom sa tu vytvárala vlastná identita a ľudia na to majú právo. Iná vec je, že sa tak dialo za účelom rozhojdávania Ruskej ríše. Aj tak však historicky, tradíciami ako aj rodinnými väzbami sme jeden národ.
 
Druhý blok je venovaný Majdanu - t.j. revolúcie r. 2013-2014, do ktorej prerástli masové protesty proti rozhodnutiu prezidenta Janukoviča vycúvať s rozhovorov o asociačnej zmluve s Európskou Úniou. Autori filmu sa snažia vysvetliť, že za mnohočíselné obete - zastrelených demonštrantov neniesla zodpovednosť vláda a vtedajśí prezident Janukovič, ale nejaký gruzínski snaperi o ktorých nikto nevie nič bližšie.
 
Ako priamy dôsledok Majdanu (v slovníku prezidenta Putina "štátneho prevratu") sa uvádza "strata Krymu", ktorú ukrajinská spoločnosť znáša veľmi bolestne.Rozpory medzi Ukrajinou a Ruskom sú v mnohom plodmi nenávistnej protiruskej propagandy, ktorá má korene v dávnej minulosti.
 
Tretí 20-muinútový blok je o ekonomickej kríze na Ukrajine a o tom, ako sa Západ sa snaží vytvoriť z Ukrajiny svoju kolóniu.Významnú úlohu na deštrukcii Urajiny zohral George Šoroš. Ktorý po arabskej jari, Líbii a Tunisku, organizovaní revolúcie tulipánov v Kirgizsku a revolúcie ruží v Gruzínsku (Saakašvili) s rozhodol zničiť suverenitu Ukrajiny. Veď všetky masové protesty na Ukrajine - to je tiež jeho dielo - tvrdí Medveďčuk.


Štvrtý dvadsaťminútový blok je najväčśmi konfúzny. Pokúša sa vysvetliť zložitú konšpiračnú teóriu o tom, ako sa americkí demokrati prostredníctvom G. Šoroša vymysleli fiktívnu korupčnú schému, do ktorej namočili šéfa Trumpoveň kampane Paula Manoforta aby mohli obviniť Rusko z ovplyvňovania americkej volebnej kampane a poškodiť D. Trumpa.Investigatívny novinár Sergej Leščenko objavil akúsi účtovnú knihu Strany regiónov (vládnej strany od r. 2006-2014) o odovzdávaní miliónových úplatkov ukrajinským i zahraničným činiteľom.V účtovnej knihe figuroval ako príjemca i Paul Manofort, vedúci Trumpovej prezidentskej kampane. Manofort odstúpil zo svojej funkcie, priznal sa k prijímaniu úplatkov a výmenou za nižší trest uzavrel dohodu a vine a treste."A za týmto stojí takisto Šoroš, o tom som presvedčený", resumuje Viktor Medvedčuk...

 Posledný 20-minútový blok je o Armagedone a má zrejme vystrašiť "demokratov". Informuje divákov, že revolúcia cti v r. 2013-2014, ktorá zvrhla Janukoviča, priviedla krajinu do krízy a vojnovej konfrontácie s Ruskom. Západ využíva Ukrajinu ako kartu proti Rusku. Narátor používa silné obrazy - vraj USA riadi ukrajinských politikov ako bábky v bábkovom divadle. Ako prirovnanie používa Krysařa, ktorý láka deti do nikam. A pokračuje: "najpravdepodobnejší scenár je vojna medzi Ruskom a Ukrajinou. Včera to bolo nemysliteľné, dnes je to pravdepodobné. A nie je dôležité, kto začne. Dôležité je, že to spôsobí cunami. Rusko nikdy nedovolí, aby susedný štát sa stal jeho protivníkom na geopolitickej šachiovnici."

 

Oksana: Vy sa niečoho bojíte? A čoho? Stone: Že sa začne vojna...

Narátor: Možno sa Ukrajina znova pokúsi narušiť ruské teritoriálne vody. Budú obete, začne sa vojna. Samozrejme Západ označí Rusko agresorom.A na ochranu maďarských občanov žijúcich na západe Ukrajiny zasiahne maďarská armáda. Poľsko vyhlási mobilizáciu. Pre Poliakov sa objaví historická šanca vrátiť východné územia anektované Sovietskym Zväzom v roku 1939.Nikto nebude chcieť veľkú vojnu, ale začne sa Armagedon. Na mieste Ukrajiny ostane iba spálená zem. Svet zachváti gigantický požiar pravdepodobne poslednej vojny histórie ľudstva.Nič dobré nás teda nečaká? Pýta sa Oksana.Vl. Putin: Verím že v historickej perspektíve sa dopracuujeme k budovaniu priateľských, ba až spojeneckých vzťahov. Dávno opakujem, že zákonite dôjde k zblíženiu. Tomu sa nedá vyhnúť. Nový prezident Ukrajiny chce mier a neochvejne ide za svojim cieľom. To nemôže nevyvolávať naše sympatie.

Na záver nás so svojim krédom oboznámi Viktor Medveďčuk: "My s Oksanou sa riadime takým pravidlom: Rob čo musíš a bude ako bude..."
 
 

The index.php: SIZE[b]: 27,591 MODIFIED: 2020.06.02 00:09:45.MD5: c6ad8206bdc603ae024c3c247da15b9c STATUS: FALSE  This window is : x