Úvod / Nyitóoldal
   
 
Oto Psenak  20-01-16   853  
0
Dnes by sme sa chceli s našimi čitateľmi podeliť o takú podivnú historku, ktorá sa prihodila mladej Trnavčanke, muzeologičke Zuzane Faláthovej zamestnanej v Mestskom múzeu v Bratislave. Zuzana sa zaplietla s maďarským mládencom a postupne sa jej prestali zdať normálnymi veci, ktoré predtým za normálne považovala. Napríklad ako pred ňou vlastná rodina zamlčala, že je zo štvrtiny Maďarka. Dedko sa vraj priznal ku svojej materinčine, až keď mala Zuzana 20 rokov. Naraz tomu prestala rozumieť. A aj mnohému inému.  


Nerozumela o čom jej priateľ točí, keď spomínal udalosti, o ktorých ona - vzdelaná v historických vedách -  nikdy nepočula. Napríklad  o povojnových etnických čistkách na južnom Slovensku a v Bratislave. Aj v mestskom múzeu, kde pracovala, sa jej prestali zdať normálne niektoré veci - napríklad, prečo sa niektorí kolegovia boja priznať, že ovládajú maďarčinu. Už jej vadila aj taká bežná vec, že exponáty v múzeu voľakedajšieho nemecko-maďarského kráľovského korunovačného mesta nesmú byť označené práve popiskami v uvedených jazykoch.

Potom sa ešte Zuzane prestalo páčiť že v expozícii o storočnici Československa nieto zmienky o utrpení, ktoré vznik štátu priniesol jeho inojazyčným obyvateľom...

Nuž nebudeme čitateľa ďalej napínať: toto milé slovenské dievča s maďarským priateľom sa čelne zrazilo so slovenskou politickou realitou. A ostalo z toho načisto omráčené.

Vo svojej detskej dôverčivosti prijala ponuku od švárneho historika s husárskymi fúzami Z. Babucsa, ktorý práve podnikal turné po mestách južého Slovenska s jubilejnými besedami na tému návratu Felvidéku k materskej krajine po Viedenskej arbitráži. Zuzana svoje zážitky a postrehy porozprávala jeho kamarátovi - redaktorovi budapeštianskeho denníka Magyar Hírlap - jedného z nespočetných orgánov Orbánovho mediálneho konglomerátu.

Plasticky popísala všetky svoje podivné skúsenosti, spomenula napríklad, v akom nepriateľskom duchu je na školách vychovávaná mládež, ktorá potom Maďarov nenávidí, hoci ani presne nevie, za čo vlastne... Možno nie celkom umne bol zvolený názov článku "Mladá slovenská historička tvrdí: Maďari majú vo všetkom pravdu".

No a v Orbánovom Maďarsku je vskutku veľa záujemcov byť tými, čo "majú vo všetkom pravdu". K mladej Slovenke sa správali tak srdečne, ako to len my Maďari vieme. Naposledy zožal také ovácie azda  lord Rothemere v roku 1927. A tiež tomu predchádzal novinový článok - "Hungary's Place in the Sun".

Na slovenskej strane nikto nič nezaregistroval a ešte chvíľu by to tak aj ostalo, keby prihlúply redaktor portálu Aktuality.sk Zolo Mikeš (pôvodne azda Zoltán?) nenapísal senzáčný článok o tom, ako mladá muzeologička z Bratislavy všetkých "šokovala".

Na skôr hlúpy než zlomyseľný článok sa následne zodvihla vlna hystérie a "diskusiu" začali roznecovať profesionálni vojnoví propagandisti - ako nám dobre známy Ferdinand Vrábel. Nečudo, že behom roku mladá muzeologička zožala toľko ústrkov, útokov a vyhrážok, ako si len jeden odpadlík od národnej mytológie zaslúži. To bola druhá zrážka so slovenskou realitou a po nej prišli azda ešte silnejšie mrákoty.

Výpoveď zo zamestnania nenechala na seba dlho čakať, samozrejme na základe nejakých iných dôvodov - čomu aj veríme, hocikto, od koho odrazu bočia kolegovia a komu sa celkom neznámi ľudia vyhrážajú smrťou, ľahko zavdá príčinu pre iné dôvody.

Do celého príbehu sa nešťastne a akoby na objednávku Maďarskej koalície priplietol aj splnomocnenec pre menšiny Laci Bukovszky, ktorý sa v snahe neutralizovať kauzu vybral prediskutoval situáciu s riaditeľom mestského múzea Petrom Hyrossom. Ten ho ubezpečil, že dôvody sú vskutku celkom iné, situácia je zložitejšia a výpoveď nesúvisí s novonadobudnutou národnosťou ich bývalej spolupracovníčky.

Na škodu veci splnomocnenec nevymyslel nič lepšie, než uverejniť komuniké kde zopakoval Hyrossove slová, čím sa sám razom ocitol pod paľbou.

Aktuálne už právny zástupca poškodenej JUDr. Dávid Nagy (áno je to ten bývalý novozámocký poslanec, ktorý žil v takej udivujúcej symbióze s miestnymi kauzami a jediné čo ho zaujímalo, bolo vytúžené viceprimátorské kreslo) žaluje nielen Múzeum mesta Bratislavy, ale dáva a široko propaguje aj sťažnosti na Úrade vlády na samotbného splnomocnenca. Utešene víri kauzu pred obecenstvom, ktoré sa malátne spamätáva, že teraz niekedy budú voľby a hoci na ne už nezvyklo chodiť, tentokrát tomuto agilnému doktorovi Nagyovi predsa len dá hlas...

Najhoršie z toho všetkého nakoniec aj tak vyjde Zuzana Faláthová, alebo ako ju teraz galantne voláme - Falath Zsuzsi. Lebo akokoľvek brutálne boli zrážky so slovenskou realitou a slovenskou republikou, s jej vymyslenými dejinami a rôznymi šarlatánmi parazitujúcimi na neistej identite a zlom svedomí svojho národa, ani sklamanie z novonadobudnutých priateľov a ich skutočných pohnútok nebude žiadne terno. Lebo práve to ju čaká už čoskoro...
 
 

The index.php: SIZE[b]: 27,589 MODIFIED: 2020.04.01 23:35:43.MD5: e11ca0decc8128949810a978f47debcd STATUS: FALSE  This window is : x