Úvod / Nyitóoldal
   
 
Oto Psenak  20-01-26   781  
0
23. januára sa v Jazdiarni uskutočnilo slávnostné otvorenie cyklu podujatí Vzdušné Zámky. Naše mesto v rámci programu Rok kultúry 2020 získalo dotáciu 300 tis Eur, z ktorých bude organizovať viac ako 100 podujatí rôznych žánrov pre malých aj veľkých.  
28.01. Ut 12:00 Prednáška VRAVA SPRAVA AJ ZĽAVA 
Miesto konania: Regionálne osvetové stredisko Organizátor: Regionálne osvetové stredisko 
Vstup voľný 
Celoročny´ cyklus besied, DISKUSIÍ, prednášok a hodinovy´ch KURZOV KRITICKÉHO MYSLENIA, vytvárajúci otvoreny´ priestor pre názorovú konfrontáciu a AUTENTICKÚ INTERAKCIU PUBLIKA. 
MIGRÁCIA FALOŠNÝCH INFORMÁCIÍ V POSTPRAVDIVOM SVETE 
Prednáška určená poslucháčom so záujmom o problematiku „tekuty´ch“ hraníc medzi fikciou a realitou v súčasnom verejnom priestore. Prezentuje niekoľko prístupov k tejto problematike optikou ETNOLOGICKÝCH vied. 
Lektor doc. PhDr. PETR JANEČEK, PhD. je pražský etnológ a folklorista. Vyštudoval etnológiu na Filozofickej fakulte a humanitné štúdia na Fakulte humanitných štúdií Karlovej univerzity v Prahe. 
V súčasnosti pracuje v Národopisnom oddelení Národného múzea a externe prednáša na Fakulte humanitných štúdií FFKU v Prahe. 
30.01. Št 17:00 Výstava THE HAPPY GIRL. THE UNHAPPY GIRL. GRAFIKA BRITSKY´CH OSTROVOV 18. A 19. STOROČIA ZO ZBIERKY ERNESTA ZMETA´KA A DANICE ZMETA´KOVEJ 
Miesto konania: Galéria umenia Ernesta Zmetáka Organizátor: Galéria umenia Ernesta Zmetáka 
Vstup voľný 
Komorná VÝSTAVA grafických listov anglickej a írskej proveniencie. 
Trvanie výstavy: 30.1.2020 – 21.3.2020 
Komentované prehliadky výstavy: 
27.2.2020 o 17:00 h 
19.3.2020 o 17:00 h 
Kurátor výstavy: MARTIN ŠUGÁR 
Vystavená kolekcia pozostáva z približne 50 diel anglických a írskych grafických majstrov, rytcov alebo autorov predlôh činných v 18. a 19. storočí nielen na historickom území ostrovnej monarchie, ale tiež na európskom kontinente. 
Prevažujú reprezentačné portréty anglickej šľachty alebo politických osobností. Uvidíme diela Andrewa Duncana, Francisa Cleyna, Jamesa Maltona, Gavina Hamiltona, Angeliky Kauffmann, Joshua Reynoldsa alebo Thomasa Lawrenceho. 
30.01. Št 18:00 Beseda, Literatúra PREDSTAVUJEME SLOVENSKÝCH AUTOROV 
Miesto konania: Artfórum Organizátor: Finecom / Artforum 
Vstup voľný 
MICHAL HVORECKÝ – AUTOR S OBČIANSKYM POSTOJOM 
Úvodná beseda nielen na literárnu tému a autogramiáda autora z celoročného cyklu PREDSTAVUJEME SLOVENSKÝCH AUTOROV. 
Moderátor besedy: JURAJ LANG 
MICHAL HVORECKÝ je jedným z našich najčítanejších autorov mladej generácie, ktory´ je otvoreny´ azda všetky´m literárnym žánrom. Je autorom poviedok, románov, dramatických textov a tiež výstižným komentátorom spoločenských a politických udalostí na Slovensku. Medzi jeho najčítanejšie diela patria: Silný pocit čistoty, Lovci & Zberači, Posledný hit, Pastiersky list, Plyš a kniha Trol. V roku 2019 mu vyšla kniha Tahiti (Utópia) a kniha pre všetky generácie Maliar a chlapec, prázdniny u Fullu. 
05.02. St 16:30?22:40 Beseda, Film, Prednáška KINO NOSTALGIA 
Miesto konania: Kino Mier Organizátor: ViaTell s. r. o. 
KINO NOSTALGIA prinesie VÝNIMOČNÉ FILMOVÉ PROJEKCIE zamerané na to najzaujímavejšie zo staršej filmovej produkcie a na filmové snímky, ktoré nie je možné vidieť v kinách či prostredníctvom klasických filmových distribúcií. 
CESTA DO HLBÍN VLÁČILOVEJ DUŠE 
Profilová miniprehliadka/seminár filmov Františka Vláčila, sprevádzaná prednáškami VLADIMÍRA SUCHÁNKA a PETRA GAJDOŚÍKA. Hosťom prehliadky s besedou a autogramiádou bude JURAJ KUKURA. 
PROGRAM: 
5.2.2020 – Kino Mier 
16:30 h – 20:00 h  Prezentácia kníh o filmovej tematike a knihy FRANTIŠEK VLÁČIL: ŽIVOT A DÍLO Lektor: Mgr. PETER GAJDOŠÍK 
16:30 h – 18:15 h Projekcia filmu ADELHEID. Úvodné slovo k filmu: Doc. PhDr. VLADIMÍR SUCHÁNEK, PhD. 
18:30 h – 19:30 h Prednáška ADELHEID OSAMĚLOST LIDSTVÍ – OSAMĚLOST VINY Lektor: Doc. PhDr. VLADIMÍR SUCHÁNEK, PhD. 
19:00 h – 19:30 h Verejná tlačová konferencia s JURAJOM KUKUROM 
19:30 h – 20:00 h Neformálne stretnutie účastníkov filmového seminára s JURAJOM KUKUROM 
20:00 h – 21:00 h Beseda s JURAJOM KUKUROM v kinosále a uvedenie filmu STÍNY HORKÉHO LÉTA 
21:00 h – 22:40 h Projekcia filmu STÍNY HORKÉHO LÉTA. Viac o filme nájdete tu. 
VSTUPNÉ: Vstupné na celý seminár: 7 € , Zľavnené vstupné na celý seminár: 5 € – ŤZP, ŤZP so sprievodom (sprievod má vstup zadarmo), seniori, študenti, žiaci, držitelia preukazu Filmového klubu, Vstupné film + beseda: 3 € , Zľavnené vstupné: 2 € ŤZP, ŤZP so sprievodom (sprievod má vstup zadarmo), seniori, študenti, žiaci, držitelia preukazu Filmového klubu 
06.02. Št 17:00?22:45 Beseda, Film, Prednáška KINO NOSTALGIA 
Miesto konania: Kino Mier Organizátor: ViaTell s. r. o. 
KINO NOSTALGIA prinesie VÝNIMOČNÉ FILMOVÉ PROJEKCIE zamerané na to najzaujímavejšie zo staršej filmovej produkcie a na filmové snímky, ktoré nie je možné vidieť v kinách či prostredníctvom klasických filmových distribúcií. 
CESTA DO HLBÍN VLÁČILOVEJ DUŠE 
6.2.2020 – Kino Mier 
17:00 h – 17:30 h Prezentácia knihy FRANTIŠEK VLÁČIL: ŽIVOT A DÍLO Lektor: Mgr. PETER GAJDOŠÍK 
17:30 h – 18:30 h Prednáška MARKETA LAZAROVÁ- NEVĚSTO KRÁSNÁ, DEJ MI PÍT Lektor: Doc. PhDr. VLADIMÍR SUCHÁNEK, PhD. 
18:00 h – 18:30 h Verejná tlačová konferencia s ďalším ČESTNÝM HOSŤOM prehliadky na tému spolupráce s Františkom Vláčilom. (Meno hosťa Vám čoskoro oznámime.) 
18:30 h – 19:00 h Neformálne STRETNUTIE účastníkov filmového seminára s ďalším ČESTNÝM HOSŤOM prehliadky a AUTOGRAMIÁDA. 
19:00 h – 20:00 h Beseda s ČESTNÝM HOSŤOM v kinosále a uvedenie filmu MARKETA LAZAROVÁ. Moderátor: VLADIMÍR SUCHÁNEK 
20:00 h – 22:45 h Projekcia filmu MARKETA LAZAROVÁ. Trailer k filmu si pozrite tu. 
VSTUPNÉ: Vstupné na celý seminár: 7 € ,Zľavnené vstupné na celý seminár: 5 € – ŤZP, ŤZP so sprievodom (sprievod má vstup zadarmo), seniori, študenti, žiaci, držitelia preukazu Filmového klubu,Vstupné film + beseda: 3 € , Zľavnené vstupné: 2 € ŤZP, ŤZP so sprievodom (sprievod má vstup zadarmo), seniori, študenti, žiaci, držitelia preukazu Filmového klubu 
13.02. Št 10:00 Beseda, Film, Literatúra PREDSTAVUJEME SLOVENSKÝCH AUTOROV: PIATA LOĎ 
Miesto konania: Kino Mier Organizátor: Finecom / Artforum 
Filmová projekcia, beseda a autogramiáda z celoročného cyklu čitateľsky´ch podujatí. 
PROJEKCIA filmu PIATA LOĎ spojená s účasťou autorky literárnej predlohy filmu MONIKY KOMPANÍKOVEJ. Príbeh filmu inšpirovaný skutočnou udalosťou, v ktorom nevinná hra dvoch detí navždy zmení ich životy.
13.02. Št 17:00 Beseda, Literatúra PREDSTAVUJEME SLOVENSKÝCH AUTOROV 
Miesto konania: Artfórum Organizátor: Finecom / Artforum 
Vstup voľný 
MONIKA KOMPANÍKOVÁ – PRESVEDČIVÉ PRÍBEHY MAĽOVANÉ SLOVOM 
Beseda a autogramiáda z celoročného cyklu čitateľských podujatí PREDSTAVUJEME SLOVENSKÝCH AUTOROV. 
Moderátor besedy: JURAJ LANG 
MONIKA KOMPANÍKOVÁ je autorkou vynikajúcich poviedok Miesto pre samotu i mimoriadne úspešného románu Piata loď, za ktorý získala cenu Anasoft litera. Vydala prózu Na sútoku, je autorkou úspešnej knižky pre deti Hlbokomorské rozprávky, na ktorú v roku 2019 nadväzuje ďalšou detskou knihou Koniec sveta a čo je za ním. 
19.02. St 17:00 Prednáška VTEDY V ZÁMKOCH 
Miesto konania: Múzeum Jána Thaina Organizátor: Múzeum Jána Thaina 
Vstup voľný 
DEJINY SKÚŠANÉHO MESTA 
História mesta Nové Zámky, približovaná formou PRÍBEHOV, dialógov a INTERAKTÍVNYCH PREDNÁŠOK, určeny´ch širokej verejnosti všetky´ch vekovy´ch kategórií. 
TRIDSAŤROČNÁ VOJNA A JEJ DOPADY NA NOVÉ ZÁMKY 
Lektor: Mgr. VARGA ZSUZSANNA 
Prednáška sa zaoberá hlavne dopadom Tridsaťročnej vojny (1618-1648) na Nové Zámky, ktoré stáli v ceste ťažení Gabriela Bethlena na územie Uhorska. Zameria sa na udalosti rokov 1619-1622, kedy boli Nové Zámky v rukách Bethlena, a pod ich hradbami vyhasol život cisárskeho generála Buquoaya. 
Zaujímavým spestrením bude koncert súboru ANSAMBEL LE NUOVE MUSICHE, ktorého repertoárovým ťažiskom budú sóla a duetá autorov práve z obdobia Tridsaťročnej vojny. 
25.02. Ut 9:00?19:00 Hudba, Tanec, Workshop NOVOZÁMOCKÉ FAŠIANGY 
Miesto konania: Hlavné námestie Organizátor: OZ EDUCO 
Vstup voľný 
FAŠIANGY – SYMBOL HOJNOSTI, VESELOSTI, ZÁBAVY, HODOVANIA A PITIA 
Fašiangy patria k zvykom spojeným s prelomom zimy a jari a sú najveselšími zvykmi počas roka. Obdobie fašiangov je časovo vymedzené od Troch kráľov do Popolcovej (škaredej, krivej) stredy, ktorá býva 40 dní pred Veľkou nocou. 
FAŠIANGY V MILÉNIU 
9:00 h – 19:00 h – Športová hala Milénium 
O interpretáciu tých najkrajších fašiangových folklórnych tradícii sa postarajú deti z materských, základných škôl a združení mesta Nové Zámky. Postupne sa predstavia súbory: MATIČIARIK, NOVOZÁMOCKÝ ZLATÝ LEVÍK, PÚČIK, MARGARÉTKA, ĎATELINKA, ČEPČEK, RATOLESŤ, DEVÍNČEK, STUŽKY, TŐKMAGOK, KISZUGO, NAPRAFORGÓ, APROKOPÉK a NAPSUGAR. 
Fašiangový jarmok 
K bohatstvu nášho územia oddávna patrili REMESLÁ. Podávali sa z generácie na generáciu a vďaka svojej rozmanitosti a originalite sú žiadané a obľúbené aj dnes. Privítame šikovných majstrov ako sú keramikár, košikár, čipkár a mnoho ďalších. 
Fašiangové špeciality 
Každý jarmok má svoju PRAVÚ GAZDOVSKÚ ZABÍJAČKU, ktorá je spojená s výrobou zabíjačkových špecialít. Nebude chýbať ani vegetariánska špecialita fašiangov – ŠIŠKY, ktorých výrobu a receptúru budete môcť zažiť aj ochutnať. 
Fašiangové tvorivé dielne 
9:00 h – 13:00 h 
Na deti aj dospelých čakajú tvorivé dielne, v rámci ktorých si budú môcť vyrobiť vlastné fašiangové masky a rytmické nástroje na večerný fašiangový sprievod. 
VESELÝ FAŠIANGOVÝ SPRIEVOD MASIEK 
17:00 h – 19:00 h – Hlavné námestie 
Vyvrcholením fašiangov bude sprievod v maskách. V minulosti sa maskám pripisovala významná symbolika. Obľúbené boli masky zvierat či rôznych povolaní, no špeciálnou kategóriou boli masky, ktoré zosmiešňovali určité ľudské vlastnosti. 
Spoločne s hudobníkmi a tanečníkmi takýto fašiangový sprievod vytvoríme a na cestu si posvietime s lampášmi. Na všetkých čaká fašiangová odmena! A na záver, ako káže tradícia, POCHOVÁME BASU. 
Tešíme sa na všetkých! 
29.02. So 19:00 Hudba ZUZANA LAPČÍKOVÁ & VLADISLAV BLÁHA 
Miesto konania: Cisársko-kráľovská historická Jazdiareň Organizátor: Mesto Nové Zámky 
VÝNIMOČNÝ HUDOBNÝ DIALÓG CIMBALU A GITARY 
Večerny´ komorny´ KONCERT vzácneho hosťa Novozámocky´ch fašiangov, jednej z najoriginálnejších cimbalistiek na svete, spájajúcej ľudovú hudbu s jazzom a s vážnou hudbou. Duo sa svojou originalitou zvukovo aj repertoárom vymyká tradičným nástrojovým zoskupeniam. Výnimočné je aj atraktívnym a dramatickým spôsobom hudobnej komunikácie s publikom v žánrovo pestrých a zaujímavých skladbách. 
ZUZANA LAPČÍKOVÁ je fenoménom v cimbalovej hudbe. Mimoriadne citlivo dokáže prepájať hudobné folklór s jazzovou hudbou a ďalšími žánrami. 
VLADISLAV  BLÁHA je doteraz jediným českým gitaristom, ktorý so svojim recitálom vystúpil v Carnegie Hall v New Yorku. 
Vstupné: 5 € , Zľavnené vstupné: 2 € – ŤZP, ŤZP so sprievodom (sprievod má vstup zadarmo), seniori, študenti, žiaci 
04.03. St 17:00 Prednáška VRAVA SPRAVA AJ ZĽAVA 
Miesto konania: Regionálne osvetové stredisko Organizátor: Regionálne osvetové stredisko 
Vstup voľný 
Celoročny´ cyklus besied, DISKUSIÍ, prednášok a hodinovy´ch KURZOV KRITICKÉHO MYSLENIA, vytvárajúci otvoreny´ priestor pre názorovú konfrontáciu a AUTENTICKÚ INTERAKCIU PUBLIKA. 
GETOIZÁCIA V MOJEJ HLAVE Prednáška Lektor: PhDr. BARBORA KUCHÁROVÁ, PhD. MBA 
Bubliny sú nielen na sociálnych sietiach, ale i v našich hlavách. To čo nás malo spájať nás nakoniec rozdeľuje. 
Klinická psychologička PhDr. BARBORA KUCHÁROVÁ, PhD. MBA sa venuje oblastiam redukcie požiadavky po droge, v oblasti primárnej prevencie je aktívna už od roku 1993. Je spoluzakladateľkou OZ Pomoc ohrozeným deťom, pracovala s obeťami domáceho násilia. Od 1995 pôsobila v OZ Most, kde stála pri rozbehu prvej svojpomocnej skupiny pre rodičov a partnerov drogovo závislých. Od 1996 pracuje v OZ Prima, od 2003 je jeho výkonnou riaditeľkou. Ostatné roky pracuje i v oblasti práce s utečencami. 
06.03. Pi 17:00 Výstava NOVOZÁMOCKÍ FOTOGRAFI ZNÁMI NEZNÁMI 
Miesto konania: Kino Mier Organizátor: Fotoklub HEXAGON 
Vstup voľný 
VÝSTAVA dokumentov o živote a diele fotografov so vzťahom k Novy´m Zámkom, spojená s besedou a verejnou prezentáciou ich fotograficky´ch diel. Súčasťou podujatia bude vydanie KATALÓGU vystaveny´ch fotografií. 
Trvanie výstavy: 6.3.2020 – 3.4.2020 
13.03. Pi 9:00?13:00 Beseda, Prednáška, Workshop ŽIVOT HROU 
Miesto konania: Stredná odborná škola stavebná - Építészeti Szakközépiskola Organizátor: OZ EDUCO 
Vstup voľný 
Dvojdňová komunikačná, tvorivá a zážitková dielňa pre rodičov detí, mládež a dospelých v oblasti klasickej a alternatívnej výchovy a vzdelávania od malých detí cez stredoškolskú mládež až po dospelosť. 
13.3.2020 – Stredná odborná škola stavebná – Építészeti Szakközépiskola 
ZRKADLENIE 
ŽIVOT HROU / POZITÍVNE DIEŤA 
Celodenné stretnutie určené pre žiakov základných a stredných škôl. Nastavovanie zrkadiel v rôznych témach. V malých skupinách budú študenti pod vedením odborníkov diskutovať medzi sebou na témy a otázky získané v brainstormingu, ktorého sa mali možnosť zúčastniť. 
Panelové  diskusie budú na témy: 
Vzťahy nemusia byť zložité 
Panelová diskusia o vzťahoch doma, v škole i medzi rovesníkmi a ako sa v nich orientovať. 
Drogy, alkohol, cigarety – tadiaľ cesta nevedie 
Diskusia s preventistom o téme, ktorej sa už nemôžeme vyhýbať. 
Kyber šikana – už som o tom počul 
Diskusia o novom fenoméne, s ktorým sa násťroční začínajú stretávať a zažívať ho na vlastnej koži. 
Arteterapia 
Cieľom bude výtvarne vyjadriť sebapoznanie,  sebareflexiu, najsť porozumenie, veriť v seba samého. Téma: „zrkadlo“. 
Hra „Hádaj, kto som“ 
14.03. So 09:00 Beseda, Prednáška, Workshop ŽIVOT HROU 
Miesto konania: Súkromná materská škola - Montessori centrum Rainbow Organizátor: OZ EDUCO 
Vstup voľný 
Dvojdňová komunikačná, tvorivá a zážitková dielňa pre rodičov detí, mládež a dospelých v oblasti klasickej a alternatívnej výchovy a vzdelávania od malých detí cez stredoškolskú mládež až po dospelosť. 
14.3.2020 – Súkromná materská škola – Montessori centrum Rainbow 
SILNÁ RODINA 
ZÁŽITKOVÁ DIELŇA PRE RODIČOV 
Deň, ktorý rodičom poskytne priestor na otázky a odpovede súvisiace s výchovou a vzdelávaním. 
Prednášky a rozhovory o výchove a vzdelávaní detí 
9:00 h – 11:00 h 
Klasické alebo alternatívne možnosti vzdelávania malých detí? 
Odpovedajú: 
– riaditeľka klasickej materskej školy 
– odborníčka zo Slovenskej asociácie Montessori 
– odborníčka na Lesnú škôlku 
Je cudzí jazyk v materskej škole „in“? 
Odpovedá riaditeľka jazykovej školy. 
PRVÉ OBDOBIE VZDORU 
12:00 h – 13:00 h 
Prednáška, rozhovor a poradenstvo o jave, s ktorým si niekedy nevieme rady. 
Sprievodné podujatie – Montessori herničky – rodič s dieťaťom 
Jednotlivé dielne budú vedené odborníkmi z oblastí pedagogiky, špeciálnej pedagogiky, detskej psychológie a špecialistov na uvedené témy. 
Počas akcie NIE JE zabezpečené stráženie detí. 
16.03. Po 16:00 Hudba, Výstava KULTÚRNE DNI LAJOSA KASSÁKA: VERNISÁŽ VÝSTAVY 
Miesto konania: Csemadok Organizátor: KLIK 
Vstup voľný 
POCTA RODÁKOVI Z OSPALÉHO MESTA 
Dvojdňové podujatie pre všetkých milovníkov umenia. Cieľom kombinovaného programu je oboznámiť širokú verejnosť s dielami súčasných MLADÝCH UMELCOV z Nových Zámkov a okolia. 
LAJOS KASSÁK, rodák z Novy´ch Zámkov, bol jedny´m z hlavny´ch predstaviteľov avantgardného umenia v stredoeurópskom kontexte, známy vydavateľ, básnik, spisovateľ, umelec a revolucionár. 
VERNISÁŽ VÝSTAVY 
16.3.2020 – 16:00 h – Csemadok 
Slávnostné otvorenie výstavy mladých umelcov a remeselníkov podfarbené hudbou skupiny VIZA (Nesvady). Oboznámenie verejnosti s dielami MLADÝCH UMELCOV z Nových Zámkov a okolia. 
Výstava potrvá do 21.03.2020. 
19.03. Št 17:00  ČLOVEK A UMENIE 
Miesto konania: Galéria umenia Ernesta Zmetáka Organizátor: Galéria umenia Ernesta Zmetáka 
Prvý zo série KONCERTOV v galérii spájajúcich výtvarné umenie s hudbou. 
ANSAMBEL LE NUOVE MUSICHE  
Hudba raného baroka z Talianska, ale aj zo sveta. Ľúbostné piesne s dobovou poéziou. Hudba súvisí so stálou expozíciou galérie, s vystavenými dielami z tohto obdobia. Zaznejú skladby skladateľov Sigismondo d’India, Claudia Monteverdiho, Tarquinia Merula a Gia. G. Kapspergera. 
20.03. Pi 19:00 Hudba KULTÚRNE DNI LAJOSA KASSÁKA: KONCERTY 
Miesto konania: Csemadok Organizátor: KLIK 
POCTA RODÁKOVI Z OSPALÉHO MESTA 
Dvojdňové podujatie pre všetkých milovníkov umenia. Cieľom kombinovaného programu je oboznámiť širokú verejnosť s dielami súčasných MLADÝCH UMELCOV z Nových Zámkov a okolia. 
LAJOS KASSÁK, rodák z Novy´ch Zámkov, bol jedny´m z hlavny´ch predstaviteľov avantgardného umenia v stredoeurópskom kontexte, známy vydavateľ, básnik, spisovateľ, umelec a revolucionár. 
KONCERTY 
20.3.2020 – 19:00 h – Csemadok 
Predstavia sa kapely ESTENDON a JÓVILÁGVAN. 
21.03. So 16:00 Hudba, Prednáška KULTÚRNE DNI LAJOSA KASSÁKA: KLADENIE VENCOV 
Miesto konania: Csemadok Organizátor: KLIK 
Vstup voľný 
POCTA RODÁKOVI Z OSPALÉHO MESTA 
Dvojdňové podujatie pre všetkých milovníkov umenia. Cieľom kombinovaného programu je oboznámiť širokú verejnosť s dielami súčasných MLADÝCH UMELCOV z Nových Zámkov a okolia. 
LAJOS KASSÁK, rodák z Novy´ch Zámkov, bol jedny´m z hlavny´ch predstaviteľov avantgardného umenia v stredoeurópskom kontexte, známy vydavateľ, básnik, spisovateľ, umelec a revolucionár. 
KLADENIE VENCOV 
21.3.2020 – 16:00 h – pešia zóna 
Slávnostné kladenie vencov a spomienková reč pri soche Lajosa Kassáka. 
21.03. So 19:00 Tanec KULTÚRNE DNI LAJOSA KASSÁKA: VEČIEROK & TANEČNÝ DOM 
Miesto konania: Csemadok Organizátor: KLIK 
POCTA RODÁKOVI Z OSPALÉHO MESTA 
Dvojdňové podujatie pre všetkých milovníkov umenia. Cieľom kombinovaného programu je oboznámiť širokú verejnosť s dielami súčasných MLADÝCH UMELCOV z Nových Zámkov a okolia. 
LAJOS KASSÁK, rodák z Novy´ch Zámkov, bol jedny´m z hlavny´ch predstaviteľov avantgardného umenia v stredoeurópskom kontexte, známy vydavateľ, básnik, spisovateľ, umelec a revolucionár. 
VEČIEROK & TANEČNÝ DOM 
21.3.2020 – 19:00 h – Csemadok 
Podstatou TANEČNÉHO DOMU je „vrátiť tanec z javiska späť medzi ľudí“ a jeho hlavným cieľom bude poznať pôvodnú podobu toho ktorého vyučovaného tanca podľa regionálnych pravidiel a dokázať ju slobodne využívať a improvizovať. 
26.03. Št 19:00 Divadlo FESTIVAL ČAJKY ŽIJÚCEJ V KAŽDOM Z NÁS: CIGÁNSKY BOXER 
Miesto konania: Dom kultúry Organizátor: Mesto Nové Zámky 
4€/2€ 
MEDZINÁRODNÁ PREHLIADKA divadelny´ch predstavení, monodrám, pesničkárov, choreografií a sólovy´ch projektov, pokračujúcich v duchovnom posolstve slávneho diela RICHARDA BACHA. 
CIGÁNSKY BOXER 
26.3.2020 – 19:00 h – Dom kultúry – malá sála 
MONODRÁMA FILIPA TELLERA inšpirovaná SKUTOČNÝM PRÍBEHOM boxera Johanna Trollmanna, nazy´vaného Rukeli, ktory´ sa v roku 1933 stal majstom Nemecka. Titul mu však pre rómsky pôvod odobrali a svoj posledny´ zápas absolvoval ako karikatúra árijského boxera s odfarbeny´mi vlasmi a napudrovanou tvárou. V roku 1943 bol zavraždeny´ v koncentračnom tábore Neuengamm. 
Vstupné: 4 €, Zľavnené vstupné: 2 € ŤZP, ŤZP so sprievodom (sprievod má vstup zadarmo), seniori, študenti, žiaci 
27.03. Pi 19:00 Divadlo, Tanec FESTIVAL ČAJKY ŽIJÚCEJ V KAŽDOM Z NÁS: M. R. ŠTEFÁNIK 
Miesto konania: Dom kultúry Organizátor: Mesto Nové Zámky 
MEDZINÁRODNÁ PREHLIADKA divadelny´ch predstavení, monodrám, pesničkárov, choreografií a sólovy´ch projektov, pokračujúcich v duchovnom posolstve slávneho diela RICHARDA BACHA. 
MILAN RASTISLAV ŠTEFÁNIK 
27.3.2020 – 19:00 h – Dom kultúry 
Moderné TANEČNÉ PREDSTAVENIE (Štátne divadlo Košice), hľadajúce odpovede na otázku, ako sa v súkolí veľky´ch dejín cíti maly´ človek, ktory´ ide za svojím presvedčením, že je možné ZMENIŤ SVET. 
Vstupné: 8 €, Zľavnené vstupné: 5 € ŤZP, ŤZP so sprievodom (sprievod má vstup zadarmo), seniori, študenti, žiaci 
28.03. So 19:00 Hudba FESTIVAL ČAJKY ŽIJÚCEJ V KAŽDOM Z NÁS: JUSTIN LAVASH 
Miesto konania: Dom kultúry Organizátor: Mesto Nové Zámky 
MEDZINÁRODNÁ PREHLIADKA divadelny´ch predstavení, monodrám, pesničkárov, choreografií a sólovy´ch projektov, pokračujúcich v duchovnom posolstve slávneho diela RICHARDA BACHA. 
JUSTIN LAVASH (GB) 
28.3.2020 – 19:00 h – Csemadok 
Vynikajúci anglický gitarista, skladateľ a spevák s ojedinelým SOULOVO-BLUESOVÝM hlasom a s odvahou experimentovať.
Vstupné: 2 € 
29.03. Ne 10:00 Divadlo, Workshop FESTIVAL ČAJKY ŽIJÚCEJ V KAŽDOM Z NÁS: MIROSLAV KASPRZYK 
Miesto konania: Dom kultúry Organizátor: Mesto Nové Zámky 
MEDZINÁRODNÁ PREHLIADKA divadelny´ch predstavení, monodrám, pesničkárov, choreografií a sólovy´ch projektov, pokračujúcich v duchovnom posolstve slávneho diela RICHARDA BACHA. 
KLAUNOVE SNY 
Veselá rozprávka pre malé deti 
29.3.2020 – 10:00 h – Dom kultúry – malá sála 
Zabavné interaktívne divadelné predstavenie slovenského 
míma MIROSLAVA KASPRZYKA. 
Príbeh zaspatého klauna a jeho neuveriteľných snov pre malých 
divákov s ich aktívnym zapojeniím do hry aj snov. 
Predstavenie je vhodné pre deti od 4 do 10 rokov. 
14:00 h – 16:00 h – tvorivá dielňa s Miroslavom Kasprzykom 
Tvorivá dielňa ZÁKLADOV PANTOMÍMY a DIVADELNÉHO 
POHYBU pre žiakov dramatických odborov ZUŠ, deti z 
divadelných súborov, ale aj pre všetkých detských záujemcov 
so záujmom o divadlo a pantomímu. 
Tvorivá dielňa je vhodná pre všetkých od 3 do 99 rokov. 
04.03. St 17:00 Prednáška VRAVA SPRAVA AJ ZĽAVA 
Miesto konania: Regionálne osvetové stredisko Organizátor: Regionálne osvetové stredisko 
Vstup voľný 
Celoročny´ cyklus besied, DISKUSIÍ, prednášok a hodinovy´ch KURZOV KRITICKÉHO MYSLENIA, vytvárajúci otvoreny´ priestor pre názorovú konfrontáciu a AUTENTICKÚ INTERAKCIU PUBLIKA. 
GETOIZÁCIA V MOJEJ HLAVE 
Prednáška 
Lektor: PhDr. BARBORA KUCHÁROVÁ, PhD. MBA 
Bubliny sú nielen na sociálnych sietiach, ale i v našich hlavách. To čo nás malo spájať nás nakoniec rozdeľuje. 
Klinická psychologička PhDr. BARBORA KUCHÁROVÁ, PhD. MBA sa venuje oblastiam redukcie požiadavky po droge, v oblasti primárnej prevencie je aktívna už od roku 1993. Je spoluzakladateľkou OZ Pomoc ohrozeným deťom, pracovala s obeťami domáceho násilia. Od 1995 pôsobila v OZ Most, kde stála pri rozbehu prvej svojpomocnej skupiny pre rodičov a partnerov drogovo závislých. Od 1996 pracuje v OZ Prima, od 2003 je jeho výkonnou riaditeľkou. Ostatné roky pracuje i v oblasti práce s utečencami. 
06.03. Pi 17:00 Výstava NOVOZÁMOCKÍ FOTOGRAFI ZNÁMI NEZNÁMI 
Miesto konania: Kino Mier Organizátor: Fotoklub HEXAGON 
Vstup voľný 
VÝSTAVA dokumentov o živote a diele fotografov so vzťahom k Novy´m Zámkom, spojená s besedou a verejnou prezentáciou ich fotograficky´ch diel. Súčasťou podujatia bude vydanie KATALÓGU vystaveny´ch fotografií. 
Trvanie výstavy: 6.3.2020 – 3.4.2020 
13.03. Pi 9:00?13:00 Beseda, Prednáška, Workshop ŽIVOT HROU 
Miesto konania: Stredná odborná škola stavebná - Építészeti Szakközépiskola Organizátor: OZ EDUCO 
Vstup voľný 
Dvojdňová komunikačná, tvorivá a zážitková dielňa pre rodičov detí, mládež a dospelých v oblasti klasickej a alternatívnej výchovy a vzdelávania od malých detí cez stredoškolskú mládež až po dospelosť. 
13.3.2020 – Stredná odborná škola stavebná – Építészeti Szakközépiskola 
ZRKADLENIE 
ŽIVOT HROU / POZITÍVNE DIEŤA 
Celodenné stretnutie určené pre žiakov základných a stredných škôl. Nastavovanie zrkadiel v rôznych témach. V malých skupinách budú študenti pod vedením odborníkov diskutovať medzi sebou na témy a otázky získané v brainstormingu, ktorého sa mali možnosť zúčastniť. 
Panelové  diskusie budú na témy: 
Vzťahy nemusia byť zložité. Panelová diskusia o vzťahoch doma, v škole i medzi rovesníkmi a ako sa v nich orientovať. 
Drogy, alkohol, cigarety – tadiaľ cesta nevedie. Diskusia s preventistom o téme, ktorej sa už nemôžeme vyhýbať. 
Kyber šikana – už som o tom počul. Diskusia o novom fenoméne, s ktorým sa násťroční začínajú stretávať a zažívať ho na vlastnej koži. 
Arteterapia - Cieľom bude výtvarne vyjadriť sebapoznanie,  sebareflexiu, najsť porozumenie, veriť v seba samého. Téma: „zrkadlo“. 
Hra „Hádaj, kto som“ 
14.03. So 09:00 Beseda, Prednáška, Workshop ŽIVOT HROU 
Miesto konania: Súkromná materská škola - Montessori centrum Rainbow Organizátor: OZ EDUCO 
Vstup voľný 
Dvojdňová komunikačná, tvorivá a zážitková dielňa pre rodičov detí, mládež a dospelých v oblasti klasickej a alternatívnej výchovy a vzdelávania od malých detí cez stredoškolskú mládež až po dospelosť. 
14.3.2020 – Súkromná materská škola – Montessori centrum Rainbow 
SILNÁ RODINA 
ZÁŽITKOVÁ DIELŇA PRE RODIČOV 
Deň, ktorý rodičom poskytne priestor na otázky a odpovede súvisiace s výchovou a vzdelávaním. 
Prednášky a rozhovory o výchove a vzdelávaní detí 
9:00 h – 11:00 h 
Klasické alebo alternatívne možnosti vzdelávania malých detí? 
Odpovedajú: 
– riaditeľka klasickej materskej školy 
– odborníčka zo Slovenskej asociácie Montessori 
– odborníčka na Lesnú škôlku 
Je cudzí jazyk v materskej škole „in“? 
Odpovedá riaditeľka jazykovej školy. 
PRVÉ OBDOBIE VZDORU 
12:00 h – 13:00 h 
Prednáška, rozhovor a poradenstvo o jave, s ktorým si niekedy nevieme rady. 
Sprievodné podujatie – Montessori herničky – rodič s dieťaťom 
Jednotlivé dielne budú vedené odborníkmi z oblastí pedagogiky, špeciálnej pedagogiky, detskej psychológie a špecialistov na uvedené témy. 
Počas akcie NIE JE zabezpečené stráženie detí. 
16.03. Po 16:00 Hudba, Výstava KULTÚRNE DNI LAJOSA KASSÁKA: VERNISÁŽ VÝSTAVY 
Miesto konania: Csemadok Organizátor: KLIK 
Vstup voľný 
POCTA RODÁKOVI Z OSPALÉHO MESTA 
Dvojdňové podujatie pre všetkých milovníkov umenia. Cieľom kombinovaného programu je oboznámiť širokú verejnosť s dielami súčasných MLADÝCH UMELCOV z Nových Zámkov a okolia. 
LAJOS KASSÁK, rodák z Novy´ch Zámkov, bol jedny´m z hlavny´ch predstaviteľov avantgardného umenia v stredoeurópskom kontexte, známy vydavateľ, básnik, spisovateľ, umelec a revolucionár. 
VERNISÁŽ VÝSTAVY 
16.3.2020 – 16:00 h – Csemadok 
Slávnostné otvorenie výstavy mladých umelcov a remeselníkov podfarbené hudbou skupiny VIZA (Nesvady). Oboznámenie verejnosti s dielami MLADÝCH UMELCOV z Nových Zámkov a okolia. 
Výstava potrvá do 21.03.2020. 
19.03. Št 17:00  ČLOVEK A UMENIE 
Miesto konania: Galéria umenia Ernesta Zmetáka Organizátor: Galéria umenia Ernesta Zmetáka 
Prvý zo série KONCERTOV v galérii spájajúcich výtvarné umenie s hudbou. 
ANSAMBEL LE NUOVE MUSICHE  
Hudba raného baroka z Talianska, ale aj zo sveta. Ľúbostné piesne s dobovou poéziou. Hudba súvisí so stálou expozíciou galérie, s vystavenými dielami z tohto obdobia. Zaznejú skladby skladateľov Sigismondo d’India, Claudia Monteverdiho, Tarquinia Merula a Gia. G. Kapspergera. 
20.03. Pi 19:00 Hudba KULTÚRNE DNI LAJOSA KASSÁKA: KONCERTY 
Miesto konania: Csemadok Organizátor: KLIK 
POCTA RODÁKOVI Z OSPALÉHO MESTA 
Dvojdňové podujatie pre všetkých milovníkov umenia. Cieľom kombinovaného programu je oboznámiť širokú verejnosť s dielami súčasných MLADÝCH UMELCOV z Nových Zámkov a okolia. 
LAJOS KASSÁK, rodák z Novy´ch Zámkov, bol jedny´m z hlavny´ch predstaviteľov avantgardného umenia v stredoeurópskom kontexte, známy vydavateľ, básnik, spisovateľ, umelec a revolucionár. 
KONCERTY 
20.3.2020 – 19:00 h – Csemadok 
Predstavia sa kapely ESTENDON a JÓVILÁGVAN. 
21.03. So 16:00 Hudba, Prednáška KULTÚRNE DNI LAJOSA KASSÁKA: KLADENIE VENCOV 
Miesto konania: Csemadok Organizátor: KLIK 
Vstup voľný 
POCTA RODÁKOVI Z OSPALÉHO MESTA 
Dvojdňové podujatie pre všetkých milovníkov umenia. Cieľom kombinovaného programu je oboznámiť širokú verejnosť s dielami súčasných MLADÝCH UMELCOV z Nových Zámkov a okolia. 
LAJOS KASSÁK, rodák z Novy´ch Zámkov, bol jedny´m z hlavny´ch predstaviteľov avantgardného umenia v stredoeurópskom kontexte, známy vydavateľ, básnik, spisovateľ, umelec a revolucionár. 
KLADENIE VENCOV 
21.3.2020 – 16:00 h – pešia zóna 
Slávnostné kladenie vencov a spomienková reč pri soche Lajosa Kassáka. 
21.03. So 19:00 Tanec KULTÚRNE DNI LAJOSA KASSÁKA: VEČIEROK & TANEČNÝ DOM 
Miesto konania: Csemadok Organizátor: KLIK 
POCTA RODÁKOVI Z OSPALÉHO MESTA 
Dvojdňové podujatie pre všetkých milovníkov umenia. Cieľom kombinovaného programu je oboznámiť širokú verejnosť s dielami súčasných MLADÝCH UMELCOV z Nových Zámkov a okolia. 
LAJOS KASSÁK, rodák z Novy´ch Zámkov, bol jedny´m z hlavny´ch predstaviteľov avantgardného umenia v stredoeurópskom kontexte, známy vydavateľ, básnik, spisovateľ, umelec a revolucionár. 
VEČIEROK & TANEČNÝ DOM 
21.3.2020 – 19:00 h – Csemadok 
Podstatou TANEČNÉHO DOMU je „vrátiť tanec z javiska späť medzi ľudí“ a jeho hlavným cieľom bude poznať pôvodnú podobu toho ktorého vyučovaného tanca podľa regionálnych pravidiel a dokázať ju slobodne využívať a improvizovať. 
26.03. Št 19:00 Divadlo FESTIVAL ČAJKY ŽIJÚCEJ V KAŽDOM Z NÁS: CIGÁNSKY BOXER 
Miesto konania: Dom kultúry Organizátor: Mesto Nové Zámky 
MEDZINÁRODNÁ PREHLIADKA divadelny´ch predstavení, monodrám, pesničkárov, choreografií a sólovy´ch projektov, pokračujúcich v duchovnom posolstve slávneho diela RICHARDA BACHA. 
CIGÁNSKY BOXER 
26.3.2020 – 19:00 h – Dom kultúry – malá sála 
MONODRÁMA FILIPA TELLERA inšpirovaná SKUTOČNÝM PRÍBEHOM boxera Johanna Trollmanna, nazy´vaného Rukeli, ktory´ sa v roku 1933 stal majstom Nemecka. Titul mu však pre rómsky pôvod odobrali a svoj posledny´ zápas absolvoval ako karikatúra árijského boxera s odfarbeny´mi vlasmi a napudrovanou tvárou. V roku 1943 bol zavraždeny´ v koncentračnom tábore Neuengamm. 
Vstupné: 4 €, Zľavnené vstupné: 2 € ŤZP, ŤZP so sprievodom (sprievod má vstup zadarmo), seniori, študenti, žiaci 
27.03. Pi 19:00 Divadlo, Tanec FESTIVAL ČAJKY ŽIJÚCEJ V KAŽDOM Z NÁS: M. R. ŠTEFÁNIK 
Miesto konania: Dom kultúry Organizátor: Mesto Nové Zámky 
8€/5€ 
MEDZINÁRODNÁ PREHLIADKA divadelny´ch predstavení, monodrám, pesničkárov, choreografií a sólovy´ch projektov, pokračujúcich v duchovnom posolstve slávneho diela RICHARDA BACHA. 
MILAN RASTISLAV ŠTEFÁNIK 
27.3.2020 – 19:00 h – Dom kultúry 
Moderné TANEČNÉ PREDSTAVENIE (Štátne divadlo Košice), hľadajúce odpovede na otázku, ako sa v súkolí veľky´ch dejín cíti maly´ človek, ktory´ ide za svojím presvedčením, že je možné ZMENIŤ SVET. 
Vstupné: 8 €, Zľavnené vstupné: 5 € ŤZP, ŤZP so sprievodom (sprievod má vstup zadarmo), seniori, študenti, žiaci 
28.03. So 19:00 Hudba FESTIVAL ČAJKY ŽIJÚCEJ V KAŽDOM Z NÁS: JUSTIN LAVASH 
Miesto konania: Dom kultúry Organizátor: Mesto Nové Zámky 
MEDZINÁRODNÁ PREHLIADKA divadelny´ch predstavení, monodrám, pesničkárov, choreografií a sólovy´ch projektov, pokračujúcich v duchovnom posolstve slávneho diela RICHARDA BACHA. 
JUSTIN LAVASH (GB) 
28.3.2020 – 19:00 h – Csemadok 
Vynikajúci anglický gitarista, skladateľ a spevák s ojedinelým SOULOVO-BLUESOVÝM hlasom a s odvahou experimentovať.
Vstupné: 2 € 
29.03. Ne 10:00 Divadlo, Workshop FESTIVAL ČAJKY ŽIJÚCEJ V KAŽDOM Z NÁS: MIROSLAV KASPRZYK 
Miesto konania: Dom kultúry Organizátor: Mesto Nové Zámky 
MEDZINÁRODNÁ PREHLIADKA divadelny´ch predstavení, monodrám, pesničkárov, choreografií a sólovy´ch projektov, pokračujúcich v duchovnom posolstve slávneho diela RICHARDA BACHA. 
KLAUNOVE SNY 
Veselá rozprávka pre malé deti 
29.3.2020 – 10:00 h – Dom kultúry – malá sála 
Zabavné interaktívne divadelné predstavenie slovenského míma MIROSLAVA KASPRZYKA. 
Príbeh zaspatého klauna a jeho neuveriteľných snov pre malých divákov s ich aktívnym zapojeniím do hry aj snov. 
Predstavenie je vhodné pre deti od 4 do 10 rokov. 
14:00 h – 16:00 h – tvorivá dielňa s Miroslavom Kasprzykom. Tvorivá dielňa ZÁKLADOV PANTOMÍMY a DIVADELNÉHO 
POHYBU pre žiakov dramatických odborov ZUŠ, deti z divadelných súborov, ale aj pre všetkých detských záujemcov so záujmom o divadlo a pantomímu. 
Tvorivá dielňa je vhodná pre všetkých od 3 do 99 rokov. 
02.04. Št Celodenný  NA STOPE DETEKTÍVKY 
Miesto konania: Knižnica Antona Bernoláka Organizátor: Knižnica Antona Bernoláka 
Kombinovaný program, ktorého cieľom je predstaviť DETEKTÍVKU ako literárny žáner. Jeho súčasťou sú besedy s autormi detektívok a interaktívna hra pre deti. 
9:00 h – Detektív v knižnici – interaktívna hra pre deti v knižnici a v uliciach mesta 
11:00 h – beseda s Jurajom Červenákom 
17:00 h – beseda s Jurajom Červenákom a Danielou Kapitáňovou 
JURAJ ČERVENÁK sa významnou mierou pričinil o udomácnenie historickej detektívky v slovenskej literatúre a stal sa hlavným predstaviteľom tohto žánru na Slovensku. Je autorom diel Mŕtvy na Pekelnom vrchu, Krv prvorodených, Ohnivé znamenie, Diabol v zrkadle, Vlk a dýka a Les prízrakov. 
DANIELA KAPITÁŇOVÁ pôsobí ako literárna redaktorka. Popri publikačnej činnosti sa venuje aj teórii detektívneho žánru. Je autorkou detektívnych románov Nech to zostane v rodine a Vražda v Slopnej. 
03.04. Pi 10:00 Divadlo PREHLIADKA MENŠÍN: DIVADLO FÓRUM 
Miesto konania: Csemadok Organizátor: ZO Csemadok 
DIVADLOM K OTVORENOSTI 
DIVADLO FÓRUM je priestor, v ktorom sa spolu stretávajú „herci“ a publikum na jednom pódiu. Diváci sa menia na aktívnych účastníkov hry, môžu prinášať riešenia a diskutovať o probléme, ktorý je zobrazený v hre. Príbeh ukazuje témy, ktoré sú spojené s utláčaním a diskrimináciou v spoločnosti. Divadlo Fórum je najrozšírenejšou formou Divadla utláčaných, ktoré je umeleckou a nenásilnou formou vedúcou k dialógu a zmene pohľadu na témy utláčania. 
Divadelné predstavenie je výstupom workshopu, ktorého účastníci sa vo svojom živote stretávajú s diskrimináciou a neboja sa o tom hovoriť. 
04.04. So Celodenný Hudba, Tradičná kultúra PREHLIADKA MENŠÍN 
Miesto konania: Csemadok Organizátor: ZO Csemadok 
PRELÍNANIE NOVOZÁMOCKÝCH KULTÚR 
KULTÚRNO – VZDELÁVACÍ PROJEKT približujúci život a kultúru 
všetkých národnostných, sociálnych aj náboženských menšín 
v Nových Zámkoch. 
V pestrom programe situovanom na niekoľko miest sa okrem iných 
predstavia folklórny súbor ZLATÝ LEVÍK, maďarský detský ľudovoumelecký 
súbor KIS ZÚGÓ, DIVADLO MLADÝCH pod vedením pána Václava Strejčeka, DIVADLO UTLÁČANÝCH (tvorivá divadelná dielňa), a budú vystavené práce z tvorby mentálne handicapovaných mladých umelcov. 
HARCSA VERONIKA & GYÉMÁNT BÁLINT (HU) 
Vynikajúci hudobníci, ktorí majú na svojom konte niekoľko prestížnych hudobných ocenení.  Dvojica je v Maďarsku priraďovaná k elitným JAZZOVÝM hudobníkom a ich spoločná tvorba sa vyznačuje štýlovou rôznorodosťou  a nápaditým spájaním odlišných žánrov. 
16.04. Št Celodenný Beseda, Prednáška EPOCHÉ – Filozofia 
Miesto konania: Cisársko-kráľovská historická Jazdiareň Organizátor: Mesto Nové Zámky 
FESTIVAL FILOZOFIE A MYSLENIA  
UNIVERZITA BEZ INDEXU, rešpektujúca vážnosť a význam filozofie, avšak zároveň hľadajúca prieniky do verejného priestoru, do laického prostredia a do spoločenského dialógu. 
INTERDISCIPLINÁRNA KOLÁŽ PROGRAMOV, zamýšľajúcich sa nad dôležitými filozofickými, etickými, sociálnymi, kultúrnymi a ekologickými otázkami dneška vo verejnom aj v súkromnom priestore. 
PUZZLE FILOZOFICKÝCH A VEDECKÝCH PREDNÁŠOK, verejných dialógov a diskusií, popularizujúcich myslenie, používanie vlastného rozumu a túžbu po poznaní. 
Programy, kombinujúce neformálne didaktické postupy so zážitkovou formou vzdelávania, praktické FILOZOFICKÉ DIELNE, presahujúce do sociálnych, kultúrnych a ekologických oblastí, filozofické hry pre 
rodiny s deťmi, konverzačné cvičenia, hodiny jogy a sústredenia, dramatické a hudobné vystúpenia. 
SLÁVNOSŤ ZVEDAVÝCH, slávnosť poznania a objavovania nových myšlienok, porovnávania názorov, myšlienkových a tvorivých impulzov, činností, ktoré robia ľudský život zrozumiteľnejším a zmysluplnejším. 
Úplne nový formát festivalu, vzpierajúci sa „bytiu v neznesiteľnej ľahkosti“. 
17.04. Pi Celodenný Beseda, Prednáška EPOCHÉ – Sociológia 
18.04. So Celodenný Beseda, Prednáška EPOCHÉ – Ekológia 
Miesto konania: Cisársko-kráľovská historická Jazdiareň Organizátor: Mesto Nové Zámky 
21.04. Ut 17:00 Beseda, Prednáška VTEDY V ZÁMKOCH 
Miesto konania: Kino Mier Organizátor: OZ Za troma mostami 
DEJINY SKÚŠANÉHO MESTA 
História mesta Nové Zámky, približovaná formou PRÍBEHOV, dialógov a INTERAKTÍVNYCH PREDNÁŠOK, určených širokej verejnosti všetkých vekových kategórií. 
Pútavá PREZENTÁCIA 50 pamätihodností mesta, ktorá bude niesť aj aspekt INTERAKTÍVNY, pretože o ďalšom osude pamätihodností budú môcť rozhodnúť účastníci prostredníctvom HLASOVANIA. 
Podujatie budú viesť ONDREJ BERTA, FRANTIŠEK DANIEL a ADRIÁN KOMANKO. 
24.04. Pi 18:00 Beseda, Workshop FESTIVAL ČAJKY ŽIJÚCEJ V KAŽDOM Z NÁS: ROBERT VANO 
Miesto konania: Dom kultúry Organizátor: Mesto Nové Zámky 
MEDZINÁRODNÁ PREHLIADKA divadelny´ch predstavení, monodrám, pesničkárov, choreografií a sólovy´ch projektov, pokračujúcich v duchovnom posolstve slávneho diela RICHARDA BACHA. 
ROBERT VANO 
BESEDA S NOVOZÁMOCKY´M RODÁKOM, KTORÉHO TVORBU UŽ VIDEL CELY´ SVET 
24.4.2020 – 18:00 h – Dom kultúry 
Robert Vano sa narodil v roku 1948 v Nových Zámkoch. Po emigrácii ihneď po maturite v roku 1967 pôsobil najprv ako kaderník a vizážista, aby sa postupne cez pozície asistenta fotografov vypracoval na samostatného fotografa, a získal si tak svetové renomé v New Yorku, Paríži či Miláne. 
Vstupné: 4 €, Zľavnené vstupné: 2 € ŤZP, ŤZP so sprievodom (sprievod má vstup zadarmo), seniori, študenti, žiaci 
25.04. So 9:00?17:00 Beseda, Workshop FESTIVAL ČAJKY ŽIJÚCEJ V KAŽDOM Z NÁS: ROBERT VANO – WORKSHOP 
Miesto konania: Dom kultúry Organizátor: Mesto Nové Zámky 
MEDZINÁRODNÁ PREHLIADKA divadelny´ch predstavení, monodrám, pesničkárov, choreografií a sólovy´ch projektov, pokračujúcich v duchovnom posolstve slávneho diela RICHARDA BACHA. 
ROBERT VANO 
TVORIVÁ DIELŇA – PORTRÉT 
25.4.2020 – 9:00 h – 17:00 h – Dom kultúry – malá sála 
Robert Vano sa narodil v roku 1948 v Nových Zámkoch. Po emigrácii ihneď po maturite v roku 1967 pôsobil najprv ako kaderník a vizážista, aby sa postupne cez pozície asistenta fotografov vypracoval na samostatného fotografa, a získal si tak svetové renomé v New Yorku, Paríži či Miláne. 
02.05. So Celodenný Hudba KLUBOVÁ NOC no.1 
Miesto konania:  Organizátor: Novozámocký občiansky klub 
PREHLIADKA HUDOBNÝCH SKUPÍN Z NOVÝCH ZÁMKOV 
MULTIŽÁNROVÁ PREHLIADKA novozámockej hudobnej scény, ktorá sa uskutoční na troch klubových scénach. 
07.05. Št Celodenný Literatúra STOPÁROV SPRIEVODCA UMENÍM 
Miesto konania: bude upresné v programe Organizátor: OZ bez.klišé 
PODOBY HUMORU V LITERATÚRE VO VÝBERE BALLU 
PÚTAVÉ PRIBLÍŽENIE SVETA LITERATÚRY formou čítaní na verejných miestach. Zaujímavosťou je osobný výber textov, interpretov a lokácií jedným z najlepších súčasných slovenských spisovateľov BALLOM. 
Stopárov sprievodca umením plánuje byť PRAVIDELNÝM podujatím, každý rok zameraným na INÝ žáner a druh umeleckej tvorby, ktorú bude predstavovať vždy nový sprievodca. 
09.05. So Celodenný Workshop ŠIKOVNÍCI 
Miesto konania: Františkánsky kostol a kláštor Organizátor: Regionálne edukačno-sociálne centrum 
TVORIVÉ DIELNE PRE DETI Z MESTA TEKVICOVÝCH JADIEROK 
Pravidelný cyklus tvorivých UMELECKÝCH DIELNÍ, handmade workshopov a MALÝCH ATELIÉROV pre deti a mládež 
EKOKREATIVITA 
Tvorivá dielňa podporujúca detskú KREATIVITU, logické myslenie, spoluprácu, zároveň zameraná na precvičovanie jemnej motoriky, na výuku ekologického myslenia a odhaľovania nových hodnôt vecí okolo nás. 
13.05. St Celodenný Hudba, Workshop ZUNENIE 
Miesto konania: podľa jednotlivých produkcií Organizátor: Vzdušné Zámky 
MESTO AKO HUDOBNÉ JAVISKO 
Nový ZÁŽITKOVÝ PROJEKT nultého ročníka HUDOBNÉHO FESTIVALU, kombinujúceho silu klasickej, jazzovej aj a cappella hudby s podmanivosťou výnimočných a NEOČAKÁVANÝCH lokalít mesta Nové Zámky. 
14.05. Št Celodenný Hudba, Workshop ZUNENIE 
Miesto konania: podľa jednotlivých produkcií Organizátor: Vzdušné Zámky 
MESTO AKO HUDOBNÉ JAVISKO 
Nový ZÁŽITKOVÝ PROJEKT nultého ročníka HUDOBNÉHO FESTIVALU, kombinujúceho silu klasickej, jazzovej aj a cappella hudby s podmanivosťou výnimočných a NEOČAKÁVANÝCH lokalít mesta Nové Zámky. 
15.05. Pi Celodenný Hudba, Workshop ZUNENIE 
Miesto konania: podľa jednotlivých produkcií Organizátor: Vzdušné Zámky 
MESTO AKO HUDOBNÉ JAVISKO 
Nový ZÁŽITKOVÝ PROJEKT nultého ročníka HUDOBNÉHO FESTIVALU, kombinujúceho silu klasickej, jazzovej aj a cappella hudby s podmanivosťou výnimočných a NEOČAKÁVANÝCH lokalít mesta Nové Zámky. 
16.05. So Celodenný Hudba, Workshop ZUNENIE 
Miesto konania: podľa jednotlivých produkcií Organizátor: Vzdušné Zámky 
MESTO AKO HUDOBNÉ JAVISKO 
Nový ZÁŽITKOVÝ PROJEKT nultého ročníka HUDOBNÉHO FESTIVALU, kombinujúceho silu klasickej, jazzovej aj a cappella hudby s podmanivosťou výnimočných a NEOČAKÁVANÝCH lokalít mesta Nové Zámky. 
17.05. Ne Celodenný Hudba, Workshop ZUNENIE 
Miesto konania: podľa jednotlivých produkcií Organizátor: Vzdušné Zámky 
MESTO AKO HUDOBNÉ JAVISKO 
Nový ZÁŽITKOVÝ PROJEKT nultého ročníka HUDOBNÉHO FESTIVALU, kombinujúceho silu klasickej, jazzovej aj a cappella hudby s podmanivosťou výnimočných a NEOČAKÁVANÝCH lokalít mesta Nové Zámky. 
20.05. St 17:00 Beseda VRAVA SPRAVA AJ ZĽAVA 
Miesto konania: Regionálne osvetové stredisko Organizátor: Regionálne osvetové stredisko 
Vstup voľný 
Celoročný cyklus besied, DISKUSIÍ, prednášok a hodinových KURZOV KRITICKÉHO MYSLENIA, vytvárajúci otvorený priestor pre názorovú konfrontáciu a AUTENTICKÚ INTERAKCIU PUBLIKA. 
ŽIVOT BEZ ODPADU 
Mgr. Ivana Maleš 
IVANA MALEŠ sa narodila v Novom Sade, Srbsku. V roku 1998 prišla na Slovensko študovať Environmentalistiku na Prírodovedeckej fakulte, UK v Bratislave. V roku 2003 ukončila štúdium na Katedre krajinnej ekológie. Po ukončení štúdia začala pracovať v oblasti odpadového hospodárstva. 15 rokov sa venuje téme odpadového hospodárstva v súkromnej a najmä v komunálnej sfére. 
Je tvorcom niekoľkých koncepcií pre reformu odpadového hospodárstva na komunálnej úrovni a spoluzakladateľkou Inštitútu cirkulárnej ekonomiky, kde momentálne pôsobí.  V súkromí sa snaží o zero waste spôsob života – tvorí iba 4% zmesového komunálneho odpadu. O tejto téme aktívne bloguje na svojom blogu Nezmar. Žije v Bratislave, je vydatá, má jednu dcéru. Rada cestuje na nové miesta, kde predtým ešte nikdy nebola. Rada číta knihy, má rada severské filmy a od detstva ju fascinujú sopky. 
23.05. So 12:00?20:00  SUSEDSKÝ DEŇ 
Miesto konania: Sídlisko na Ul. B. Němcovej Organizátor: Novozámocké svetielko 
Vstup voľný 
PRVÉ NOVOZÁMOCKÉ SLÁVENIE EURÓPSKEHO SVIATKU SUSEDOV 
Tento sviatok oslávime aktivitami, ktoré nám pomôžu sa vzájomne lepšie spoznať v našich mestských častiach a oživiť verejný priestor. 
Počas susedského dňa (nielen) pre obyvateľov sídliska na B. Němcovej si môžu dospelí posedieť v susedskej kaviarni (káva a zákusok zdarma). Pre deti bude pripravená trampolína, nafukovacie atrakcie, tandemový bicykel, maľovanie na tvár a vystúpenie šikovného kúzelníka. Popoludní bude prebiehať aj turnaj v stolnom tenise a stolnom futbale a podvečer zavŕšime deň grilovačkou. Suroviny budú pre Vás pripravené. Pochváľte sa vlastnými kulinárskymi výrobkami a prineste ochutnávku z vlastnej kuchyne! 
28.05. Št Celodenný Výstava OBRAZOM ZACHYTENÁ HISTÓRIA 
Miesto konania: rôzne lokality mesta Nové Zámky Organizátor: Novozámocký fotoalbum 
FOTOGRAFIA AKO DÔKAZ 
INTERAKTÍVNA výstava historických fotografií Nových Zámkov, inštalovaná v lokalitách miesta svojho vzniku. 
Súčasťou výstavy je mobilná APLIKÁCIA, vďaka ktorej bude možná virtuálna prehliadka ďalších dobových fotografií podľa miest, na ktorých sa používateľ bude práve nachádzať. 
04.06. Št Celodenný Literatúra RANDEZVOUS S LITERATÚROU 
Miesto konania: Pešia zóna Organizátor: Knižnica Antona Bernoláka 
SPISOVATELIA V ULICIACH 
NETRADIČNÁ FORMA predstavenia sveta literatúry a slovenských autorov verejnosti, štruktúrovaná do samostatných blokov a doplnená o vystúpenia. Literárny program, situovaný do novozámockých ulíc, umožní NEFORMÁLNY kontakt s obľúbenými autormi novozámockej knižnice. 
07.06. Ne Celodenný  FÉROVÉ RAŇAJKY V PARKU 
Miesto konania: Bernolákov park Organizátor: Mestská organizácia Jednota dôchodcov na Slovensku 
Vstup voľný 
FRIŠTIK A TVORIVÉ DIELNE POD HOLÝM NEBOM 
Happening je na podporu lokálnych a faitradových pestovateľov spojený s predstavením FOOD REVOLUTION Nové Zámky, dielňou piknikového prestierania, ponukou lokálnych pestovateľov a s aktivitami pre najmenších. 
12.06. Pi Celodenný Tradičná kultúra KROJOVANÉ DETSTVO 
Miesto konania: Hlavné námestie Organizátor: MaDFS Matičiarik 
DETI A FOLKLÓRNE TRADÍCIE 
PREHLIADKA detských folklórnych súborov zo Slovenska i zo zahraničia. 
Súčasťou prehliadky bude VÝUKA ľudových tancov na školách, krojovaná módna PREHLIADKA a tvorivé dielne TVORBA KVETINOVEJ PARTY (čelenky), ĽUDOVÁ VÝŠIVKA a PALIČKOVANÁ A HÁČKOVANÁ ČIPKA. 
13.06. So Celodenný Tradičná kultúra KROJOVANÉ DETSTVO 
Miesto konania: Hlavné námestie Organizátor: MaDFS Matičiarik 
DETI A FOLKLÓRNE TRADÍCIE 
PREHLIADKA detských folklórnych súborov zo Slovenska i zo zahraničia. 
Súčasťou prehliadky bude VÝUKA ľudových tancov na školách, krojovaná módna PREHLIADKA a tvorivé dielne TVORBA KVETINOVEJ PARTY (čelenky), ĽUDOVÁ VÝŠIVKA a PALIČKOVANÁ A HÁČKOVANÁ ČIPKA. 
17.06. St Celodenný Prednáška VTEDY V ZÁMKOCH 
Miesto konania: Múzeum Jána Thaina Organizátor: Múzeum Jána Thaina 
DEJINY SKÚŠANÉHO MESTA 
História mesta Nové Zámky približovaná formou PRÍBEHOV, dialógov a INTERAKTÍVNYCH PREDNÁŠOK, určených širokej verejnosti všetkých vekových kategórií. 
KULTÚRNE PAMIATKY MESTA A OKRESU NOVÉ ZÁMKY  
Odborná prednáška o historických a kultúrnych pamiatkach Nových Zámkov, spojená s projekciou a s následnou spoločnou NÁUČNOU PRECHÁDZKOU mestom. 
20.06. So Celodenný Umelecká koláž AHOJ BUDAPEST, SZIA NOVÉ ZÁMKY 
Miesto konania: Termálne kúpalisko Štrand Emila Tatárika Organizátor: K2IC 
DVA DNI BUDAPEŠTIANSKEJ KULTÚRY 
PREHLIADKA budapeštianskej kultúry, predstavujúca rôzne oblasti umenia od literatúry (PÁL ZÁVADA a GYÖRGY DRAGOMÁN), cez divadlo a hudbu, až po alternatívne umelecké žánre. 
25.06. Št Celodenný Umelecká koláž VZDUŠNÉ ZÁMKY 
Miesto konania: Kino Mier Organizátor: Vzdušné Zámky 
FESTIVAL podnietenia fantázie a popularizácie filmovej tvorby, animácie a knižnej ilustrácie. 
26.06. Pi Celodenný Umelecká koláž VZDUŠNÉ ZÁMKY 
Miesto konania: Kino Mier Organizátor: Vzdušné Zámky 
FESTIVAL podnietenia fantázie a popularizácie filmovej tvorby, animácie a knižnej ilustrácie. 
27.06. So Celodenný Umelecká koláž VZDUŠNÉ ZÁMKY 
Miesto konania: Kino Mier Organizátor: Vzdušné Zámky 
FESTIVAL podnietenia fantázie a popularizácie filmovej tvorby, animácie a knižnej ilustrácie.
06.08. Št Celodenný Beseda, Literatúra BALLAMUTA 
Miesto konania:  Organizátor: OZ bez.klišé 
V MENE OTCA 
Výnimočný a v tejto podobe neopakovateľný projekt, založený na medzinárodnom čitateľskom dialógu vedenom nad knihou V MENE OTCA od autora BALLU. 
Novela V MENE OTCA vyšla v prekladoch do deviatich jazykov a zámerom projektu je sústrediť na jednom pódiu TVÁROU V TVÁR AUTOROVI jeho čitateľov z krajín, v jazykoch ktorých bola novela publikovaná. 
Cieľom je spoločný medzinárodný, medzikultúrny a medzigeneračný DIALÓG, vedený nad obsahom jednej knihy, avšak možno vypovedajúci ďaleko viac o sociálnych, kultúrnych a iných vplyvoch krajín pôvodu čitateľov na samotné vnímanie jej obsahu. 
BALLAMUTA chce zmapovať, aký význam má pri čítaní prekladovej literatúry identita čitateľa, vlastníctvo iných jazykovo-kultúrnych skúseností, a otestovať rozdiely medzi čítaním a vnímaním obsahu podľa jednotlivých prekladov knihy V MENE OTCA. 
07.08. Pi Celodenný Beseda, Literatúra BALLAMUTA 
Miesto konania:  Organizátor: OZ bez.klišé 
V MENE OTCA 
Výnimočný a v tejto podobe neopakovateľný projekt, založený na medzinárodnom čitateľskom dialógu vedenom nad knihou V MENE OTCA od autora BALLU. 
Novela V MENE OTCA vyšla v prekladoch do deviatich jazykov a zámerom projektu je sústrediť na jednom pódiu TVÁROU V TVÁR AUTOROVI jeho čitateľov z krajín, v jazykoch ktorých bola novela publikovaná. 
Cieľom je spoločný medzinárodný, medzikultúrny a medzigeneračný DIALÓG, vedený nad obsahom jednej knihy, avšak možno vypovedajúci ďaleko viac o sociálnych, kultúrnych a iných vplyvoch krajín pôvodu čitateľov na samotné vnímanie jej obsahu. 
BALLAMUTA chce zmapovať, aký význam má pri čítaní prekladovej literatúry identita čitateľa, vlastníctvo iných jazykovo-kultúrnych skúseností, a otestovať rozdiely medzi čítaním a vnímaním obsahu podľa jednotlivých prekladov knihy V MENE OTCA. 
08.08. So Celodenný Film, Hudba, Tanec REBELI S PRÍČINOU 
Miesto konania: Kino Mier Organizátor: VIVA Centrum 
ROCKABILLY TANČIAREŇ 
TEMATICKÝ VEČER spájajúci film, hudbu a tanec v jeden návrat do minulosti. 
14.08. Pi Celodenný Tradičná kultúra V ŠĽAPAJÁCH ĽUDOVÍTA KOLOMPÁRA 
Miesto konania: Dom Matice slovenskej Organizátor: Združenie VDAM 
OD STANIČNEJ CIGÁNSKEJ KAPELY K MLADÝM RÓMSKYM TALENTOM 
TVORIVÁ DIELŇA pomenovaná po legendárnom rómskom primášovi Ľudovítovi Kolompárovi – Komlósim, určená pre malých RÓMSKYCH HUDOBNÍKOV – folkloristov. 
Od polovice 19. storočia sa stalo neodmysliteľnou súčasťou železničnej stanice v Nových Zámkoch vyprevádzanie a vítanie vlakov, ktoré zabezpečovala Staničná rómska kapela práve pod vedením Ľudovíta Kolompára – Komlósiho. 
17.08. Po Celodenný Umelecká koláž MENORA 
Miesto konania: Synagóga Organizátor: Vzdušné Zámky 
FESTIVAL ŽIDOVSKEJ KULTÚRY S ÚCTOU K MINULOSTI DO ŽIVEJ KULTÚRY DNEŠKA 
1. ročník prehliadky židovskej kultúry v Nových Zámkoch, organizovaného v rámci projektu Mesto kultúry 2020. 
MENORA je sedem programov, sedem silných zážitkov a sedem svetiel, sprístupňujúcich rozmanitosť súčasnej židovskej kultúry. 
18.08. Ut Celodenný Umelecká koláž MENORA 
Miesto konania: Synagóga Organizátor: Vzdušné Zámky 
FESTIVAL ŽIDOVSKEJ KULTÚRY S ÚCTOU K MINULOSTI DO ŽIVEJ KULTÚRY DNEŠKA 
1. ročník prehliadky židovskej kultúry v Nových Zámkoch, organizovaného v rámci projektu Mesto kultúry 2020. 
MENORA je sedem programov, sedem silných zážitkov a sedem svetiel, sprístupňujúcich rozmanitosť súčasnej židovskej kultúry. 
19.08. St Celodenný Umelecká koláž MENORA 
Miesto konania: Synagóga Organizátor: Vzdušné Zámky 
FESTIVAL ŽIDOVSKEJ KULTÚRY S ÚCTOU K MINULOSTI DO ŽIVEJ KULTÚRY DNEŠKA 
1. ročník prehliadky židovskej kultúry v Nových Zámkoch, organizovaného v rámci projektu Mesto kultúry 2020. 
MENORA je sedem programov, sedem silných zážitkov a sedem svetiel, sprístupňujúcich rozmanitosť súčasnej židovskej kultúry. 
20.08. Št Celodenný Umelecká koláž MENORA 
Miesto konania: Synagóga Organizátor: Vzdušné Zámky 
FESTIVAL ŽIDOVSKEJ KULTÚRY S ÚCTOU K MINULOSTI DO ŽIVEJ KULTÚRY DNEŠKA 
1. ročník prehliadky židovskej kultúry v Nových Zámkoch, organizovaného v rámci projektu Mesto kultúry 2020. 
MENORA je sedem programov, sedem silných zážitkov a sedem svetiel, sprístupňujúcich rozmanitosť súčasnej židovskej kultúry. 
21.08. Pi Celodenný Umelecká koláž MENORA 
Miesto konania: Synagóga Organizátor: Vzdušné Zámky 
FESTIVAL ŽIDOVSKEJ KULTÚRY S ÚCTOU K MINULOSTI DO ŽIVEJ KULTÚRY DNEŠKA 
1. ročník prehliadky židovskej kultúry v Nových Zámkoch, organizovaného v rámci projektu Mesto kultúry 2020. 
MENORA je sedem programov, sedem silných zážitkov a sedem svetiel, sprístupňujúcich rozmanitosť súčasnej židovskej kultúry. 
22.08. So Celodenný Umelecká koláž MENORA 
Miesto konania: Synagóga Organizátor: Vzdušné Zámky 
FESTIVAL ŽIDOVSKEJ KULTÚRY S ÚCTOU K MINULOSTI DO ŽIVEJ KULTÚRY DNEŠKA 
1. ročník prehliadky židovskej kultúry v Nových Zámkoch, organizovaného v rámci projektu Mesto kultúry 2020. 
MENORA je sedem programov, sedem silných zážitkov a sedem svetiel, sprístupňujúcich rozmanitosť súčasnej židovskej kultúry. 
23.08. Ne Celodenný Umelecká koláž MENORA 
Miesto konania: Synagóga Organizátor: Vzdušné Zámky 
FESTIVAL ŽIDOVSKEJ KULTÚRY S ÚCTOU K MINULOSTI DO ŽIVEJ KULTÚRY DNEŠKA 
1. ročník prehliadky židovskej kultúry v Nových Zámkoch, organizovaného v rámci projektu Mesto kultúry 2020. 
MENORA je sedem programov, sedem silných zážitkov a sedem svetiel, sprístupňujúcich rozmanitosť súčasnej židovskej kultúry. 
26.08. St Celodenný Workshop ŠIKOVNÍCI 
Miesto konania: Galéria umenia Ernesta Zmetáka Organizátor: Galéria umenia Ernesta Zmetáka 
PROGRAM
11.09. Pi Celodenný Umelecká koláž NÁMESTIE ŽIJE UMENÍM 
Miesto konania: Hlavné námestie Organizátor: KultúrKorzó 
DON’T WORRY, BE HAPPY! 
DVOJDŇOVÉ MULTIŽÁNROVÉ PODUJATIE plné aktivít a programov pre všetky vekové kategórie. Koncerty lokálnych hudobných skupín, BUSKING SCÉNA, tvorivé dielne, happeningy, JOGA V PARKU, škola angličtiny, predstavenia pre deti, baby gymnastika, KNIŽNÝ BAZÁR, blší trh, graffiti, výstava, tanečné vystúpenia, klavír na ulici a maľované dáždniky. 
12.09. So Celodenný Umelecká koláž NÁMESTIE ŽIJE UMENÍM 
Miesto konania: Hlavné námestie Organizátor: KultúrKorzó 
DON’T WORRY, BE HAPPY! 
DVOJDŇOVÉ MULTIŽÁNROVÉ PODUJATIE plné aktivít a programov pre všetky vekové kategórie. Koncerty lokálnych hudobných skupín, BUSKING SCÉNA, tvorivé dielne, happeningy, JOGA V PARKU, škola angličtiny, predstavenia pre deti, baby gymnastika, KNIŽNÝ BAZÁR, blší trh, graffiti, výstava, tanečné vystúpenia, klavír na ulici a maľované dáždniky. 
17.09. Št 17:00 Beseda, Prednáška VRAVA SPRAVA AJ ZĽAVA 
Miesto konania: Regionálne osvetové stredisko Organizátor: Regionálne osvetové stredisko 
Vstup voľný 
Celoročný cyklus besied, prednášok a hodinových KURZOV KRITICKÉHO MYSLENIA, vytvárajúci otvorený priestor pre názorovú konfrontáciu a AUTENTICKÚ INTERAKCIU PUBLIKA. 
UKONČIME BEZDOMOVECTVO TERAZ 
Jedným z najvážnejších, najviditeľnejších a najurgentnejších urbánnych problémov je bezdomovectvo a s ním súvisiaca nedostupnosť sociálneho bývania. Bezdomovectvom sú najviac ohrozené sociálne a ekonomicky marginalizované a vylúčené skupiny ľudí. 
BARBORA BÍROVÁ pracuje ako poradkyňa pre ukončovanie bezdomovectva v Platforme pro sociální bydlení. Od roku 2012 sa zaoberá kvalitatívnym výskumom bezdomovectva v urbánnom prostredí. Na Slovensku a v Česku sa tiež venuje genderovej dimenzii bezdomovectva. Vo svojich výskumných projektoch sa zameriava aj na územný, kultúrny a komunitný rozvoj. Vo antropologickej výskumnej organizácii Anthropictures pracuje ako predsedkyňa a členka výkonnej rady. Niekoľko rokov pracovala v organizácii VIA CULTURA zameranej mimo iného na kultúrnu politiku, v ktorej sa venovala domácim a medzinárodným vzdelávacím projektom. 
18.09. Pi Celodenný Hudba BRNKOBRANIE 
Miesto konania: Csemadok Organizátor: Novozámocký občiansky klub 
NOVOZÁMOCKÁ FOLKOTÉKA 
Večer novozámockých pesničkárov, folkových spevákov a skupín spestrený výstavou, predajom spevníkov a nočným JAM SESSION. 
19.09. So Celodenný Umelecká koláž JESENNÝ SUSEDSKÝ DEŇ 
Miesto konania:  Organizátor: 7. skautský zbor G. Czuczora 
POŠLI TO ĎALEJ 
PROJEKT zameraný na spoznávanie sa obyvateľov mestských častí, spojené s oživením verejného priestoru susedskými výstavami, MOBILNÝM ATELIÉROM, vlastným kultúrnym programom, pouličnou čajovňou, relaxačným cvičením (JOGA V PARKU), detskou burzou, knižným bazárom (KNIHA HĽADÁ DOMOV), pouličnou šachovou simultánkou, premenou niektorých ulíc na dočasné pešie zóny, RECYKLAČNÝM JARMOKOM, sídliskovou grilovačkou, prednáškami o zaujímavostiach daných lokalít a ponukou jedál pripravených samotnými susedmi. 
24.09. Št Celodenný Beseda, Literatúra PREDSTAVUJEME SLOVENSKÝCH AUTOROV 
Miesto konania: Knižnica Antona Bernoláka Organizátor: Knižnica Antona Bernoláka 
PAVEL VILIKOVSKÝ je jedným z najvýznamnejších súčasných slovenských prozaikov, opakovane oceňovaný úspešný autor kníh ako napríklad Citová výchova v marci, Večne je zelený, Krutý strojvodca, Peší príbeh, Letmý sneh, Krásna strojvodkyňa, krutá vojvodkyňa. V roku 2018 mu vyšla kniha RAJc je preč, nominovaná na cenu anasoft Litera. 
26.09. So 10:00?11:00 Výstava HEXAGON FOTOSALÓN 
Miesto konania: fotoklub hexagon Organizátor: Fotoklub HEXAGON 
1. ROČNÍK MEDZINÁRODNEJ FOTOGRAFICKEJ SÚŤAŽE 
OTVORENÁ MEDZINÁRODNÁ SÚŤAŽ pod záštitou FIAP, venovaná umeleckej a tvorivej fotografii. Prezentácia víťazných fotografií bude realizovaná SAMOSTATNOU VÝSTAVOU. 
03.10. So Celodenný Hudba KLUBOVÁ NOC no.2 
Miesto konania:  Organizátor: Novozámocký občiansky klub 
PREHLIADKA HUDOBNÝCH SKUPÍN Z NOVÝCH ZÁMKOV 
MULTIŽÁNROVÁ PREHLIADKA novozámockej hudobnej scény, ktorá sa uskutoční na troch klubových scénach. 
07.10. St Celodenný Prednáška VTEDY V ZÁMKOCH 
Miesto konania: Múzeum Jána Thaina Organizátor: Múzeum Jána Thaina 
DEJINY SKÚŠANÉHO MESTA 
História mesta Nové Zámky približovaná formou PRÍBEHOV, dialógov a INTERAKTÍVNYCH PREDNÁŠOK, určených širokej verejnosti všetkých vekových kategórií. 
15.10. Št Celodenný Divadlo, Film, Hudba CASTRUM REVUE 
Miesto konania:  Organizátor: Mesto Nové Zámky 
FESTIVAL KUPLETU A KABARETU 
Pokusný ročník ojedinelého festivalu, približujúceho rozmanitú podobu kabaretných žánrov ako šansón, hudobné divadlo, satira a kuplet. 
Festival CASTRUM REVUE však nechce spomínať len na prvú polovicu 20. storočia, keď kabaretné formy dosiahli svoj vrchol, ale dáva si za cieľ ukázať dnešnú jeho podobu, stierajúcu hranice medzi „vyššou“ a „nižšou“ kultúrou či medzi umelcami a publikom. 
16.10. Pi Celodenný Divadlo, Film, Hudba CASTRUM REVUE 
Miesto konania:  Organizátor: Mesto Nové Zámky 
FESTIVAL KUPLETU A KABARETU 
Pokusný ročník ojedinelého festivalu, približujúceho rozmanitú podobu kabaretných žánrov ako šansón, hudobné divadlo, satira a kuplet. 
Festival CASTRUM REVUE však nechce spomínať len na prvú polovicu 20. storočia, keď kabaretné formy dosiahli svoj vrchol, ale dáva si za cieľ ukázať dnešnú jeho podobu, stierajúcu hranice medzi „vyššou“ a „nižšou“ kultúrou či medzi umelcami a publikom. 
17.10. So Celodenný Divadlo, Film, Hudba CASTRUM REVUE 
Miesto konania:  Organizátor: Mesto Nové Zámky 
FESTIVAL KUPLETU A KABARETU 
Pokusný ročník ojedinelého festivalu, približujúceho rozmanitú podobu kabaretných žánrov ako šansón, hudobné divadlo, satira a kuplet. 
Festival CASTRUM REVUE však nechce spomínať len na prvú polovicu 20. storočia, keď kabaretné formy dosiahli svoj vrchol, ale dáva si za cieľ ukázať dnešnú jeho podobu, stierajúcu hranice medzi „vyššou“ a „nižšou“ kultúrou či medzi umelcami a publikom. 
22.10. Št Celodenný Beseda, Literatúra PREDSTAVUJEME SLOVENSKÝCH AUTOROV 
Miesto konania: Artfórum Organizátor: Finecom / Artforum 
Aj keď je možné, že PETER MACSOVSZKY sa na Slovensko vracia podobne inkognito ako Milan Kundera do Čiech, isté je, že v jeho rodisku, v Nových Zámkoch, ho v posledných rokoch len málokto stretol a mohol s ním podebatovať o jeho prozaickej a básnickej tvorbe. 
Aj preto budeme považovať besedu s autorom kníh Povrch vašej planéty, Želáte si novú kúpeľňu, Mykať kostlivcami, Tantalópolis, či básnickych zbierok Príbytok cudzieho času alebo Frustraeón za veľký úspech Vzdušných Zámkov.
04.11. St Celodenný  VRAVA SPRAVA AJ ZĽAVA 
Miesto konania: Regionálne osvetové stredisko Organizátor: Regionálne osvetové stredisko 
07.11. So Celodenný  ZRKADLENIE 
Miesto konania:  Organizátor: Vzdušné Zámky 
LIEČIVÁ SILA TANCA A POHYBU 
TVORIVÁ A RELAXAČNÁ DIELŇA s LUCIOU ADAMCOVOU zameraná na prirodzenosť tanca a prirodzeného či spontánneho pohybu v ľudskom živote.  Hlavnou platformou tvorivej dielne je DÔVERA vo vrodený pohyb a vôľa vedome ho nasledovať a skúmať v jeho nekonečnej variabilite foriem a rytmov. 
07.11. So Celodenný  ZRKADLENIA 
Miesto konania: Dom Matice slovenskej Organizátor: Miestny odbor Matica Slovenská Nové Zámky 
11.11. St Celodenný Film KINO NOSTALGIA 
Miesto konania: Kino Mier Organizátor: ViaTell s. r. o. 
TICHÉ RADOSTI DUŠANA HANÁKA 
12.11. Št Celodenný Film KINO NOSTALGIA 
Miesto konania: Kino Mier Organizátor: ViaTell s. r. o. 
TICHÉ RADOSTI DUŠANA HANÁKA 
19.11. Št Celodenný Literatúra ANASOFT LITERA 
Miesto konania: Galéria umenia Ernesta Zmetáka Organizátor: Galéria umenia Ernesta Zmetáka 
LAUREÁT CENY ZA ROK 2019 
Zavŕšenie celoročného cyklu uvádzania slovenských autorov predstavením NOVÉHO nositeľa ceny ANASOFT LITERA 2019. 
21.11. So Celodenný Hudba SOUNDTRACK MÔJHO ŽIVOTA 
Miesto konania: Cisársko-kráľovská historická Jazdiareň Organizátor: Novocentrum Nové Zámky a. s. 
VEČER FILMOVEJ HUDBY 
KONCERT zameraný na filmovú hudbu od svetoznámych skladateľov, ako napríklad Hans Zimmer či Ennio Morricone. 
28.11. So Celodenný Hudba PREHLIADKA SPEVÁCKYCH ZBOROV 
Miesto konania:  Organizátor: Reformovaná kresťanská cirkev na Slovensku – Cirkevný zbor Nové Zámky 
Zborový spev má v Nových Zámkoch dlhoročnú tradíciu vďaka výnimočným osobnostiam tohto hudobného žánru, ktoré zasvätili životy propagácii zborového spevu a skultúrňovaniu mesta. Aj v súčasnosti pôsobia v našom meste viaceré spevácke zoskupenia detí i dospelých. Jedinečná prehliadka je príležitosťou inšpirovať sa, získať skúsenosti, hudobné priateľstvá a spropagovať myšlienky zborového spievania, ktoré stojí na vzájomnom načúvaní, tolerancii, vnímaní potrieb druhých a ľudskej blízkosti. Okrem vystúpení jednotlivých speváckych zborov z mesta i hosťujúcich umelcov budeme svedkami naozaj originálneho a mohutného zážitku. Na jednom pódiu súčasne zaspievajú všetky novozámocké zbory. 
29.11. Ne Celodenný Hudba PREHLIADKA SPEVÁCKYCH ZBOROV 
Miesto konania:  Organizátor: Reformovaná kresťanská cirkev na Slovensku – Cirkevný zbor Nové Zámky 
Zborový spev má v Nových Zámkoch dlhoročnú tradíciu vďaka výnimočným osobnostiam tohto hudobného žánru, ktoré zasvätili životy propagácii zborového spevu a skultúrňovaniu mesta. Aj v súčasnosti pôsobia v našom meste viaceré spevácke zoskupenia detí i dospelých. Jedinečná prehliadka je príležitosťou inšpirovať sa, získať skúsenosti, hudobné priateľstvá a spropagovať myšlienky zborového spievania, ktoré stojí na vzájomnom načúvaní, tolerancii, vnímaní potrieb druhých a ľudskej blízkosti. Okrem vystúpení jednotlivých speváckych zborov z mesta i hosťujúcich umelcov budeme svedkami naozaj originálneho a mohutného zážitku. Na jednom pódiu súčasne zaspievajú všetky novozámocké zbory.
05.12. So Celodenný Workshop VIANOČNÝ DESIGN MARKET, ŠIKOVNÍCI 
Miesto konania: Cisársko-kráľovská historická Jazdiareň Organizátor: Novovital 
NOVÁ PLATFORMA PRE SPOZNÁVANIE PRODUKTOVÉHO A MÓDNEHO DESIGNU  
VYTVORENIE PRIESTORU pre ponuku a nákup originálnych, ručne vyrábaných darčekov, určených nielen pod vianočný stromček. Sprievodným programom budú zaujímavé tvorivé dielne, detský kútik, módna prehliadka a skvelé jedlo a pitie. 
S ponukou spolupráce pri organizovaní Vianočného design marketu budú oslovené aj online markety SASHE.SK a FLER.CZ. 
06.12. Ne Celodenný Workshop VIANOČNÝ DESIGN MARKET, ŠIKOVNÍCI 
Miesto konania: Cisársko-kráľovská historická Jazdiareň Organizátor: Novovital 
NOVÁ PLATFORMA PRE SPOZNÁVANIE PRODUKTOVÉHO A MÓDNEHO DESIGNU  
VYTVORENIE PRIESTORU pre ponuku a nákup originálnych, ručne vyrábaných darčekov, určených nielen pod vianočný stromček. Sprievodným programom budú zaujímavé tvorivé dielne, detský kútik, módna prehliadka a skvelé jedlo a pitie. 
S ponukou spolupráce pri organizovaní Vianočného design marketu budú oslovené aj online markety SASHE.SK a FLER.CZ. 
11.12. Pi Celodenný Tradičná kultúra POĎME BRATIA DO BETLÉMA 
Miesto konania:  Organizátor: Združenie VDAM 
Čaro adventného obdobia dotvorí prehliadka zvykov a tradícií spojených s obdobím očakávania Vianoc. Prehliadka pastierskych hier a spoločné spievanie kolied sa ponúka návštevníkom od našich najmenších až po seniorov. Mozaika programu je vyskladaná z viacerých typov aktivít. Účastníci majú možnosť sa zapojiť do tvorivých dielní, pridať sa ku zvukom kolied i zasúťažiť si o najkrajší adventný veniec. 
Výnimočnou udalosťou, ktorá iste získa pozornosť mnohých, je PUTOVANIE KOLEDNÍKOV MESTOM, ktoré sľubuje silný zážitok a pozastavenie sa v uponáhľanom čase príprav na sviatočné dni. Sme radi, že projekt presahuje hranice Slovenska a približuje tak zaujímavosti folklóru a histórie okolitých národov. Veríme, že aj týmto spôsobom sa historická kultúrna rozmanitosť mesta oživí, vytvoria sa priateľstvá medzi koledníkmi z jednotlivých krajín a posilnia sa myšlienky spolupatričnosti. 
Odborný seminár približujúci korene tradície koledovania v našom regióne je prísľubom inšpiratívnych myšlienok a nápadov, ktoré budú prínosom pre všetkých zúčastnených. 
12.12. So Celodenný Tradičná kultúra POĎME BRATIA DO BETLÉMA 
Miesto konania:  Organizátor: Združenie VDAM 
Čaro adventného obdobia dotvorí prehliadka zvykov a tradícií spojených s obdobím očakávania Vianoc. Prehliadka pastierskych hier a spoločné spievanie kolied sa ponúka návštevníkom od našich najmenších až po seniorov. Mozaika programu je vyskladaná z viacerých typov aktivít. Účastníci majú možnosť sa zapojiť do tvorivých dielní, pridať sa ku zvukom kolied i zasúťažiť si o najkrajší adventný veniec. 
Výnimočnou udalosťou, ktorá iste získa pozornosť mnohých, je PUTOVANIE KOLEDNÍKOV MESTOM, ktoré sľubuje silný zážitok a pozastavenie sa v uponáhľanom čase príprav na sviatočné dni. Sme radi, že projekt presahuje hranice Slovenska a približuje tak zaujímavosti folklóru a histórie okolitých národov. Veríme, že aj týmto spôsobom sa historická kultúrna rozmanitosť mesta oživí, vytvoria sa priateľstvá medzi koledníkmi z jednotlivých krajín a posilnia sa myšlienky spolupatričnosti. 
Odborný seminár približujúci korene tradície koledovania v našom regióne je prísľubom inšpiratívnych myšlienok a nápadov, ktoré budú prínosom pre všetkých zúčastnených. 
20.12. Ne Celodenný Umelecká koláž IDEME ĎALEJ! 
Miesto konania: Cisársko-kráľovská historická Jazdiareň Organizátor: Mesto Nové Zámky 
VEĽKÝ ZÁVEREČNÝ PROGRAM ROKU KULTÚRY 2020 
Záverečný VEĽKÝ GALAPROGRAM pri príležitosti ukončenia roku kultúry v meste Nové Zámky. 


 
 
 

The index.php: SIZE[b]: 27,539 MODIFIED: 2020.03.30 22:14:01.MD5: 0879ed5acb792ff91e3ee55a53a85a4e STATUS: FALSE  This window is : x