Úvod / Nyitóoldal
   
 
Oto Psenak  20-04-05   259  
0
Po počiatočnom štádiu bagatelizácie sa v súvislosti s epidémiou Koronavírusu začínajú aj v Ruskej federácii aktívne opatrenia na obmedzenie pohybu ľudí (pužíva sa termín "samoizolácia"). Podobajú sa na tie, ktoré vidíme aj inde v Európe, s výnimkou systému elektronických priepustiek - projektu kontroly pohybu osôb, ktorý sa mal od 4. apríla realizovať v Moskve, ale nakoniec sa kvôli protestom zatiaľ neuskutoční. Mal byť založený na posielaní elektronických žiadostí na stránku moskosvkej samosprávy, na základe ktorých mali byť generované QR kódy - elektronické priepustky. Tie mali ľudia nosiť uložené v mobilných telefónoch, alebo vytlačené na papieri. Spolu s týmto projektom bola stiahnutá aj mobilná aplikácia "Sociálny monitoring", ktorá mala registrovať majiteľov mobilných telefónov za účelom sledovania ich pohybu.  

Potom, ako na verejnosť prenikli  podrobnosti o pripravovanom projekte Elektronických priepustiek, boli úrady nútené upustiť od jeho realizácie. Obyvatelia mali byť kategorizovaní do štyroch skupín, ktoré určovali limity ich pohybu mimo svojich príbytkov. Kontrola dodržiavania reštrikcií sa mala uskutočnovať policajnými hliadkami, kamerovými systémami, sledovaním pohybu mobilných telefónov a sledovaním miest, v ktorých sa realizovali transakcie platobnou kartou. Pokuta za porušenie režimu bola stanovená na 5 tisíc rubľov (cca 60 Eur). Zhodou okolností sa 5000 rubľová bankovka v Rusku nazýva aj "univerzálnou priepustkou" - obvyklou tarifou v prostredí všadeprítomnej korupcie. 
 

The index.php: SIZE[b]: 27,591 MODIFIED: 2020.06.02 00:09:45.MD5: c6ad8206bdc603ae024c3c247da15b9c STATUS: FALSE  This window is : x