Úvod / Nyitóoldal
   
 
Oto Psenak  20-06-10   224  
0
Webová stránka Mesto.sk existovala v rokoch 1998-2005 a bola pokusom vytvoriť spoločný portál pre mestské samosprávy. Jej začiatky siahajú do októbra 1998, keď sa nadšenci v Lučenci rozhodli založiť webové sídlo pre svoje mesto. V spolupráci s portálom SZM.SK vytvorili postupne priečinky pre 138 miest. Koncept univerzálneho koncentrátora obsahu poskytovaného samosprávami miest dopĺňal spravodajský kanál agentúry SITA, ktorý filtroval správy do priečinkov jednotlivých miest. Projekt môžeme považovať za zárodok slovenského eGovernmentu, ktorého jedinou chybičkou krásy bol nezáujem samospráv na ňom čokoľvek publikovať a verejnosti na ňom čokolvek hľadať.  


Začiatky MESTO.SK boli milé a naivné...

Aby sanovali straty autori projektu postupne uzatvárali rôzne partnerstvá, ktoré mali do projektu pumpovať externé financie, ktoré ale väčšinou tak či onak pochádzali od daňových poplatníkov.
 


Priečinok pre Nové Zámky v stave z roku 2010

Tento trend sa posilnil v roku 2002 založením občianskeho združenia eSlovensko, ktoré v partnerstve s Úniou miest Slovenska započalo informatizovať spoločnosť za cudzie peniaze. Okrem peňazí z rozpočtov samospráv a rezortov získali zdroje aj z európskych komunitárnych programov, čo sú fondy spravované rôznymi orgánmi EÚ poskytované mimo štandardných schém pomoci priamo žiadateľom. Vznikli projekty Zodpovedne.skPomoc.sk, Stopline.sk, OVCE.sk. Projekty plnili verejnoprospešné ciele, ich chybičkou krásy bolo, že vznikali nie za peniaze tých, ktorí pomoc potrebovali, ale z iniciatívy dodávateľa ktorí na ne míňal peniaze tretích strán.

Odtiaľto bol potom už krôčik k zosnovaniu mega-projektu Dátového centra obcí a miest DCOM za 50 miliónov Eur, ukážkového projektu parazitickej informatizácie. "Služba", ktorú samosprávy nechceli ani zadarmo, im mala byť vnútená zákonom, podobne ako bezpečnostné schránky portálu Slovensko.sk ich majiteľom.

Samosprávy sú však pre IT-lobistov tvrdším orieškom než ministerstvá a ich možnosti chrániť svoje peniaze a záujmy sú výrazne lepšie, než u úradníkov či individuálnych živnostníkov.

Projekt DCOM sa blíži ku svojmu finále, ktoré nemôže byť ničím iným než fiaskom, tak ako to predznamenáva správa NKÚ z januára 2019.

Na stránke projektu DCOM sme si chceli overiť, či sú Nové Zámky účastníkom projektu. Získali sme zoznam 94 e-služieb, ktoré pre Nové Zámky môžeme využívať z celkom 139, ktoré systém teoreticky podporuje.
 Ak však otvoríte hociktorú zo služieb, prečítate si v malej poznámke, že ju Nové Zámky neposkytujú.

 

 

 

 
 

The index.php: SIZE[b]: 27,591 MODIFIED: 2020.06.02 00:09:45.MD5: c6ad8206bdc603ae024c3c247da15b9c STATUS: FALSE  This window is : x