Úvod / Nyitóoldal
   
 
Eva Polerecká  20-12-03   703  
0
Až dnes, 3.decembra sa k väčšine poslancov dostal návrh rozpočtu na rok 2021. Ak niekto očakával niečo iné ako to bolo po iné roky, nejakú inováciu, prípadne náznak dlhodobo udržateľnej koncepcie rozvoja mesta, bude sklamaný. V našom meste neprebieha k rozpočtu žiadna diskusia a ani sa verejne neprezentuje. Väčšina plánovaných investícií sa v ňom ocitá náhodne bez akejkoľvek nadväznosti na čokoľvek...  


Takým smutným príkladom je Fajková ulica, na ktorú bolo v roku 2019 v rozpočte plánovaných 400 tisíc EUR, v roku 2020 sa do rozpočtu dostala čiastka na projektovú dokumentáciu a v roku 2020 sa už Fajková ulica ani nespomína.

Akoby už bolo celkom normálne, že len pár metrov od centra mesta máme skanzen kde zastal čas aj zdravý rozum. Prioritne sa zameriame na Hlavné námestie,  kde bude podľa plánov fontána, nová dlažba za 400 tisíc a kúsok zrenovovaného priestranstva pred úradom za 200 tisíc z eurofondov.

 
Fotografie z Fajkovej spred 2 rokov...nezmenilo sa tam nič
 
 

Vodozádržné opatrenia priamo pred Mestským úradom

V zozname investícií sa ani tentokrát nezabudlo na primátorovu limuzínu, ale už v cene 44 tisíc, lebo tú minule za 40 tisíc si ráčil veľkoryso odpustiť. Tento rok sme tu mali predsa koronakrízu, ktorá v roku 2021 tu už určite nebude... Preto dávame zelenú aj ďalším krytom na kontajnery za 725 tisíc EUR. Radnica tým odmieta diskusie o inom, racionálnejšom spôsobe riešenia kontajnerovísk, ktoré by bolo možné uzamykať a následne by si jednotlivé bloky vedeli efektívne kontrolovať svoje smeti a svojich bordelárov. Aj na ostatnom zasadnutí zastupiteľstva  odznelo niekoľko smart  riešení, avšak zdá sa, že to nijak nepadá na úrodnú pôdu a vedenie mesta ide podľa plánu „rozumne“ investovať  2,5 milióna EUR do nevkusných sarkofágov, ktoré nič neriešia.

Kolegov z krúžku primátora navyše už diskusie aj unavujú a chýbajúce peniaze radšej vytiahnu z  vreciek  občanov, nič predsa nie je jednoduchšie...


 
S nevídanou veľkorysosťou radnica nakupuje projekty.Tentokrát je apetít priamo úmerný problémom v ktorých sa nachádzame a zlým časom,ktorým čelíme.Veď posúdte.


 
Len samotná projektová dokumentácia na Štadión sihoť by tentokrát vyšla na 70 tisíc.Tie z minulosti,ktoré nakúpili za 12 tisíc boli zrejme k ničomu a tak to tentokrát poňali odvážne.Za 4 roky sme totiž dokázali kúpiť len unimobunky finacované zo SFZ a asistovať predaju Športhotela na Sihoti za pár tisíc EUR. Písali sme tu...  a ešte sme písali tu...

Raz darmo,projekty sú drahé a možno len málokto sleduje kde skončia a koľko peňazí za do nich investovalo.Nuž a ak sa nezrealizujú,tak len máme smolu.


 


 
Je síce moderné hovoriť o tom ako nás zasiahne kríza ,ako nám klesnú príjmy ,ale pohľad na tabuľky v rozpočte nenaznačuje žiadne šetrenie a na sebe už vôbec.Radnica určite prepúšťať nebude a zjavne nikto nepríde ani o tradičné odmeny.Nebudeme šetriť ani na školeniach a kurzoch vo výške  takmer 50 tisíc na tie nám tento rok stačilo 13.400 EUR a ani na reprezentačných výdavkoch či reklame a propagácii. Tá je predsa za každých okolností dôležitá. Na odmeny a príspevky pôjde až 170 tisíc kým v roku 2020 nám stačilo 141 tisíc. Na koľko nás vyjde vydávanie Castrum novum a vysielanie NZTV sa v tohoročnom návrhu pre istotu už ani neuvádza. Rovnako sa nedozvieme na koľko nás vyjde prevádzka zimného štadióna.


 
Kto by očakával, že sa v rozpočte nachádza niečo ako pravidelný balík na obnovu ciest a chodníkov, peniaze na riešenie parkovacej politiky, výstavbu parkovacieho domu, prostriedky na zavedenie moderného odpadového hospodárstva či vlastného komunálneho podniku, bude sklamaný. Nič také tam nie je a teda sa s tým nepočíta.

Niektoré zámery ako rekonštrukcia ZUŠ, Majzonovho námestia, komunikácia Vinohrady či Opatrovateľské centrum pre  seniorov radnica presúva na rok 2023, teda až za koniec volebného cyklu. Vynaliezavé však?

Poslancov z dvanástky, čo ustavične diskutujú a nič sa im nepáči, by mali uspokojiť aspoň projekty na cykloinfraštruktúru a náznaky zakladania nových parkov či intenzívnejšia starostlivosť o zeleň, chodníky a verejné priestranstvá. Poteší, aj keď  intenzívne vnímame, že plány sú chaotické a siaha sa len po ovocí čo rastie nízko.

Žiadne dlhodobé a šikovné projekty, len konzervujeme a udržiavame stav, ktorý tu roky je. Sem-tam asfaltujeme, betónujeme, opravíme fasádu či zatekajúcu strechu, ale to je tak asi aj všetko. Nič pre náročného občana... a veď  nakoniec tých je tu aj tak ako šafránu. Jedine, že by sme sa mýlili...
 
 
 

The index.php: SIZE[b]: 27,706 MODIFIED: 2021.01.22 22:13:44.MD5: f5341ba7412a090aa762cfdb4916ed98 STATUS: OK  This window is : x