Úvod / Nyitóoldal
   
 
Oto Psenak  20-12-06   693  
0
Prečo sa primátor v októbri vytasil so zákazom hazardu, prečo v novembri zverejnil Návrh VZN-ka ktoré hazard nezakazovalo - naopak dávalo kasínam zelenú a prečo následne tento návrh stiahol a odmietol o téme čo i len rokovať na zastupiteľstve...  Nezainteresovanému pozorovateľovi sa toto celé musí javiť ako nepochopiteľný rébus. Určité svetlo do pozadia kauzy vniesol anonym, ktorý sme nedávno zverejnili, i tak však ostávajú niektoré otázky nezodpovedané.  

Predovśetkým je zrejmé, že táto mnohochodová kombinácia nebola naplánovaná vopred a následné kroky boli reakciou na vzniknutú situáciu. Ten úvodný bol zrejme vyvolaný novelou zákona o hazarde, ktorý dáva samosprávam širšie možnosti v regulácii hazardu. To že primátor nezačal žiadnu verejnú diskusiu a uverejnil článok vo svojich novinách vo vlastnom mene vnímame ako výzvu "Dámy a pánové, vaše sázky, prosím!".

O mesiac nato zverejnil návrh VZN-ka, ktorý dával zelenú kasínam a súčasne (niekedy v ďalekej budúcnosti) mal vylúčiť herne. V ďalekej budúcnosti preto, lebo tie majú popredlžované povolenia do roku 2025 a budú pokračovať nezávisle od nejakého VZN-ka platného od 1.1.2021.

Jedniný skutočný predmet špekulácií môže byť osud licencií na nové kasína, o ktoré sa podľa našich kusých informácií hlásia až tri subjekty, pričom Casino Respect v OC Piritov má byť práve jedným z nich.  Ministerstvo financií, resp. Úrad pre reguláciu hazardných hier totiž čaká s vydávaním licencií a usilovne zbiera VZN-ká jednotlivých miest a obcí. Ak tam pribudne VZN-ko, resp. jeho návrh, ktorý kasína v NZ zakazuje, licencie pre Nové Zámky nevydá.

V tomto svetle sa stiahnutie VZN primátorom Kleinom javí ako cesta dopomôcť novým kasínam k licencii bez rizika, že pri schaľovaní pripomienky k VZN-ku niekto z mamelukov zle zahlasuje a z VZN-ka o de-facto rozšírení hazardu sa stane VZN-ko o jeho úplnom zákaze včítane kasín. To by mohlo mať pre Mgr. Art. Kleina zlé následky včítane nutnosti vrátiť "štartovné", ak také nebodaj od čakateľov už inkasoval (ako tvrdí spomínaný anonym).
 
 

Nové kasína v Nových Zámkoch - v OC Piritov, alebo v býv. Andrea Shope na ul. SNP pri OMV.
Podľa anonymného autora čaká podobný osud aj na býv. OK Elektro na Bitúnkovej ul.


Ak teda zhrnieme celú mnohochodovú a zdanlivo nepochopiteľnú sériu jeho krokov, z hľadiska primátora Kleina sú  rozohraté tri scenáre:
 
  1. Najlepśí: VZN-ko prajné vočo kasínam zabezpečujúce budúcu exkluzivitu na úkor herní
  2. Stredný: Žiadne VZN-ko minimálne dovtedy, kým nové kasína nedostanú licencie. Domnievame sa, že práve táto alternatíva je aktuálne v hre.
  3. Najhorší: VZN-ko o úplnom zákaze hazardu. Tu by sa rúcali všetky plány a dohody ohľadom nových kasín...

Asi nemusíme zdôrazňovať že čo je najhorśie pre primátora, to je najlepšie pre novozámocké rodiny sužované okrem iných pohrôm ešte aj gamblerstvom svojich otcov a synov. Práve preto by sa "opozičná 12-ka" mala snažiť práve o tretí variant. V tomto však nemôžu očakávať pomoc od anonymného autora, ktorý zrejme hrá za niektorú z existujúcich herní.

Musia konať z vlastnej iniciatívy a urýchlene by mali zostaviť návrh vlastného VZN-ka o úplnom zákaze hazardu a snažiť sa ho prerokovať na zastupiteľstve ešte v tomto roku.

Medzitým by ho však mali doručiť aj na Ministerstvo, ktoré azda už aj na základe návrhu VZN zablokuje vydanie licencií pre nové kasína v Nových Zámkoch...
 
 

Nové Zámky éry O. Kleina: V Nových Zámkoch je čoraz ťažšie nájsť miesto, kde by nebolo na dohľad nejaké Kasíno či herňa. Niekde ich zhliadnete niekoľko súčasne: Podzámska ul. oproti býv OV KSS, alebo na rohu M.R.Štefánika pred Zámčanom...

Téme sme sa venovali:
2020-11-29   Falošný bojovník proti hazardu spľasol predčasne...
2020-11-17   Anonymný e-mail vysvetľuje pozadie primátorovej piruety ohľadom hazardu...
2020-11-16   Ach, vykľulo sa šidlo z vreca. Za primátorovým ťažením proti hazardu je pokus vyčistiť terén pre chystané kasíno...
2020-10-10   Herne a ich prevázkovatelia v našom meste. Zoznam, ktorý Vám bojovník proti hazardu zabudol ukázať...
2020-10-04   Otokar Klein, bojovník proti hazardu...
2019-07-07   Kto povie STOP hazardu v Nových Zámkoch?
 
 
 

The index.php: SIZE[b]: 27,706 MODIFIED: 2021.01.22 22:13:44.MD5: f5341ba7412a090aa762cfdb4916ed98 STATUS: OK  This window is : x