Úvod / Nyitóoldal
   
 
Eva Polerecká  20-12-17   1,040  
0
Mestské zastupiteľstvo zasadlo 16.12.2020 v Jazdiarni. Nosnými témami bol rozpočet 2021 a VZN k našim smetiam. Táto téma sa vracia opakovane na každé zasadnutie už 2.rok. Je podivné sledovať ako po dvoch rokoch protagonisti príbehu deklarujú, že presne vedia ako má odpadové hospodárstvo fungovať. Na poslednú chvíľu sa dokonca vybrali aj do Senca overiť si, že sa v ničom nemýlia... Akurát za 2 roky a ani nikdy predtým neprišiel úrad ani krúžok p. primátora či sám p.primátor so žiadnou inováciou systému. Nijak sa nesnaží motivovať k väčšej separácii a jediné čo kládli 2 roky na stôl bolo zvýšenie ceny služby pre občana. Vlani z 23 na 28 EUR a tento rok z 23 až na 35 EUR.  

Až v dôsledku dvojročného tlaku opozičných poslancov na zmeny v systéme nakladania s odpadom sa kolos rozhýbal. Odrazu p.poslanec Uhrin zvolal pracovné stretnutia, uskutočnila sa exkurzia v Senci a kolegovia uverili, že sme na dobrej ceste...

Zahlasovali za zvýšenie poplatku o 5 EUR na osobu a zároveň aj za zníženie frekvencie odvozu komunálneho odpadu z rodinných domov a štvorbytoviek. V dome kde bývajú max. 2 poplatníci bude vývoz nádoby raz za 2 týždne, ostatné zostávajú s vývozom raz za týždeň. Smetné nádoby opatrí radnica nálepkami aby bolo jasné aká frekvencia vývozu v tej ktorej domácnosti platí. Pri panelákoch sa nič nemení...
 
Nič  ambicióznejšie sa zatiaľ nevymyslelo, lebo na mestskom úrade, ktorý primátor riadi v ručnom režime, ani nemá kto.  Do budúcna však nevylučujú progres, len to bude musieť NIEKTO pripraviť. Pri tejto príležitosti si spomíname na rovnakú exkurziu do Trenčína za účelom „odkukania“ parkovnej politiky. Výsledkom bol návrh  radnice predávať parkovacie boxy záujemcom. Nič viac. Ak sa dvaja snažia o to isté, nemusí to byť vždy to isté.
 


Hlasovanie o pozmeňovacom návrhu p.Uhrina , zvýšiť poplatok za smeti o 5 EUR/osoba/rok a zníženie frekvencie vývozu pre rodinné domy kde bývajú  1-2 poplatníci.

Dobrou správou je, že občania nebudú musieť behať s kýblikmi kuchynského odpadu na zberný dvor. Zrejme si ministerstvo ŽP všimlo, že si niektoré samosprávy chcú práve takto uľahčiť život a na poslednú chvíľu vydalo vyhlášku v ktorej zaväzuje samosprávy zbierať BRKO priamo z domácností.

Žiadne drastické škrty v rozpočte sa nekonali, akurát poslanec Borbély už nechce Atletickú dráhu,ktorá mala byť vybudovaná za 1.100 000 EUR (700 tis mesto + 400 tis. Atletický zväz). Čo na tom, že mesto v čase, keď ju posl. Borbély ešte vehementne presadzoval, vynaložilo 6000 EUR na projektovú dokumentáciu? Pôjde do šuplíka...


 

Reklamný maskot však vybehol s inou skvelou vecou a tentokrát vehementne presadzuje Multifunčnú športovú halu  na pozemku medzi ZŠ Nábrežná a G.Bethlena, zrejme na ploche, ktorú sa nedávno pokúšali  „prekšeftovať“ na vybudovanie parkoviska pre investora výstaby bytového domu na Kasárenskej. Bombastické plány na pozdvihnutie športu sa teda stále vznášajú ako balóniky, zato balónik Hotela Korzo už spľasol nadobro. Akciovka prenajala svoju budovu na 40 rokov spoločnosti Bytkomfort s.r.o., ktorá ho bude rekonštruovať a adaptovať na polyfunkčný objekt, kde bude ponúkať na prenájom administratívne priestory, ale aj apartmány. Ostatné zmluvné dojednania zostávajú zahalené rúškom tajomstva, ale vieme, že p.Štefánik, ako prehlásil, bude v tomto prípade hájiť záujmy spoločnosti Bytkomfort odkiaľ poberá svoj kráľovský 6 tisícový plat.

Nijak sa nebude šetriť na platoch a odmenách a kúpi sa aj limuzína pre p.primátora. To jeho 5 ročné Super B Laurin Clement  má už totiž už 200 tisíc km a opravy a údržba sú nákladné. Tak sme sa dozvedeli, že pre nás najazdí každý deň  vyše 100 kilometrov, vrátane sobôt a nedieľ... Objednáme aj kryty na kontajneri za 725 tisíc a nášlapnú fontánu na námestí za 400 tisíc. Obyvatelia Fajkovej, Mederskej či Vinohrady si na vybudovanie a opravu komunikácie radi počkajú ešte pár rokov.

Ale zas pribudne ďalšie zametacie vozidlo, zamestnanci na údržbu verejných priestranstiev, založí sa park Hlinník, stojany na bicykle a možno aj ďalší kúsok cyklochodníka.

Požiadavke zasadať častejšie ako raz za kvartál p.primátor zrejme nevyhovie aby uchránil poslancov pred kolegom Borbélyom, ktorý na nich v závere zasadnutia zvykne vykydnúť  vedro splaškov. Tentokrát sa ušlo poslancom Katonovcom. A aj tentokrát podľa vopred starostlivo napísanej predlohy. P. primátor sa na vystúpeniach p.Borbélya vždy dobre baví až sa zdá že vopred pozná pointu ... a azda aj autora predlôh, z ktorých ich jeho maskot číta...

Z podnetu p.Uhrína vznikla aj akási ďalšia pracovná skupina, ktorá má pripraviť podklady pre súťaž na dodávateľov služieb po skončení zmluvy so spoločnosťou Brantner. Prizval aj zástupcov opozičných poslancov a keďže tí sú vylúčení z mestskej rady i komisií, bolo potrebné kreovať špeciálny orgán "Pracovnú skupinu".

2 roky sú za nami a 2 roky pred nami... uvidíme koľko hier ešte rozohrá p.primátor, aj aké ovocie prinesú tie, ktoré rozohral v minulosti. K trpkým výsledkom sa hlásiť nezvykne, každý predsa vie, že o všetkom rozhodujú poslanci a nie on... Budeme sledovať koľko podivných zmlúv ešte podpíše, či už úplne na vlastnú päsť, alebo pri asistencii členov svojho fan-klubu.

Každopádne to v opozícii nevzdáme, i keď únava a dezilúzia sú veľké. Aj preto je spätná väzba od obyvateľov  dôležitá a každé povzbudenie poteší.
 
 

The index.php: SIZE[b]: 27,706 MODIFIED: 2021.01.22 22:13:44.MD5: f5341ba7412a090aa762cfdb4916ed98 STATUS: OK  This window is : x