Úvod / Nyitóoldal
   
 
Oto Psenak  21-03-04   1,124  
0
Vo svojom dnešnom okienku na rozhlasovej stanici "Echo Moskvy" sa publicista Viktor Šenderovič vyjadril aj k žartu I. Matoviča, ktorý v interview pre Rádio Expres na otázku čo ponúkol Rusku za vakcínu tresol, že Zakarpatskú Ukrajinu. Zo spravodajstva vieme, aké pobúrenie vyvolal nepodarený žart na Ukrajine, a zrejme - mimo kamier - aj v radoch ruských politikov. Šenderovičovi sa páčil dvojitý "šróf" v Matovičovom vtipe a to ani netušil, že je tam aj tretia pointa. Na Slovensku boli totiž premiantmi v ospravedlňovaní sa - za nič - nielen minister zahraničných vecí (ktorý by sa mal ospravedlňovať najmä za svoje účinkovanie v Bruseli počas vlád Smeru, keď sa podarilo nastaviť také prajné podmienky pre rozkradnutie Eurofondov) ale aj partička z OKS - veľkých fanúšikov povojnovej demokratickej ČSR a Beneša - a bol to práve on, kto Podkarpatskú Rus zobchodoval so Stalinom...  

Moderátorka Irina Vorobjova: Poďme sa ešte pobaviť o medzinárodných vzťahoch. Niektoré krajiny majú kvôli Rusku tiež svoje vlastné problémy. Zdá sa však, že Rusko s tým nemá nič spoločné. Hovoríme o predsedovi vlády Slovenska, ktorý zo žartu povedal, že Rusku sľúbil výmenou za vakcínu, Zakarpatskú Ukrajinu. Pravda hneď aj dodal, že to myslel ako vtip.

Viktor Šenderovič: Ale nepomohlo to. Vtip to bol, mimochodom, geniálny. Proste trieda. Má dve vrstvy. Na jednej strane je to jasný odkaz na Rusko, ktoré si nedávno odhryzlo dva kusy ukrajinského územia (Krym a Donbas - pozn. Watson.sk). A prečo si neodkusnete aj tretí kúsok, pýta sa slovenský predseda vlády. Zo žartu. Pretože stále odhrýzate cudzie územia... Pritom treba vedieť, že Zakarpatská Ukrajina bola predtým súčasťou Československa - toto je druhý fígeľ. Ide o bývalé územie predvojmového Československa od 1918. do 1938. roku. Toto bolo ich územie. A preto je to úžasne podarený žart s dvomi pointami.  Čierny humor to je a provokatívny. Na čistú jednotku. Len sa to asi nepatrí hovoriť predsedovi vlády - ale aj tak je to čistá jednotka. Takéto vtipy samozrejme nie sú určené pre diplomatov.  A aká chorobne precitlivená reakcia nasledovala z Ruska i Ukrajiny!

I. Vorobjova: predovšetkým z Ukrajiny.

V. Šenderovič: Nielen, aj od nás. Áno, samozrejme, je to citlivý bod. Ukrajina je mladý štát, ktorý je ušitý, ako viete, z kúskov troch ríš. A z rôznych území. A Matovič im to pripomenul s miernym žmurknutím. Áno, možno ten vtip nebol veľmi taktný. Ale pokiaľ ide o Rusko, trafil klinec po hlavičke. Keď človek ponúkne, že zaplatí územím niekoho iného - uznajte, že tu ide o podarený čierny huumor. A veď hneď aj povedal, že išlo o vtip.
Celkovo si myslím, že nemám čo radiť Ukrajincom. Ale pokiaľ ide o nás, ak sme takí chytráci, aby sme odhryzli kúsky území iných štátov, mali by sme byť dosť inteligentní aj na to, aby sme si zachovali "poker face" ak si niekto zažaruje. Pretože naša neurotická reakcia znamená iba to, že vtip zasiahol citlivé miesto. Je to vtipné, pretože je to pravda, ako to povedali už dávno mnohí. Iskander, Lichodejev... Je to vtipné, pretože je to pravda.
 
 

The index.php: SIZE[b]: 27,706 MODIFIED: 2021.01.22 22:13:44.MD5: f5341ba7412a090aa762cfdb4916ed98 STATUS: OK  This window is : x