Úvod / Nyitóoldal
   
 
Oto Psenak  21-03-17   273  
0
Spomienky jednej z najznámejších osobností epochy sovietskej perestrojky Vitalija Korotiča (nar. 1936) sú poučným a súčasne zábavným čítaním pre každého, kto sa zaujíma o prelomové obdobie ruských dejín. Korotič bol šéfredaktorom časopisu Ogoňok v rokoch 1986—1991 a spolu s Moskovskými novosťami Jegora Jakovleva spoluvytváral spoločenskú klímu pre uskutočnenie gorbačovových reforiem, ktorých nezamýśľaným dôsledkom bol kolaps Sov. zväzu.  

Korotič je pôvodom Ukrajinec vzdelaním lekár. Jeho záujem o literatúru ho však postupne posúval do sféry vydavateľskej. Dobrá schopnosť komunikácie a kooperácie s ľuďmi ho katapultovala do najvyšších funkcií v spisovateľských organizácií a napakon do blízkeho kruhu M. Gorbačova, kde bol jeho hlavným sponzorom Alexander Jakovlev.

Obrázkový časopis Ogoňok bol tlačený na kvalitnom papieri a svojimi výpravnými fotografiami a ilustráciami bol výkladnou skriňou sovietskej žurnalistiky. Mal náklad 1,5 milióna exemplárov a odoberali ho aj všetky školy krajín východného bloku. Po príchode Korotiča zmizol z titulky portrét Lenina a čoraz častejśie začali vychádzať kritické články a dokumenty šokujúce verejnú mienku. Materiály o mafii, korupcii, masových vraždách počas stalinského teroru zmenili akustiku verejného priestoru v býv. Soviestkom Zväze.

Každú stredu, keď Ogoňok i Mosk. Novosti vychádzali, od úsvitu čakali zástupy ľudí pred novinovými stánkami po celej krajine. Náklad Ogoňku expandoval na neuveriteľných 4,5 milióna exemplárov. Korotič sa angažoval aj ako poslanec parlamentu, mnohí si zapamätali jeho teatrálne gesto, keď priamo z paralmentnej tribúny odovzdal Gorbačovovovi fascikel pripravený vyšetrovateľmi o korupcii v najvyšších kruhoch ústredného výboru strany a medzi funkcionármi stredoázijských zväzových republík (tzv. Chlopkovoe delo o masových podvodoch pri štátnych nákupoch bavlny).
 
Spolu so strácaním pozícií Gorbačova sa postupne stávala labilnou aj stolička śéfredaktora Ogoňku. Zaujímavou epizódou je keď VK popisuje ako hospodársky riaditeľ časopisu spolu s jedným z  novinárov - budúcim zaťom Borisa Jeľcina - rozbehli svoj biznis na Západe za tichej asistencie KGB. Ich prvé zarobené peniaze prichádzali z Francúzska kam načierno predávali čitateľské listy, tisíckami ktorých bol časopis denne zasypávaný...
 

Hviezdny čas Ogoňka - rok 1987


Redakčná rada časopisu - v strede V. Korotič


Prevrat, ktorý vypukol v Moskve 18. až 21. augusta 1991 zastihol Korotiča na prednáśkovom turné v USA. Síce pokus skončil neúspechom ale priniesol posilnenie pozícií Jeľcina a nenávratný pád Gorbačova. Redakcia časopisu, ktorý medzičasom prešiel z koncernu Pravda do vlastníctva samotnej redakcie, vyslovila Korotičovi nedôveru a riadenia sa ujala dvojica šmelinárov spomínaná vyššie. Tí postupne zničili prestíž novín, ktoré v r. 1999 prešli do vlastníctva oligarchu Berezovského a potom ešte niekoľkokrát zmenili majiteĺa až v decembri minulého roku zanikli úplne. Tým sa zavŕšila 121-ročná  história časopisu Ogoňok.

Kariéra samotného Korotiča pokračovala na amerických univerzitách, od roku 1991 do 1998 bol profesorom bostonskej univerzity.

Kniha je mimoriadne fundovaným pohľadom reformného sovietskeho intelektuála na dianie v sovietskej spoločnosti, neobyčajne ostro nasvecuje základné princípy fungovania sovietskeho štátu a mentalitu jeho byrokratickej elity.
 
 
 

The index.php: SIZE[b]: 27,706 MODIFIED: 2021.01.22 22:13:44.MD5: f5341ba7412a090aa762cfdb4916ed98 STATUS: OK  This window is : x