Úvod / Nyitóoldal
   
 
Oto Psenak  21-05-22   1,100  
0
Neprehliadnuteľná dominanta mesta postavená na brehu rieky Nitra na mieste voľakedajšej teplárne je už roky prázdna a mnohí Novozámčania si zrejme márne lámu hlavy nad tým, kto si môže dovoliť taký luxus - vlastniť zatvorený hypermarket. Prešlo už niekoľko rokov ako objekt opustil jeho posledný nájomník - obchod s domácimi potrebami a záhradnou technikou HOBBI.  


Novostavbu svojho času financovala holandská spoločnosť Ahold, ktorá v roku 2001 prišla na Slovensko a rozhodla sa otvoriť sieť odbchodných domov Hypernova. Novozámocký hypermarket bol poňatý veľkoryso, pri jeho stavbe sa napríklad recykloval betón z pôvodného objektu teplárne a jeho súčasťou boli aj podzemné garáže.

Do prevádzky bol OD Hypernova odovzdaný v roku 2002. Po 10-tich rokoch sa holandský majiteľ rozhodol slovenský trh opustiť. V roku 2014 odpredal budovy spoločnostiam z portfólia J&T. Nový majiteľ sa obchodný dom snažil istý čas prevádzkovať pod pôvodnou značkou, neskôr pod značkou TERNO (Terno Group je takisto v portfóliu J&T).

V júni 2015 bol novozámocký hypermarket zatvorený. Neskôr ešte otvoril s novým nájomcom - do roku 2018 si budovu pernajímala  obchodná sieť so záhradnou technikou HOBBI, ale v auguste 2018 po otvorení poľského konkurenta skončilo aj HOBBI. Tretí rok je teda budova opustená. Mesto o ňu zatiaľ nejaví záujem, hoci je ako stvorená pre mestskú tržnicu.

Nominálne je v súčasnosti majiteľom budovy a.s. FORESPO NR, ktorej jediným akcionárom je penzijná správcovská spoločnosť Poštovej banky, ktorú zasa kontroluje skupina J&T.

FORESPO NR a.s. budovu kúpila v apríli 2014. V daňovom priznaní za r. 2014  uviedla zvýšenie  hodnoty nehnuteľného majetku a pozemkov o cca 30 mil. Eur - v rovnakom čase ale nadobudla ešte minimálne objekt býv. OD Hypernova v Ružomberku, ktorý bol ešte veľkorysejšou stavbou postavenou s využitím architektonických prvkov býv. Kaštieľa sv. Žofie.

Nech je súčasný majiteľ akokoľvek kapitálovo silný, dlhodobo držať podobnú nehnuteľnosť zrejme nebude chcieť. Keďže pôvodný profil budovy sa ukázal ako nerentabilný, využitie budovy bude potrebné hľadať inde.

A práve jej dostupnosť pre peších i cyklistov ju predestinuje na mestskú tržnicu. Rozhodne novozámocký volič a možno už o dva roky...
 
 

The index.php: SIZE[b]: 27,706 MODIFIED: 2021.01.22 22:13:44.MD5: f5341ba7412a090aa762cfdb4916ed98 STATUS: OK  This window is : x