Úvod / Nyitóoldal
   
 
Oto Psenak  22-03-02   435  
0
V našom meste sa objavili prvé dve desiatky utečencov z Ukrajiny, ktorých prichýlili Novozámčania s veľkým srdcom. Ak v týchto dňoch v meste započujeme ukrajinskú movu prípadne ruštinu, budeme mať dobrú príležitosť si uvedomiť, aké veľké šťastie je žiť na slnečnej strane zemegule. Utečenecká vlna bude narastať, keďže vojna sa zmenila z bleskovej na pozičnú s masívnym ostreľovaním miest. Z veľkých miest chcú útočníci najprv vyhnať civilné obyvateľstvo, aby ich potom mohli spolu s obrancami systematicky zničiť. Veríme že tak ďaleko veci nezájdu a aj vďaka masívnej vojenskej pomoci Západu sa útočníka podarí zneutralizovať skôr, než dokoná svoj plán. Preto je tak dôležitá aj vojenská pomoc Ukrajine a preto je taká nepoctivá rétorika rôznych "priateľov mieru" za ktorých sa znenazdajky prezliekli naši antivaxeri.  

Na tomto mieste by sme chceli vysloviť slová uznania pre ľudí, ktorí sa do pomoci aktívne zapojili, najmä rodinám ktoré utečencov prichýlili, ale aj organizátorom, medzi ktorými sme našli aj niektorých poslancov a poslankyňu mestského zastupiteľstva.

Rozhýbalo sa aj Mesto, ktoré začalo organizovať/koordinovať pomoc aj po svojej linke. Obzvlášť si ceníme, že primátor nevyužíva tému na sebaprezentáciu a pevne veríme, že to tak aj ostane.

Komunikácia mestského úradu v danej veci v chronologickom rade:
 

26.2.2022 (sobota, 3. deň konfliktu) Mesto zverejnilo výzvu Červeného kríža
 
Zbierka pre Ukrajinu v Nových Zámkoch

„Vážení občania z Nových Zámkov a okolia,
Slovenský Červený kríž, územný spolok Nové Zámky vyhlasuje dobrovoľnú zbierku pre Ukrajinu.
Materiál môžete doniesť na územný spolok SČK Nové Zámky, Žerotinova bašta 1, 1. poschodie od zajtra, 27. februára 2022 od 13. hod. do 17. hod.
Čo môžete doniesť:    deky,     paplóny,     spacáky,     vankúše,     hygienické potreby - zubné kefky, zubné pasty, sprchové gély, hygienické potreby pre ženy,     dezinfekčné prostriedky,     detské plienky - rôzne veľkosti v originálnom balení,     vlhčené utierky,     trvanlivé potraviny,     rúška, respirátory - v ideálnom prípade aj detské
Prosíme občanov, aby v prípade potravín nedávali potraviny po záručnej dobe. Nezbierajú sa potraviny rýchlo podliehajúce skaze, suroviny na varenie, ani čerstvé ovocie a zelenina. V prípade prikrývok, vankúšov prosím, aby ste darovali iba čisté, vyprané a nepoškodené veci.
Všetko, čo bude mimo zoznamu, žiaľ, nebudeme môcť z kapacitných dôvodov prijať.
V prípade, ak by ste mali záujem pomôcť ukrajinským utečencom pri poskytnutí ubytovania, alebo inou formou pomoci kontaktujte nás telefonicky na tel. č. 0903/558 913.
Za vašu pomoc vopred ďakujeme.”
 

27.2.2022 (nedeľa, 4. deň konfliktu) Mesto nasvietlilo v budovu radnce do farieb ukrajinskej vlajky
 

28.2.2022 (pondelok, piaty deň konfliktu)  Pomoc Ukrajine / Segítség Ukrajnának

Dnes na mestskom úrade zasadal krízový štáb mesta v súvislosti so situáciou na Ukrajine
V prvom rade vyjadrujeme hlboké poľutovanie nad tým, že územie nášho bezprostredného suseda bolo napadnuté vojenskou silou agresora.
Zároveň chceme vyjadriť našu úctu k nezmyselným obetiam tohto konfliktu.Tiež v neposlednom rade ďakujeme všetkým, ktorí doteraz akoukoľvek formou pomohli obyvateľom Ukrajiny.
Mesto Nové Zámky poskytne  okamžitú adresnú a konkrétnu pomoc ľuďom v núdzi:
 
Kontaktné centrá pre zber humanitárnej pomoci pre obyvateľov a organizácie:
 
Mesto ďakuje za dnešné stretnutie a aktívnu pomoc občianskemu združeniu KOMPAS, okresnému výboru Slovenského červeného kríža v Nových Zámkoch a Cirkevnému zboru Radostná správa Nové Zámky.
O ďalších formách a možnostiach pomoci vás budeme informovať po rokovaní okresného krízového štábu.
 

01.03.2022 (utorok, 6. deň konfliktu) Dobrovoľníci - pomoc ľuďom z Ukrajiny

Mesto Nové Zámky v spolupráci s lokálnymi organizáciami koordinuje pomoc ľuďom z Ukrajiny. V súčasnosti sú naplánované kroky v oblasti ubytovania, vykonania karantény v prípade pozitivity na Covid-19, zabezpečenia stravy a ostatných nevyhnutných materiálnych potrieb, liekov... Rovnako pripravujeme kontaktné centrum pre prijímanie tejto materiálnej pomoci. Títo ľudia budú potrebovať aj pomoc pri integrácii na území mesta, tlmočnícke služby, sprevádzanie, asistenciu, psychologickú pomoc a mnoho ďalšieho.
Budeme však potrebovať Vašu pomoc a byť SPOLU pripravení poskytnúť všetko potrebné nielen dnes, ale tak dlho, ako to bude potrebné. ĎAKUJEME
https://docs.google.com
 

Слава Украине! Жыве Беларусь!
 
 

The index.php: SIZE[b]: 27,706 MODIFIED: 2021.01.22 22:13:44.MD5: f5341ba7412a090aa762cfdb4916ed98 STATUS: OK  This window is : x