Úvod / Nyitóoldal
   
 
Oto Psenak  22-06-03   1,051  
0
V reakcii na nedávno publikovaný článok, v ktorom sme sa venovali okolnostiam atentátu na Heydricha v r. 1942, sme od nášho čitateľa T. P. dostali zaujímavý list. Vysvitlo, že jeden z účastníkov britského parašutistického výsadku ZINC bol rodák z Palárikova Viliam Gerik. Jeho osudy nie sú v žiari reflektorov propagandistov, zato sú možno rovnako tragické ako Gabčíka a spol. Po dolapení Gestapom V. Gerik v nejakej miere spolupracoval, i tak však skončil v nacistickom koncentráku. Dachau prežil, československú demokraciu nie. V r. 1947 ho popravili za kolaboráciu s fašistami. Prezident Beneš, ktorý ho na sebevražednú misiu vyslal, bol v otázkach vojenských zlyhaní a národnej cti najprísnejším sudcom. A zrejme ani možnosť zbaviť sa nepohodlného svedka nebola posledným hľadiskom... Prvé, čo musí každého pozorovateľa napadnúť, je paralela s osudmi iného Palárikovčana - Šaňa Macha. K nemu bola čsl. justícia nepomerne zhovievavejšia...  

Dobrý deň,

téma  atentátu na zastupujúceho ríšskeho protektora je v Čechách zásadná až kultová téma, na Slovensku skôr okrajová. A tak v dnešných časoch už aj český premiér označil Jozefa Gabčíka za Čecha, ktorý sa vlastne volal Josef Gabčík.

Aj v Palárikove je táto téma stále živá, i keď len v súkromí, v úzkom rodinnom kruhu za múrmi domov. Účastníkom tejto historickej udalosti bol aj rodák z tejto obce, Viliam Gerik, ktorý bol odsúdený a popravený v roku 1947 spolu sa hlavným zradcom Karlom Čurdom.

V dnešnej dobe, v časoch internetu, je už možné získať dostatok informácií o jeho vine.Ale nájdete aj iné články zo zdroja internetu ak zadáte „Viliam Gerik“.

Sčítaný človek si vie urobiť nezávislý úsudok.

Dá sa konštatovať: Zlyhanie bolo preukázané, avšak bolo spôsobené hlavne nedostatočným zabezpečením výsadkov. Viliam Gerik si svoje zlyhanie uvedomoval už počas života a chcel to napraviť . Nebolo mu to na súde zohľadnené. Nebol zohľadnený ani jeho mladý vek. Pred popravou bol so svojim osudom zmierený.

T. P.

 
 

The index.php: SIZE[b]: 27,706 MODIFIED: 2021.01.22 22:13:44.MD5: f5341ba7412a090aa762cfdb4916ed98 STATUS: OK  This window is : x