Úvod / Nyitóoldal
   
 
Oto Psenak  22-08-03   158  
0
Slovenskojazyčná kniha výskumníčky Etnologického ústavu AV ČR má podnadpis "Politický vtip v druhej polovici 20. storočia a v súčasnosti" a je prvým dielom svojho druhu. Autorka skúma tento špecifický rys spoločenského vedomia veľmi dôkladne. Začína uvedením do problematiky, historickými exkurz do obdobia prvých francúzskych karikatúr. Vtipy a anekdoty sú krátke žánre, ktoré vznikli v urbánnom prostredí. Kniha sa ťažiskovo venuje obdobiu komunistického režimu v Československu, lebo diktatúra bola nesmierne plodnou pôdou pre politické vtipy. Hoci režim sa i sám pokúšal používať humor ako zbraň proti triednym nepriateľom a Západu, tento aspekt - spolu s fenoménom Roháča a Dikobrazu leží mimo témy knihy. Tá skúma otázku politického vtipu predovśetkým z folkloristického pohľadu, t.j. ako jeden z prejavov kultúry a tradícií pospolitého ľudu.  

Napr. vedeli ste, prečo majú včely med?
"Lebo majú kráľovnú. Keby mali demokraciu, mali by hovno."


A vedeli prečo si Vasiľ Biľak písal titul Ing.?
Lebo "Ihly, nite, gombíky"...


Zo skúmanania obdobia 1948-1989 E. Šipöcziová plynule prechádza k dianiu počas posledných troch desaťročí.

Sedia majitelia Penty a J&T  na brehu Štrbského plesa a chytajú ryby. Jeden z nich chytí zlatú rybku, pozerá na ňu chvíľu a hovorí: "No čo ty, chudera, čo by si chcela?"

Nástup internetu priniesol mémy, akýchsi chudobných príbuzných voľakedajších karikatúr. Mnohé vtipy sa zachovali, len aktéri sa zmenili, ale vznikli i nové.

V parlamente stojí na chodbe Jano Ľupták pri automate na kávu a vhadzuje mince a vypadávajú kávy jedna za druhou. Za ním stoja ďalší poslanci v rade a keď ich to omrzí ozve sa jeden z nich. "Pán kolega, mohol by som aj ja jednu kávu?"
"Teraz, keď vyhrávam?!"


Oteco vysvetľuje synáčikovi, že ľudia majú dobré aj zlé vlastnosti, sú dobrí aj zlí zároveň. Napríklad keď má niekto v škole samé jednotky z matematiky, môže byť zlý v śporte. Synáčik sa zamyslí a spýta sa:
"Otecko a platí to aj o Ficovi?"
Otecko hovorí: "Ale samozrejme, aj o Ficovi."
"On je napríklad zlý človek, ale dobrý kokot."


A v neposlednom rade k nám prenikli k nám i západné vzory:

Chuck Norris bol testovaný na koronavírus.
Vírus je teraz 14 dní v karanténe...
 
 

The index.php: SIZE[b]: 27,706 MODIFIED: 2021.01.22 22:13:44.MD5: f5341ba7412a090aa762cfdb4916ed98 STATUS: OK  This window is : x