Úvod / Nyitóoldal
   
 
Oto Psenak  22-10-21   248  
0
Robert Maxvell, pôvodným menom Ján Ludvig Hoch, bol chudobný chlapec zo Zakarpatskej Ukrajiny, ktorý sa vypracoval na mediálneho magnáta a napokon vo veku 68 rokov v preddverí krachu svojho mediálneho impéria našiel svoju smrť vo vlnách Atlantiku, kam vypadol z paluby svojej luxusnej jachty. Maxwell bol vždy v tieni svojho veľkého vzoru Rupperta Murdocha, na rozdiel od ktorého svoj vplyv hojne využíval aj v politike. Pred pádom železnej opony čulo podnikal s východnou Európou a bol tunajšími potentátmi vysoko vážený.  

K bohatstvu ho priviedol jeho riskantný spôsob života a sklon k podvodom. Ako príslušník britského vojska v okupovanom Berlíne plnil rôzne háklivé úlohy. Popri tom hľadal aj príležitosti k vlastnému zbohatnutiu až sa napokon dostal do kontaktu s nemeckým nakladateľom Ferdinandom Springerom. V Nemecku po vojne nebol papier ani kapitál a Maxwell vyviezol vagóny vedeckých rukopisov a zmluvu na výhradné zastúpenie Springerovho vydavateľstva v zahraničí. To bolo základom jeho neskoršieho podnikania pod značkou Pergamon Press. Postupne vybudoval celé mediálne impérium. Vlatnil britský vydavateľský dom Mirror, vydavateľstvo Pergamon, americké vydavateľstvo McMillan, televíznu stanicu MTV a mnohé iné.

Osudným sa mu stala kríza, ktroá postihla vydavateľský biznis po nástupe osobných počítačov. Znižujúce sa výnosy nedokázali pokryť zvyšujúce sa úroky z úverov, ktorými svoje investície financoval až napokon sa rozhodol vytunelovať dôchdokové fondy bristkých novín Daily Mirror, čo spečatilo jeho osud.

Kniha, mimoriadne pútavo napísaná a kvalitne preložená, dáva pohľad aj do jeho osobnostných kvalít a rodinných pomerov. Maxwell bol nesmierne arogantný človek nielen v biznise ale aj vo vzťahu k vlastnej rodine. Jeho tragický odkaz si nesie vo svojom osude jeho najmladšia dcéra a miláčik Ghislaine, ktorá sa zviditeľnila svojou účasťou v afére pedofila Jeffryho Epsteina. Epstein spáchal vo väzení samovraždu a na Ghislaine aktuálne tiež čaká väzenie za účasť v zneužívaní mladistvých.
 


Maxwell hovoril všetkými jazykmi strednej Európy a udržiaval čulé styky s krajinami za železnou oponou.
 
 
 

The index.php: SIZE[b]: 27,706 MODIFIED: 2021.01.22 22:13:44.MD5: f5341ba7412a090aa762cfdb4916ed98 STATUS: OK  This window is : x