Úvod / Nyitóoldal
   
 
Oto Psenak  22-10-30   1,240  
0
Deň po komunálnych voľbách - ktoré rozdali karty na ďalšie 4 roky - sme sa rozprávali s Evou Polereckou, ktorá neuspela v súťaži o primátorský mandát a skončila ako tretia v poradí. Obhájila si však svoj poslanecký mandát v 5. obvode.  

- Pani poslankyňa, ako sa cítite po včerajšom volebnom neúspechu? Nezdáte sa byť príliš otrasená, najmä v porovnaní so svojim spolukandidátom, ktorý, zdá sa, stále nemôže uveriť tomu, čo sa stalo a koľko ho to stálo...

- Život ide ďalej a teraz viem presne, koľko ľudí zdieľa moje vízie o smerovaní mesta a koho zastupujem. Je to viac ako 15% voličov, ktorí prišli k urnám. Odhodlali sa ísť voliť zmenu. Nebolo ich dosť na získanie primátorského mandátu, ale je to silný záväzok hájiť verejný záujem a záujmy nášho mesta.

- V čom si myslíte že bola kampaň Vášho spolukandidáta lepšia, ak sa mu podarilo získať 26% oproti Vašim 16%? Bolo by pomohlo, keby ste sa bola vzdala kandidatúry v jeho prospech v  záujme netrieštenia síl?

- Neviem a ani to už nechcem riešiť. Bola tu ponuka a bol dopyt. Účasť  35,1 % voličov je veľmi zlé vysvedčenie. Ponuka zjavne prevýšila dopyt a to čo zafungovalo opäť a už tradične, bolo rýchle asfaltovanie a obnova Hlavného námestia s efektnou fontánou.  Predovšetkým si povedzme, že PP bol dobrý kandidát so silným programom, dobrými výsledkami z minulého obdobia a veľkou snahou hľadať spojencov. Voči takému kandidátovi nie je hanba prehrať vo férovej súťaži. Na druhej strane časť elektorátu, ktorí sa za neho postavili nezdieľa moje hodnoty  a vadí im, že  som sa vyhranila zásadne proti akýmkoľvek formám neznášanlivosti, proti štvaniu voči menšinám, proti celému tomu antivaxersko-proputinskému šialenstvu. Všimnite si, že PP sa voči extrému podobným spôsobom nikdy nevyhranil. A mám pocit, že ani OK.

- Taká primátorská kampaň asi nie je lacná záležitosť, najmä ak ju nemôžete organizovať z peňazí daňových poplatníkov. Koľko teda stála, aké priniesla ponaučenia a čo by ste robila inak, keby ste ju mala robiť opäť?

- Z mojej strany to nebola investícia, ktorá by sa mala vrátiť v peňažnom vyjadrení. Čo som robila som robila výlučne z rodinných úspor a po dohode so širšou rodinou. Výdavky som viedla od mája na transparentnom účte a nepresiahnu 20 tisíc EUR. Nikomu som sa k ničomu nezaviazala a aj vo všetkých svojich rozhodnutiach som slobodný človek...

- Leitmotívom Vašej kampane bolo, že NZ dozreli na zmenu. Nie je to teda tak?

- Isté je len to, že dôchodcovia na zmenu nedozreli a zmeny nechcú. Lebo v týchto voľbách bol bezpochyby najviac nadreprezentovaný práve ich hlas. O 42% zúčastnených voličoch ktorí prišli k urnám vieme, že zmenu chcú. Pravda asi nie všetci rovnakým smerom. Ja si môžem byť istá len svojimi takmer 16-mi percentami ktorí hlasovali za môj program. Pritom sa stále bavíme o percentách, ktoré v sume reprezentujú iba 35% obyvateľov. A zvyšných 65% ktoé k urnám vôbec neprišli? Neveria v zmenu? Nemali čas? Majú iné starosti? Je im to jedno?
Každý musí rozumieť že - čo sa týka volebnej účasti - sme viac ako 10% pod celoštátnym priemerom. To svedčí o veľmi zlej sociálno-morálnej klíme, apatii a frustrácii v našom meste. Ak to niekto berie ako úspech tak sa fatálne mýli. Lebo aj 57% Otokara Kleina po zohľadnení volebnej účasti v skutočnosti reprezentuje len 20% obyvateľov mesta!

- Tábor primátora Kleina predbežne oslavuje. Nám sa však zdá, že toto je svojho druhu Pyrrhovo víťazstvo. Čo bude podľa Vás odteraz inak, než bolo doposiaľ? Existuje nejaká predbežná zhoda na pokračovaní práce reformného krídla? Nebojíte sa, že sa samospráva zasekne podobným spôsobom, ako tomu bolo v časoch trucovania Slovenskej koalície a primátora Pischingera?

- Je vcelku dobrá šanca na zmenu modusu operandi zastupiteľstva. Ak doteraz reformné krídlo nemalo možnosť presadiť žiadny bod do programu rokovania zastupiteľstiev, presadiť žiadny zo svojich návrhov, toto sa môže zmeniť. Ja osobne budem určite proti tomu, aby sme svojich poslaneckých kolegov ostrakizovali a vylučovali podobne, ako to oni robili nám uplynulé roky. Je dôležité, aby sa každý poslanec cítil byť rovnocenným členom zastupiteľstva a aby jeho hlas bolo počuť. Určité výhrady k účinkovaniu v orgánoch zastupiteľstva mám azda iba voči 2-3 toxickým členom primátorského krídla. Ale som za, aby aj oni dostali priestor vysvetliť svoju činnosť za posledné roky na čele mestských firiem.

- Dnes už vieme, čo ešte včera nikto nemohol vedieť. Je to záverečná bodka za volebnou kampaňou, alebo uplynulý rok priniesol aj nejaké benefity, ktoré budete môcť zúročiť vo vašej ďalšej práci?

- Rozprávala som sa s mnohými ľuďmi a svoje mesto som lepšie spoznala. Spoznala som nových aj celkom zaujímavých ľudí. Teraz je čas trochu vydýchnuť a pouvažovať čo a ako ďalej. Viem, že nikoho nenechám v štichu a o pár dní to bude už klasický kolotoč povinností. Veľmi dôležité bude správne zapnúť ten prvý pomyselný gombík. Ak sa to nepodarí, už tú košeľu nezapneme správne....

- Ďakujem za rozhovor.
 
 
 
 

The index.php: SIZE[b]: 27,706 MODIFIED: 2021.01.22 22:13:44.MD5: f5341ba7412a090aa762cfdb4916ed98 STATUS: OK  This window is : x