Úvod / Nyitóoldal
   
 
Oto Psenak  23-09-10   398  
0
Knižka vyšla v rou 2019 v maďarskom vydavateľstve a dokumentuje vzlet aj pád lučeneckého architekta Juraja Dobrockého. Úspešný architekt po roku 1989 naplno rozbehol svoje aktivity a stal sa jedným z najväčších developerov na Slovensku. Jeho podnikanie fatálnym  spôsobom ovplyvnili dve katastrofy: havária na hradnom brale pri výstavbe bytového komplexu na Zámockej ulici v Bratislave a odmietnutie vstúpiť do "akciovky" pri zakladaní strany  SMER. Kým sanácia hradného brala stála podnikateľa 500 miliónov Sk a viedla k dlhodobému súdnemu sporu s mestom Bratislava, odmietnutie ponuky zasponzorovať SMER viedla k ukončeniu spolupráce s obchodným partnerom Jozefom Brhelom, čím J. Dobrocký stratil "ochranu" a stal sa ľahkou korisťou pre oligarchu Kiňa a mafiu okolo Mariána Kočnera.  

Z knižky tiež spoznáme aktivity J. Dobrockého v Lučenci, kde zachránil chátrajúcu synagógu a zrekonštruoval Redutu.

Angažoval sa aj v projeketoch spracovania silikátových nerastov a pri zakladaní Silikátovej hospodárskej zóny v Lučenci.

Príbeh sa priamo pýta na filmové plátno. Dokumentuje nevšednú podnikateľskú kariéru vizionára z južného Slovenska, ktorého zomlela smerácka "podnikateľská kultúra". Ako presne prebiehali nepriateľské akvizície  firiem, zmanipulované konkurzy, tendenčné vyšetrovania, činnosť súdov a prokuratúry pod taktovkou M. Kočnera, o tom vie verejnosť zatiaľ veľmi málo.

Zo svedectva J. Dobrockého však dobre vidieť ako za vlády Smeru prebiehala mafianizácia Slovenska po rovnakej trajektórii ako v Rusku za vlády Putina. Až vražda novinára a jeho snúbenice zmenila vektor smerovania krajiny a umožnila mimo iné i vydanie tejto knižky, čo bolo zo strany J. Dobrockého nepochybne prejavom nevšednej občianskej statočnosti.

Chronológia kauzy Juraja Dobrocého na Watson.sk:


 
 
 

The index.php: SIZE[b]: 27,706 MODIFIED: 2021.01.22 22:13:44.MD5: f5341ba7412a090aa762cfdb4916ed98 STATUS: OK  This window is : x