Úvod / Nyitóoldal
   
 
Oto Psenak  23-10-04   308  
0
Na Slovensku je príbeh kedysi po Uberi najhodnotnejšieho amerického startupu pomerne neznámy. Raketový vzlet realitky prenajímajúcej kancelárske priestory podporujúc pri tom vzájomnú spoluprácu nájomníkov si u nás málokto všimol. Snaha zakladateľa Adama Neumanna bola v tom, aby jeho podnikanie bolo vnímané nie ako realitný biznis, ale ako budovanie komunity - niečo na spôsob "3D Facebooku". Jeho neobyčajné presviedčacie schopnosti spolu s výstredným správaním získali množstvo súkromných investorov, ktorí financovali rast firmy nehľadiac na prevádzkové straty.  

I táto pyramída sa však zrútila. Stalo sa tak v momente, keď sa Neumann snažil získať ďalšie peniaze cez vstup na burzu. Až podrobná správa pripravená pre chystané upisovanie akcií osvetlila podstatu podnikania firmy WeWork, ktorá síce expandovala na 5 kontinentov, ale na zarobenie 1 dolára stále potrebpovala vynaložiť 2 doláre. Firma sa zrútila veľmi rýchlo, veritelia sa z nej snažili zachrániť aspoň torzo, ale väčšinu priestorov boli nútení opustiť a zamestnancov prepustiť.

Dvaja redaktori denníka Wall Street Journal Eliot Brown a jeho kolegyňa Maureen Farrell mapovali celý príbeh na stránkach svojho média. V roku 2021 vydali takmer 500-stranovú knižku podrobne popisujúcu vzlet aj pád tohoto nevšedného podniku. Veľmi zaujímavé čítanie.

Rozhovor s autormi vysielala stanica ABC News v čase vydania knihy v USA:
 
 
 

The index.php: SIZE[b]: 27,706 MODIFIED: 2021.01.22 22:13:44.MD5: f5341ba7412a090aa762cfdb4916ed98 STATUS: OK  This window is : x