Úvod / Nyitóoldal
   
 
Oto Psenak  24-01-25   1,197  
0
Viac ako 150 ľudí prišlo dnes na Hlavné námestie protestovať proti deštrukcii protikorupčných inštitúcií a demontáži právneho štátu. Na akcii zvolanej Jozefom Pirohárom a Tamásom Patakim vládla pohoda a súčasne prekvapenie nad hojnou účasťou. Odzneli dva krátke prejavy s kritikou legislatívnych zmien presadzovaných vládnou koalíciou a nejapných vyjadrení ministerky kultúry a následne tretí v maďarčine ktorý nižšie uvádzame.   Pred týždňom...


...a dnes.
 
Po ukončení mítingu sa účastníci bavili v hlúčkoch. Prebiehal i určitý medzigeneračný dialóg, dvaja agilní dôchodcovia sa snažili presvedčiť mladšie ročníky že sme stále okupovanou krajinou len Rusov vystriedali Američania. Aj vojnu na Ukrajine spôsobili USA rozširovaním svojich základní. Novozámockí seniori majú dobrý prehľad o dianí vo svete. Majú starostlivo pripravené argumenty a dobre sa pamätajú na bombardovanie Juhoslávie i útok na Irak. Pravda na vylodenie v Normandii zabudli... Veríme že prídu aj nabudúce a dialóg bude môcť pokračovať...

A teraz už sľúbený preslov Tamása Patakiho:
Vážení spoluobčania, ďakujem vám, že ste prišli. Ak dovolíte, rád by som povedal pár slov vo svojom materinskom jazyku, maďarčine...

 

Kedves Polgártársaim!
Köszönöm, hogy eljöttek és élnek demokratikus jogukkal, hogy kifejezzék nemtetszésüket. A teljesség igénye nélkül én is megfogalmaztam pár gondolatot, aggályt, ami a kormány lépései kapcsán felmerült bennem.

A büntető törvénykönyv ilyen szintű átalakítása, a gyorsított jogalkotási eljárás, a tárcaközi észrevételek, a szakmai és nyilvánosak viták figyelmen kívül hagyása aggodalommal töltenek el. Elfogadom, lehetnek szakmai érvek a speciális főügyészség átalakítása mellett, ez nem feltétlenül kell, hogy a demokrácia végét jelentse. Azonban teljesen nonszensznek tűnik, hogy társadalmunk rákfenéjének („pliaga”), a korrupciónak enyhítsük a büntetését. Az Európai Bizottság is aggodalmát fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy a javasolt változtatások aláássák a korrupció elleni küzdelmet. Ennek ignorálása nem valamiféle szuverenizmus, hanem szembe megy az ország érdekivel: az úniós adófizetők is jogosan gyanakodhatnak az illiberalis szomszéd által kialakult tapasztalatok miatt. A természetet, országunk kincseit védeni kell, nem pedig csökkenteni a büntetést, amelyet a környezet ellen tett bűncselekmények után kaphatnak az elkövetők.
A politikusok nem nagyurak, nemesek, akik bármit megtehetnek. Ők a mi adónkból fizetett köztisztviselők. A polgárok, a diákok, sőt az ellenzék által feltett kérdésekre válaszoljanak, a jogos kritikák mentén pedig finomítsanak a terveiken. Az ignorálás tovább fokozza a társadalmi bizalmatlanságot és polarizációt, amely senkinek sem jó.

Kedves magyarok, mi is kisebbség vagyunk. A múlt heti tüntetés után a facebook posztom alatt megkaptam egy magyar trollprofiltól, hogy sátánista szabadkőműves vagyok, mert szerinte a „patrióta szlovákokat” kell támogatni, amilyen Fico is.

Attól, hogy most a politikai széljárás alapján némelyek védelmi státuszban érzik magukat, nem jelenti azt, hogy szélirány megváltozásával ne kerülnénk ismét sorra. Lehet, hogy a kultúrharc vagy valamiféle háttéralkuk miatt közelebb érzik magukhoz a jelenlegi kormányfőt, azonban ami Ficot illeti érdemes felidéznünk Sólyom László kitiltását, Malina Hedvig ügyét, a dunaszerdahelyi szurkolóverést, a nyelvtörvényt vagy a kettősállampolgársági törvényt. Emlékszem még más „patrióta“ szlovákok kapcsán a Kossuth-szobor leköpködésére is. Sőt.. gyerekként a „patrióta” szlovákok vertek meg magyarságom miatt és küldtek a Duna mögé. Nincs az a fauszti alku, amiért a magyar kisebbségnek megérje bármilyen formában támogatni a jogállam leépítését.

És ennek kapcsán érdemes a kulturalis miniszterre is kitérni. Simkovicová – kulturális miniszter ámokfutása a magyar kisebbséget is már kóstolgatta. Azt találta mondani, hogy a szlovákiai kultúra csak szlovák lehet, sőt a kisebbségeket támogató kulturális alap megszüntetése is terítékre került. A Kulturális Minisztérium facebook oldala múlt héten érvelési hibát használva, kérdés mögé bújtatva uszított egy kisebbség ellen.
Szlovákia kultúrája sokszínű, ahogy a társadalmunk is. A többség mellett többek között magyarok, romák, csehek, ruszinok, vietnámiak is alkotják, akik közül sokan párhuzamosan az LMBT közösséghez is tartoznak. Utóbbiak nem valamiféle brüsszeli ideológiai, hanem köztünk élő húsvér emberek. Magyarok is.
Ugyanazt az adót fizetik és ugyanúgy az ország kultúrájának részei. A magyar kultúra is üldözött, „rossz kultúra” legyen, hogy oldódjon a disszonancia? A Tiltott, Tűrt, Támogatott kultúrát már meghaladta a régiónk. Ne hagyjuk, hogy megosszanak minket, kisebbségként álljunk ki a kisebbségekért, ahogy fordított esetben mi is elvárnánk ugyanezt.

Nagy valószínűséggel nem először leszünk kénytelenek összegyűlni, és van rá esély, hogy legtöbbször eredménytelenül. De az, hogy ma itt vagyunk, tiltakozásunk eme formája, még demokratikus jogunk, és valahol kötelességünk is. Mindent meg kell tennünk a jogállam, a független sajtó és a civil szektor védelme érdekében.

Ešte raz vám ďakujem, že ste prišli. Na záver budem citovať Viktora Orbána z roku 2002, keď ešte nebol illiberálnym demokratom: Je nás veľa, ale stále nie dosť. - Sokan vagyunk, de még mindig nem vagyunk elegen. Köszönöm, hogy eljöttek!  Uvidíme sa nabudúce!

 

 

Vážení spoluobčania!

Ďakujem, že ste prišli a využili svoje demokratické právo vyjadriť nespokojnosť. Bez snahy obsiahnuť všetky problémy sa chcem s vami podeliť o niekoľko myšlienok a obáv, ktoré mám z konania vlády.
Znepokojuje ma reforma trestného zákona v zrýchlenom legislatívnom konaní bez akejkoľvek odbornej a verejnej diskusie. Možno existujú nejaké dôvody na úpravu fungovania špeciálnej prokuratúry a môžu tam byť aj odborné argumenty a nemusí to nutne znamenať koniec demokracie. Ale je úplný nezmysel znižovať tresty za korupciu, ktorá je rakovinou  ("pliagou" - také pekné slovenské slovo som sa nedávno naučil) našej spoločnosti. Aj Európska komisia vyjadrila obavy, že navrhované zmeny by oslabili boj proti korupcii. Ignorovanie hlasov z Bruselu nie je je znakom suverenity, ale ide proti záujmom krajiny: daňoví poplatníci v EÚ sú prirodzene podozrievaví potom čo videli u nášho neliberálneho suseda. Príroda je bohatstvo našej krajiny, ktorú treba chrániť a nie znižovať tresty pre páchateľov trestných činov proti životnému prostrediu.
Politici nie sú vrchnosť a šlachta, ktorí môžu všetko. Sú to štátni úradníci platení z našich daní. Majú odpovedať na otázky verejnosti, študentov, dokonca aj opozície a na základe vznesenej kritiky majúi korigovať svoje plány. Ignoráciou ešte viac zvyšujú spoločenskú nedôveru a polarizáciu, čo nie je dobré pre nikoho.
Milí Maďari, aj my sme menšina. Po minulotýždňovom proteste som na Facebooku dostal príspevok od maďarského trolla, ktorý sa vyjadril že som satanistický slobodomurár. On si myslí že by sme mali podporovať "vlasteneckých" Slovákov, ako je Robert Fico.

To, že teraz fúka pre nich priaznivý vietor a niektorí menšinoví maďarskí politici môžu mať pocit, že majú  nad sebou ochrannú ruku ešte neznamená, že pri ďalšej zmene smeru vetra nás zasa nepostavia do laty. Možno sa cítia bližšie k súčasnému premiérovi kvôli prebiehajúcemu kultúrnej vojne alebo vďaka nejakej zákulisnej dohode, ale pokiaľ ide o Fica, nech si spomenú na prekazenie návštevy prezidenta Lászlóa Sólyoma, na prípad Hedvigy Malinovej, na bitku fanúšikov Dunajskej Stredy, jazykový zákon či zákon o dvojakom občianstve. Spomínam si aj na pľuvance na Kossuthovu sochu zo strany "slovenských vlastencov" či na bitku ktorú som ako dieťa od týchto vlastencov dostal kvôli maďarčine spolu s dobrou radou pobrať sa za Dunaj. Neexistuje žiadny dôvod a nemôže existovať žiadna faustovská dohoda, pre ktorú by sa maďarskej menšine oplatilo podporovať demontáž právneho štátu v akejkoľvek podobe.

A v tejto súvislosti stojí za to spomenúť ministerku kultúry Šimkovičovú - jej besnenie už ochutnala aj maďarská menšina. Prišla s originálnou tézou o tom, že kultúra na Slovensku môže byť len slovenskojazyčná a uvažuje o zrušení fondu na podporu kultúry menšín. Minulý týždeň na facebookovej stránke ministerstva kultúry položila rétorickú otázku, ktorej pokrivená logika je priamym štvaním proti jednej z menšín.
Slovenská kultúra je rozmanitá, rovnako ako naša spoločnosť. Menšiny tvoria Maďari, Rómovia, Česi, Rusíni, Vietnamci a ďalší, z ktorých niektorí sú menšinami i kvôli príslušnosti k LGBT komunite. Sú to ľudia z mäsa a kostí, to nie je ideologický konštrukt vnútený Bruselom, ale ľudia žijúci medzi nami. Maďari rovnako ako Slováci. Platia rovnaké dane a sú rovnakou súčasťou kultúry krajiny.

Mala by byť rovnako aj maďarská kultúra prenasledovanou, "závadnou kultúrou", aby nespôsobavala nesúzvuk? Delenie kultúry na zakázanú, trpenú a podporovanú patrí v našom regióne minulosti. Nerozdeľujme sa, buďme solidáni s menšinami, lebo to isté očakávame aj my sami.

S najväčšou pravdepodobnosťou to nie je naposledy, čo sme sa tu zhromaždili a je je pravdepodobné, že väčšinou to bude bezvýsledne. Ale to, že sme tu dnes a touto formou protestujeme, je uplatnením našeho demokratického práva, ale v istom zmysle aj našou povinnosťou. Musíme urobiť všetko pre to, aby sme bránili právny štát, nezávislú tlač a občiansky sektor.

Ešte raz vám ďakujem, že ste prišli. Na záver budem citovať Viktora Orbána z roku 2002, keď bol ešte liberálom: Sme mnohí, ale stále nás nie je dosť! Ďakujem, že ste prišli. Uvidíme sa nabudúce!
 

 

Prečítajte si tiež:

2024-01-18 Ani Novozámčanom to nie je jedno
2023-02-23 Mierový pochod aj v Nových Zámkoch
2015-03-23 150 ľudí na mítinu proti Zúgovu. Zatiaľ to nevieme robiť, ale učíme sa....
 
 
 

Posledné čítané / Legutóbb olvasott / Last seen:
09:12:16 Firma zahalená rúškom tajomstva: COOP Jednota Nové Zámky, SD [2018-01-15; 6,342 x]
09:12:15 Dnes na námestí v Nových Zámkoch už viac ako 150 ľudí [2024-01-25; 1,197 x]
09:11:29 4. protestný míting v NZ v znamení triezveho civilného dialógu... [2024-02-09; 462 x]
09:10:43 Na štvrtok zvolávajú organizátori ďalšie protestné zhromaždenie [2024-01-31; 601 x]
09:08:37 Po stopách kauzy podpáleného auta seredského novinára z roku 2016 [2024-02-28; 106 x]
09:05:59 Juraj Smatana: Moje najmilšie civilizačné kolapsy (2011) [2024-02-28; 66 x]
09:05:19 Érsekújvár és Vidéke, Érsekújvár és Magyar Vidéke, Slovenský Juh bibliográfiája [2010-12-12; 14,323 x]
09:04:55 Anonymný e-mail vysvetľuje pozadie primátorovej piruety ohľadom hazardu... [2020-11-17; 3,085 x]
09:04:31 Pred 20 rokmi zomrel šuriansky rodák Dr. Emil Vidra [2012-06-30; 4,739 x]
09:02:56 Ako to vidím ja: Musí mesto dvíhať dane? Nebolo by lepšie šetriť a začať od seba? [2023-11-29; 1,702 x]
09:00:36 Zoznam konfiškátov v okrese Nové Zámky v období od 25. októbra 1945 do 31. mája 1947 [2023-12-31; 506 x]
08:59:02 Tajomstvo prázdnej budovy býv. Hypernovy v Nových Zámkoch [2021-05-22; 2,880 x]
08:57:28 Ako sa podnikalo za socializmu. Neobyčajný príbeh Františka Čubu a Agrokombinátu JZD Slušovice... [2024-01-06; 559 x]
08:56:40 Nové Zámky v radostnom očakávaní klobáskového festivalu... [2013-10-08; 2,442 x]
08:56:37 Čudní Mikuláši. Primátor s posl. Borbélyom rozpredávajú hnuteľný majetok Hotela Korzo potajomky... [2020-12-27; 2,835 x]
08:55:50 A nagysurányi és érsekújvári ún. partizán-pogromok 1946 augusztusában [2024-01-25; 266 x]
08:55:14 Megemlékezés a Párkányi Csata 330. évfordulójáról Párkányban 2013.10.19 14.00 órakor a Római katolik... [2013-10-16; 2,816 x]
08:52:28 Publikácie Inštitútu slavistiky Ruskej akadémie vied [2019-03-31; 2,570 x]
08:52:06 A hét könyve / Kniha týždňa: László Péter, Fehérlaposok (Určení k vyhnaniu) 2005 [2018-07-19; 7,201 x]
08:50:51 Štb v Nových Zámkoch v rokoch 1980-1990 [2024-02-21; 526 x]
08:49:47 Novozámocká samospráva a čierne stavby II. [2024-01-02; 623 x]
08:48:34 Trafiku nechcel a ostatným trafikantom zbytočne strpčoval život. Primátor včera odvolával posl. Balo... [2023-06-28; 2,220 x]
08:46:42 Privatizačný príbeh komárňanských lodeníc / A komáromi hajógyár privatizációjának története... [2023-12-15; 834 x]
08:46:18 Egy csésze kávé Jankai Béla előadóművésszel, zeneszerzővel [2013-09-01; 8,104 x]
08:44:30 Konkurzy a bankroty v Nových Zámkoch [2022-10-08; 1,185 x]
08:42:53 Dom za cenu panelákového bytu? [2023-11-30; 810 x]
08:41:10 Korupčná kauza z éry socializmu a jej súvislosti: Prípad Babinský [2023-12-25; 849 x]
08:40:12 Nyitravármegye nemes családai / Šľachtické rody Nitrianskej stolice [2011-02-19; 40,431 x]
08:39:52 Egy csésze kávé: Szász Kittivel, a világ legjobb női labdazsonglőrjével, világbajnokkal [2013-11-22; 3,488 x]
08:38:17 Nové Zámky pred 30-mi rokmi / Érsekújvár 30 évvel ezelőtt [2014-04-02; 5,040 x]
08:37:16 Zatrpknutí bojovníci: Ján Čarnogurský [2023-12-21; 806 x]
08:34:55 História sporu o Vodné dielo Gabčíkovo – Nagymaros / A bős-nagymarosi vízlépcsővel kapcsolatos vita ... [2024-01-01; 343 x]
08:33:17 Angyel Miklós: Udvard nevezetességei (1994) [2013-10-20; 4,566 x]
08:31:21 Nebojte sa p. Učeň, všetko bude OK! Terapeutické video z ordinácie doktora Kleina [2022-09-30; 2,905 x]
08:30:19 Niekomu sánkovačka na umelom snehu a niekomu voda v dome po kolená. O. Klein rozdával darčeky [2024-01-11; 1,006 x]
08:29:52 Aktuálny vývoj v oblasti trafík (aktualizované) [2024-02-08; 699 x]
08:29:09 V čom je význam novozámockých protestov? [2024-01-27; 393 x]
08:26:42 Ani Novozámčanom to nie je jedno [2024-01-18; 679 x]
08:25:10 Ako rýchlo devalvuje cena Pro Urbe? [2020-09-16; 3,412 x]
08:23:39 Do 200 ľudí na treťom novozámockom protestnom zhromaždení [2024-02-01; 548 x]
08:22:06 Címlaplány - Szeredy (Sztredová) Krisztina énekművész, szoprán operaénekes [2022-10-14; 2,223 x]
08:21:56 Pred 70-mi rokmi bola podpísaná Dohoda o výmene obyvateľstva medzi Československom a Maďarskom [2016-02-27; 8,351 x]
08:07:49 Megújult a tardoskeddi tájház [2010-08-31; 2,956 x]
08:02:02 Analýza nákupov novozámockej samosprávy v roku 2023 [2024-01-03; 935 x]
07:58:07 Zoznam rodín presídlených z Maďarska do Nových Zámkov v r. 1947 / Magyarországról az 1947. év folya... [2012-11-18; 9,126 x]
07:44:25 Egy csésze kávé Juhász Katalin íróval, költővel, szerkesztővel [2014-10-30; 3,070 x]
07:14:23 Nagymagyar: szent Rita ünnepe [2020-06-07; 1,700 x]
07:10:39 ÉRSEKÚJVÁR Készülj fel... 2023. nov. 17-én jön a NAGY MAGYAR RETRO PARTY! [2023-10-16; 1,443 x]
07:09:00 Dôstojný priebeh pietnej spomienky na zavraždného novinára a jeho snúbenicu [2024-02-22; 350 x]
07:00:40 Tezcan: "Prečo ste 110.000 Turkom udelili občianstvo?" [2010-12-08; 4,721 x]

The index.php: SIZE[b]: 29,969 MODIFIED: 2024.01.09 22:06:48.MD5: a96b9c14c093fe1384de07847e3e01bc STATUS: FALSE  This window is : x