Úvod / Nyitóoldal
   
 
Oto Psenak  24-01-25   1,380  
0
Viac ako 150 ľudí prišlo dnes na Hlavné námestie protestovať proti deštrukcii protikorupčných inštitúcií a demontáži právneho štátu. Na akcii zvolanej Jozefom Pirohárom a Tamásom Patakim vládla pohoda a súčasne prekvapenie nad hojnou účasťou. Odzneli dva krátke prejavy s kritikou legislatívnych zmien presadzovaných vládnou koalíciou a nejapných vyjadrení ministerky kultúry a následne tretí v maďarčine ktorý nižšie uvádzame.   Pred týždňom...


...a dnes.
 
Po ukončení mítingu sa účastníci bavili v hlúčkoch. Prebiehal i určitý medzigeneračný dialóg, dvaja agilní dôchodcovia sa snažili presvedčiť mladšie ročníky že sme stále okupovanou krajinou len Rusov vystriedali Američania. Aj vojnu na Ukrajine spôsobili USA rozširovaním svojich základní. Novozámockí seniori majú dobrý prehľad o dianí vo svete. Majú starostlivo pripravené argumenty a dobre sa pamätajú na bombardovanie Juhoslávie i útok na Irak. Pravda na vylodenie v Normandii zabudli... Veríme že prídu aj nabudúce a dialóg bude môcť pokračovať...

A teraz už sľúbený preslov Tamása Patakiho:
Vážení spoluobčania, ďakujem vám, že ste prišli. Ak dovolíte, rád by som povedal pár slov vo svojom materinskom jazyku, maďarčine...

 

Kedves Polgártársaim!
Köszönöm, hogy eljöttek és élnek demokratikus jogukkal, hogy kifejezzék nemtetszésüket. A teljesség igénye nélkül én is megfogalmaztam pár gondolatot, aggályt, ami a kormány lépései kapcsán felmerült bennem.

A büntető törvénykönyv ilyen szintű átalakítása, a gyorsított jogalkotási eljárás, a tárcaközi észrevételek, a szakmai és nyilvánosak viták figyelmen kívül hagyása aggodalommal töltenek el. Elfogadom, lehetnek szakmai érvek a speciális főügyészség átalakítása mellett, ez nem feltétlenül kell, hogy a demokrácia végét jelentse. Azonban teljesen nonszensznek tűnik, hogy társadalmunk rákfenéjének („pliaga”), a korrupciónak enyhítsük a büntetését. Az Európai Bizottság is aggodalmát fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy a javasolt változtatások aláássák a korrupció elleni küzdelmet. Ennek ignorálása nem valamiféle szuverenizmus, hanem szembe megy az ország érdekivel: az úniós adófizetők is jogosan gyanakodhatnak az illiberalis szomszéd által kialakult tapasztalatok miatt. A természetet, országunk kincseit védeni kell, nem pedig csökkenteni a büntetést, amelyet a környezet ellen tett bűncselekmények után kaphatnak az elkövetők.
A politikusok nem nagyurak, nemesek, akik bármit megtehetnek. Ők a mi adónkból fizetett köztisztviselők. A polgárok, a diákok, sőt az ellenzék által feltett kérdésekre válaszoljanak, a jogos kritikák mentén pedig finomítsanak a terveiken. Az ignorálás tovább fokozza a társadalmi bizalmatlanságot és polarizációt, amely senkinek sem jó.

Kedves magyarok, mi is kisebbség vagyunk. A múlt heti tüntetés után a facebook posztom alatt megkaptam egy magyar trollprofiltól, hogy sátánista szabadkőműves vagyok, mert szerinte a „patrióta szlovákokat” kell támogatni, amilyen Fico is.

Attól, hogy most a politikai széljárás alapján némelyek védelmi státuszban érzik magukat, nem jelenti azt, hogy szélirány megváltozásával ne kerülnénk ismét sorra. Lehet, hogy a kultúrharc vagy valamiféle háttéralkuk miatt közelebb érzik magukhoz a jelenlegi kormányfőt, azonban ami Ficot illeti érdemes felidéznünk Sólyom László kitiltását, Malina Hedvig ügyét, a dunaszerdahelyi szurkolóverést, a nyelvtörvényt vagy a kettősállampolgársági törvényt. Emlékszem még más „patrióta“ szlovákok kapcsán a Kossuth-szobor leköpködésére is. Sőt.. gyerekként a „patrióta” szlovákok vertek meg magyarságom miatt és küldtek a Duna mögé. Nincs az a fauszti alku, amiért a magyar kisebbségnek megérje bármilyen formában támogatni a jogállam leépítését.

És ennek kapcsán érdemes a kulturalis miniszterre is kitérni. Simkovicová – kulturális miniszter ámokfutása a magyar kisebbséget is már kóstolgatta. Azt találta mondani, hogy a szlovákiai kultúra csak szlovák lehet, sőt a kisebbségeket támogató kulturális alap megszüntetése is terítékre került. A Kulturális Minisztérium facebook oldala múlt héten érvelési hibát használva, kérdés mögé bújtatva uszított egy kisebbség ellen.
Szlovákia kultúrája sokszínű, ahogy a társadalmunk is. A többség mellett többek között magyarok, romák, csehek, ruszinok, vietnámiak is alkotják, akik közül sokan párhuzamosan az LMBT közösséghez is tartoznak. Utóbbiak nem valamiféle brüsszeli ideológiai, hanem köztünk élő húsvér emberek. Magyarok is.
Ugyanazt az adót fizetik és ugyanúgy az ország kultúrájának részei. A magyar kultúra is üldözött, „rossz kultúra” legyen, hogy oldódjon a disszonancia? A Tiltott, Tűrt, Támogatott kultúrát már meghaladta a régiónk. Ne hagyjuk, hogy megosszanak minket, kisebbségként álljunk ki a kisebbségekért, ahogy fordított esetben mi is elvárnánk ugyanezt.

Nagy valószínűséggel nem először leszünk kénytelenek összegyűlni, és van rá esély, hogy legtöbbször eredménytelenül. De az, hogy ma itt vagyunk, tiltakozásunk eme formája, még demokratikus jogunk, és valahol kötelességünk is. Mindent meg kell tennünk a jogállam, a független sajtó és a civil szektor védelme érdekében.

Ešte raz vám ďakujem, že ste prišli. Na záver budem citovať Viktora Orbána z roku 2002, keď ešte nebol illiberálnym demokratom: Je nás veľa, ale stále nie dosť. - Sokan vagyunk, de még mindig nem vagyunk elegen. Köszönöm, hogy eljöttek!  Uvidíme sa nabudúce!

 

 

Vážení spoluobčania!

Ďakujem, že ste prišli a využili svoje demokratické právo vyjadriť nespokojnosť. Bez snahy obsiahnuť všetky problémy sa chcem s vami podeliť o niekoľko myšlienok a obáv, ktoré mám z konania vlády.
Znepokojuje ma reforma trestného zákona v zrýchlenom legislatívnom konaní bez akejkoľvek odbornej a verejnej diskusie. Možno existujú nejaké dôvody na úpravu fungovania špeciálnej prokuratúry a môžu tam byť aj odborné argumenty a nemusí to nutne znamenať koniec demokracie. Ale je úplný nezmysel znižovať tresty za korupciu, ktorá je rakovinou  ("pliagou" - také pekné slovenské slovo som sa nedávno naučil) našej spoločnosti. Aj Európska komisia vyjadrila obavy, že navrhované zmeny by oslabili boj proti korupcii. Ignorovanie hlasov z Bruselu nie je je znakom suverenity, ale ide proti záujmom krajiny: daňoví poplatníci v EÚ sú prirodzene podozrievaví potom čo videli u nášho neliberálneho suseda. Príroda je bohatstvo našej krajiny, ktorú treba chrániť a nie znižovať tresty pre páchateľov trestných činov proti životnému prostrediu.
Politici nie sú vrchnosť a šlachta, ktorí môžu všetko. Sú to štátni úradníci platení z našich daní. Majú odpovedať na otázky verejnosti, študentov, dokonca aj opozície a na základe vznesenej kritiky majúi korigovať svoje plány. Ignoráciou ešte viac zvyšujú spoločenskú nedôveru a polarizáciu, čo nie je dobré pre nikoho.
Milí Maďari, aj my sme menšina. Po minulotýždňovom proteste som na Facebooku dostal príspevok od maďarského trolla, ktorý sa vyjadril že som satanistický slobodomurár. On si myslí že by sme mali podporovať "vlasteneckých" Slovákov, ako je Robert Fico.

To, že teraz fúka pre nich priaznivý vietor a niektorí menšinoví maďarskí politici môžu mať pocit, že majú  nad sebou ochrannú ruku ešte neznamená, že pri ďalšej zmene smeru vetra nás zasa nepostavia do laty. Možno sa cítia bližšie k súčasnému premiérovi kvôli prebiehajúcemu kultúrnej vojne alebo vďaka nejakej zákulisnej dohode, ale pokiaľ ide o Fica, nech si spomenú na prekazenie návštevy prezidenta Lászlóa Sólyoma, na prípad Hedvigy Malinovej, na bitku fanúšikov Dunajskej Stredy, jazykový zákon či zákon o dvojakom občianstve. Spomínam si aj na pľuvance na Kossuthovu sochu zo strany "slovenských vlastencov" či na bitku ktorú som ako dieťa od týchto vlastencov dostal kvôli maďarčine spolu s dobrou radou pobrať sa za Dunaj. Neexistuje žiadny dôvod a nemôže existovať žiadna faustovská dohoda, pre ktorú by sa maďarskej menšine oplatilo podporovať demontáž právneho štátu v akejkoľvek podobe.

A v tejto súvislosti stojí za to spomenúť ministerku kultúry Šimkovičovú - jej besnenie už ochutnala aj maďarská menšina. Prišla s originálnou tézou o tom, že kultúra na Slovensku môže byť len slovenskojazyčná a uvažuje o zrušení fondu na podporu kultúry menšín. Minulý týždeň na facebookovej stránke ministerstva kultúry položila rétorickú otázku, ktorej pokrivená logika je priamym štvaním proti jednej z menšín.
Slovenská kultúra je rozmanitá, rovnako ako naša spoločnosť. Menšiny tvoria Maďari, Rómovia, Česi, Rusíni, Vietnamci a ďalší, z ktorých niektorí sú menšinami i kvôli príslušnosti k LGBT komunite. Sú to ľudia z mäsa a kostí, to nie je ideologický konštrukt vnútený Bruselom, ale ľudia žijúci medzi nami. Maďari rovnako ako Slováci. Platia rovnaké dane a sú rovnakou súčasťou kultúry krajiny.

Mala by byť rovnako aj maďarská kultúra prenasledovanou, "závadnou kultúrou", aby nespôsobavala nesúzvuk? Delenie kultúry na zakázanú, trpenú a podporovanú patrí v našom regióne minulosti. Nerozdeľujme sa, buďme solidáni s menšinami, lebo to isté očakávame aj my sami.

S najväčšou pravdepodobnosťou to nie je naposledy, čo sme sa tu zhromaždili a je je pravdepodobné, že väčšinou to bude bezvýsledne. Ale to, že sme tu dnes a touto formou protestujeme, je uplatnením našeho demokratického práva, ale v istom zmysle aj našou povinnosťou. Musíme urobiť všetko pre to, aby sme bránili právny štát, nezávislú tlač a občiansky sektor.

Ešte raz vám ďakujem, že ste prišli. Na záver budem citovať Viktora Orbána z roku 2002, keď bol ešte liberálom: Sme mnohí, ale stále nás nie je dosť! Ďakujem, že ste prišli. Uvidíme sa nabudúce!
 

 

Prečítajte si tiež:

2024-01-18 Ani Novozámčanom to nie je jedno
2023-02-23 Mierový pochod aj v Nových Zámkoch
2015-03-23 150 ľudí na mítinu proti Zúgovu. Zatiaľ to nevieme robiť, ale učíme sa....
 
 
 

Posledné čítané / Legutóbb olvasott / Last seen:
14:00:20 Dnes na námestí v Nových Zámkoch už viac ako 150 ľudí [2024-01-25; 1,380 x]
14:00:14 Ako sa nehádzať zbytočne pod bager (časť prvá) [2022-03-16; 2,007 x]
13:58:03 Prejavy na podporu RTVS a slobody slova na 5. protestnom zhromaždení v Nových Zámkoch [2024-03-21; 913 x]
13:57:43 Čo vytiahol kúzelník z klobúka - návrh rozpočtu mesta na r. 2018 [2017-12-05; 4,199 x]
13:57:36 Kauza opatrovateľského centra na Andovskej: Spýtali sme sa umelej inteligencie čo si myslí o priebeh... [2024-07-13; 254 x]
13:55:13 Chýbajúce kamienky v mozaike kauzy Pokazenej dražby Holotovho domu III. [2022-06-19; 949 x]
13:54:23 Plán hospodárskeho a sociálneho rozvoja nášho mesta je nám zrejme ukradnutý, alebo takto to vidím ja... [2015-11-04; 10,159 x]
13:53:07 Za 3 roky využilo osobný bankrot 433 Novozámčanov [2020-06-07; 3,589 x]
13:52:28 Z histórie priemyselných a poľnohospodárskych podnikov novozámockého okresu I. Elektrosvit / Az érse... [2013-06-09; 6,703 x]
13:51:36 Posledné zastupiteľstvo, síce bez sĺz ale s vybičovanými emóciami... [2018-09-06; 3,010 x]
13:50:44 Hlavnému kontrolórovi sa kauzu mestskej skládky nepodarilo zamiesť pod koberec... [2023-03-06; 1,440 x]
13:50:01 Lukratívny byt s terasou, ktorý viceprimátor vehementne zapieral, sa konečne priznal k svojmu majite... [2019-06-12; 4,850 x]
13:48:24 Krátka správa o krátkej pamäti. Zastupiteľstvo rokovalo viac ako dve hodiny, budúcnosť hotela je via... [2020-05-29; 3,209 x]
13:46:46 Zatrpknutí bojovníci. Prípad Juraja Draxlera [2022-04-27; 3,310 x]
13:46:23 Obyvatelia Jeruzalemskej a Pažitnej sú v strehu...  [2022-01-30; 1,706 x]
13:45:55 Z histórie priemyselných a poľnohospodárskych podnikov novozámockého okresu V. Konzerváreň Nové Zámk... [2014-01-22; 6,257 x]
13:45:42 Anatómia jedného podvodu časť 4. [2022-10-05; 1,966 x]
13:45:02 Radnica slušne zarába na mizérii, ktorú spôsobuje neriešením parkovania v meste. Teraz dokonca vysvi... [2019-05-24; 3,324 x]
13:44:05 Index daňovej spoľahlivosti novozámockých firiem a živnostníkov [2023-06-04; 3,291 x]
13:41:33 Ako primátor so svojim krúžkom rozhodli o predaji dôležitej mestskej parcely, znemožnili výstavbu op... [2024-07-06; 993 x]
13:38:21 Podporuje primátor gambling? [2019-09-18; 2,960 x]
13:38:12 Demokracia na Novozámocký spôsob, alebo ako to vidím ja... [2015-12-15; 3,720 x]
13:37:24 Cimlaplány: Vigmann Bernadett, a Miss Universe Hungary 2016-os szépségverseny résztvevője [2023-07-03; 1,546 x]
13:37:24 "Ja som za západonemecké marky nekupoval svojej žene nohavičky..." Z polemiky režimových a disident... [2013-07-12; 4,984 x]
13:36:31 Riaditeľ Novovitalu si z peňazí daňových poplatníkov kúpil teréniak ako sa patrí... [2019-06-28; 3,707 x]
13:34:48 A (cseh)szlovákiai magyarok lexikona Csehszlovákia megalakulásától napjainkig (2014) / Lexikón Maďar... [2014-11-28; 12,132 x]
13:34:38 Hviezdy a outsideri, alebo: Školské rady len pre lojálnych? [2019-08-14; 2,203 x]
13:34:29 Primátor O. Klein tretí mesiac monitoruje situáciu a hľadá riešenia... [2023-08-28; 1,247 x]
13:34:06 Čo za čudo? Klaster regionálneho rozvoja - západné Slovensko [2018-08-05; 2,792 x]
13:33:45 Kostlivec v skrini zahrkotal - skončí mesto hru na schovávačku s dražiteľmi Holotovho domu? [2017-12-08; 5,137 x]
13:32:56 História sporu o Vodné dielo Gabčíkovo – Nagymaros / A bős-nagymarosi vízlépcsővel kapcsolatos vita ... [2024-01-01; 499 x]
13:31:33 A hét könyve: A gazdaság története a régióban / Hospodárstvo v dejinách regiónu (Šaľa 2021)... [2023-09-22; 976 x]
13:31:18 Konkurzy a bankroty v Nových Zámkoch [2022-10-08; 1,246 x]
13:30:24 Krátka správa zo zastupiteľstva konaného 8. septembra 2021 [2021-09-10; 2,621 x]
13:29:24 Podivný výpredaj mestských pozemkov pokračuje... ako to vidím ja [2017-04-01; 5,723 x]
13:29:05 Cesta konopí. Výstava v Múzeu Jána Thaina v Nových Zámkoch [2024-05-26; 391 x]
13:29:05 Egy csésze kávé dr. Csabai Mátyás lemezgyűjtővel és autogramvadásszal, a Lemezbörze…plusz magazin tu... [2015-07-12; 4,969 x]
13:27:52 Nebezpečné barbarstvo, alebo Pozor na aktivistov! Ani sa nenazdáte a spília vám stromček-dva...... [2019-04-01; 3,040 x]
13:25:50 V čom je význam novozámockých protestov? [2024-01-27; 564 x]
13:23:03 Magyarnak lenni a nagyvilágban: Sávolt Karolina, a 12-éves autodidakta képzőművész [2023-04-02; 4,314 x]
13:22:45 Ako sa vyvliecť zo slučky menom Brantner, alebo takto to vidím ja... [2015-10-16; 3,546 x]
13:21:34 Vnútroblok sídliska Bašty sa revitalizovať nebude. Prednostkino vysvetlenie: vzhľadom k tomu že konč... [2024-01-22; 1,177 x]
13:21:17 Občianska iniciatíva sa snaží zachrániť pre mesto Holotov dom. Voči kšeftárom však nemajú veľkú šanc... [2023-09-24; 1,595 x]
13:20:58 Ohňostroj nebude? [2018-10-27; 2,188 x]
13:20:03 Nové Zámky po prvom týždni v karanténe. Ako to vidím ja [2020-03-21; 2,421 x]
13:18:43 Nyitravármegye nemes családai / Šľachtické rody Nitrianskej stolice [2011-02-19; 40,979 x]
13:07:00 Kandidáti z Nových Zámkov v predčasných parlamentných voľbách 2023 (aktualizované) [2023-09-03; 2,068 x]
13:00:37 Kniha týždňa / A hét könyve: Szabó Imrich, Tisícročná história rodu grófov Károlyi de Nagykároly (20... [2014-03-20; 7,825 x]
12:56:39 Prehľad pohrebných obradov v Nových Zámkoch / Temetési szertartások Érsekújvárban [2013-09-07; 19,948 x]
12:48:20 Korupčná kauza z éry socializmu a jej súvislosti: Prípad Babinský [2023-12-25; 1,480 x]

The index.php: SIZE[b]: 29,969 MODIFIED: 2024.01.09 22:06:48.MD5: a96b9c14c093fe1384de07847e3e01bc STATUS: FALSE  This window is : x