Halászi egyházközség előző temploma szintén Szent Márton tiszteletére épült 1494-ben. Ez a templom a mai plébánia területén állt, mely akkoriban a község legmagasabb pontja volt. Ezekből az időkből maradt fenn egy 14.-15.sz.-i ostyatartó kehely, amelyet a Győri Egyházmegye levéltárában őriznek. 1529-ben a falu mellett elterülő Mosonmagyaróvárt megostromolták a törökök, így jelentősen megcsappant a halászi lakosok száma. Ezt az osztrák fennhatóság betelepítéssel próbálta orvosolni a vallási etnikum figyelembe vétele nélkül. Így a protestáns hit uralkodott Halásziban is.
1616-tól a templom református, 1635-től 1649-ig pedig püspöki székhellyé vált. Püspöke Samarjai János református püspök (1585-1652) volt, aki iskolát is működtetett a faluban. A Habsburg-ellenreformációval a község a 17.sz.végétől visszatért a katolikus hitre, és kérvényezte egy nagyobb templom építését, melyet Mária Krisztina, Mária Terézia lánya adományozott a falunak. A munkálatok 1775 és 1777 között zajlottak. 1777.november 11-én szentelték fel a templomot szent Márton tiszteletére. Az újbarokk templom első plébánosa Farkas József volt. A templom mostani formáját Szalai Lajos atya idejében nyerte el. 39 méter magasságával Szigetköz legmagasabb temploma.
Szalai Lajos atya 2003-ban került a plébánia élére. Nagy fellendülést hozott rövid idő utáni ott működése alatt; az egyházközség híveit táplálta lelki eledellel, buzdította, igazi pásztora volt a nyájának. Emellett még Püski, Kisbodak és Dunaremete fíliákat is ellátta.
Július 28-án, vasárnap este hat óra után kezdődött az ünnepi szentmise, melyre teljesen megtelt a templom; sok-sok fiatal, kiskorú, csemete jelen volt szüleivel. Kilencen vettek részt a ministránsi szolgálatban. Máthé Bálint ifjú kántor növendék, Bécsben előadóművész hallgató tette orgonajátékával még színesebbé az ünnepi estet.
Lajos atya szentbeszédében a szentleckében elhangzottakra utalt, amit a lektor hölgy olvasott fel Szent Pál apostolnak az efezusiakhoz írt leveléből.
„Kérlek benneteket, én, aki fogoly vagyok az Úrban, hogy éljetek méltón ahhoz a hivatáshoz, amelyet kaptatok; teljes alázatban, szelídségben és türelemben. Viseljétek el egymást szeretettel.“
Ahogy elmondta Lajos plébános úr, jómaga is leendő működési helyére ilyen elhatározással, elköteleződéssel, ennek tudatában indul. A béke kötelékével törekedve a lelki egység fenntartására.
Hálát adtak a hívek a Mindenhatónak az elmúlt 21 év kegyelmeiért, kérve a Boldogságos Szűz Mária és Szent Márton püspök közbenjárását, hogy az Úr áldja meg szeretett Lajos plébánosuk további lelkipásztori szolgálatát.
Lajos atya 21 Halásziban és fíliáiban töltött esztendeje alatt, mint elmondta, 678 újszülöttet és fiatal felnőttet keresztelt; 180 felnőttet esketett; 601 személyt temetett.
A búcsúi szentmise végéhez közeledve az egyházközség nevében a fiatal lektor hölgy búcsúzott Lajos atyától a következő „Legyen áldás az úton...“ kezdetű áldással:
„Legyen áldás az úton, amit ma kezdesz el! / Legyen veled Isten, kérjük, kísérjen el! / Kérjük oltalmazzon meg és adjon néked erőt! / Utadon vezessen, formáljon, szeressen, legyen a te őriződ!
Legyen áldás az úton, amit ma kezdesz el! / Tegye jóvá az Isten, amit te rontasz el! / Kérjük, lénye ragyogja lábad elé a fényt! / Lásd meg, hogy utadon isteni oltalom vigyáz rád, és szeretve félt!
Legyen áldás az úton, amit ma kezdesz el! / Legyen erőd és türelmed, ha szenvedni kell! / Legyen erőd szeretni, utolsó lenni, ha kell! /Szívesen szolgálni, hálával áldozni, Jézusra mutatni fel!
Legyen áldás az úton, amit ma kezdesz el! / Öröm kísérjen végig, amíg úton leszel! / Legyen boldog életed, és mindig az Övé! / Szívünkből szeretünk, imában kísérnünk életed célja felé!“
Augusztus elsejével Veres András megyéspüspök személyi változásokat illető elrendelése alapján Szalai Lajos atyát Nagylózs plébánosává nevezte ki. Emellett Pereszteg, Pinnye és Sopronszécseny lelkipásztori ellátásával bízta meg. Adjon sok erőt, egészséget Lajos atyának a további lelkipásztori munkájához a Mindenható, a Boldogságos Szűzanya és az őrzőangyalok.