Družstvo sa preorientovalo na spracovanie ovčej vlny a už pod menom PLETATEX začalo malosériovú výrobu pleteného ošatenia pre domáci trh. Od roku 1959 sa zvyšoval objem strojovej výroby, čo viedlo k rozšíreniu sortimentu výrobkov aj nárastu počtu pracovníkov.
V roku 1961 sa v rámci integračného procesu zlúčili družstvá BYTEX, PLETATEX a Pletiarske družstvo Kolárovo, čím vzniklo väčšie družstvo pod názvom Ľudové výrobné družstvo PLETATEX. Nová organizácia s členskou základňou 320 osôb rozšírila výrobu o kelimové koberce, športové, rybárske a poľovnícke siete. Pritom neustále hľadalo nové smery vývoja a v roku 1963 zaviedlo nový výrobný program zameraný na spracovanie plastov. Tento krok súvisel s výstavbou závodu Plastika Nitra, ktorý zabezpečil potrebné materiálové vstupy. Pracovníci sa zaškoľovali v závode Technoplast v Chropyni, ktorý pomáhal družstvu aj so zabezpečením strojového zariadenia a výrobných plánov.
V druhej polovici 60. rokov nastal prudký rozvoj zákazkovej výroby pleteného ošatenia, pričom sa otvorili nové prevádzky v mestách Nové Zámky, Levice, Šurany a Štúrovo. Tento vývoj zabezpečil stabilné pracovné miesta pre domácich pracovníkov a rozšíril výrobu aj o kelimové koberce, siete a plastové výrobky. Rast družstva však obmedzovala skutočnosť, že jednotlivé výrobné prevádzky boli rozptýlené po celých Nových Zámkoch v zastaraných a často nevyhovujúcich priestoroch, čo znemožňovalo zvyšovanie efektivity. Aby sa vytvorilo vhodné pracovné prostredie a podporil rast družstva, predstavenstvo v roku 1966 rozhodlo o výstavbe centrálneho závodu v Nových Zámkoch. Výstavba trvala tri roky a vyžiadala si náklady vo výške 14 miliónov Kčs, pričom nový závod bol uvedený do prevádzky koncom roku 1968.
9. marca 1966 si podnik zmenil názov z Pletatex ľudové družstvo Nové Zámky na Pletatex výborné družstvo Nové Zámky
.
Centralizácia výroby v novom závode umožnila družstvu sústrediť sa na zlepšenie riadenia, modernizáciu strojového parku a riešenie kľúčových ekonomických otázok. Nové pracovné podmienky priniesli vynikajúce výsledky. Postupom času družstvo tiež zlepšilo sociálnu starostlivosť o pracovníkov, vrátane zlepšenia šatní, umyvární, zdravotníckych zariadení a klimatizácie výrobných priestorov. Zakúpili rekreačnú chatu, aby členom družstva a ich rodinám poskytli možnosti na oddych. Fyzicky náročné práce, najmä v oblasti výroby kobercov, boli postupne eliminované.
Nová budova Pletatexu v r. 1979
.. a dnes
Nežná revolúcia zastihla podnik v podobnom stave ako celý (česko)slovenský priemysel. Podniky disponovali nehnuteľnosťami, ktoré zakladali pri čerpaní úverov a snažili sa sanovať neefektívnu výrobu. Ich produkcia neobstála v zahraničnej konkurencii a záležalo na šikovnosti manažmentu podniku akým spôsobom sa s novou situáciou vyrovná, resp. či sa mu podarí sprivatizovať vlastný podnik.
Pôvodné predstavenstvo Pletatexu v.d. Nové Zámky (Ján Ondrušek - predseda, Štefan Szekán, Alžbeta Segényiová, Mária Hralová, Mojmír Brázdil, Marta Kolárová, František Halas) bolo zapísané v obchodnom registri až do 3. mája 2017, keď došlo k dobrovoľnému výmazu spoločnosti z obchodného registra.
31. 12. 1990 vznikla samostatná firma Pletatex, družstvo Nové Zámky
17.09.1998 vznikla firma
T.P. TRADE, spol. s r.o. s obdobnou činnosťou podnikania, pričom jej manažment sa sčasti prekrýval s manažmentom Pletatex družstva Nové Zámky. V súčasnosti je firma 3/4 vlastníkom areálu býv. Pletatexu na Výpalisku, ktoré získalo na základe Zmluvy o zabezpečení záväzku zo dňa 19.12.2005.
19.12.2008 vznikla firma Arc International s.r.o. ktorá prenajíma obchodné priestory na prízemí budovy býv. Pletatexu na Výpalisku a ktorej konateľ je 1/4 vlastníkom areálu na základe kúpnej zmluvy zo dňa 22.9.2010. Podľa našich informácií je synovcom štatutára T.P.Trade, ktorý je súčasne členom predstavenstva Pletatex, družstva Nové Zámky.
O neľahkom prechode na trhové hospodárstvo nech svedčia články z dobovej tlače:
Výrobné družstevníctvo časopis Ústredného sväzu výrobných družstiev 19.04.1991
Výrobné družstevníctvo časopis Ústredného sväzu výrobných družstiev 19.05.1995
Výrobné družstevníctvo časopis Ústredného sväzu výrobných družstiev 08.01.1999
Výrobné družstevníctvo časopis Ústredného sväzu výrobných družstiev 3.08.2001
Výrobné družstevníctvo časopis Ústredného sväzu výrobných družstiev 1/2009
Prečítajte si tiež:
2023-09-20
Budova VUNARU má 40 rokov...
2016-11-22
Z histórie priemyselných a poľnohospodárskych podnikov novozámockého okresu VII. Novofruct
2015-02-04
Z histórie priemyselných a poľnohospodárskych podnikov novozámockého okresu VI. Mliekospol a.s. (Milex Nové Zámky)
2014-02-02
Článok z r. 1983 o problémoch pri zvyšovaní výroby v novozámockých konzervárňach
2014-01-22
Z histórie priemyselných a poľnohospodárskych podnikov novozámockého okresu V. Konzerváreň Nové Zámky (Slovlik n. p.)
22013-09-08
Z histórie priemyselných a poľnohospodárskych podnikov novozámockého okresu IV. Šuriansky cukrovar
2013-06-24
Z histórie priemyselných a poľnohospodárskych podnikov novozámockého okresu III. JCP Štúrovo
2013-06-11
Z histórie priemyselných a poľnohospodárskych podnikov novozámockého okresu II. Elitex Šurany
2013-06-09
Z histórie priemyselných a poľnohospodárskych podnikov novozámockého okresu I. Elektrosvit