Úvod / Nyitóoldal
   
 
Admin  10-09-06   7,638  
0
Na mieste bývalých sovietskych kasární a neskôr mestského trhoviska, na jednej z najlepších  parciel donedávna vo vlastníctve mesta, nezadržateľne rastie obludná stavba garážovitého typu - obchodný dom Lidl.
Na tomto mieste sa už desaťročia stretávali ďalekosiahajúce ambície s krutou realitou nedostatočných zdrojov na ich realizáciu. Stretávali sa tu smelé vízie a tristné výsledky.

 

Keď začiatkom 90-tych rokov navštívil Nové Zámky George Soros a prehliadol si objekt býv. jazdeckých kasární s úmyslom zriadiť tam kultúrne a vzdelávacie centrum, dostalo sa mu od vtedajšieho vedenia mesta odmietnutia, vraj mesto má s objektom oveľa ambicióznejšie plány. Plány sa síce nenaplnili a objekt jazdeckých kasární - medzičasom vyhlásený za kultúrnu pamiatku - chátra dodnes, za uplynulé desaťročia však v jeho susedstve vyrástlo rušné trhovisko, množstvo obchodov, stánkov. Nebolo to síce žiadne nóbl miesto, s ktorým by sa mohlo mesto chváliť, pulzoval tu však život, premlelo sa tu denne množstvo obyvateľov z okolitých sídlisk  a v neposlednom rade si tu zarábala na živobytie stovka ľudí.
Všetci sme si mysleli, že už to môže byť iba lepšie a možno si to dokonca mysleli i otcovia mesta, ktorí rozhodli o  prestavbe areálu bývalých kasární na "multifunkčné centrum občianskej vybavenosti". Plány boli opäť nesmierne ambiciózne - v priestore pod Kalváriou mal byť postavený hotel a wellnes-centrum, na mieste predajných stánkov malo stáť zábavno-nákupné centrum a ihrisko. Vo vynovenej jazdiarni mal vzniknúť detský zábavný park ojedinelý v regióne.  Keďže mesto okrem smelých plánov nemalo k dispozícii žiadne zdroje - predalo prostredníctvom mestského podniku Novocentrum celý areál developerovi, ktorý mal smelé plány otcov mesta realizovať. Developer areál vyprázdnil, a vyčistené stavenisko obratom predal ďalej spoločnosti Lidl.  Celý proces bol aj podľa slov niektorých mestských poslancov celkom neprehľadný a okrem prezentácie ambicióznych plánov zo strany Novocentra si nespomínajú na žiadnu ďalšiu príležitosť, keď mohli do osudu bývalých kasární akokoľvek zasiahnuť...
Dnes tu rastie obluda, ktorá síce nesľubuje žiadne spoločenské vyžitie ani zmysluplné trávenie voľného času, zato však bude pamätníkom veľkých plánov a skromných schopností našich volených zástupcov.

Na tomto mieste si azda pamätníci spomenú, ako pred ôsmymi rokmi stavba oveľa menej ambicióznej haraburdy - veľkoplošnej letnej drevenej pivárne na hlavnom námestí pred kostolom - vyvolala zemetrasenie, ktoré v konečnosm dôsledku viedlo k pádu vtedajšieho primátora mesta (podrobnejšie viď článok).   {jcomments on}
2013-10-13 20:28:41 Admin
Nevieme nič viac, než že kto to stavia:
http://watson.sk/index.php?option=com_content&view=article&id=1986
2013-10-13 19:17:46 krivanek
Teraz by ma zaujímalo čo sa zase stavia vedľa tohoto Lidla. Niekto vraví, že to bude daľšie ryžové centrum, väčšie ako Linpark. Nejak tu neviem nájsť informácie.
2011-09-29 14:49:49 peter
Nase mesto je odzrkadlenim moralnej, inteligencnej a intelektualnej urovne predstavitelov mesta. Dear red face, please stop drinking! :)
2010-10-18 22:43:42 vladimira kotruszova
Strasidelnym omylom bolo uz postavenie Billy pod Kalvariou a hrozostavby pokracuju Lidlom. Lukrativna lokalita, ktora vidinou rychleho financneho zisku, je znicena primitivnou pseudoarchitekturou s parkingom. Naviac pred zacatim ani jednej z tychto stavieb, nebol realizovany archeologicky vyskum, ktory by urcite svojimi nalezmi bol obohatil nielen muzeum a miestnu historiu. Vyjadrenia poslancov povazujem za zavadzajuce - ich kontrolna funkcia zlyhala. Iniciativne preskumanie podkladov k predaju pozemku a najma podklady k zastavaniu uzemia lahkovazne zanedbali. Jazdiaren chatra nadalej a jej pycha, unikatna a nadherna krovova konstrukcia trestuhodne degraduje. Smutne.
2010-10-16 07:24:22 yael garten
text som uz napisala zelam opat vela vela sil a uspechov dalsej tvorivej prace novozamcanom yael
2010-10-16 07:21:44 yael garten
Precitala som clanok o stavbe ktoru nik nechce veru skoda ze ten plan kulturnovdelavacieho centra sa neuskutocnil. ved tam na mieste byvalich kasarni je ohromne velky priestor ktory by sa dal perfektne vyuzit aj pre deti aj dospelym. ja zdaleka sledujem zivot v novych zamkoch a velmi si zelam aby terajsi -buduci poslanci mesta riesili tieto veci vprospech buducej generacii,aby nase mest prekvitalo a vzdy boli nan hrdi. vela uspechov
 
 

The index.php: SIZE[b]: 27,706 MODIFIED: 2021.01.22 22:13:44.MD5: f5341ba7412a090aa762cfdb4916ed98 STATUS: OK  This window is : x