Úvod / Nyitóoldal
   
 
Oto Psenak  11-02-08   2,750  
0

V prvých mesiacoch roku 1976 (v dobovom žargóne "v prvom roku 6. päťročnice") žili Nové Zámky v očakávaní radostnej udalosti - otvorenia prvého supermarketu (v dobovom žargóne "obchodného domu") Jednota na Hlavnom námestí. Stavba, ktorá trvala takmer 5 rokov bola v stredobode záujmu straníckeho vedenia nielen kvôli symbolicky a  ideologicky dôležitému termínu odovzdania, ale aj z hľadiska prestíže nového prvého tajomníka OV KSS Alberta Čubu, ktorý práve v tomto období striedal odchádzajúceho Michala Šuchu.  

Tie časy boli celkove obdobím investičného boomu v meste i jeho širšom okolí, realizovalo sa až 5 veľkých investíčných celkov:  bol čerstvo postavený areál Tesly, rozšírili sa výrobné haly Elektrosvitu kde začala výroba žirivkových svietidiel,  pred ukončením bola najväčšia konzerváreň v strednej Európe SLOVLIK, v plnom prúde boli práce na Mäsokombináte a ČSAO.  Z menších investícií je potrebné spomenúť nové výrobné priestory  Renokovu, Okresného podniku miestneho priemyslu(OPMP), Remesloslužby a čerstvo postavenú Paneláreň s kapacitou 600 bytov ročne. V Štúrove bola medzitým odovzdaná druhá etapa JCP a začala výroba flutingu (vlnovkovej lepenky určeej na obaly).
Pre obyvateľov Nových Zámkov bolo aj tak najočakávanejšou udalosťou práve otvorenie obchodného domu Jednota. V čase všeobecného nedostatku kvalitného tovaru bolo otvorenie nového obchodného domu príležitosťou dostať sa k nedostatkovému sortimentu a stranícke vedenie sa aj snažilo neostať v hanbe - na regále a do skladov novootvootváraného OD Jednota nechalo naviezť tovar za na tie časy astronomických 40 miliónov Kčs (hodnota celého objektu včítane vnútorného vybavenia bola 48 mil. Kčs). Takto o prípravách otvorenia referovali okresné noviny Naše Novosti začiatkom marca 1976:


 
 

The index.php: SIZE[b]: 27,787 MODIFIED: 2019.03.31 00:07:53.MD5: a650b108a1ba92dbbd18e8f44ecd3ee4 STATUS: OK  This window is : x