Úvod / Nyitóoldal
   
 
Oto Psenak  12-06-05   7,559  
0

Vydavateľstvo Kalligram vydalo v r. 2010 výber zo štúdií o holokauste na Slovensku od Eduarda Nižňanského.  10 prác pôvodne publikovaných v rôznych zborníkoch a časopisoch  chronologicky rekonštruuje priebeh tragédie počnúc štvavou propagandou, rasovým zákonodárstvom až po vyvezenie 3% obyvateľov krajiny do plynových komôr. Úvod ku knihe napísal Ivan Kamenec.
Eduard Nižňanský je renomovaný historik, univerzitný profesor. Podielal sa na príprave 7-zväzkového výberu dokumentov Holokaust na Slovensku vydávaného Nadáciou Martina Šimečku v r. 2001-2005 a na projekte databázy obetí holokaustu na Slovensku. E. Nižňanský je jedným z najuznávanejších autorov v uvedenej oblasti, publikuje doma i v zahraničí [1]. Cenným príspevkom E. Nižňanského sú aj analytické state o postojoch k holokaustu v rámci slovenskej historigrafie, včítane novoľudáckych autorov [2].  

Smutnou aktualitou k predstaveniu tejto knihy je, že práve 70 rokov uplynulo od deportácií židovského obyvateľstva z územia vojnového Slovenského štátu. Na jar 1942 znamenali arbitrážne hranice prechádzajúce medzi Šuranmi a Nitrou akúsi "čiaru života". V jednom z hlásení Ústredni štátnej bezpečnosti z Nitry z marca 1942 sa uvádza: "Sústreďovanie Židov pre pracovné strediská malo za následok, že mnohí zutekali do Maďarska. To bolo zapríčinené najmä tým, že medzi ľudom je všeobecný názor, že Židia budú vyvezení do Ruska a tam postrieľaní..." [3]
V Nitre, ktorú nazývali "židovskou metropolou", žila pred r. 1938 početná židovská komunita. Z asi 6000 židovských obyvateľov mesta deportovali medzi 26. marcom a 20. októbrom 1942 5.400 ľudí, ďalśích po auguste 1944. Ich majetok rozpredali na verejných dražbách, alebo rozkradli.  Po roku 1945 sa z nich nevrátilo ani desať percent. V súčasnosti žije v meste pod Zoborom zhruba 30-členná židovská komunita.
 

Arbitrážne hranice - "čiara života" pre slovenských Židov v r. 1942
 
[1] K úplnosti obrazu patrí i to, že i E. Nižňanský sa v marci 2011 zapojil do absurdnej kampane proti rehabilitácii J. Esterházyho, keď z antisemitizmu obviňovali práve jediného poslanca slovenského snemu, ktorý sa postavil proti deportáciám.  (Téme sme sa podrobnejšie venovali v článku Kto sa bojí Jánosa Esterházyho).
[2] napr. štúdia Reflexia holokaustu v slovenskej historiografii
[3] Strana 143 knihy s odkazom na publikáciu Holokaust na Slovensku 6, dok. 180

2013-09-21 08:50:04 Juraj
Pan Psenak, je dobre, ze ste priznali, ze Niznansky je naozaj renomovany historik a jeden z naujznavanejsich autorov v uvedenej oblasti.

Musite si ale cvicit pamat, lebo v inom svojom clanku tvrdite, ze jeho nazory su "absurdne", "cynicke", "obludne", dokonca ze "skresluje historicke fakty", atd.
[url]http://watson.sk/index.php?option=com_content&view=article&id=474[/url]
:lol: :lol: :lol:

P.S.: Pestujte radsej melony a na historiu sa vykaslite. Nemate na to.
P.S. 2: Vsimli ste si, ze na diele "Holokaust na Slovensku" uzko spolupracovacoval z Kamencom, ktoreho nazory ste sa vo svojich clankoch tiez snazili dehonestovat?
2012-06-10 07:08:06 Alex
Po prečítaní všetkých komentárov nechápem tomu prečo treba taký hrozný čin akým holokaust bol využívať na hru Maďarsko-Slovenskou kartou.Je to voči rodinám ktorým príbuzný zomreli v koncentračných táboroch počas druhej svetovej vojny neslušné a neetické .Je jedno či to bola Maďarská alebo Prvá Slovenská republika obe boli prisluhovačmi Nemecka počas druhej svetovej vojny.Je jedno či to bola maďarská alebo slovenská vláda obe deportovali osoby židovskej národnosti do koncentračných táborov.Hádať sa o tom kto poslal viac osôb do koncentráku je podobné ako keby sa dvaja väzni hádali ktorý z nich zavraždil viac osôb.Namiesto toho by sa malo za tieto činy ospravedlniť a skoncovať s takýmto hádaním sa lebo sa to začína prenášať do súčasného života viď letáky na slovensku po slovensky rozdávané na vystúpení Alexandrovovcov na Sihoti .Dokonca v jednom komentári znevažovať autoritu pána Langa to už je silná káva .To už nemá nič spoločné stým či niekto je historik alebo nie.
2012-06-09 15:43:32 František Daniel
Niekoľko čísiel pre zrovnanie:

-Celkovo zahynulo v nacistických koncentračných táboroch asi 5-6 miliónov Židov.

-Celkovo zahynulo v nacistických koncentračných táboroch asi 68 000 – 71 000 Židov deportovaných z územia Slovenského štátu.

-Celkovo zahynulo v nacistických koncentračných táboroch asi 30 000 Židov zo slovenských území obsadených na základe Viedenskej arbitráži.

-Celkovo zahynulo v nacistických koncentračných táboroch asi 600 000 Židov deportovaných z územia Maďarska.

-Celkovo bolo deportovaných do nacistických koncentračných táborov z územia Slovenského štátu a Maďarska asi 70-75% Židov z ich pôvodného počtu.
2012-06-07 06:55:45 Admin
Milý Laci,
nemôžeš to brať doslovne, veď F. Vnuk je povolaním metalurg...

Milý/á Ľudo, musím uznať, že viete majstrovsky prehovoriť človeku do duše. Zdá sa, že nie ste bez skúseností v týchto anonymných žánroch...
2012-06-07 05:42:56 natalia
Súhlasím s názorom pána Luda.
K odborným veciam by sa mali vyjadrovať odborníci, nie laici .
A podľa všetkého autor recenzie knihy pána Nižňanského , pán Pšenák , nie je odborníkom v oblasti histórie, teda by mal prehodnotiť svoje vlastné historické teórie .
2012-06-07 04:37:43 Pavol Rusnák
Ale no tak - stále sa pokúšate čitateľom podsúvať, že sa snažím poprieť Eszterházyho antifašizmus jeho antisemitizmom (pritom nejde o nič nezlučiteľné), ale o antifašizme pôvodne reč vôbec nebola. Pritom tému antisemitizmu ste na povrch vyniesli práve Vy, keď ste znova neodolali možnosti využiť túto recenziu na lacnú demagógiu. Nedeformujete a nezneužívate jeho osobu o nič menej, ako tí, čo sa ho z podobných dôvodov snažia násilne démonizovať. A on ako človek sa nakoniec v takto navarenom a z oboch strán miešanom guláši stráca.
2012-06-07 04:26:43 ludo
Pán Pšenák
Vyhýbate sa odpovedi, prečo sa staráte do vecí, ktorým sám nerozumiete.

Prepáčte, ale Váš vzťah k histórii je ako vzťah človeka k lodi, ktorú chce riadiť, aj keď nemá kormidelnícke skúšky.

To je asi všetko a verte, bez snahy Vás akokoľvek uraziť .
Inak som pán , nie pani
2012-06-06 22:30:30 Ladislav Moravík
Pán T.Lang je strojnícky inžinier a nie historik. Samozrejme, nikto nemá právo Ti ho brať ako autoritu, rovnako ako môže byť pre iného autoritou aj Smelý Zajko.
Skutočnosť, že si sa nestretol so žiadnymi memoárami zachránených Židov z Maďarska je možné, ani ja som sa osobne nestretol so žiadnym Eskimákom, ale nepochybujem, že Eskimáci existujú.
2012-06-06 22:23:56 Ladislav Moravík
Oti, na jednej strane požaduješ individuálny prístup k určitým Tebou vybraným osobnostiam (napr. J.Esterházy), na druhej strane sa tak veľkoryso za individuálny prístup k iným osobnostiam (hlavne slovenskej národnosti) nezasadzuješ. Ba, práve naopak. Všetkých hádžeš do jedného vreca. Čo je slovenské, automaticky musí byť fašistické a ak budeš argumentačne operovať aj naďalej prácami dr. Kamenca s pred r. 1989 tak aj klérofašistické.
Ukážkovým príkladom je onálepkovanie všetkých historikov, ktorí nezdieľajú Tvoje videnie sveta. Letz je žiakom Vnuka (Vnuk, ale Letza nikdy neučil), Kirschbaum je gardista, Lacko a celý ÚPN je esenesácky. Neviem o tom, ktorý historik pracujúci v ÚPN by nosil legitimáciu SNS. To, že majú iné názory, ako značná časť dožívajúcich marxistických historikov zo SAV ich automaticky nemusí diskvalifikovať.
2012-06-06 20:36:28 Admin
p. Rusnák, z témy antisemitizmu som vykorčuľoval, aby som Vás zbytočne nelákal na tenký ľad. Antisemitizmus je na Slovensku stará dobrá tradícia počnúc Štúrom, (len nedávno sme tu diskutovali o Viktorinovi) ale môžem Vám citovať aj Masaryka (sic!) o tom že "Antisemitism na Slovensku jest oprávněný", Šrobára, Vajanského, Jurigu, Hlinku, o Tisovej partii ani nehovoriac. Nájdeme ho aj po vojne v r. 1945, 46, v procesoch 50-zych rokov, atď. Preto ak sa snažíte poprieť Esterházyho antifašizmus jeho antisemitizmom, potom ste si niečo nepremyslel do dôsledkov. Možno nemecká okupácia v Maďarsku (v marci 1944) urobila z Esterházyho antifašistu v r. 1942 a naopak absencia nemeckej okupácie na Slovensku v r. 1942 z presvedčených slovenských demokratov z Masarykovskej ČSR fašistov, kto vie. Ostaňme pritom, že z nejakého dôvodu, je (nielen) pre Vás nesmierne dôležité nastrkať Esterházyho do jedného vreca s ľudákmi a tváriť sa, že všetci včítane Smelého Zajka (J.C.Hronského) boli rovnako dobrí/zlí ako E.

Laci, tvrdiť to budú nielen Tebou vymenovaní, ale i ďalśí ľudácki i novoľudácki autori. (R. Letz je žiak istého F. Vnuka, S. Kirschbaum je syn veliteľa Akadem. Hlink. gardy, p. Lacko je z esenesáckej partie z ÚPN). Funguje to ako kompenzačná fikcia - záchrana slov. židov v Maďarsku v r. 1942 sa poprieť nedá, tak si skonštruujú niečo podobné. Ja osobne som sa nestretol so žiadnymi memoármi takto zachránených ľudí (netvrdím, že nemôžu také svedectvá existovať). Máme vyjadrenie T. Langa, to je dostatočná autorita.

Pán/pani ľudo, už sme si to minule vysvetlili, netrápte sa s tým.
2012-06-06 20:02:58 ludo
Pán admin,
zasa ste to prehnali. Opakovane a oprávnene čitatelia Vášho BLOGU za posledné mesiace poukázali na fakt, že nie ste historik, predsa ste sa nepoučili a vytrvalo útočíte svojimi neodbornými pripomienkami na slovenských historikov.

Zosmiešňujete sa.
2012-06-06 18:22:09 Ladislav Moravík
Milý Oti, viacerí slovenský historici (Letz, Lacko, S. Kirschbaum, a.i.) zhodne vo svojich prácach na základe dlhodobého výskumu tvrdia, že mnoho maďarských Židov po okupácii Maďarska hľadalo útočisko na Slovensku.
Slovenská vláda podmieňovala ďalší odsun židovských občanov na územie Poľska len po umožnení expertnej komisie zloženej zo zástupcov vlády, SČK a zástupcov katolíckej a evanjelickej cirkvi, ktorá mala preskúmať podmienky v akých slovenský Židia v "nových domovoch" žijú. Keďže nemecká strana zo známych dôvodov s inšpekciou otáľala, ďalšie transporty preto boli v nedohľadne. Na tento nemecký prísľub sa pri nastolení témy "doriešenia" židovskej otázky odvolávali aj sám predseda vlády Tuka a nemecký vyslanec Ludin pri komunikácii s Berlínom.
Machova reč vyvolala vlnu kritiky a diplomatických protestov. Reakciou na ňu bolo aprílové stretnutie prez. Tisa s nunciom Sv. stolice G. Burziom, ktorého prezident ubezpečil, že k deportáciám nedôjde.
2012-06-06 17:07:58 Pavol Rusnák
:) Pozoruhodné, ako ste prekorčurlovali z pre Vás horúcej pôdy antisemitizmu na ľad antifašizmu ;) Áno, Nemeckom iniciovaný prevrat v Maďarsku postavil Eszterházyho do antifašistického tábora. Mal svoje lepšie i horšie stránky a ako vrcholový politik počas svojho brodenia sa bažinami politiky svojej doby zákonite neostal čistý. Vy (ako i iní Vám podobní) sa od tohoto sústavne snažíte odpútavať pozornosť a tváriť sa, ako by nič z toho neexistovalo, čo je aj hlavným dôvodom, prečo som sa ozval a prečo by sa mal ozvať ktokoľvek.

Jednu vec Vám odporúčam mať na pamäti. Ak nejakú osobu účelovo pripravíte o čokoľvek z toho, čo z nej robí neopakovateľnú individualitu, začne sa meniť na rozprávkovú postavičku. V tomto kontexte sa Smelý Zajko, ktorého ste v snahe ironizovať, vsunuli do zoznamu, stáva mementom frašky ...
2012-06-06 08:03:10 Admin
Rozumiem p. Rusnák, Esterházy jednoducho neprešiel Vašim náročným sitom, aby mohol byť považovaný za antifašistu. Ako u Vás skončili iní dejatelia tých pohnutých časov - napr. taký Sidor, Karvaš, Kmeťko, Vojtaššák, Milo Urban, Smelý Zajko ?

Laci, na nedávnom stretnutí s ÚPN T. Lang špeciálne vystupoval k tejto otázke - žiaľ príbehy o masovej záchrane Židov na Slovensku po 14. marci 1944 sú len fikciou. Hranice boli zo slovenskej strany uzatvorené a strážené, a tí ktorým sa podarilo vrátiť sa dajú spočítať na prstoch dvoch rúk. Nie je pravda, že Slovensko sa odrazu stalo bezpečným prístavom - ani potom, ako vyviezli do plynových komôr 3/4 žid. populácie (57 tis. z 80 tis.), slovenské úrady nepovažovali svoju "misiu" za ukončenú - viď prejav Macha z 8.2.1943 - "Príde marec, príde apríl a pôjdu transporty"...
2012-06-05 17:36:40 Ladislav Moravík
Publikácia E. Nižňanského je určite záslužný počin k zmapovaniu tragického osudu židovských spoluobčanov na Slovensku v rokoch vojny. S mnohými názormi autora sa však dá polemizovať. Neraz totiž udalosti interpretuje jednostranne a aj samotný fakt, že jeho monografiu vydala Nadácia M. Šimečku napovedá o objektívnosti.
Je síce pravda, že mnoho slovenských Židov v roku 1942 utekalo zo Slovenska do Maďarského kráľovstva, ale je tiež pravda, že po zastavení deportácií v októbri 1942 a neskoršej okupácii Maďarska nemeckými vojskami v marci 1944 množstvo slovenských, ako aj maďarských Židov sa naspäť vracali na Slovensko, nakoľko sa tu cítili omnoho bezpečnejšie. O tejto skutočnosti svedčí aj bratislavské jednanie v júni 1944 G. Fleischmannovej pracovníčky Ústredni Židov s členom maďarskej záchrannej organizácie Va´adat R. Kasztnerom o emigrácii Židov z Maďarska na Slovensko. Slovensko bolo v tom čase jedným z najbezpečnejších štátov v nemeckej sfére vplyvu.
2012-06-05 16:27:41 Pavol Rusnák
E. Nižňanského nepoznám ako človeka, ktorý by tvrdil niečo, o čom nie nie presvedčený, že je to tak. K úplnosti obrazu totiž patrí i fakt, že János Eszterházy o sebe sám prehlasoval, že je antisemita. A k úplnosti obrazu patrí i to deportácie boli jedinými z protižidovských opatrení, za ktoré J. E. nehlasoval a ešte aj za to sa ospravedlňoval ...
 
 

Posledné čítané / Legutóbb olvasott / Last seen:
21:18:13 A hét könyve / Kniha týždňa: Eduard Nižňanský, Nacizmus, holokaust, slovenský štát / Nácizmus, holok... [2012-06-05; 7,559 x]
21:18:12 Trafiku nechcel a ostatným trafikantom zbytočne strpčoval život. Primátor včera odvolával posl. Balo... [2023-06-28; 2,310 x]
21:17:51 Začne rekonštrukcia hororového domu na Hradnej ulici [2024-05-25; 343 x]
21:17:39 Dr.Valent má pocit, že utrpelo jeho dobré meno... [2020-04-03; 3,515 x]
21:17:12 Akým etickým kódexom sa riadia zamestnanci mestského úradu? [2018-11-12; 4,202 x]
21:16:01 Kniha týždňa: Ružena Jamrichová, Z rodinnej kroniky (2002) [2013-09-27; 6,470 x]
21:15:41 Kniha týždňa / A hét könyve: Konečná zastávka: Slovensko. Letecké aktivity a osudy posádok 15.USAAF ... [2012-03-19; 4,942 x]
21:15:08 Kúpil si viceprimátor Štefánik luxusný byt od developera, ktorému mesto predtým lacno predalo 5000m2... [2018-10-12; 12,671 x]
21:14:41 Határtalanul magyarul [2024-05-26; 203 x]
21:14:40 Ako funguje samospráva na Slovensku [2012-11-29; 4,359 x]
21:14:30 Stav (ne)zverejňovania videozáznamov a zápisníc zo zasadnutí mestského zastupiteľstva [2013-03-05; 3,883 x]
21:14:01 Watson.sk sa ospravedlňuje poslancom J. Huršanovi a R. Schwarzovi za uvedenie klamstiev a neprávd v ... [2013-06-21; 5,058 x]
21:14:00 A vykľulo sa šidlo z vreca: Na Vajanského ul. predsa len bude kasíno! [2018-02-25; 3,848 x]
21:13:16 Z histórie priemyselných a poľnohospodárskych podnikov novozámockého okresu V. Konzerváreň Nové Zámk... [2014-01-22; 6,222 x]
21:12:51 Návšteva u Vladimíra Pavlíka v Považskej Bystrici [2024-02-18; 469 x]
21:12:50 Zatrpknutí bojovníci - Vladimír Pavlík [2024-02-13; 704 x]
21:12:42 Z histórie priemyselných a poľnohospodárskych podnikov novozámockého okresu VI. Mliekospol a.s. (Mil... [2015-02-04; 8,490 x]
21:12:31 Dokumenty doby: Novocentrum 1994. Film Štefana Leloviča [2023-02-01; 1,185 x]
21:12:23 K diskusii o veterných elektrárňach: Veterné elektrárne zosilňujú sucho a prívalové dažde [2024-04-21; 527 x]
21:11:17 Otokar Klein, bojovník proti hazardu... [2020-10-04; 2,194 x]
21:11:16 Krátka správa z mestského zastupiteľstva 24. apríla 2024 [2024-04-28; 1,167 x]
21:11:03 Kniha týždňa: Martin Odkladal, Dych vyrážajúce svedectvo (Könyvklub 2019) [2023-09-10; 993 x]
21:10:43 Ha Augusztus 20-án lehetett "Mamma Mia", akkor Március 15-én miért ne lehetne "Ördög tánca"? Tiszta ... [2012-03-18; 3,124 x]
21:10:11 Vysoké hry novozámockých lokálpatriotov - Kauza Novocentrum I. / Érsekújvári lokálpatrióták fortélyo... [2012-08-03; 5,175 x]
21:09:09 Stránka NZAlbum uvedená do prevádzky! [2012-10-19; 2,497 x]
21:08:36 Z histórie priemyselných a poľnohospodárskych podnikov novozámockého okresu VIII. Novofruct [2016-11-22; 3,581 x]
21:07:25 V. Kürti Borfesztivál 2012. július 21.-22. / V. Strekovský festival vína 21-22. júla 2012 [2012-07-15; 2,247 x]
21:07:24 Situácia bezdomovcov jednou z tém na zasadaní MsZ 28. marca 2011 / A hajléktalanok helyzete a vá... [2011-03-29; 6,505 x]
21:06:59 Novým lídrom ruskej opozície je Júlia Navaľná [2024-02-27; 377 x]
21:06:45 Ukončenie spolupráce s BRANTNEROM ušetrilo v Rimavskej Sobote takmer polovicu nákladov za komunálny... [2014-09-23; 10,980 x]
21:06:18 Videozáznam z posledného zasadnutia novozámockého mestského zastupiteľstva je neúplný [2012-04-09; 3,711 x]
21:04:45 Priebežná správa o stave riešenia podnetov na portáli "Odkaz pre starostu" [2014-07-02; 5,774 x]
21:04:34 Džin je z fľaše vonku: O knihe Stephena Bonsala z r. 1946 začala diskusia aj na Slovensku / A szelle... [2012-08-29; 4,072 x]
21:04:19 Kniha týždňa: Peter Pomerantsev, Tohle není propaganda. Válka proti realitě (Dokořán Praha 2020)... [2023-05-04; 859 x]
21:04:17 Hazai diák a dobogón [2011-04-14; 2,715 x]
21:04:07 75 výročie Videnskej arbitráže. Minulosť je čoraz nepredvídateľnejšia... / Az I. Bécsi Döntés 75. év... [2013-11-05; 3,692 x]
21:03:58 Vágovits Gyula albumai / Albumy Gyulu Vágovitsa [2013-01-30; 8,565 x]
21:03:32 Mestský úrad vs. hlavný kontrolór [2014-11-12; 4,108 x]
21:03:24 A Kormorán együttes koncertje Érsekújvárott [2010-09-07; 3,564 x]
21:02:51 A hét könyve / Kniha týždňa: Strba Sándor, Érsekújvár. A letelepedés első nyomaitól a vár lebontásái... [2014-11-22; 4,457 x]
21:01:06 V stredu sa primátor opäť pokúsi presadiť zmenu školskej budovy pri stanici na nájomné byty...... [2024-04-22; 713 x]
21:01:05 Felvidéki magyar autonómia-elképzelések 1993-ból / Predstavy maďarských menšinových strán o autonóm... [2013-06-30; 2,172 x]
21:00:28 Komolyzenei konzervatóriumi koncert, február 1. [2023-02-08; 836 x]
21:00:00 Posl. Garajová o watson.sk: „Píšu o nejakej intolerancii, čo absolútne nechápem... Pochybujem, že by... [2011-07-26; 3,420 x]
20:59:48 Kniha týždňa: Jozef Leikert, Osudy osobností Slovenska (Ikar Brratislava 2020) [2022-02-08; 1,069 x]
20:59:12 Jubileumi emléklap Érsekújvár jeles szülöttjének Prohászka Marcellnak [2012-09-30; 2,331 x]
20:59:10 Posudky k dizertačnej práci Ing. H. Bohátovej na získanie akademického titulu PhD. a zoznam publikác... [2013-07-22; 4,224 x]
20:59:07 Képtelen történetek Érsekújvárból / Hlúpe historky z Nových Zámkov [2016-09-24; 2,734 x]
20:59:05 Nezadržateľne rastie obludná stavba, ktorú nikto nechcel [2010-09-06; 8,140 x]
20:59:04 Megemékezés a Nagyságos Fejedelemről a Magyar Betlehemben, a felújított Borsi várkastély területén... [2022-04-05; 816 x]

The index.php: SIZE[b]: 29,969 MODIFIED: 2024.01.09 22:06:48.MD5: a96b9c14c093fe1384de07847e3e01bc STATUS: FALSE  This window is : x