Silnou stránkou Peckovej knihy je jeho dôkladná analýza toho, ako sa dezinformácie šíria a aké taktiky používajú ich propagátori. Autor uvádza konkrétne príklady a ukazuje, ako sú tieto aktivity financované a organizované, čím čitateľovi umožňuje jasne pochopiť mechanizmy manipulácie. Historický kontext, ktorý Pecka poskytuje, je podrobný a presvedčivý, čím objasňuje, aký vplyv mali rôzne politické a ekonomické faktory na verejnú diskusiu o zmene klímy. Kniha poukazuje na prepojenie medzi fosílnym priemyslom a klimaskeptickými organizáciami, čím autor odhaľuje obrovské finančné záujmy, ktoré sa snažia oslabiť vedecký konsenzus.
Kniha má aj svoje slabé miesta. Pecka sa sústreďuje na odhaľovanie toho čo považuje za dezinformácie, no nezaberá sa tým, či za nimi nestoja oprávnené obavy pred ekonomickými a sociálnymi dôsledkami klimatických opatrení. V kontexte rastúcich cien energie, straty pracovných miest v tradičných odvetviach a možného hospodárskeho úpadku by bolo dôležité zaoberať sa tým, či je zelená transformácia uskutočniteľná a či sa dá vykonať bez politickej destabilizácie.
Ďalšou slabinou knihy je fakt, že Pecka nevysvetlľuje príčiny nárastu populistických a extrémistických hnutí a nespokojnosti so zelenými opatreniami. Je zrejmé že zelená transformácia spôsobuje ekonomické ťažkosti a vedie k polarizácii spoločnosti a k posilneniu radikálnych politických síl. Nijako tiež neodpovedá na otázku či sa dá zelená transformácia uskutočniť vzhľadom na postoje Číny a Indie.
Kniha sa nevenuje otázke neistoty v klimatických predpovediach. Kritici klimatického alarmizmu často poukazujú na to, že niektoré minulé predpovede boli chybné. Pecka mohol v tomto smere ponúknuť podrobnejšie vysvetlenie, prečo sú dnešné klimatické modely spoľahlivejśie než boli svojho času predpovede o blížiacom sa hladomore v dôsledku populačnej explózie či vyčerpaní zdrojov z dieľne Rímskeho klubu.
Továrna na lži je napriek tomu cenným príspevkom k diskusii o klimatických zmenách. Vojtěch Pecka ukazuje ako fungujú klimaskeptické kampane a aké mocné záujmy sú za nimi. Bolo by akiste zaujímavé keby ukázal tiež ako fungujú a kto financuje kampane klimatických aktivistov....
Obsah jednotlivých kapitol:
- Kam zmizelo globálne oteplování? – Táto kapitola rozoberá mýty o zastavení globálneho otepľovania, pričom sa venuje argumentom klimaskeptikov, ktorí tvrdia, že otepľovanie buď neexistuje, alebo sa výrazne spomalilo. Autor analyzuje, ako sa tieto tvrdenia rozšírili a aké chyby v argumentácii používajú.
- Dějiny klimatického konsenzu – Kapitola sa zaoberá historickým vývojom vedeckého konsenzu o klimatickej zmene. Pecka vysvetľuje, ako sa vedecké poznatky o klimatických zmenách vyvíjali, a poukazuje na to, ako bol tento konsenzus často zneužívaný alebo spochybňovaný rôznymi skupinami.
- Sociálni inženíři klimatické ignorance – V tejto časti autor skúma, ako boli klimaskeptické kampane strategicky organizované a financované fosílnym priemyslom. Hovorí o profesionalizácii šírenia dezinformácií a o tom, ako sú tieto aktivity prepojené s veľkými korporáciami.
- Komnaty ozvěn – Kapitola sa sústredí na fenomén „komnát ozvien“, kde sa klimaskeptické argumenty opakovane šíria a preberajú v mediálnych a politických kruhoch. Pecka popisuje, ako sa v 60. rokoch formovalo environmentálne hnutie, ale aj ako na to reagovala nová pravica, ktorá odmietla vedecké dôkazy.
- Špinavý byznys – Autor analyzuje prepojenia medzi fosílnym priemyslom a klimaskeptickými organizáciami v Česku. Vysvetľuje, ako sa vytvorila klimaskeptická scéna a kto ju financuje. Poukazuje na vplyvové skupiny, ktoré považujú klimatickú stabilizáciu za hrozbu pre ich ekonomické záujmy.
- Etika reference versus etika zájmů – Táto kapitola sa zaoberá etickými otázkami spojenými so šírením dezinformácií. Autor skúma, či je možné rozpoznať skutočnú vedu od manipulatívnych kampaní a ako propaganda ovplyvňuje verejnosť.
Prečítajte si tiež:
2024-02-28
Juraj Smatana: Moje najmilšie civilizačné kolapsy (2011)
2023-12-22
Kniha týždňa: Matt Ridley, Racionální optimista. O evoluci prosperity (Argo Praha 2013))
2023-11-26
História populačného alarmizmu
2019-12-15
Film týždňa: Júlia Latynina o klimatických zmenách
Chronológia klimatického alarmizmu na Watson.sk: