Minulý rok v marci organizoval novozámocký filmový klub premietanie bulharského filmu z roku 2023 Blažine lekcie. Nie je to film pre masového diváka, hoci podľa mojej mienky sa týka dôležitej témy - zraniteľnosti seniorov voči podvodníkom. Určite si pamätáte na prípady dôchodcov zo Slovenska, ktorí naleteli falošným policajtom a v igelitkách vyhadzovali celoživotné úspory a cennosti z okien panelákových bytov. Presne takto začína i tento film. Blaga je učiteľka na dôchodku ktorá žije v meste Šumen, ktorému dominuje monumentálny pamätník postavený na 1300-sté výročie bulharskej štátnosti.
Blaga práve pochovala svojho manžela, bývalého policajta, a v snahe zabezpečiť mu dôstojné posledné miesto odpočinku dohodne so správcom cintorína náhrobný pomník na uloženie urny za sumu 14 tisíc leva za . Po návrate domov jej zazvoní telefón. Volá "polícia" s naliehavou správou: sú na stope bande nebezpečných vlamačov a podľa zachyteného rozhovoru mieri skupina práve k nej. Policajt tvrdí, že budovu už obkľúčili, ale zločinci sa dostali dnu a čoskoro vtrhnú do jej bytu.
Vystrašená Blaga poslúchne príkazy hlasu v telefóne. Má všetky svoje cennosti a hotovosť zabaliť do igelitky a ukryť v mrazničke – jedinom mieste, kde ich údajne nevystopujú špeciálnymi ruskými detektormi na bankovky. Lenže o chvíľu volajú znova. "Zločinci poznajú tento trik!" – teraz je nevyhnutné vyhodiť tašku s peniazmi von oknom, kde si ju vyzdvihnú skutoční policajti. Vzápätí zaznie iný hlas – agresívny a vulgárny lupič, ktorý sa jej vyhráža smrťou, ak mu peniaze nepripraví. Blaga v panike vyhodí igelitku a poslušne si ľahne na zem, očakávajúc prestrelku.
Po chvíli vstane a rozhliadne sa. Ulica je prázdna. Igelitka je preč. Nasledujúci deň ide na políciu s presvedčením, že si vyzdvihne svoje peniaze, ale tam sa dozvie trpkú pravdu – stala sa obeťou podvodu.
Film ďalej sleduje jej úsilie získať späť stratené peniaze. Snaží sa nájsť si prácu, ale v hospodársky nestabilnom Bulharsku, kde mladí masovo odchádzajú za lepšími podmienkami do zahraničia, je šanca pre staršiu ženu mizivá. Nakoniec podá inzerát pod falošnou identitou – ako 40-ročná žena ponúkajúca kuriérske služby vlastným autom. Jediný záujemca, ktorý sa jej ozve, je podvodník rovnakého typu, akému sama naletela. Ponúka jej 10 % zo získaného lupu, jej úlohou je zbierať vyhodené igelitky a rýchlo zmiznúť.
Po dvoch úspešných "zákazkách" príde tretia, ktorá sa zvrtne – podvedená obeť ju prenasleduje a napadne. Blaga len s ťažkosťami unikne, otrasená a zúfalá. Vyhodí svoj kontaktný telefón von oknom a konečne zaplatí urnové miesto, ktorého cena sa medzitým zvýšila. Film končí dramaticky – keď sa Blaga vracia domov po kúpe čaju pre svoju návštevu, mladú utečenkyňu z Karabachu, ktorá k nej chodila na doučovanie a práve oslavovala získanie bulharského občianstva, z bytu sa ozýva jej nárek a násilnícky mužský hlas sa pýta: "Kde sú peniaze?!" Blaga sa otočí na schodoch a odchádza do neznáma...
Toľko k deju filmu ktorý ukazuje ekonomickú a mravnú deštrukciu v postsocialistických spoločnostiach.
Nás však v súvislosti s filmom zaujímajú nasledovné otázky:
Ako rozpoznať podozrivé (tzv. SCAM) telefonáty a ako sa brániť?
Podvody telefonickou cestou sú čoraz sofistikovanejšie a cielia najmä na starších ľudí. Tu sú základné rady, ako ich rozpoznať a ako sa brániť:
Typické znaky podvodu:
Volajúci sa predstaví ako úradník, policajt, bankový zamestnanec alebo lekár a vytvorí naliehavú situáciu.
Snaží sa vás vystrašiť (krádež, nehoda, právne problémy blízkeho príbuzného).
Núti vás konať okamžite a bez rozmýšľania.
Požaduje hotovosť, prevod peňazí alebo údaje k bankovému účtu.
Trvá na zachovaní tajomstva („Nesmiete to nikomu povedať, je to dôležité vyšetrovanie!“).
Ako sa brániť:
Overte si volajúceho. Skončite hovor a zavolajte na oficiálne číslo inštitúcie (napr. polícia, banka).
Nikdy neposkytujte osobné ani finančné údaje cez telefón neznámej osobe.
Nenechajte sa zastrašiť. Podvodníci využívajú psychologický nátlak – nenechajte sa zmanipulovať.
Zavolajte rodine alebo dôveryhodnej osobe. Skontrolujte informácie skôr, než podniknete akékoľvek kroky.
Neodovzdávajte peniaze osobám, ktoré vás kontaktujú telefonicky. Polícia ani žiadna úradná inštitúcia nikdy nežiada peniaze v hotovosti cez telefón.
Dôchodcovia by mali byť informovaní a obozretní. Ak máte v rodine starších ľudí, varujte ich pred takýmito praktikami a pripravte ich na možné útoky. Prevencia je najlepší spôsob, ako sa vyhnúť podvodom.