Úvod / Nyitóoldal
   
 
Oto Psenak  25-04-10   165  
0
Veľká hospodárska kríza z rokov 1929–1939 zanechala hlbokú stopu v americkej spoločnosti, hospodárstve i politickej kultúre. Tento kolaps, ktorý otriasol základmi kapitalizmu a vyústil do masovej nezamestnanosti, biedy a nedôvery voči inštitúciám, sa stal kľúčovým momentom amerických dejín – spúšťačom rozsiahlych reforiem, ktoré zadefinovali moderný štát. Dnes, v čase veľkej neurčitosti a chaotických krokov americkej vlády sa stále častejšie skloňuje pojem Great Depression v. 2, keďže rozvrat, ktorý spôsobuje D. Trump americkej i svetovej ekonomike môžu priviesť k pádu ekonomiky. V ďalśom si pripomenieme čo bola Veľká hospodárska kríza (Great Depression).  

Veľká hospodárska kríza predstavuje najhlbší a najdlhší ekonomický prepad v dejinách moderného priemyselného sveta. Hoci jej epicentrum bolo v Spojených štátoch amerických, jej ničivé dôsledky zasiahli takmer každú krajinu na svete, vrátane vtedajšieho Československa. Trvala počas väčšiny 30. rokov 20. storočia a navždy zmenila ekonomické myslenie aj úlohu štátu v hospodárstve.

Hoci sa často za začiatok krízy považuje dramatický krach akciového trhu na newyorskej burze v októbri 1929, známy ako "Čierny utorok", tento kolaps bol skôr spúšťačom než samotnou príčinou. Skutočné korene krízy boli hlbšie a komplexnejšie. Patrila k nim napríklad špekulačná bublina na akciovom trhu, ktorá sa nafúkla počas "Roaring Twenties", keď ceny akcií rástli bez reálneho krytia hodnotou firiem a mnohí investovali na dlh.

Ďalším vážnym problémom bola nestabilita bankového sektora v USA s veľkým počtom slabo regulovaných bánk; následné "obliehanie bánk" počas paniky viedli k masovým bankrotom a strate úspor. Okrem toho existovala nerovnováha medzi nadhodnotenou výrobou v priemysle a poľnohospodárstve a nedostatočnou kúpnou silou spotrebiteľov, keďže mzdy nerástli úmerne ziskom a produktivite. Problémy mali aj farmári, ktorí bojovali s nízkymi cenami a vysokými dlhmi už pred krachom, pričom situáciu v USA neskôr zhoršilo katastrofálne sucho "Dust Bowl". K prehlbeniu krízy prispeli aj možné chybné kroky v monetárnej politike americkej centrálnej banky (Federálny rezervný systém), ktorá podľa niektorých ekonómov nedostatočne podporila banky alebo príliš obmedzila peňažnú zásobu. Napokon, protekcionizmus v medzinárodnom obchode, ako napríklad prijatie Smoot-Hawleyho colného zákona v USA, vyvolal odvetné clá a dramaticky obmedzil globálny obchod, čím prehĺbil celosvetovú krízu.

Tieto hlboké problémy mali katastrofálne následky na životy ľudí a celú ekonomiku. Dopady krízy boli zdrvujúce a zasiahli všetky vrstvy spoločnosti. Prejavovali sa napríklad masovou nezamestnanosťou, ktorá v USA dosiahla v roku 1933 vrchol na úrovni približne 25 %, pričom milióny ľudí prišli o prácu. Sprevádzal ju hospodársky kolaps s prudkým poklesom HDP, priemyselnej výroby, bankrotmi firiem a zastavením investícií. Všadeprítomná bola chudoba a bezdomovectvo; mnohé rodiny prišli o strechu nad hlavou a na okrajoch miest vyrástli núdzové kolónie známe ako "Hoovervilles", pričom dlhé rady na jedlo z charitatívnych vývarovní sa stali bežným javom. Kríza mala aj hlboké sociálne a psychologické dopady, spôsobovala obrovský stres, neistotu, stratu dôvery v systém, viedla k migrácii za prácou a zvyšovala sociálne napätie.

Spočiatku vláda prezidenta Herberta Hoovera verila v samoreguláciu trhu a presadzovala len obmedzené vládne zásahy, no táto stratégia pri prehlbujúcej sa kríze zlyhala. Zásadný obrat nastal po zvolení Franklina D. Roosevelta (FDR) za prezidenta v roku 1932. FDR prišiel s rozsiahlym programom reforiem známym ako Nový údel (New Deal), ktorý bol založený na presvedčení, že vláda musí aktívne zasiahnuť. Cieľom Nového údelu bolo priniesť okamžitú pomoc (Relief) nezamestnaným a chudobným, napríklad prostredníctvom federálnych podpôr a rozsiahlych programov verejných prác ako Works Progress Administration (WPA) či Civilian Conservation Corps (CCC), ktoré poskytovali zamestnanie miliónom ľudí. Zároveň sa usiloval o obnovu (Recovery) ekonomiky, napríklad podporou poľnohospodárstva cez Agricultural Adjustment Act (AAA) a snahou o stabilizáciu priemyslu. Kľúčovou súčasťou bola aj reforma (Reform) systému s cieľom predísť budúcim krízam; tá zahŕňala reformu bankovníctva vytvorením Federal Deposit Insurance Corporation (FDIC) na poistenie vkladov, reguláciu akciového trhu prostredníctvom Securities and Exchange Commission (SEC) a zavedenie základov sociálneho zabezpečenia v USA cez Social Security Act.

Veľká hospodárska kríza trvala približne desaťročie, počas väčšiny 30. rokov. Hoci Nový údel priniesol výrazné zlepšenie a zmiernil najhoršie dopady krízy, úplné ekonomické oživenie bolo pomalé a prerušované, ako ukázala aj tzv. Rooseveltova recesia v rokoch 1937-38. Definitívny koniec Veľkej hospodárskej krízy sa vo všeobecnosti spája až s druhou svetovou vojnou. Masívne vládne výdavky na zbrojenie a vojnovú mobilizáciu v USA a iných krajinách konečne pohltili masovú nezamestnanosť a naplno rozbehli priemyselnú výrobu.

Veľká hospodárska kríza zanechala trvalé dedičstvo. Viedla k prehodnoteniu ekonomickej teórie, najmä k vzostupu keynesiánstva obhajujúceho vládne zásahy, posilnila úlohu štátu v ekonomike a položila základy moderného sociálneho štátu v mnohých krajinách. Jej priebeh a riešenia sú dodnes predmetom štúdia ekonómov a historikov.

 


Titulná strana denníka The Pittsburgh Press 29. októbra 1929

Kniha The Great Depression and the New Deal od Roberta F. Himmelberga predstavuje komplexného sprievodcu kľúčovým obdobím americkej histórie v rokoch 1929 až 1941. Autor analyzuje príčiny Veľkej hospodárskej krízy, opatrenia Nového údelu pod vedením prezidenta Franklina D. Roosevelta a skúma ekonomické, politické, sociálne a kultúrne aspekty tejto éry.

Publikácia je štruktúrovaná do niekoľkých častí: obsahuje chronológiu udalostí, naratívny prehľad, tematické eseje analyzujúce príčiny a riešenia krízy, hodnotenie dopadov Nového údelu, biografické profily kľúčových osobností, primárne dokumenty, slovník pojmov a bibliografiu. Kniha vysvetľuje, že Veľká hospodárska kríza bola traumatickým a zároveň definujúcim obdobím pre Spojené štáty americké. Nový údel znamenal zásadnú zmenu v úlohe federálnej vlády, ktorá začala aktívne zasahovať do ekonomiky aj spoločenského života. Kríza hlboko ovplyvnila každodenný život Američanov a podnietila významné politické a sociálne transformácie. Hlavnými cieľmi Nového údelu boli oživenie hospodárstva, systémové reformy na predchádzanie ďalším krízam a pomoc najviac zasiahnutým skupinám. Hoci jeho efektivita v oblasti okamžitého hospodárskeho zotavenia zostáva predmetom diskusií, zásadne prispel k stabilizácii systému, k podpore štrukturálnych zmien a posilneniu marginálnych skupín v spoločnosti. Politicky sa z tohto obdobia zrodila takzvaná „koalícia Nového údelu“, ktorá formovala americkú politiku na desaťročia. Napriek hlbokej kríze základné americké hodnoty a viera v demokratický a kapitalistický systém u väčšiny populácie pretrvali, hoci dobová kultúra často reflektovala pochybnosti o budúcnosti.

Pokiaľ ide o príčiny krízy, autor zdôrazňuje ich komplexnosť a upozorňuje na pretrvávajúce nezhody medzi odborníkmi. Neidentifikuje jednu jedinú príčinu – burzový krach v roku 1929 síce nebol hlavnou príčinou, ale krízu zásadne prehĺbil. Kľúčovú úlohu pri počiatočnom prepade (1929–1933) podľa autora zohrali najmä monetárne faktory, konkrétne reštriktívna politika Federálneho rezervného systému, ovplyvnená snahou udržať zlatý štandard. Pomalé hospodárske oživenie bolo spôsobené nedostatkom súkromných investícií, ktoré boli obmedzené aj štrukturálnymi problémami v priemysle. Dobové ekonomické teórie, ako nedostatočná spotreba a nadprodukcia, významne ovplyvnili tvorbu politických rozhodnutí a legislatívu, najmä zákony ako NRA a AAA.

Pri hodnotení reakcií na krízu Himmelberg považuje kroky prezidenta Hoovera, ako napríklad založenie RFC, za aktívne, ale nedostatočné, a kritizuje jeho odpor voči priamej federálnej pomoci obyvateľstvu. V prípade prezidenta Roosevelta a jeho Nového údelu prináša autor zmiešané hodnotenie. Medzi pozitíva zaraďuje obnovenie dôvery verejnosti, prijatie kľúčových reforiem ako vznik FDIC, komisie SEC, zavedenie systému sociálneho zabezpečenia a Wagnerovho zákona. Významným krokom bolo aj politické posilnenie etnických menšín, zavedenie programov ako CCC a WPA, veľké verejné stavby či rozhodnutie opustiť zlatý štandard. Medzi negatíva patrí najmä pomalé hospodárske zotavenie pred vypuknutím druhej svetovej vojny, kontraproduktívne politiky ako NRA, obmedzený dopad na postavenie žien a Afroameričanov, politické chyby ako neúspešná snaha ovládnuť Najvyšší súd a problémy niektorých sociálnych programov v neskoršom období.

Záverečné hodnotenie autora vyzdvihuje, že najväčším úspechom Nového údelu bolo zachovanie amerického demokratického a kapitalistického systému počas hlbokej krízy, a to prostredníctvom obnovenia nádeje, poskytnutia pomoci a zavedenia kľúčových reforiem, ktoré mali dlhodobý vplyv na americkú spoločnosť a hospodárstvo.

Veľká hodpodárska kríza v chronológii Watson.sk:


 
 
 
 

Posledné čítané / Legutóbb olvasott / Last seen:
10:41:04 Čierny utorok 29. októbra 1929 - začiatok Veľkej hospodárskej krízy [2025-04-10; 165 x]
10:39:42 Kristián radí: Ako sa pozerať na film Blažine lekcie (Bulharsko 2023) [2025-01-26; 472 x]
10:39:41 Pozvánka do Galérie umenia: Ján SAJKALA - Otázka [2025-03-25; 142 x]
10:38:18 Pohľadávky štátu voči novozámockým fyz. osobám, živnostníkom a firmám [2025-04-16; 278 x]
10:38:17 Nebojte sa p. Učeň, všetko bude OK! Terapeutické video z ordinácie doktora Kleina [2022-09-30; 3,719 x]
10:38:17 Rada vzájomnej hospodárskej pomoci. Súčasný ruský pohľad na integračný projekt z čias reálneho socia... [2025-04-16; 109 x]
10:38:17 Hlas proti vojne: Alla Pugačová ukázala odvahu, ktorú slovenská politika nemá [2025-04-06; 156 x]
10:38:12 Chronológia prípadu Cervanová [2020-02-17; 5,463 x]
10:36:14 Magyarnak lenni a nagyvilágban – Csi-Csi, a moszkvai modell [2025-04-13; 151 x]
10:36:14 Veď ja ani na pohreb nemám! Duchaprítomná dôchodkyňa nenaletela falošnému policajtovi. [2025-04-08; 306 x]
10:32:16 A hét könyve: Iratok a nemzetiségi kérdés történetéhez Magyarországon a dualizmus korában I.-VII. (B... [2020-12-18; 2,259 x]
10:30:08 Major József, Érsekújvár kialakulása. Városunk történeti fejlődése (1944) [2013-01-27; 3,011 x]
10:28:12 Kniha týždňa: Zdeněk Nebřenský, Marx, Engels, Beatles. Myšlenkový svět polských a československých v... [2025-04-13; 105 x]
10:28:12 Obnovený mládežnícky parlament v Nových Zámkoch [2025-04-06; 340 x]
10:27:44 A JÖVŐNKET MAGUNK ALAPOZZUK MEG! Vadkerty Katalin interjú a Ma7 múltheti számában [2023-01-15; 1,005 x]
10:27:12 Chronológia kauzy "Stavba malej vodnej elektrárne v prírodnej lokalite Zúgov-Kaskády" [2013-03-13; 10,495 x]
10:27:02 Pochybné tanečky okolo čínskej baterkárne na novozámockom zastupiteľstve [2024-10-26; 1,633 x]
10:26:36 Z histórie priemyselných a poľnohospodárskych podnikov novozámockého okresu IV. Šuriansky cukrovar /... [2013-09-08; 10,510 x]
10:26:01 Veľkošuriansky cukrovar a rafinéria účast. spol. Veľké Šurany v r. 1926 [2013-02-25; 4,055 x]
10:25:30 Kniha týždňa: Ján Štrasser, Život na tekutých pieskoch. Rozhovory s Martinom M. Šimečkom (N Press 20... [2025-04-14; 126 x]
10:25:30 Nájomné byty v bývalom hoteli Korzo od 330 do 550 Eur mesačne [2025-04-13; 414 x]
10:25:30 Obnova východného krídla Kaštieľa FESZTY v Hurbanove - prispejte 2% dane [2025-03-28; 266 x]
10:23:48 O SUSEDOCH. Prejav Martina Výžinkára na zhromaždení občanov 4. apríla 2025 [2025-04-05; 934 x]
10:23:47 Chaos v otázke povolenia na archeologický prieskum budúceho staveniska šurianskej baterkárne [2025-04-20; 213 x]
10:23:47 Kniha týždňa / A hét könyve: Vojtech Dangl, Valerián Bystrický a kol.: Chronológia dejín Slovenska a... [2017-03-29; 7,085 x]
10:23:47 Kniha týždňa: Tomáš Madleňák, Tajomstvá Kočnerovej knižnice (Ringier 2025) [2025-03-29; 183 x]
10:22:53 Kniha týždňa: František Hanzlík: Bez milosti a slitování. B. Reicin - fanatik rudého teroru (2011)... [2015-05-30; 4,156 x]
10:22:52 Primátor Klein prekvapivo vytiahol čínsku kartu... [2025-04-03; 443 x]
10:22:52 Z tejto strany barikády / A barikád innenső oldalán [2025-04-09; 192 x]
10:19:42 A (cseh)szlovákiai magyarok lexikona Csehszlovákia megalakulásától napjainkig (2014) / Lexikón Maďar... [2014-11-28; 15,613 x]
10:19:00 Kniha týždňa: Grit: The Power of Passion and Perseverance (Random House 2017) [2024-11-09; 306 x]
10:19:00 Pozvánka do Galérie umenia: Ján Sajkala: Otázka [2025-04-16; 101 x]
10:19:00 Jozef Mesiarkin (30. 3. 1947 - 25. 6. 2013) [2013-06-30; 1,909 x]
10:16:28 Kniha týždňa: Peter Šoltés, Premeny slovenskej/uhorskej spoločnosti od Jozefinizmu po revolúciu 1848... [2022-02-13; 2,759 x]
10:14:36 Egy csésze kávé mai cimlaplánya Szabó Noemi világbajnok testépítő [2020-04-02; 4,932 x]
10:11:54 Tabuľa cti: liberáli v našom meste [2025-03-18; 1,261 x]
10:08:30 Za 3 roky využilo osobný bankrot 433 Novozámčanov [2020-06-07; 5,092 x]
10:08:15 Analýza nákupov novozámockej samosprávy v roku 2023 [2024-01-03; 1,406 x]
10:07:59 Kniha týždňa: Slovenské národné povstanie. Dokumenty. Ed. Vilém Prečan (Vyd. pol. lit. Bratislava 19... [2021-01-31; 2,510 x]
10:07:44 V súvislosti s pripravovanou výmenou riaditeľa úradu práce bijú zamestnanci na poplach: nechcú aby S... [2020-07-27; 6,473 x]
10:04:53 Historik telom a dušou - Ľudovít Gróf / Történész szívvel lélekkel - Gróf Lajos [2023-05-13; 1,305 x]
09:49:29 Zatrpknutí bojovníci. Prípad Juraja Draxlera [2022-04-27; 7,645 x]
09:49:12 Databáza dlžníkov Všeobecnej zdravotnej poisťovne z Nových Zámkov [2022-09-25; 1,495 x]
09:47:39 Databáza novozámockých dlžníkov zdravotných poisťovní Union a Dôvera [2022-09-26; 2,714 x]
09:30:43 Firma hospodáriaca načierno na mestkej pôde z čista-jasna zaplatila nájom za posledných 6 rokov vo v... [2022-06-08; 2,068 x]
09:25:58 Kniha týždňa / A hét könyve: Prager Frühling, Das internationale Krisenjahr 1968 / Пражская весна и ... [2015-06-16; 7,202 x]
09:18:15 A hét könyve / Kniha týždňa: László Péter, Fehérlaposok (Určení k vyhnaniu) 2005 [2018-07-19; 9,689 x]
09:13:38 Prehľad pohrebných obradov v Nových Zámkoch / Temetési szertartások Érsekújvárban [2013-09-07; 23,757 x]
09:12:03 Hazardné hry novozámockej samosprávy [2025-01-14; 1,141 x]
09:11:28 Krúžok priateľov hazardu prichystal ďalšie šašovské číslo... Alebo žeby u niekoho pretiekol pohár?... [2024-11-16; 1,653 x]

The index.php: SIZE[b]: 29,857 MODIFIED: 2024.11.16 19:29:46.MD5: c7b1a4ae0abd3b585b49584588b7dc5c STATUS: FALSE  This window is : x