Úvod / Nyitóoldal
   
 
Eva Polerecká  15-07-10   5,261  
0

Toľko sa toho popísalo v posledných dňoch o týchto dvoch maďarských kultúrnych organizáciách, až má človek už problém vyznať sa! Pre tých, ktorí nemajú možnosť prečítať si maďarské periodiká a problém u nich zarezonoval až na poslednom zastupiteľskom maratóne sa pokúsim podať trošku vysvetlenie. Možno aj suplujúc tých, ktorí mali vysvetľovať a konať už dávno!
class="MsoNormal"> Začalo to takmer pred 10 rokmi ,keď sa vtedajšie vedenie Čemadoku rozhodlo neprijať do svojich radov niekoľko desiatok mladých nadšencov, ktorí si mysleli, že majú k maďarskej kultúre v našom meste čo-to povedať. Dôvody boli také prozaické, vraj dnešná mládež, to sú samé drogy a alkohol a nič dobré by to pre svätostánok maďarskej kultúry neprinieslo. Veď tu predsa vládnu iné hodnoty a možno by sa mohlo aj stať, že najbližšiu členskú schôdzu by ovládli práve títo, mladí ,aktívni „samozvanci“...No to v žiadnom prípade!!!  


Čas plynul. Čemadok dostal za symbolickú korunu od mesta svoje sídlo, budovu na Petőfiho ulici a k tomu ročnú dotáciu 25 000 EUR na kultúrnu činnosť(teda zrejme nie na plyn, elektriku či odmenu funkcionárov). Organizácia sa navyše tešila priazni primátora, takže boli pravidelne prizývaný ako spoluorganizátori mestských kultúrno-spoločenských podujatí. Ale nezaháľala ani mládež a namiesto drog sa pustili do intenzívnej práce. Založili Kultúrkorzó (Kultúrne korzo) , ktorého súčasťou je aj Rokszínpad (Rocková scéna) a ArtKorzó. Písali projekty, uchádzali sa o dotácie na menšinovú kultúru, skrátka robili čo mohli. Bez vlastných priestorov, bez dotácií od mesta dokázali združiť a nadchnúť desiatky ba dokonca stovky ľudí a obohacovať tak maďarskú kultúru v našom meste. Vzniklo niekoľko predstavení, ktorými Rokszínpad reprezentoval naše mesto, nielen v širokom okolí, ale aj v zahraničí. Dnes možno pod ich krídla bez nadsázky zaradiť detský folklórny súbor „Kis Zúgó“ ,úspešné bábkové divadlo „Pinokkió“ a mnohé iné. Každoročne vydávajú svoj programový zošit, v ktorom širokú verejnosť pozývajú na hodnotný kultúrno-spoločenský program. Udeľujú cenu maďarskej komunity ,organizujú civilné fóra, debatné krúžky ,výstavy a mnoho iných podujatí. Nemám im naozaj prečo nadŕžať. To je naozaj len to, čo ako nestranný pozorovateľ, človek žijúci v tomto meste vidím. Možno sa ich potrebujem jednoducho len zastať, pretože boli obvinení, že chcú získať budovu, ktorá patrí Čemadoku, pre seba. A ja už len dodám ...a potom sa tam chcú zamknúť a nikoho tam nevpustiť! Navyše zhrabnúť 25 000 Eur od mesta, ktoré sa medzičasom scvrkli na 22 000 a nerobiť už žiadnu kultúru a žiadne podujatia! Aspoň tak to občas vyznieva. A čo tá druhá strana? No o tej viem naozaj málo. Program takmer žiadny (resp. ja o ňom neviem) a keď teda existuje, tak bez patričnej propagácie. Sem tam sa v sídle mihne politik z SMK, predstaví svoju knihu, urobí kampaň. Tradičné kladenie vencov 15.marca s účinkujúcimi zo Štúrova a širokého okolia . Starnúca členská základňa, česť ich šedinám, ale ako ďalej? Žiadny stály, fungujúci súbor. Žiadna spolupráca s maďarskou základnou či strednými školami na území mesta. A popritom na dedinách v okolí Čemadok funguje. Spevácke, tanečné súbory. Mladší aj starší svorne pospolu. A čo my tu robíme horšie? Prečo máme za veľa peňazí, tak málo muziky?

To k čomu sa odhodlali maďarskí poslanci urobiť tento rok s dotáciou pre maďarskú kultúru sa podľa mňa malo stať už dávno. A to ešte bola z ich strany snaha sadnúť si a diskutovať, pretože každý už cítil ,že takto to ďalej jednoducho nejde. Bolo pozvanie. Príďte, povedzte nám ako chcete ďalej fungovať??? Nikto neprišiel...

Staré vedenie zdupkalo. Veď čo už ďalej bez peňazí? Prvá voľba bola vraj nie celkom podľa regúl a až na druhý pokus sa podarilo zvoliť nové vedenie miestnej organizácie Čemadoku. Tak... a teraz vraj príde tá povestná hrubá čiara...a nikto sa už neopýta ako naložili so stovkami tisíc Euro ,ktoré zinkasovali od mesta? Vari existuj účtovná evidencia? A čo mestský kontrolór? Kontroloval každoročne pridelené dotácie? Nestačí 65 ročná tradícia. Treba zrejme viac a každý deň treba dokazovať, že sme tu a že áno, pre dobro veci sa vieme aj dohodnúť. Mne je okrem iného ľúto, že nikto z maďarských poslancov na zastupiteľstve nevysvetlil , prečo sa stalo to čo sa stalo. Prečo prišlo toto ťažké rozhodnutie, čo tomu predchádzalo a možno aj čo bude nasledovať. Takto sa vytvoril priestor tým, ktorí s jednou či druhou organizáciou nemajú naozaj nič spoločné, ale polievočku si radi prihrejú aj keď nič nevyriešia! Stále je tu podaná ruka a ponuka na pomoc a spoluprácu. Na jednej i druhej strane vidím rozumných ľudí. Prosím buďme teda všetci rozumní a povedzme si o čo nám ide? Naozaj to nie je budova ani spomínaných 22 000 EUR. To by bolo asi príliš malicherné. Aspoň takto to vidím ja!

2015-07-14 09:55:46 LEO
Peter, minden csoportnak, klubbnak joga van ugy dontenie, hogy valakit befogad-e vagy sem. Igy a CSEMADOKNAK is... Es ami a Te elutasitasodat illeti, tedd szivedre a kezed: A Klikk mirol szolt? Zene, alkohol, lanyok. Mertektelenul !!! A Csemadok akkori donteset csak helyeselni lehet...
2015-07-14 08:29:01 Aha!
Péter, okoskodásod folytatásaként mondom, hogy bizonyára jelenlegi hobbid a KultúrKorzó. /Volt már más is./ Vajon miért nem saját pézedet költötted - és költöd - a hobbidra?!...A "Nagy rendezők is alkothatnak néha gyengét, ha sokat kell alkotniuk"-féle megjegyzésed igaz lehet. Bizonyíték a Rockszínpad "nagy rendezőjének" évente egy, tehát sok, ám gyenge munkája!
2015-07-14 03:16:53 Péter
Mindenki eldöntheti, h mire áldozza a pénzét. Aki horgászni szeret, az a horgászatra, aki kirándulni, az a kirándulásra, aki színjátszani, az meg arra. Igen, a hobbi néha sokba kerul, de kindenki eldontheti, h ki mennyit ér. Én meg nézöként eldönthetem, h tetszik -e a koncert, film, elöadás. Ha igen, akkor jó, ha nem, az is jó. A nézoszám indoklása meg annyira gáz, h azt magad sem hiszed el, ugye? A kiváló munkát meg mindenki eldontheti maga, nem automatikusan jár a névvel. Nagy rendezok is alkotnak néha gyengét, ha sokat kell alkotniuk. Ez a nagy számok törvénye.
2015-07-13 05:11:09 Nono!
Nono, Péter, nono! Meg ejnyebejnye! Ennyire fáj az igazság? Nem csodálom. Juhász Máriát nem szükséges kioktatni. Céljai pénzszerzőéhség felettiek! Magasan! /6 OOO eurónak megfelelő összeget volt kénytelen saját pénzéből adni a rendezvényeihez!/. Ugyanannyi erkölcsi-anyagi támogatást érdemelt volna, mint a szekértolók! Sikereit így sem homályosíthatják az irigyei, hiába szeretnék. A tények tények. Persze, manapság könnyű megtéveszteni mindazokat, akik csak felszínen lebegők öntömjénezéséről tudnak. A szemét szokása ilyen. Minden koszos folyóáradat tetején látható. Értékek lenn, tiszta víz mélyében keresendők. Nem tudhatja, aki "mást termel". Így hát Péter is megtanulhatná végre, mit jelent a KIVÁLÓ * MUNKA fogalma. A néző-és szereplőszám csak tények bizonyításához kell. Nem dicsekvéshez, mint "mások" esetében. Nevetséges az arcátlan hőzöngők vagdalkozó cinizmusa, Péter! Ugye?
2015-07-12 12:23:57 Péter
Na végre valaki megírta a tutit és nem alibista modon. És egy lány a sok közül máris a helyesírást fájlalja, mert sajnos a tartalom igaz. Egyébként a hozzászólásban is van helyesírási hiba, de mindegy. Juhász Máriának mi lett volna a célja. Nem talán pénz kellett volna az előadásokra? Azért a kiváló munka nem csak abból áll, h számolom a nézőket meg a szereplőket. Egyébként nem értem, h ha valaki kultúrát csinál, akkor mért mindjárt azt nézik, h mennyi anyagi haszna van rajta? Egy Gasztrofesztivál, Sziget, Pohoda, Balaton Sound is nyereségre törekszik, mivel azért fektetnek bele pénzt, időt, energiát, h megtérüljön. Ha meg ráfizetéses lenne, akkor meg sem szerveznék, és ülnének otthon.
Egyébként Polarecká asszony nem tudna mesedélutánt szervezni a Csemadokban,egyrészt mert amit leírta, az igaz, másrészt meg mert nem engednék be. Ahogy közel 10 évvel ezelőtt engem sem engedtek be - drogosok - mondták gyereknek, fiatalnak, tanítónak, szülőnek...ők is ott álltak a tömegben.
2015-07-12 11:00:58 realito
zdravím všetkých prispievateľov..v každom prípade verejné diskusie sú nevyhnutné a veľmi prospešné pre všetky strany -aktérov komumálnej politiky....ale aj to sa hovorí sa že, " politika je pánske huncúnstvo"..je to veľmi náročná disciplína!! ...nuž ja len jedno želám, aby v Nových Zámkoch politici - politické strany nachádzali konsenzus...prosím Vás snažte sa o to.....dufam, že som neurobil nejaké gramatické chyby.....tak poďme zámčania do toho konsenzu....
2015-07-11 15:34:41 E.Polerecka
Kedves "tökéletes" lány illetve fiú. Köszönöm hogy a tartalom mellett még a helyesírási dolgokra is odafigyel.Én nem szoktam, így legyen ez az én bajom! Amint látom minden megnyilvánulásomat, tevékenységemet, nyomon követ. Szoktam még németül és néha angolul is írni... a napokban még oroszul is kényszerültem. Ha az is hibás, esetleg szóljon rám, és bele is javíthat... sem az írás sem a szervezés nem az én kenyerem. Ami a támogatásokat illeti, kedves Mária, lehet hogy nem szervezeteket, de konkrét rendezvényeket kellene a városnak anyagilag támogatni. Minden elismerésem az Ön munkájának.
2015-07-11 10:03:17 LEO
Mesto predsa darovalo budovu pre Maticu a CSEMADOK. Ak ju nevedia uzivit, resp. uzivit sami seba, tak to znamena, ze nie je zaujem o ich produkciu, potom je tu celkom legitimna otazka, preco ich mame z rozpoctu mesta este platit? Naviac Kulturkorzo (cerpa okrem bezneho predaja vstupeniek aj rozne ine dotacie), presnejsie jeho sef p. Stugel (tiez Most-HID???) moze dakovat za existenciu KK a sucasne pretrvanie vyhradne a jedine Pischingerovi a Aghovi. Nebyt tychto panov, Stugel by nebol z mesta nijak podporovany, takisto by nebol zamestnany v NZTV, kde de facto ani do prace nechodil a ak sa tam obcas aj vyskytol, tak tam len zavadzal. Zabudli ste tiez spomenut vo Vasom clanku, ze ten isty Stugel Pischingera jednoducho hodil cez plot (a to 2 tyzdne pred volbami), zaco aj dostal svojich 30 striebornych (presnejsie 22.000eur). Takze prosim vobec sa tu nejedna o kulturu v pravom slova zmysle, ale len o "kulturu" politickeho obchodovania v zaujme ziskania osobneho financneho prospechu.
2015-07-11 06:19:20 Ja!
Komolyan kérdezem : MIÉRT * NEM * AKARJA * ISMERNI senki a valóságot?! Pénzhezjutás, némi "hatalomszerzés" volt a LÉNYEG mindkét esetben, - "álarcvitákkal"! Ellenpélda a Kistérség-Színtársulat KIVÁLÓ munkája, - amelyről nem akarnak tudni, - VALÓDI * ERKÖLCSI-ANYAGI * TÁMOGATÁS * NÉLKÜL, + akadály-gördítésekkel : 1/ Tizenhat fellépés /rock-opera/, tucatnyi településről félszáznál több szereplővel, 15O táncossal, 12 OOO néző előtt, 2/ Öt "Pettyes, csíkos, pepita" gyermekfesztivál 34 óvoda, iskola 42O szereplőjével, 3/ Két Halász Judit-koncert, élőzenével, 1 1OO nézővel, 4/ Két zenés összeállítás, 5/ Két irodalmi összeállítás, 6/ Hosszútávú színháztanfolyam 24 résztvevővel, 7/ Teltházas prof.-előadás ! Íme, itt az "álviták lényegtelenségének" BIZONYÍTÉKA ! /Juhász Mária/
2015-07-11 05:27:05 Egy lány a sok közül
Kedves Évike ugye nem titok Ön a Most-Hid tagja aki magyarul és szlovákul is nagyon hibásan ír, de ez az Ön szégyene. Amit pedig le tetszett írni felér egy esti mesével és nagyon nagy baj lehet a látásával is. Szerintem szervezhetne a Csemadokban mesedélutánokat.
 
 

Posledné čítané / Legutóbb olvasott / Last seen:
17:05:12 Csemadok verzus Kultúrkorzo - Ako to vidím ja [2015-07-10; 5,261 x]
17:04:06 Patrubány Miklós, a Magyarok Világszövetsége elnökének pozsonyi előadása - beszámoló [2023-04-18; 1,142 x]
17:03:01 Nebojte sa p. Učeň, všetko bude OK! Terapeutické video z ordinácie doktora Kleina [2022-09-30; 3,269 x]
17:03:00 Bizarné stavby regiónu - Hotel Gbelce [2018-04-07; 26,532 x]
17:02:46 Stromčeky, ktoré padli za obeť PÍÁRu... alebo ako to vidím ja. [2018-06-01; 2,798 x]
17:01:42 Kaplnku blahoslavenej Zdenky v Dolnom Ohaji navštívil jej zakladateľ. Stretnutie s veriacimi a farní... [2015-10-11; 3,193 x]
16:59:56 Povolebný guláš? ... alebo ako to vidím ja... [2016-03-08; 2,806 x]
16:58:21 Galéria umenia pozýva na výstavu Ernest Zmeták – Talianske cesty [2024-07-03; 408 x]
16:56:11 V poradí 6. protestný míting v Nových Zámkoch v stredu 3. apríla o 18.00 na Hlavnom námestí [2024-04-01; 893 x]
16:53:56 Riešenie pre sýrskych utečencov v NZ sa našlo... [2023-08-30; 1,629 x]
16:31:00 Opustené objekty na Slovensku [2024-06-24; 349 x]
16:13:42 Máme v Nových Zámkoch bikesharing Biele bicykle/White bikes [2022-03-29; 1,941 x]
16:12:39 Az Egy Csésze Kávé mai vendége Ludovic Maquet, Makki Lajos, Jan Mesensky [2023-01-22; 3,404 x]
15:57:22 Tímea Tóth, Jazykové práva národnostných menšín [2010-12-09; 5,303 x]
15:54:30 Tvrdošovské šľachtické rody I. - Zemiansky rod Benke de Tardoskedd [2010-11-06; 4,771 x]
15:49:04 Tvrdošovské šľachtické rody IV. - Zemianský rod Veres de Tardoskedd [2011-06-22; 3,543 x]
15:45:43 Odhalený eurofondový podvod v Nových Zámkoch [2017-09-06; 4,212 x]
15:43:36 Za 3 roky využilo osobný bankrot 433 Novozámčanov [2020-06-07; 3,631 x]
15:37:41 ppl. v.v. Štefan Zupko: Dni, keď z oblohy padala smrť. Bombardovanie Nových Zámkov 7. a 14. októbra ... [2013-03-10; 13,950 x]
15:32:37 Medjugorjei és mosztári vonatos zarándoklat - beszámoló [2019-09-25; 1,607 x]
15:26:57 Nové Zámky zabudli osláviť 125. výročie založenia nemocnice, rovnako ako si nespomenuli minulý rok n... [2021-06-09; 2,695 x]
15:24:39 Hazard zvíťazil. Pre koho má primátorov Kasíno-biznis prednosť pred voličmi? [2023-04-26; 1,502 x]
15:24:38 Kto povie STOP hazardu v Nových Zámkoch? [2019-07-07; 2,398 x]
15:24:02 Kniha týždňa: Ján Lukačka a kol., Chronológia starších slovenských dejín, Prodama Brat. 2008... [2021-02-19; 3,116 x]
15:22:51 Majetkové priznania prokurátorov Okresnej pokuratúry v Nových Zámkoch [2021-03-14; 2,987 x]
15:20:56 Magyarnak lenni a nagyvilágban: Flaskay Dániel a magyar Maugli története [2023-03-16; 1,511 x]
15:15:47 Film týždňa: Máme, čo sme chceli (SR, 2023) [2023-10-26; 1,021 x]
15:12:37 Historik Roman Holec o Trianonských rituáloch / Roman Holec szlovák történész a Trianoni rítusokról... [2011-04-11; 10,118 x]
15:08:37 Fenomén Marcel Slávik [2023-08-09; 1,488 x]
15:01:15 Za posledné 3 roky smerovala do novozámockého okresu štátna pomoc 6 miliónov Eur. Kto ju dostal?... [2016-06-11; 9,517 x]
14:49:52 Riporter kerestetik [2023-02-22; 938 x]
14:46:23 Egy csésze kávé: Novák Henriett rimaszombati szinésznővel [2015-01-22; 12,812 x]
14:44:46 Kriminalita v kraji podľa hlásení Krajského veliteľstva Policajného zboru za obdobie apríl 2008 - ap... [2018-03-31; 18,356 x]
14:35:28 Prehľad pohrebných obradov v Nových Zámkoch / Temetési szertartások Érsekújvárban [2013-09-07; 20,045 x]
14:30:05 Štb v Nových Zámkoch v rokoch 1980-1990 [2024-02-21; 1,008 x]
14:11:33 Index daňovej spoľahlivosti novozámockých firiem a živnostníkov [2023-06-04; 3,366 x]
14:06:54 Kniha týždňa / A hét könyve: Szabó Imrich, Tisícročná história rodu grófov Károlyi de Nagykároly (20... [2014-03-20; 7,878 x]
13:55:20 Zatrpknutí bojovníci. Prípad Juraja Draxlera [2022-04-27; 3,344 x]
13:51:29 Z histórie priemyselných a poľnohospodárskych podnikov novozámockého okresu II. Elitex Šurany / Az é... [2013-06-11; 8,823 x]
13:50:14 Mapa sociálnych inovátorov [2023-08-20; 1,840 x]
13:48:51 Majetkové priznania primátora a poslancov MsZ v Nových Zámkoch za rok 2022 [2024-01-13; 1,456 x]
13:47:28 Tezcan: "Prečo ste 110.000 Turkom udelili občianstvo?" [2010-12-08; 4,794 x]
13:43:21 Ste už na pokraji šialenstva zo zlých správ? Niekto odviedol svoju prácu a zinkasoval za Vás svoje 4... [2024-07-12; 304 x]
13:34:00 Hotel Korzo a. s. nebude informovať o svojom hospodárení [2012-02-20; 2,137 x]
13:20:16 Prenájmy v Nových Zámkoch [2024-07-03; 427 x]
13:19:35 Politikai viták történelmi perspektívából: A Kónya-Pető vita (1991. november 16.) [2019-05-26; 1,972 x]
13:11:10 Ako primátor so svojim krúžkom rozhodli o predaji dôležitej mestskej parcely, znemožnili výstavbu op... [2024-07-06; 1,205 x]
13:10:35 Kauza opatrovateľského centra na Andovskej: Spýtali sme sa umelej inteligencie čo si myslí o priebeh... [2024-07-13; 461 x]
13:08:53 A hét könyve / Kniha týždňa: Szlovákiai magyar ki kicsoda / Maďari na Slovensku - Kto je kto [2012-05-13; 8,497 x]
13:06:36 Egy csésze kávé virtuális szépségverseny: Nagy Mariann fitnesz-modell  [2016-08-28; 3,792 x]

The index.php: SIZE[b]: 29,969 MODIFIED: 2024.01.09 22:06:48.MD5: a96b9c14c093fe1384de07847e3e01bc STATUS: FALSE  This window is : x