Úvod / Nyitóoldal
   
 
Oto Psenak  17-05-14   4,067  
0
Neinformovaný divák by z vystúpenia poslanca László Forróa na poslednom zstupiteľstve najskôr ani nepochopil o čom tento pán hovorí. Rozčuľuje sa nad situáciou, ale my stále nevieme o čom je reč. Je to tam také aké je, vyzará to tam tak ako vyzerá, dopadli sme tak ako sme dopadli.  


 

 
Pozrite si záznam od 16:50
Musím odpovedať aj na tie otázky, ktoré boli kladené na Dozornú radu Novocentra. To čo poviem, poviem na základe hlasovania keď 11.4. Dozorná rada zasadala. Žiaľ o predaji toho pozemku som sa dozvedel z Watsonu. Dostal som takú správu, že niečo tam je tak som si to prečítal a bol som prekvapený.  Ako predseda dozornej rady som o predaji nič nevedel. Nedostal som žiadnu informáciu ani od jediného akcionára (primátora - pozn. Watson) ani od predstavenstva. A až na tej dozornej rade som sa dozvedel o tom, že bývalý riaditeľ odiśiel - doteraz nemám o tom oficiálne žiadnu informáciu. Keďže sme zatiaľ nedostali všetky materiály, ktoré sme od predstavenstva žiadali, nebudem sa k tomu vyjadrovať viac, neź že prečítam jednu vetu z uznesenia dozornej rady odhlasovanej všetkými 5 členmi DR: "DR berie na vedomie, že jediný pozemok, cez ktorý je možný prechod do jazdiarne, bol prevedený na inú fyzickú osobu, síce s ťarchou o možnosti prechodu, ale aj tak sa s týmto záverom nevie stotožnť" (P. poslanec so zápisnicami DR mával už aj v r. 2007-2011 počas "veľkého rozpredaja" Novocentra, keď bol tiež členom jej Dozornej rady - nikdy však žiadnu z týchto zápisníc nezverejnil - pozn. Watson.sk)
Môj názor na Novocentrum a vôbec na Kasárne:
Vyrástol som vedľa kasární, bývali sme tam, v rodinnom dome tesne vedľa malých kasární, do r. 1969, dokedy nám Rusi nezobrali najprv záhradu a potom rodinný dom. Tam postavili potom dôstojnícke byty. Celé kasárne poznám dopodrobna. Keď tu boli Rusi, alebo aj naši vojaci, občas sa podarilo dostať do tých kasární, poznal som aj ich vnútornú časť.
V 1990-tych rokoch, po prvých voľbách keď ten majetok prešiel na mesto, boli veľké plány a p. arch. Istenes vypracoval koncepciu, ktorá bola začatá - určite sa pamätáte, že tam bolo trhovisko, malé obchody pre novozámockých malých podnikateľov atď.
Že aký je výsledok ? - Žiaľ v ďalšich volebných obdobiach vedenie Novocentra doviedlo veci k tomu, že to tam dnes vyzerá ako vyzerá. Som z toho veľmi smutný. Z toho dôvodu som zobral funkciu predsedu Dozornej rady, že v tomto volebnom období sa azda niečo podarí zachrániť.

Našťastie som zažil obnovu Jazdiarne, že sa ju podarilo zrekonśtruovať skôr, ako sa zrútila - mnohí čakali, kedy jedna strana padne a buldozérom to zrovnajú so zemou. To jediné sa dalo zachrániť. Ostatné vyzerá tak ako vyzerá.
Pán primátor sľubuje vstup cez historickú bránu - nie je to ale naše, máme iba práva vyplývajúce z ťarchy. Za to tento tím v tomto volebnom období nemôže. Bolo to svojho času predané so súhlasom býv. jediného akcionára (primátora Pischingera - pozn. Watson.sk)
Je to smutné, že celé kasárne dopadli tak ako dopadli. Ďakujem, to je všetko.


Pekne znejú reminiscencie na detsvo strávené v susedstve kasární, ako rodičia prišli najskôr o záhradu a neskôr o celý dom, keď tam mesto v r. 1969 začalo stavať dôstojnícke paneláky. 
Z rozprávania solitérneho pána so staromaďarskými fúzami bude divák dojatý - hľa aké silné citové puto viaže p. poslanca k svojmu mestu, ako ho veľmi srdce bolí, že sa areál po kúskoch potajomky rozpredal za provízie pre skorumpovaných funkcionárov (lebo práve taká by mohla byť pravda skrývajúca sa pod "situáciou, ktorá je taká aká je").

O to viac bude tento pozorovateľ šokovaný, keď sa dozvie, že p. poslanec Forró bol spolu so svojimi poslaneckými kumpánmi priamym aktérom zhumpľovania kasární.  Mlčky (alebo len tak hlasno, aby sa o tom verejnosť nedozvedela) čušali pri pokútnych predajoch. Nerobili to pravda zadarmo - dostali nejaké tie dotácie, viceprimátorskú stoličku pre spolustraníka, funkcie a zamestnanie v mestských podnikoch, fleky v komisiách MsZ pre seba i rodinných prísluśníkov - samé také veci nad ktorými by si každý normálny človek musel ťukať na čelo - je vôbec možné, aby tí naši, na pohľad solídni poslanci, boli až takí žobráci?! Je možné, aby za pár sinekúr dopustili takýto rozvrat?!

Ako sa len mohol tento žobravý "výber" zmocniť samosprávy? Naozaj tu nemáme nikoho, kto by mal trocha sebaúcty a nepredával mesto za drobné do vlastného vrecka?

Na tomto mieste musíme čitateľa upokojiť: Ale máme, akoby sme nemali! 

Napríklad pán učiteľ László Forró v r. 1990 bol presne taký - lokálpatriot, vzor  všetkých občianskych cností. Demokrat, ktorý ctil i práva menšiny a z cudzieho by si neuchmatol za nič na svete. A ozval by sa prvý, keby videl, ako si niekto iný mastí vrecká zo spoločného...

Niečo sa však za tie roky muselo stať, ak sa cnosti postupne postrácali a dnes je posl. Forró tým, čím je.

Nie je pravda sám.

A zďaleka to nie sú iba chudobní učitelia a učiteľky z upadajúceho malomesta, ktorí neodolali nástrahám lokálnej politiky a prisali sa na mestskú kasu.

Čo napríklad slávny tenor, ktorý síce dobyl svetové operné scény, ale keď sa vybral do Krems an der Donau rozviazať lúpežnú zmluvu s Brantnerom, tak mu vysvetlili koľko sú provízie z 2 mil. Eur a on sa vrátil ako najhorlivejší zástanca tejto - pre mesto krajne nevýhodnej a cca 2x predračenej  - zmluvy. Poponáhľal sa dokonca splatiť aj staré pohľadávky po predchádzajúcom vedení, ktoré Brantneru  pol roka pred voľbami z nejasných dôvodov prestalo platiť za služby (čo si nevieme si to vysvetlť inak, než že sa nepodarilo primäť rakúskeho partnera vyplatiť predčasne provízie za volebný rok s neistým koncom...)

Sami teda vidíte, milí diváci, že situácia je naozaj "taká aká je" a to veľmi. Budeme potrebovať ešte veľa lamentácií, kým sa niečo zmení?
 

 

Problematike Novocentra sme sa venovali v článkoch:
2017-04-01   Podivný výpredaj mestských pozemkov pokračuje... ako to vidím ja
2015-09-30   Správa o aktuálnom stave spoločnosti Novocentrum a.s.
05.06.2015 Pani poslankyni kvapká kohútik...
23.05.2015
Zverejnené staré zmluvy Novocentra z kauzy "Rozpredaj areálu býv. kasární v rokoch 2008-2013"
04.04.2015 "Ale musíme byť trošku aj zodpovednejší všetci asi..." (viď časť - polemiku s JUDr. Valentom)
02.04.2015 Informácia o uskutočnených výberových konaniach... s otáznikmi
12.03.2015 "Nech najprv zverejní svoje odmeny hlavný kontrolór!" reagovala na výzvy občanov býv. poslankyňa Ľ. Juríková
01.02.2015 Kultúrno-mediálno-informačná avantúra "Novocentrum". Odkrývanie zametených stôp
13.12.2014 Tibor do práce nechodil... / Tibor nem járt be a munkahelyére...
18. 11. 2014 Poslanec-predseda komisie pre mestské podniky a člen dozornej rady Novocentra sekundoval k utajeným predajom mestského majetku, lebo tak mu zákon kázal...
25. 08. 2014 V tomto volebnom období stálo "podnikanie" NZTV mesto 30 mil. korún. 6 poslancov v orgánoch a.s. k tomu robilo "křoví" za 90-180 €/mesačne...
27. 06. 2014 Od r. 2009 preinvestovalo vedenie mesta do vlastnej propagácie cez "noviny zadarmo" 20 miliónov korún
15. 08. 2013 Otázniky okolo financovania kúpy digitálneho vysielača NZTV: Predalo Novocentrum ďalšiu nehnuteľnosť?
10. 08. 2012 Vysoké hry novozámockých lokálpatriotov - Kauza Novocentrum II. / Érsekújvári lokálpatrióták fortélyos játékai - A Novocentrum akta II.
04. 08. 2012 Vysoké hry novozámockých lokálpatriotov - Kauza Novocentrum I. / Érsekújvári lokálpatrióták fortélyos játékai - A Novocentrum akta I.
17.02.2012 Novocentrum nebude informovať o svojom hospodárení
04.02.2012 Z "mačky vo vreci" predávanej Novocentrom sa vykľul "strašidelný dom"
11.02.2011 Zmeny vo vedení mestského podniku Novocentrum
06.09.2010 Nezadržateľne rastie obludná stavba, ktorú nikto nechcel
 
 
 

The index.php: SIZE[b]: 27,706 MODIFIED: 2021.01.22 22:13:44.MD5: f5341ba7412a090aa762cfdb4916ed98 STATUS: OK  This window is : x